نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 73 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 110

گفت‌وگو با نیک‌رایت در زمینه صنایع تولیدی

برنده‌ها و بازنده‌های بازی جدید

نیک رایت (Nick Wright) مدیر بخش صنایع تولیدی (Manufacturing Industries) دیجیتال کاتاپولت (Digital Catapult) است. دیجیتال کاتاپولت، آژانس دولت بریتانیا در زمینه صنعت دیجیتالی و نرم‌افزاری است که با دانشگاه‌های بریتانیا همکاری می‌کند و سعی دارد به شرکت‌های استارت‌آپی کمک کند. می‌توان گفت عملکرد این آژانس تفریباً شبیه انکوباتور است. حوزه‌های تحقیقاتی این آژانس هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، اینترنت اشیا را شامل می‌شود. در گفت‌وگوی حاضر با نیک رایت، در مورد تاثیر اینترنت اشیا و انقلاب صنعتی چهارم بر تولید تمرکز کرده‌ایم تا بتوانیم تاثیرات این انقلاب را از چشمان یکی از مدیران ببینیم.

چرا اینترنت اشیا برای بسیاری از سازمان‌ها حیاتی است؟

اینترنت اشیا می‌تواند مدل‌های کسب و کاری منحصربه‌فردی را ایجاد کند. سوپرمارکت آنلاین اکادو (Ocado)‌ یکی از این نمونه‌هاست که از سیستم سنتی وارد سیستم‌های فناوری لجستیک و اتوماسیون شده است؛ اکادو همچنان خواربار ارائه می‌دهد، اما بیشتر کسب و کارش حول محور اتوماسیون در جریان است. از آنجا که پیچیدگی فرایندهای مختلف از جمله کنترل کیفیت، به صورت بالقوه در حال افزایش و سطح جزئیات داده در حال تغییر است، کسب و کارها می‌توانند با استفاده از فناوری، پایدارتر شوند و بهره‌وری بیشتری داشته باشند. از سوی دیگر، هزینه فناوری‌های اینرتنت اشیا از جمله سنسورها و رایانش به ‌سرعت در حال کاهش است و این امر نشان می‌دهد بازگشت سرمایه به ‌زودی صورت خواهد گرفت. دلیل دیگری که باعث می‌شود اینترنت اشیا حیاتی باشد این است که استانداردها و مقررات در کشورها و سازمان‌های مختلف در حال تغییرند. تطابق با این استانداردها به صورت دستی بسیار دشوار است، اما فناوری آن‌قدر پیشرفت کرده که می‌تواند با سرعت بیشتر و دقیق‌تر عمل کند و منجر به نتایج کیفی بهتری شود.

برندگان و بازندگان انقلاب صنعتی چهارم چه کسانی‌اند؟

امنیت و پیشرفت در کاهش میزان ریسک‌ها اهمیت زیادی دارند. دانش بیشتر در مورد قابلیت نظارت از راه دور بر فضای کار باعث می‌شود روندها تسهیل شوند. اینترنت اشیا با مزایایی که با خود همراه می‌آورد، منجر به تسهیل روندها، دقت بیشتر و افزایش کیفیت می‌شود. اما در این میان ریسک تهدید سایبری با توجه به افزایش حجم داده‌ها افزایش می‌یابد. مدیریت تهدید سایبری اهمیت زیادی دارد و باعث پیشرفت یا جا ماندن فعالان در صنعت تولید می‌شود.

شرکت‌های کوچک و متوسط در این میان از چه نوع پشتیبانی‌هایی برخوردارند و چه می‌توانند بکنند؟

تولیدکنندگان و استارت‌آپ‌هایی که کوچک و متوسط هستند باید به همکاری‌ها توجه کنند تا بتوانند شرکت‌هایشان را پیش برانند و از فناوری بهترین بهره را ببرند. The Made Smarter North West programme برنامه‌ای در بریتانیاست که سه هزار تولیدکننده کوچک و متوسط را در بر می‌گیرد و توصیه‌هایی به آنها در زمینه چگونگی بهبود فرایندهای تولید ارائه می‌دهد.

بزرگ‌ترین مانع بر سر راه اینترنت اشیا چیست؟

یکی از موانع مهم شکاف در بازار است. مدیریت داده از دیگر چالش‌های مهم است، زیرا حجم زیاد داده‌ها باید به‌ درستی مدیریت شوند تا نرم‌افزارهای تحلیل و هوش مصنوعی بتوانند کار خود را انجام دهند. از دیگر مسائل مهم در این زمینه فهم این است که چرا از اینترنت اشیا استفاده می‌کنیم و راه‌حل‌مان با اتکا به اینترنت اشیا چیست؟ باید بتوان کارایی واضحی برای استفاده از فناوری‌های متحول‌کننده در نظر داشت و این اثربخشی را در کل کسب و کار یکپارچه‌سازی کرد.

پیش‌بینی‌‌ شما در مورد پنج سال آینده چیست؟

پیش‌بینی کردن بسیار دشوار است. ما شاهد رشد زیرساخت ۵G و پتانسیل آن برای اتصال دستگاه‌های بی‌شمار در تولید هستیم. این امر می‌تواند متحول‌کننده باشد. از سوی دیگر رشد اینترنت اشیا به ‌خودی ‌خود باعث ایجاد مدل‌های جدید کسب و کار در حوزه تولید می‌شود. همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترک (Joint venture) به ‌مرور رایج‌تر خواهند شد و امکان همکاری شرکت‌های کوچک و بزرگ را فراهم خواهند آورد. این امر منجر به ارائه راه‌حل‌های منحصر به فرد خواهد شد.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz