نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 73 جهان راهبرد صفحه 131

کارمندان‌تان به چه دلایلی با یکدیگر همکاری نمی‌کنند

ایده بزرگ دست‌نیافتنی

من عضوی از بخش مدیریت ارشد فناوری گوگل هستم؛ ما سال‌هاست با شرکت‌هایی کار می‌کنیم که به ما اطمینان می‌دهند فناوری مورد استفاده‌شان نیازهای کارکنان را رفع می‌کند. مهم‌ترین سوالی که رهبران کسب و کارها می‌پرسند این است که چگونه می‌توانم به افراد کمک کنم که همکاری بیشتری با هم داشته باشند؟
پاسخ ساده است، هرچند انجامش آسان نیست. ممکن کردن یا تسهیل همکاری با پرورش فضای کاری ایجاد می‌شود که افراد را تشویق به حرف زدن و به‌اشتراک‌گذاری ایده‌هایشان می‌کند.
واژه‌های «بهره‌وری» و «همکاری» عموماً با غفلت به کار گرفته می‌شوند ب معنی‌شان را برای ما از دست می‌دهند، اما اهمیت زیادی دارند. در اینجا به سه اشتباه رایج در رهبران اشاره می‌کنیم که مانع از همکاری بین کارکنان‌شان می‌شود:

تشویق نکردن ایده‌ها

ممکن است به کارکنان یا کارمندان‌تان بگویید که برای تمام نظرات و زمانی که صرف فکر کردن به ایده‌ها شده است ارزش قائلید. تحقیق اخیر HBR و تحقیق گوگل نشان می‌دهد ۸۹ درصد از مدیران اجرایی جهانی برای موفقیت کسب و کار خود به ایده‌های جدید از سوی همه نیاز دارند. اگر این ایده‌ها را می‌خواهید، باید فرهنگی بسازید که مردم در به اشتراک‌گذاری‌ ایده‌هایشان احساس راحتی می‌کنند.
مثلاً در فرهنگ یک شرکت وقتی کار غیرمولد کارغیرحرفه‌ای تلقی شود، کارکنان آن‌قدر روی پروژه خود کار می‌کنند تا زمانی که به نقطه‌ای عالی برسد، زیرا نمی‌خواهند از بقیه بازخورد ناقص بودن یا غیرمولد بودن کارشان را دریافت کنند. اما در واقع بهتر است کارمندان‌تان را تشویق کنید که در مراحل پیشروی نتیجه را به اشتراک بگذارند.

اجازه دهید وقت زیادی صرف کارها شود

هنگامی که افراد در فشار کارهای روزانه غرق‌اند، زمان کمتری برای انجام پروژه‌های بزرگ دارند؛ علاوه بر این ناامیدی از کارهای خسته‌کننده، انرژی فرد را در زمینه تفکر خلاق از بین می‌برد. در گوگل راه‌های خلاقانه‌ای برای خودکارسازی وظایف روزانه وجود دارد؛ مثلاً یافتن یک سند برای یک جلسه دشوار نیست. انرژی روانی زیادی صرف یافتن فایل‌ها می‌شود و مدام کلیک کردن روی فایل‌ها برای یافتن سند یا فایل مناسب، آزاردهنده است. همچنین جواب دادن یه یک ایمیل و گشتن بین ایمیل‌ها کاری است که وقت زیادی می‌برد. به جای استفاده از این روش‌ها می‌توان به ‌راحتی از پلتفرم‌های جدید همکاری استفاده کرد که علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، باعث تولید انرژی بیشتری در افراد می‌شوند تا بتوانند کارهای مهم‌ترشان را انجام دهند.

فناوری گاه مانع جریان یافتن ایده‌ها می‌شود

با استفاده از فناوری مناسب، می‌توان پروژه‌ای را با اطلاعات اعضای تیم در تمام مراحل توسعه جلو برد و ایجاد کرد. از سوی دیگر، فناوری اشتباه می‌تواند مثل تهدید عمل کند و صداها و ایده‌های افراد را خاموش کند. مثلاً استفاده از ویدئوکنفرانس در جلسات، گامی بزرگ برای بهبود همکاری است، اما همه شکاف‌ها را پر نمی‌کند. از سوی دیگر استفاده از فناوری‌هایی که بتوانند ارتباطات را تسهیل کنند می‌تواند در ایجاد همکاری موثر باشد. در واقع فناوری در زمینه ارتباطات نیز مثل چاقویی دولبه کار می‌کند؛ مثلاً اینکه اسلایدهای ویدئوکنفرانس می‌توانند حواس بقیه را پرت کنند. اما می‌توان از امکان کامنت‌گذاری در ویدئوکنفرانس استفاده کرد و نظرات بقیه را در مورد روند جلسه پرسید.
در مجموع باید گفت نمی‌توان ابزارها و فناوری‌هایی را در اختیار افراد گذاشت و از آنها انتظار داشت به شیوه‌ای جدید کار کنند. وقتی روش کار و ابزارها سنتی باشند، نمی‌توان روش جدید تفکر را خلق کرد. اما با استفاده از روش‌های ارتباطی مناسب و همکاری می‌توان به کارمندان کمک کرد که با بکدیگر حرف بزنند و به آن ایده بزرگ دست‌نیافتنی دست یابند.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz