نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 73 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 122

نگاهی به وضعیت بازار انقلاب صنعتی چهارم

آمار چه می‌گوید

بر اساس گزارش موسسه IoT Analytics با عنوان «انقلاب صنعتی چهارم و تولید هوشمند در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳»، بازار انقلاب صنعتی چهارم و خدمات آن تا سال ۲۰۲۳ حدود ۳۱۰ میلیارد دلار ارزش خواهد داشت. رقم پیش‌بینی‌شده بر اساس صنایع مختلف در زمینه تولید و استفاده آنها از فناوری‌های انقلاب صنعتی چهارم ارائه شده است. همچنین شش حوزه سخت‌افزار، اتصال، پلتفرم ابر و تحلیل، اپلیکیشن‌ها، امنیت سایبری و یکپارچه‌سازی در نظر گرفته شده است.
در این تحقیق هفت منطقه آمریکای شمالی، اروپا، آسیا، خاورمیانه و افریقا، اقیانوسیه، آمریکای جنوبی و دیگر مناطق بررسی شده‌اند.
به این ترتیب می‌توان بازار انقلاب صنعتی چهارم را با توجه به سه مساله منطقه، بازارهای عمودی و فناوری دسته‌بندی کرد. بازار از نظر فناوری به بخش‌های بزرگ‌داده، روباتیک، امنیت سایبری، اینترنت اشیا، چاپ سه‌بعدی، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، پهپادها و وسایل نقلیه خودران تقسیم شده است. از سوی دیگر، انقلاب صنعتی چهارم بخش‌های مختلفی مثل صنعت نفت و گاز، بهداشت و درمان، حمل و نقل، الکترونیک، هوافضا، کشاورزی، انرژی و دیگر حوزه‌ها را در بر می‌گیرد. افزایش استفاده از اینترنت در برنامه‌های مختلف صنعتی یکی از عوامل اصلی در رشد این بازار است؛ در واقع انقلاب صنعتی چهارم قلب هر تحول دیجیتالی است و هدف آن ایجاد ارزش و بینش از طریق دارایی‌های متصل است.


همچنین بازیکنان کلیدی مختلفی از اینترنت اشیا و انقلاب صنعتی چهارم در زمینه ایجاد کارخانه‌های هوشمندتر حمایت می‌کنند؛ برای مثال سنسورها در صدر بازار زنجیره تامین قرار دارند، زیرا وظایف و وضعیت پیگیری را که بخشی از انقلاب صنعتی چهارم است بهبود می‌بخشند و باعث بهره‌وری بیشتر و کیفیت بالاتر محصول می‌شوند؛ مثلاً نوکیا از نوعی شبکه زنجیره تامین در کارخانه‌های خود استفاده می‌کند تا دیجیتالی‌سازی را در زنجیره تامین خود فراهم آورد. استفاده از این نوع شبکه باعث رشد بیشتر شرکت در پنج سال اخیر شده است.
از نظر منطقه‌ای نیز آمریکای شمالی سهم زیادی از انقلاب صنعتی چهارم دارد. علاوه بر این، پیش‌بینی می‌شود آسیا-اقیانوسیه نیز رشد زیادی را تا سال ۲۰۲۳ تجربه کند. در مجموع انقلاب صنعتی چهارم سیستمی یکپارچه‌سازی‌شده است که ابزارهای اتوماسیون، روباتیک و تحلیل کلان‌داده را در بر می‌گیرد و قابلیت‌های بالقوه زیادی دارد که انتظار رشد زیاد را رقم می‌زند. در انقلاب صنعتی چهارم مساله فقط فناوری نیست، بلکه شرکت‌ها نیز اهمیت دارند که داده‌های مناسب را جمع‌آوری می‌کنند و با خدمات دیجیتالی یکپارچه‌سازی می‌کنند تا بتوانند از مزایای این تحول صنعتی بهره‌مند شوند.

منبع: آی‌اُتی انلیتیکز

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz