نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 40 حقوق فناوری حقوق فناوری صفحه 95

اختلالات فضای مجازی اوج می‌گیرد

رکورد‌شکنی در پرونده‌های دامنه‌های اینترنتی

در حالی که کمتر از یک فصل تا پایان سال ۲۰۱۶ باقی مانده، تعداد اختلافات مربوط به اسامی دامنه‌ها که در سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) ثبت شده خلق یک رکورد تاریخی است. داگ ایزنبرگ که یکی از وکلای معروف در زمینه نشانی‌های اینترنتی است، در نوشتار پیش رو این موضوع را مورد بررسی قرار داده است. این مطلب ترجمه‌ای از نوشته او در سایت شخصی‌اش یعنی GIGA LAW است.
طبق داده‌های عمومی که این سازمان در سایت خود منتشر کرده، رقم اختلافات حوزه دامنه که در سال جاری ثبت شده در پایان سپتامبر ۲۰۱۶ به عدد دو هزار و ۲۲۸ مورد رسیده است. در شرایطی که پیش‌بینی میزان اختلافات به‌وجودآمده در فاصله حدود سه ماه آینده غیرممکن است اما با محاسبه ساده‌ای می‌توان گفت اگر روند اختلافات با همین شیوه پیش برود احتمالاً در پایان سال جاری با حدود سه هزار و ۱۱ اختلاف ثبت‌شده نزد وایپو روبه‌رو خواهیم بود که در واقع خواهد توانست فعال‌ترین سال در گذشته یعنی سال ۲۰۱۲ را تحت‌الشعاع خود قرار دهد؛ سالی که در آن دو هزار و ۸۸۴ اختلاف مربوط به دامنه در این سازمان ثبت شده است. با این حال برخی در چنین پیش‌بینی‌ای یک ملاحظه جدی دارند و آن هم این است که وایپو تنها نهادی نیست که تحت سیاست مشترک حل اختلاف دامنه‌ها یا UDPR اقدام به چنین کاری می‌کند و دست‌کم چهار نهاد دیگر در این زمینه فعال هستند ولی باید در نظر داشت که وایپو، محبوب‌ترین برای حل چنین اختلافاتی است و ضمناً تنها نهادی است که آمار شکایت‌های ثبت‌شده خود را به‌روز اعلام می‌کند.
جالب است بدانید که حتی اگر آمار اختلاف‌ها تا پایان سال ثابت بماند (که البته تقریباً محال است) با توجه به اینکه ممکن است در هر پرونده بر سر چند دامنه اختلاف باشد، تعداد دامنه‌های اختلافی به پنج هزار و ۳۷۳ مورد می‌رسد که سومین سال شلوغ را برای وایپو رقم می‌زند. فعال‌ترین سال از این نظر سال ۲۰۱۳ بوده که در آن شش هزار و ۱۹۱ دامنه مورد اختلاف واقع شده و دومین سال فعال نیز سال ۲۰۱۴ بوده که در آن پنج هزار و۶۰۳ دامنه موضوع پرونده‌های ثبت‌شده در وایپو قرار گرفته است.
حال باید دید تحلیل این ماجرا چه خواهد بود. به نظر می‌رسد برای تحلیل این ماجرا می‌توانیم به دو موضوع اشاره کنیم؛ نخست اینکه بسیاری از ثبت‌کنندگان جدید دامنه در نسل جدیدی از دزدی‌های سایبری مشارکت می‌کنند که سبب دردسر برای دارندگان نشان‌های تجاری شده است. این رفتارها باعث ایجاد جعلیاتی شده که قربانی‌های خاص یا گروه‌های مختلف قربانی هم تا به حال داشته است. در میان این پرونده‌ها مثلاً می‌توان به دامنه‌هایی اشاره کرد که جویندگان کار را قربانی کلاهبردای خود می‌کنند.
برای مثال در اختلافی که در خصوص نشانی اینترنتی intercontinental-hotel.com به وجود آمد، هیات حل‌کننده اختلاف در رای خود این‌طور نوشت که این نشانی اینترنتی به عنوان بخشی از یک کلاهبرداری اینترنتی و نیز عملیات فیشینگ استفاده می‌شده است. کسی که این دامنه را ثبت کرده با استفاده از اعتباری که نام این هتل دارد و در قالب یک پروسه ثبت‌نام جعلی، تلاش کرده اطلاعات شخصی کاربران را به دست آورد.

تعداد دامنه‌های ثبت شده در سازمان جهانی مالکیت فکری تا سپتامبر 2016

البته به نکته دوم پیش از این به طور مفصل در همین صفحات اشاره کرده بودیم: اینکه نسل جدیدی از دامنه‌ها تحت عنوان gTLDها به بازار آمده که احتمالاً یکی از دلایل افزایش شدید تعداد دامنه‌های اینترنتی است. برای مثال فردی به سراغ .news رفته اما نام شرکت معروف سیگارسازی Marlboro را در آدرس آن قرار داده است. از آنجا که شرکت‌ها به طور دائمی نگران اعتبار تجاری خود هستند به سراغ بازپس‌گیری این دامنه‌ها از دزدان سایبری می‌روند و از این رو می‌بینیم که آمار اختلافات دامنه روزبه‌روز بیشتر می‌شود.
البته باید گفت با وجود ظهور این نسل جدید از نشانی‌های اینترنتی همچنان دامنه محبوب و قدیمی .com بیشترین میزان اختلاف را دارد به طوری که وایپو اعلام کرده ۵۸ درصد از کل اختلافاتی که امسال ثبت کرده، مربوط به این دامنه اینترنتی است

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz