نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 73 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 130

آیا صنعت 5.0 انقلابی واقعی خواهد بود؟

ارزش افزوده انسانی

چهارمین انقلاب صنعتی که اغلب با نام صنعت ۴ شناخته می‌شود، تکنولوژی‌هایی مانند اینترنت اشیا، روبات‌ها و هوش مصنوعی را به دنیای تولید عرضه کرد. اگرچه صنعت ۴٫۰ در بین انقلاب‌های صنعتی تا اینجا پیشرفته‌ترین فناوری‌ها را در اختیار داشته، آخرین سرحدات را فتح نکرده است. اگر به افق دورتر نگاه کنیم، صنعت ۵٫۰ در حال طلوع است.

افزایش سطح پیشرفت فناوری و نیز روندهای جامعه‌شناختی، محرک انقلاب‌های صنعتی بوده‌اند. در حالی که صنعت ۴٫۰ به طور عمده با ضرورت دیجیتالی شدن به شیوه هنری شناخته می‌شود، صنعت ۵٫۰ بیشتر درباره تغییری در چگونگی تعامل انسانی با این فناوری‌های جدید است.
آیا صنعت ۵٫۰ انقلابی واقعی است؟
به طور مشخص صنعت ۵٫۰ بیشتر بر همکاری بین انسان و ماشین تمرکز دارد. برای سامانه‌های هوشمند با فناوری پیشرفته، این همکاری محیطی با زمینه‌های انسان‌گرایانه بیشتر خلق خواهد کرد. این صنعت، با ایجاد اتحاد بین انسان و ماشین، مزایای آمیختن دقت سریع فناوری خودکار و مهارت‌های تفکر انتقادی، مهارت‌های شناختی و خلاقیت انسانی را از آن خود خواهد کرد.
اما آیا صنعت ۵٫۰ می‌تواند انقلابی واقعی قلمداد شود؟ بله و خیر.
صنعت ۵٫۰ از آنجا که بیشتر چارچوبی برای به هم پیوستن ذهن و زمینه‌سازی‌های فناوری صنعتی است، احتمالاً راهگشای توسعه ماشین‌ها و دستگاه‌های آینده است.
به ‌علاوه صنعت ۵٫۰ انقلاب طبیعی روندهای جاری را نمایندگی می‌کند. روبات‌های همکار یا «کوبوت»‌ها (cobots) کارشان را در چندین کارخانه تولیدی و انبار در سراسر کشور آمریکا شروع کرده‌اند.
تحقیقی که توسط شرکت مشاوره اکسنچر (Accenture) در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، گزارش می‌دهد ۲۲ درصد از مدیران بررسی‌شده بخش تولید، در محیط کاری مشترک بین انسان‌ها و ماشین‌ها و آن ۸۵ درصد افرادی که انتظار می‌رود برای «تبدیل کارخانه‌هایشان به محیط‌های انسان-ماشین محور تا سال ۲۰۲۰» پاسخگو باشند، اصلاحاتی را شروع کرده‌اند.

صنعت ۵٫۰ و شخصی‌سازی عظیم

در مقاله‌ای که توسط جامعه جهانی اتوماسیون (ISA) منتشر شده، جامعه‌ آمیخته به فناوری جامعه‌ای معرفی شده که به تنظیم استانداردهای اتوماسیون در صنعت و کوبوت‌های پیشگام اختصاص یافته است. ایبسن اچ. اوسترگارد (Esben H. Østergaard)، موسس «روبات‌های جهانی»، عوامل اصلی را که صنعت ۵٫۰ را در آینده به پیش خواهد برد، بررسی کرده است. او در مقاله خود مفهوم گذار از تولید انبوه به شخصی‌سازی انبوده را بررسی کرده است.
او توضیح می‌دهد: «این میل به شخصی‌سازی انبوه، محرک‌های پنهان روانی و فرهنگی صنعت ۵٫۰ را شکل می‌دهد، محرک‌هایی که باید از فناوری استفاده کنند تا ارزش افزوده انسانی را به تولید بازگردانند. محصولات صنعت ۵٫۰ افراد را در توانمند می‌کند تا نیاز اولیه انسانی‌شان به ابراز را درک کنند- حتی اگر مجبور باشند برای اشتراک آن پول پرداخت کنند. ساختن این محصولات نیازمند چیزی است که آن را لمس بشر (the human touch) می‌نامیم.»

آینده صنعت

همان‌طور که فناوری‌های خلاقانه به قله‌های صنعت می‌رسند، طبیعی است پیوستگی رابطه بین انسان و ماشین افزایش یابد. صنعت ۵٫۰ با اتخاذ نگاهی مبتنی بر همکاری، طلایه‌دار عصری خواهد بود که در نهایت فناوری‌های خودکار و انسان می‌توانند در کنار هم کار کنند و کارایی و دقت را افزایش دهند.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz