نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 72 حقوق فناوری حقوق فناوری صفحه 86

درس‌هایی از به‌روز‌رسانی قواعد آگهی‌های سیاسی در فیس‌بوک

بگو کیستی تا بگذارم تبلیغ کنی

ششم شهریورماه بود که فیس‌بوک اعلام کرد در حال اعمال ضوابط سخت‌تر برای افشای اطلاعات و شفافیت درباره تبلیغات سیاسی در ایالات متحده است. این اتفاق پس از آن صورت گرفت که این شرکت اعلام کرد متوجه شده برخی از تبلیغ‌دهندگان (سیاسی) تلاش می‌کنند این شرکت را در رابطه با اینکه چه کسی بودجه تبلیغ را تامین می‌کند گمراه کنند. البته تمام این ماجراها ریشه در شائبه دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ ایالات متحده دارد.

کیتی هاربات (Katie Harbath)، مدیر سیاست‌گذاری عمومی و انتخابات‌های جهانی، و سارا شیف (Sarah Schiff)، مدیر محصولات فیس‌بوک، در یک مطلبِ تقریباً مفصل در سایت خبری این شرکت، در این رابطه توضیحاتی داده‌اند که در اینجا (تقریباً) ترجمه کامل آن را می‌خوانید:
مردم باید بدانند چه کسی در تلاش است بر رای آنها تاثیر بگذارد و از سوی دیگر تبلیغ‌کنندگان نباید بتوانند افرادی را که برای تبلیغات هزینه می‌کنند پنهان کنند. به همین دلیل طی چند سال گذشته، ما [در فیس‌بوک] برای کمک به اطمینان از شفافیت و صحت بیشتر تبلیغات در مورد موضوعات اجتماعی، انتخابات یا سیاست، تغییرات مهمی صورت داده‌ایم.
امروز، اقدامات دیگر و جدیدمان برای محافظت از انتخابات و آماده‌سازی انتخابات ایالات متحده ۲۰۲۰ را با شما به اشتراک می‌گذاریم. این مراحل شامل تقویت روند مجوزدهی برای تبلیغ‌کنندگان آمریکایی، نشان دادن اطلاعات بیشتر به مردم در مورد هر تبلیغ‌کننده و به‌روزرسانی لیست موضوعات اجتماعی در ایالات متحده برای بازتاب بهتر گفتمان عمومی در فیس‌بوک و خارج از آن است.

تقویت روند مجوزدهی

سال ۲۰۱۸ رویه‌ای را آغاز کردیم که طبق آن، قبل از اجرای آگهی در مورد موضوعات اجتماعی انتخابات یا سیاست، از تبلیغ‌کنندگان بخواهیم مجوز بگیرند. ما همچنین این دسته از تبلیغات را در یک کتابخانه تبلیغ ذخیره می‌کنیم تا به مدت هفت سال در دسترس عموم باشند. تبلیغ‌کنندگان در آمریکا برای اخذ مجوز باید هویت خود یعنی این اطلاعات را که آنها چه کسی هستند و در کجا قرار دارند ارائه کنند. آنها همچنین باید اطلاعاتی درباره مسئولیت پرداخت هزینه آگهی را هم قرار دهند تا مشخص شود چه کسی مسئول آگهی است.
با وجود این الزامات، موارد متعددی وجود دارد که تبلیغ‌کنندگان سعی کرده‌اند اطلاعات «پرداخت‌شده» را به صورت گمراه‌کننده در تبلیغ خود قرار دهند. به همین دلیل است که از اواسط ماه سپتامبر، تبلیغ‌کنندگان باید برای بررسی و تایید داده‌های اعلام‌شده به مخاطب، اطلاعات بیشتری درباره سازمان خود ارائه دهند. اگر آنها این اطلاعات را تا اواسط اکتبر ارائه ندهند، ما تبلیغات آنها را تعلیق خواهیم کرد. در حالی که ممکن است این روند مجوزدهی هم کامل نباشد اما به ما کمک می‌کند مشروعیت یک سازمان را تایید کنیم و جزئیات بیشتری را در مورد افرادی که پشت تبلیغات هستند در اختیار مردم بگذاریم.
تبلیغ‌کنندگان برای ارائه اطلاعات بیشتر پنج گزینه دارند که سه مورد از آنها نشان می‌دهد در دولت آمریکا ثبت شده‌اند. اگر آنها یکی از سه گزینه مراجع دولتی را انتخاب کنند، به آنها اجازه داده می‌شود از نام سازمان ثبت‌شده به عنوان منبع تامین این آگهی‌ها استفاده کنند و نماد “i” که در گوشه سمت راست بالای تبلیغات آنها قرار دارد، به معنای «سازمان تایید‌شده» است. به این ترتیب حالا دیگر آگهی‌دهندگان باید علاوه بر ارائه آدرس، شماره تلفن، ایمیل تجاری و وب‌سایت تجاری متناسب با ایمیل، یکی از موارد زیر را ارائه دهند:
۱٫ شماره شناسایی سازمان ثبت‌شده مالیاتی (EIN)
۲٫ دامنه وب‌سایت دولتی که مطابق با ایمیلی است که در .gov یا .mil پایان یابد.
۳٫ شماره شناسایی کمیسیون انتخابات فدرال (FEC)
ما همچنین می‌خواهیم مطمئن شویم تبلیغ‌کنندگانی که ممکن است این اعتبار را نداشته باشند، از جمله مشاغل کوچک یا سیاستمداران محلی، بتوانند در مورد موضوعات اجتماعی، انتخابات یا سیاست، تبلیغاتی را اجرا کنند. بنابراین تبلیغ‌کنندگان همچنین می‌توانند یکی از دو گزینه زیر را انتخاب کنند:
۴٫ با ارائه شماره تلفن قابل تایید، ایمیل کاری، آدرس قابل دسترس از طریق پست و وب‌سایت تجاری با دامنه‌ای که با ایمیل مطابقت دارد، نام سازمان را ارسال کنند.
۵٫ هیچ اطلاعات سازمانی‌ای ارائه ندهند و فقط به نام قانونی صفحه مدیر در سند شناسایی شخصی آنها بسنده کنند. در این حالت تبلیغ‌کننده نمی‌تواند از نام یک سازمان ثبت‌شده به عنوان حامی مالی این آگهی بهره ببرد.

ارائه اطلاعات در مورد آگهی‌دهندگان

برای تبلیغ‌کنندگانی که یکی از این دو گزینه را انتخاب می‌کنند نماد i به جای «سازمان تاییدشده» به قسمت «درباره این آگهی» خواهد رفت. نمادهای i به افراد در فیس‌بوک و اینستاگرام کمک می‌کنند بهتر درک کنند چه کسی سعی در تاثیرگذاری بر آنها دارد و چرا. اکنون با یک کلیک مردم نه تنها اطلاعاتی راجع به آگهی را مشاهده می‌کنند، بلکه می‌توانند اطلاعاتی را که توسط فیس‌بوک تایید شده است نیز ببینند (مانند اینکه تبلیغ‌کننده از شماره شناسایی EIN یا FEC استفاده کرده است). این به مردم امکان می‌دهد با اطمینان مشروعیت یک سازمان را بسنجند و در صورت یافتن مساله غیرعادی، به سرعت سوال یا نگرانی خود را مطرح کنند.

برنامه‌های فیس‌بوک در آینده

طی ماه‌های آینده اطلاعات بیشتری را در مورد تلاش‌های خود برای ایمن‌تر کردن انتخابات و فراهم آوردن شفافیت بیشتر در تبلیغات و محتوایی که مردم در Facebook مشاهده می‌کنند، به اشتراک خواهیم گذاشت. این به‌روزرسانی‌ها شامل موارد زیر است:
پیشرفت‌های بیشتر در کتابخانه تبلیغاتی ما (Ad Library)، مانند آسان‌تر کردن ردیابی و مقایسه هزینه‌های نامزدهای ریاست جمهوری ایالات متحده.
گسترش سیاست برای منع تبلیغاتی که صریحاً مردم ایالات متحده را از رای ‌دادن نهی می‌کند، تعهدی که ما به عنوان بخشی از ممیزی اخیر در مورد حقوق مدنی انجام دادیم.
الزام کلیه صفحات نامزدهای ملی یا مسئولان منتخب برای ورود به بخش «مجوز انتشار صفحه» (Page Publishing Authorization) که مستلزم آن است که مدیران صفحه ورود دومرحله‌ای به صفحه را روشن و محل اصلی کشور خود را تایید کنند تا بتوانیم تایید کنیم این صفحات از حساب‌های واقعی استفاده می‌کنند و در ایالات متحده قرار دارند.
افشای اطلاعات بیشتر درباره یک صفحه، مانند مشاغل یا سازمان‌هایی که پشت آن قرار دارند.
ما می‌دانیم که تنها نمی‌توانیم با این چالش‌ها مقابله کنیم. به همین دلیل خواستار مقررات منطقی هستیم و مستقیماً با دولت‌ها، ناظران و تنظیم‌کننده‌ها یا همان رگولاتورها همکاری می‌کنیم.

به‌روزرسانی مسائل اجتماعی

علاوه بر این، ما همچنین لیست موضوعات اجتماعی در ایالات متحده را به‌روز‌رسانی کرده‌ایم. در این به‌روزرسانی، به جای ۲۰ حوزه موضوعی مجزا، موضوعات را در ۱۰ دسته‌بندی قرار داده‌ایم. تغییر از ۲۰ موضوع به ۱۰ گروه به این معنی نیست که روند مجوز ما محدودتر خواهد بود. ما به پوشش طیف وسیعی از موضوعات ادامه می‌دهیم؛ به عنوان مثال، در گروه حقوق مدنی و اجتماعی، به تبلیغ فعالانه در موضوعاتی مانند آزادی مذهب و حقوق زنان ادامه خواهیم داد.
همان‌طور که وقتی این سیاست برای اولین بار اعلام شد اشاره کرده‌ایم، این لیست تلاش دارد منعطف باشد تا گفتمان عمومی پیرامون موضوعات اجتماعی در فیس‌بوک و خارج از آن را منعکس کند ما به دنبال تاثیرگذاری بر افکار عمومی از طریق گفت‌وگوها هستیم. ما همچنین این لیست را به عمد به صورت کلی رها کردیم تا در گذر زمان برای بهبود آن تلاش کنیم.
از سوی دیگر اجرای این سیاست‌ها را بر اساس بازخورد سیاست‌های پیشین بهبود بخشیده‌ایم؛ مثلاً در آگهی‌هایی که در مورد موضوعات محیط‌زیستی بحث و تبادل نظر یا طرفداری می‌کنند، تبلیغاتی که صرفاً مردم را ترغیب به بازیافت یا برجسته کردن محصولات پایدار محیط‌زیستی می‌کنند لازم نیست مراحل اضافی اخذ مجوز را طی کنند. با این حال، اگر یک تبلیغ پیشتر رود و از قانون یا یک طرح رای‌گیری طرفداری یا علیه آن اقدام کند، حتما باید مجوز دریافت کند. همان‌طور که اشاره شد، فهرست مقوله‌های اجتماعی در حال تحول هستند، بنابراین حتی در حالی که سیاست را در بعضی مناطق محدود می‌کنیم، ممکن است آن را در سایر موارد گسترش دهیم.

درس‌هایی از قاعده‌گذاری فیس‌بوک برای تبلیغات سیاسی

در شرایطی که ایران نیز در آستانه یک انتخابات مهم یعنی انتخابات مجلس در اسفندماه قرار دارد، هنوز سایت‌های مهم اشتراک و انتشار محتوا در ایران چنین قواعدی را ندارند و صرفاً به قوانینی وابسته هستند که البته به شکل کاملاً کلی نوشته شده و هر چیزی در آنها قابل مصداق‌یابی است. با این حال فیس‌بوک در اتمسفر حقوقی ایالات متحده با غلبه گفتمان آزادی بیان در آن که نظارت دولتی را محدود می‌کند، خود اقدام به مقررات‌گذاری در این زمینه کرده است. البته باید در نظر داشت این کار به دلیل حجم بالای جریمه‌هایی است که چنین سایت‌هایی در صورت عدم اتخاذ تدابیر جدی باید به ذی‌نفعان یا حتی دولت بپردازند.
از سوی دیگر این نکته هم قابل توجه است که در این مقررات‌گذاری عملاً تبلیغ در خصوص هیچ موضوعی از مسائل سیاسی و اجتماعی منع نشده است بلکه صرفاً تلاش شده در خصوص آن مقررات‌گذاری و تنظیم‌گری صورت گیرد تا اولاً مسئول این تبلیغات مشخص شود و ثانیاً حقوق مخاطب در آن رعایت شود. حتی منع تبلیغ در مورد رای ندادن هم به نوعی در راستای مسئولیت اجتماعی این شرکت قابل تفسیر است و نه یک سیاست کلی حاکمیتی. در عین حال در این مقررات‌گذاری که با نظام مجوز صورت گرفته، هیچ‌گونه روند بوروکراتیکی به چشم نمی‌خورد و صرفاً با داشتن برخی اطلاعات اولیه، با توجه به دسترسی‌‎های الکترونیکی، می‌توان هویت اشخاص را تایید کرد (این در حالی است که طی دوره‌ای در کشور ما ثبت‌نام ایمیل حضوریصورت می‌گرفت).

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz