نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 حقوق فناوری حقوق فناوری صفحه 90

چگونه شرکت ارتباطات زیرساخت، از سوئیچ کردن مکالمات بین‌المللی پول درمی‌آورد

موهبت انحصار

هیات دولت در جلسه یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ خود، میزان تسهیم درآمد دولت و جریمه‌های قانونی جبران عدم انجام تعهدات دارندگان پروانه برای خدمات مکالمات صوتی بین‌الملل وارده و صادره را به تصویب رسانده است. این مصوبه در روز دوم مرداد توسط معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شده است. در نگاه اول، این مصوبه آن‌قدر مبهم و پیچیده است که شاید کمتر کسی حتی به فکر خواندن آن بیفتد اما بد نیست نگاهی به مفاد آن بیندازیم.

آن‌طور که «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت» گزارش کرده، درصد تسهیم درآمد از محل درآمد مکالمات صوتی بین‌الملل وارده به میزان صفر درصد تعیین می‌شود و درصد تسهیم درآمد از محل درآمد مکالمات صوتی بین‌الملل صادره مطابق مقررات مربوط و مفاد موافقت‌نامه دارنده پروانه و پس از کسر مبالغ پرداختی به شرکت ارتباطات زیرساخت محاسبه خواهد شد؛ این یعنی شرکت ارتباطات زیرساخت از محل مکالمات ورودی به کشور درآمدی نخواهد داشت اما سهمش پس از کسر مبالغ پرداختی به آن شرکت در مکالمات خروجی محاسبه خواهد شد.
اول ببینیم که این کسورات چه هستند. مطابق مصوبه شماره ۲ جلسه ۲۸۹ مورخ ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی: اولاً تعرفه انجام وظایف حاکمیتی شرکت ارتباطات زیرساخت بابت عبور ترافیک از مراکز سوئیچینگ بین‌الملل آن شرکت در مکالمات بین‌الملل صادره برای هر دارنده پروانه‌ای که به مشترک خدمت ارائه می‌کند، به میزان ۱۰ درصد درآمد ناخالص مکالمات صادره بین‌الملل تعیین می‌شود.
ثانیاً از سوی دیگر بیان شده که تعرفه سایر خدمات غیرحاکمیتی شرکت ارتباطات زیرساخت از قبیل روتینگ، سوئیچینگ و واگذاری لینک‌های مستقیم و ارتباط با دیگر کشورها بر اساس مقررات مربوط خواهد بود.
جالب است بدانید که شرکت بابت انجام وظایف حاکمیتی شرکت ارتباطات زیرساخت بابت عبور ترافیک از مراکز سوئیچینگ بین‌الملل آن شرکت در مکالمات بین‌الملل وارده (که سهمی در درآمد ندارد) هم به ازای هر دقیقه سه سنت دریافت می‌کند.
اما چرا این درآمد نصیب شرکت ارتباطات زیرساخت می‌شود؟ پاسخ روشن است: انحصار! طبق بند ۵ از ماده ۲ مصوبه ۲۸۹: «کلیه دارندگان پروانه، موظف‌اند ترافیک بین‌الملل وارده و صادره خود را بر اساس حدود و تعاریف شبکه مادر مخابراتی و رعایت مفاد مصوبات کمیسیون و مصوبات شورای عالی امنیت ملی از جمله مصوبه ۵۱۶، صرفاً از طریق مراکز سوئیچینگ بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت صادر و یا وارد کنند.» و جالب است که باید بابت این انحصار از درآمد خود بگذرند و آن را به این شرکت دولتی تقدیم کنند.
جالب است بدانید که طبق آخرین سهم‌بندی‌ای که در مصوبه شماره ۲ جلسه ۱۹۳ مورخ ۱۷/۴/۱۳۹۳ کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات گرفته شده بود: «سهم شرکت ارتباطات زیرساخت از مکالمات تلفن همراه و تلفن ثابت بین‌الملل صادره از کشور با پیش‌شماره «۰۰»، هشتاد درصد (۸۰٪) و سهم دارندگان پروانه ارائه خدمات تلفن ثابت و همراه از این بخش بیست درصد (۲۰٪) از درآمد بر اساس تعرفه‌های وصولی اعلام‌شده از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت در چارچوب مصوبات کمیسیون، تعیین می‌شود.» بنابراین اگر قرار باشد همین شیوه پیش گرفته شود، شرکت بعد از کسر ۱۰ درصد و برداشت سهم ۸۰ درصدی خود عملاً ۱۰ درصد از درآمد را برای اپراتور باقی می‌گذارد.
البته باید قید کرد که طبق مصوبه ۲۸۹، تعرفه‌گذاری در این زمینه دیگر بر عهده شرکت ارتباطات زیرساخت نیست و بر اساس بند ۱۱ ماده ۲ این مصوبه، «تعرفه مکالمات بین‌الملل صادره برای مشترکین، بر اساس شرایط بازار تعیین می‌شود و مصوبات پیشین این کمیسیون پس از چهار ماه از زمان ابلاغ این مصوبه از درجه اعتبار ساقط خواهند بود. با این حال جالب است که گفته شده، چنانچه کمیسیون مجدداً تعرفه‌ای تعیین کند، دارندگان پروانه موظف به رعایت آن خواهند بود.
در شرایطی که با روی کار آمدن تماس‌های اینترنتی روزبه‌روز تقاضا برای تماس‌های تلفنی به این شکل و سیاق کمتر می‌شود، شاید این مصوبه اهمیت کمی داشته باشد اما به هر حال نمونه روشنی است از اینکه دولت، چگونه با ابزارهایی مثل مسائل امنیتی انحصار، و با این انحصار برای خود درآمد ایجاد می‌کند. موضوعی که اگرچه ممکن است در تماس بین‌المللی کمرنگ باشد، اما در مسائلی مثل ارتباطات اینترنتی و به طور مشخص پهنای باند به شدت پررنگ است.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz