نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 37 حقوق فناوری حقوق فناوری صفحه 96

حقوق و فناوری با چاشنی جنبش چتر و حق فراموشی

حق بر فراموشی: حریم خصوصی و رسانه در عصر دیجیتالی

این کتاب که در پایان زمستان سال جاری میلادی به بازار عرضه خواهد شد در ادامه تحول بزرگی که با رای مه ۲۰۱۴ دادگاه اروپایی عدالت در خصوص حق انسان‌ها بر فراموش شدن، به دست آمد و در نهایت باعث شد مهم‌ترین موتور جست‌وجوگر جهان یعنی گوگل تعدادی از صفحات را از نتایج جست‌وجوی خود حذف کند، تلاش کرده ابعاد این حق را تحلیل کند و می‌خواهد بررسی کند که اجرای این حق چه تاثیری بر آزادی بیان، روزنامه‌نگاری و اطلاعات در محیط عمومی دیجیتالی داشته باشد. در این زمینه به تقاطعی که میان آزادی بیان و حریم خصوصی به وجود می‌آید اشاره دارد و این سوال را می‌پرسد که آیا رای دادگاه اروپایی تهدیدی علیه آزادی اطلاعات و دقیق اسناد تاریخی است یا قدم نخست در راه تاسیس حقوق جدیدی در دوره دیجیتال. این کتاب که نوشته جرج بروک استاد روزنامه‌نگاری دانشگاه سیتی لندن است، ۱۶۰ صفحه دارد و توسط انتشارات معتبر آی‌بی‌توریس منتشر شده. اگر بخواهید در پایان سال جاری میلادی این کتاب را در اختیار داشته باشید باید ۲۵ دلار معادل حدود ۸۰ هزار تومان خرج کنید.

حقوق، سیاستگذاری و اینترنت

این کتاب تلاش می‌کند از زاویه‌های بریتانیایی و اروپایی اصلی‌ترین مطالب در حوزه سیاستگذاری و قانونگذاری اینترنت را مورد بررسی قرار دهد. نویسنده توضیح می‌دهد که اینترنت در ۲۰ سال اخیر به بخش غیرقابل انفکاک از کار، استراحت و حتی تفریح روزمره تبدیل شده است و از این روست که نحوه مقررات‌گذاری این مساله کلان برای هر کسی که به حوزه جامعه اطلاعاتی مدرن علاقه داشته باشد، مهم است. این کتاب در متن خود نشان داده که مقررات‌گذاری برای اینترنت صرفاً از بستر حقوق ممکن نیست بلکه محصولی مشترک از مسائلی نظیر فناوری، اقتصاد و سیاست است. در این کتاب همچنین نگاهی به سیاستگذاری‌هایی خواهد شد که بخش ذاتی دولت مدرن است. این کتاب در کل روی سه حوزه هم تاکید دارد: تجارت الکترونیکی از جمله نقش و مسئولیت‌های واسطه‌های آنلاین مثل آمازون، گوگل و فیس‌بوک و نیز مسائل مربوط به حریم خصوصی و حفاظت از اطلاعات و جرائم آنلاین. کتاب حقوق، سیاستگذاری و اینترنت که نوشته لیلیان ادواردز استاد دپارتمان حقوق خصوصی دانشگاه ادینبرگ است، در ۴۴۸ صفحه توسط انتشارات هارت منتشر می‌شود و ۶۲ دلار معادل ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

مسئولیت واسطه‌های اینترنتی

واسطه‌های اینترنتی، نقشی کلیدی و مرکزی در تجارت مدرن و توزیع ایده‌ها و اندیشه‌ها بازی می‌کنند. اگر چه اهمیت اقتصادی و اجتماعی آنها به خوبی شناخته شده است، مسئولیت حقوقی‌شان به سختی درک شده و تاکنون هیچ کار مشخصی نیست که مسئولیت حقوقی واسطه‌های اینترنتی را برای اقدامات اشتباهی که ابزارها یا پلتفرم‌های مربوط به آنها مسبب‌شان بوده‌اند، مورد بررسی قرار دهد. این کار امید دارد چنین فضای خلئی را پوشش دهد و اولاً به وظایف حقوقی پرداخته که در قواعد و مقررات برای واسطه‌های اینترنتی مورد شناسایی قرار گرفته و ثانیاً طرح‌هایی را بررسی کرده که تلاش کرده‌اند فعالیت این واسطه‌ها را قاعده‌گذاری کنند. جانی ریوردان متخصص یک دفتر مالکیت‌های فکری است و در این کتاب ابتدا به بحث پیرامون موضوع پرداخته و واسطه‌های اینترنتی را تشریح کرده و سپس احکام حقوقی آن را مورد بررسی قرار داده و در نهایت راهنمایی برای مساله واسطه‌های اینترنتی آورده است. این کتاب ۵۷۶ صفحه دارد و توسط دانشگاه آکسفورد، آخر تابستان امسال با قیمت نزدیک به ۲۶۲ دلار یعنی معادل ۹۰۰ هزار تومان به بازار عرضه خواهد شد.

روزنامه‌نگاری آزاد در عصر دیجیتال

همان‌طور که صنعت رسانه دستخوش تغییرات سریع است، وضعیت کارهای رسانه‌ای نیز به سرعت تغییر می‌کند و یکی از مهم‌ترین اتفاقات در این عرصه این است که در حال حاضر تعداد روزنامه‌نگارانی که خود را فریلنس (آزاد یعنی بدون رابطه قراردادی با نهاد خبری) معرفی می‌کنند رشد چشمگیری دارد. اگرچه گفته می‎‌شود که این افراد کارگران ایده‌آل عصر ارتباطات هستند زیرا انطباق‌پذیرند و چند مهارت دارند اما نیکول کوهن نویسنده این کتاب می‌گوید این کار امنیت شعلی ندارد، درآمد فرد را کاهش می‌دهد و باعث می‎‌شود کنترل روی محصول نهایی تضعیف شود، حجم کار بالا برود، ساعت‌های زیادی کار کنند و البته به حداقل حمایت‌های اجتماعی و اقتصادی هم دسترسی نداشته باشند. نویسنده کتاب حقوق نویسندگان معتقد است توانسته زمینه‌ساز بحث و بررسی در این رابطه‌ها باشد و بتواند نقاط اتصال روزنامه‌نگاران و کسب‌ و کاران بزرگ را تولید کند. او در این قالب با استفاده از مصاحبه‌ها و نیز پیمایش‌هایی که با روزنامه‌نگاران آزاد انجام داده، پارادوکس‌های روزنامه‌نگاری آزاد را روشن کرده است، مثل اینکه می‌تواند به طور همزمان مخاطره‌آمیز و لذت‌بخش باشد. او معتقد است روزنامه‌نگاری آزاد، مسیری از تلاش روزنامه‌نگاران برای کسب تعیین سرنوشت به دست خود تعیین کرده و حالا به یک ابزار استثمار تبدیل شده است. در شرایطی که روزنامه‌نگاری دیجیتال موجب شده کار روزنامه‌نگاری آزاد بیش از هر زمان دیگری رونق داشته باشد خواندن این کتاب که توسط انتشارات مک گیل – کویین در ۳۲۸ صفحه نوشته شده و در نوامبر امسال منتشر خواهد شد، پیشنهاد می‌شود. نویسنده این کتاب، استادیار موسسه ارتباطات، فرهنگ، اطلاعات و فناوری در دانشگاه میسیساگای تورنتو است.

رسانه، موبایلی شدن و جنبش چتر

جنبش چتر در هنگ‌کنگ باعث شد توجه جهانی را در پایان سال ۲۰۱۴ به خود جلب کند. این اعتراض ۷۹ روزه یکی از کمپین‌هایی بوده است -و می‌توان آن را در موج اخیر اعتراضات با مقیاس بالا رده‌بندی کرد- که در آن نقشی اصلی برای رسانه‌های سنتی و دیجیتال دیده شده است. این کتاب که در اصل به عنوان ضمیمه ژورنال چینی ارتباطات منتشر شده، به ابعاد مختلف این جنبش می‌پردازد و از ‌جمله به مساله پاسخ دولت به این جنبش و مساله حکومت قانون. فرانسیس لی استاد روزنامه‌نگاری و ارتباطات در دانشگاه چینی هنگ‌کنگ است و این کتاب را در ۱۴۸ صفحه نوشته. کتاب او در اواخر نوامبر امسال به بازار عرضه و با قیمت ۱۵۵ دلار فروخته خواهد شد

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz