نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 73 خدمت و تجارت پرونده - خدمت و تجارت صفحه 82

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت امور اقتصاد و دارایی:

وزارت اقتصاد در برابر فناوری‌های نوین مقاومت نمی‌کند

چهارم شهریورماه سال جاری فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد، جلسه‌ای با فین‌تک‌ها برگزار کرد تا به مشکلات و مسائل آنها رسیدگی کند. شاید این نخستین بار بود که وزارت اقتصاد به بخش خصوصی بدین صورت توجه نشان می‌داد. پیش از آن هم دژپسند در سخنرانی‌های مختلف بر تکمیل اقتصاد دیجیتالی و حرکت به سمت اقتصاد هوشمند تاکید کرده بود. حتی به گفته علی ‌عبدالهی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد، پیش‌نویس سند اقتصاد هوشمند به زودی نهایی خواهد شد. او همچنین از برگزاری جلسات دیگر وزیر با نوپاهای فین‌تکی خبر داد. اما در کنار آن وزارت اقتصاد پروژه‌های بسیاری دارد که سالیان سال است از نتیجه آنها خبری در دست نیست. با علی‌عبدالهی در مورد تغییر رویکرد وزارت اقتصاد و توجه به اقتصاد هوشمند و نتیجه پروژه‌های این وزارتخانه به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

 

در ماه‌های اخیر آقای دژپسند وزیر اقتصاد در مورد اقتصاد هوشمند و توجه به اقتصاد دیجیتالی صحبت‌های بسیاری کرده‌اند و بحث پیش‌نویس سند اقتصاد هوشمند پیش آمده است. اما وقتی عملکرد وزارت اقتصاد را بررسی می‌کنیم، متوجه می‌شویم وزارت اقتصاد خیلی کند پیش می‌رود و بسیاری از پروژه‌ها همچون خزانه‌داری الکترونیکی هنوز مشخص نیست به چه نتیجه‌ای رسیده است. اما با صحبت‌های اخیر وزیر آیا واقعاً در وزارت اقتصاد شاهد تغییر رویکرد خواهیم بود؟

به نظر من همکاران ما در بخش اطلاع‌رسانی باید دستاوردها را منتشر کنند که تاکنون چنین اتفاقی به درستی رخ نداده، وگرنه در سال‌های اخیر اتفاقات خوبی در حوزه دیجیتالی شدن اقتصاد کشور رقم خورده است. به عنوان مثال در حوزه بورس از چند سال پیش که سرویس معاملات برخط (آنلاین تریدینگ) راه‌اندازی شد تحولات عظیمی در بازار سرمایه ایجاد کرد. تعداد کاربران، کدهای بورسی و فعالان بورس افزایش یافت و حجم و ارزش معاملات چند برابر شد. وقتی اعلام می‌کنیم که تعداد کاربران و تعداد معاملات و حجم آنها افزایش یافت، یعنی کیک اقتصادی آن حوزه بزرگ‌تر شده است. با راه‌اندازی این سرویس همه در یک رابطه برد-برد قرار گرفته‌اند. مشتریان با سیستم ارتباط برقرار می‌کنند. محدودیت‌های مکانی از بین رفته است و از سراسر کشور و حتی از کشورهای خارج نیز افراد می‌توانند سهم خرید و فروش کنند و پرتفوی خود را رصد کنند. در حوزه مالیات، مالیات الکترونیکی به خوبی اجرایی شده است و هم‌اکنون اظهارنامه به صورت کاملا الکترونیکی دریافت می‌شود. در بیمه با تخصیص کد یکتا به اطلاعات حاصل از عملیات شرکت‌های بیمه و تبدیل قوانین و مقررات به شاخص‌های کنترلی، امکان نظارت پیشگیرانه فراهم شده و بیش از ۹۵ درصد مراوده اطلاعاتی بیمه مرکزی با شرکت‌های بیمه مکانیزه است. در گمرک بیش از ۵۰ سرویس فعال در راستای تبادل کلیه اطلاعات مربوط به فرایند تجارت فرامرزی، زنجیره تامین و نظارت به صورت کاملاً الکترونیکی به اشتراک گذاشته ‌شده و یکپارچگی داده‌ها در طول فرایند زنجیره تامین تقریباً لحاظ شده است. کلیه فرایندهای سازمان اموال تملیکی ما از مرحله تملک تا تعیین تکلیف و فروش در بستر سامانه‌های عملیاتی سازمان به صورت کاملاً الکترونیکی انجام می‌شود. در حوزه خزانه‌داری الکترونیکی هم این پروژه حدود۷۰ درصد پیشرفت داشته و با سرعت در حال تکمیل فازهای باقیمانده هستیم. بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که در لیست ارزیابی میزان بلوغ الکترونیکی دستگاه‌های دولتی و اجرایی انجام‌شده توسط سازمان فناوری اطلاعات، سه مجموعه وزارت اقتصاد در صدر لیست قرار داشتند؛ از جمله بیمه مرکزی و خود وزارت اقتصاد هم برترین وزارتخانه بود و جایگاه هفتم بین کل مجموعه‌های دولتی و اجرایی را داشت. البته می‌پذیرم که تغییر و تحولات باید با سرعت بیشتری رخ دهد.

اجرایی شدن مالیات الکترونیکی ۲۰ سال به طول انجامید.

الکترونیکی کردن مالیات جزو بزرگ‌ترین پروژه‌های آی‌تی کشورهاست. اگر مالیات الکترونیکی تحقق پیدا کند، بسیاری از مسائل و مشکلات کشور حل خواهد شد. در کشورهای دیگر E-Tax جزو ابرپروژه‌هاست. به اعتقاد من توسعه پروژه‌های آی‌تی از جنس بلوغ است و نمی‌توان پایانی برای آنها در نظر گرفت. پروژه‌ها همچنان باید توسعه یابند. پروژه‌ مالیات الکترونیکی هم دستاوردهای خوبی داشته. حذف کاغذ و مکانیزه شدن فرایندهای دریافت اظهارنامه و رسیدگی یکی از دستاوردهای این پروژه‌ است، دریافت اظهارنامه الکترونیکی و رسیدگی‌ها به اظهارنامه‌ها حدود زیادی مکانیزه شده است. اما بحثی که در مالیات وجود دارد این است که اگر ما بخواهیم برای فرد پیش‌اظهارنامه تولید کنیم، به ریزداده‌های اطلاعات مؤدیان مالیاتی نیاز داریم. پایگاه اطلاعات مالی مؤدیان باید تکمیل شود و هنوز کامل نشده است چون مقاومت‌هایی در این زمینه وجود دارد. ما در حال تلاش هستیم تا این پایگاه تکمیل شود. در سایر حوزه ها هم به همین ترتیب مانند بیمه هم، که در آنجا هم بیمه‌نامه‌ها الکترونیکی صادر می‌شود.

بقیه بیمه‌ها هنوز الکترونیکی نشده‌اند.

در این حوزه تا پایان سال اتفاق‌های خوبی رخ خواهد داد. تخصیص کد یکتا به اطلاعات در رشته‌های بیمه‌ای مانند شخص ثالث بطور کامل صورت گرفته و در سایر حوزه‌ها مانند حوادث راننده، آتش سوزی، باربری هم تا پایان سال عملیاتی خواهد شد. در حال حاضر در رشته شخص ثالث به صورت آنلاین و به لحظه اطلاعات صدور و پرداخت خسارت شرکت‌های بیمه دریافت می‌شود.در زنجیره ارزش صنعت بیمه، کلیه امور فنی و نظارتی داخل بیمه مرکزی مبتنی بر سنهاب و به صورت مکانیزه انجام می شود. فین‌تک‌های حوزه بیمه هم فعال شده‌اند.

این پروژه‌هایی که شما نام بردید همه پروژه‌هایی هستند که به صورت پراکنده اجرایی شدند و هیچ‌کدام نتوانستند زنجیره اقتصاد دیجیتالی را تکمیل کنند. این حس به مخاطب القا نمی‌شود که واقعاً اتفاق بزرگی در راستای الکترونیکی شدن اقتصاد رخ داده است. چرا زنجیره‌ها به هم نمی‌پیوندند؟

اجرایی شدن برخی از قسمت‌های این پروژه‌ها از کنترل ما خارج است. تلاش‌های بسیاری برای تعامل و ارتباط الکترونیکی با سایر سامانه‌های مرتبط با زنجیره واردات، تامین و توزیع کالا در کشور صورت گرفته است. به عنوان مثال در حال حاضر فعال‌ترین خوشه تبادل داده‌ها و اطلاعات در وزارت اقتصاد است؛ همان بستر یکپارچه تبادل اطلاعات اقتصادی (بیتا). به نظر ما برخی از درگیری‌ها غیرفنی و مربوط به لایه سیاست‌گذاری، معماری و برنامه‌هاست. در حال حاضر در کنار راه‌اندازی پنجره واحد تجارت فرامرزی، ما در گمرک توسعه پنجره واحد بین‌المللی و تبادل اطلاعات الکترونیکی با سایر کشورها از جمله ترکیه و آذربایجان را شروع کرده و دنبال می‌کنیم. مثال دیگر مرتبط با این موضوع حوزه مالیات است. ما به نوعی ظرف را ساخته‌ایم، اما در این ظرف باید محتوا قرار بگیرد. داده‌ها باید در پایگاه داده جمع‌آوری شود. اگر ریزداده‌های پایگاه مالی مؤدیان تکمیل نشود، ما نمی‌توانیم فعالیتی انجام دهیم. دلیل همکاری نکردن برخی از دستگاه‌ها این است که یا خدمات خود را الکترونیکی نکرده‌اند یا الکترونیکی شده‌اند و نمی‌خواهند اطلاعات خود را در اختیار ما قرار دهند. تاکنون سعی کرده‌ایم با گفت‌وگو و تعامل دستگاه‌های دیگر را به همکاری وا داریم. اما از این پس اگر دستگاه‌ها اطلاعات خود را با ما به اشتراک نگذارند، ناچاریم به مراجع قانونی مراجعه کنیم. در کنار آن یکسری پروژه‌ باید به سرعت راه‌اندازی شود؛ مثلاً راه‌اندازی موتور ریسک. همکاران مالیات اعلام کردند پروژه موتور ریسک ۶۰ تا ۷۰ درصد پیشرفت کرده است و به زودی به پایان می‌رسد.
وقتی موتور ریسک راه بیفتد می‌توانیم مؤدیان خود را بر اساس ریسک کمتر و بیشتر دسته‌بندی کنیم و به این صورت اظهارنامه‌ها سریع‌تر رسیدگی می‌شوند و هزینه‌های رسیدگی کاهش می‌یابد. پس دلیل تکمیل نشدن برخی از پروژه‌ها در کشور این است که بخشی از کار بر عهده ما نیست. البته قصد ندارم تمام تقصیرها را گردن دستگاه‌های بیرونی بیندازم؛ ما هم باید سرعت راه‌اندازی پروژه‌ها را افزایش دهیم. با رویکرد جدیدی که در پیش گرفتیم تاکید زیادی بر اقتصاد هوشمند داریم، فکر می‌کنم راه‌اندازی و اجرای پروژه‌ها با سرعت بیشتری صورت گیرد. یکی از ابرچالش‌های ما در بحث هوشمندسازی، یکپارچگی است. چرا دولت کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیکی راه‌اندازی کرده است؟ چون در بدنه دولت هم متوجه شده‌اند که در لایه‌های مختلفی چون داده‌ها، سرویس‌ها، فرایندها و خدمات تعامل‌پذیری وجود ندارد. در این کارگروه جلسات مختلف تشکیل می‌شود و ما شرکت می‌کنیم. مسائلی وجود دارد که قدم به قدم باید به آنها دست یابیم و مشکلات و موانع را حل کنیم. من روند را امیدبخش می‌بینم.

وزارت اقتصاد کمتر اجرای پروژه‌های بیرونی خود را به بخش خصوصی واگذار می‌کند. بانک مرکزی چند سالی است که این رویه را پیش گرفته است.

ما حدود ۲۰ پروژه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در وزارت اقتصاد تعریف کردیم که به بخش خصوصی سپردیم.

منظور من جلسه وزیر اقتصاد با فین‌تک‌ها بود؛ یعنی وزارت اقتصاد برای نخستین بار فعالان اقتصادی چون فین‌تک‌ها را به جلسه‌ای دعوت کرد و با هم به مذاکره و مباحثه پرداختند. تاکنون این اتفاق در وزارت اقتصاد رخ نداده بود.

وزارت اقتصاد هر پروژه‌ای که بخواهد پیاده‌سازی کند باید طبق قوانین مناقصه پیش رود و آن پروژه را در سایت مناقصات قرار دهد؛ ما سازمان دولتی هستیم. نه تنها وزارت اقتصاد بلکه همه وزارتخانه‌ها چارچوب‌های خود را دارند و باید به آنها پایبند باشند. در رویکرد جدید اعتقاد ما این است که از فین‌تک‌ها بهره بگیریم. اما باید فکر کنیم که کجا و چگونه از خدمات این کسب‌وکارها استفاده کنیم. در مورد پروژه‌هایی چون مرکز داده و اتوماسیون چاره‌ای نداریم و باید برای مناقصه روی سایت قرار دهیم. اما اگر فردی در زمینه هوشمندسازی مالیات و بیمه و گمرک ‌ایده‌ای داشت، می‌تواند به ما مراجعه کند و دیگر نیازی به مناقصه نیست. در حال حاضر چند کسب‌وکار نوپا ایده‌های خود را به وزارت اقتصاد ارائه کرده‌اند؛ از جمله پروژه ققنوس. ایده‌ای را رد نکرده‌ایم بلکه اجازه دادیم افراد خدمات خود را معرفی کنند و ما بررسی کنیم. برخی تیم‌ها در حوزه بلاک‌چین ایده‌هایی داشتند که به ما مراجعه و ایده‌های خود را مطرح کردند.

خزانه‌داری الکترونیکی یکی از قدیمی‌ترین پروژه‌های وزارت اقتصاد به شمار می‌رود اما هنوز به نتیجه خاصی نرسیده است.

به نظر من کارها خوب پیش رفته اما شاید اطلاع‌رسانی خوبی درباره فعالیت‌های خزانه‌داری الکترونیکی صورت نگرفته است. پروژه G2G است و چندین ماژول دارد. وقتی از خزانه‌داری الکترونیکی صحبت می‌کنیم، باید به یاد داشته باشیم که این پروژه از بخش برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری آغاز می‌شود، سپس این سیاست‌گذاری‌ها اجرایی می‌شود و نظارت روی آنها صورت می‌گیرد و به ترتیب مراحل بعد طی می‌شود. بخشی از این مراحل در اختیار ماست و بخش‌هایی هم از اختیار ما خارج است؛ به عنوان مثال بخش سیاست‌گذاری و بودجه‌ریزی به سازمان برنامه و بودجه مربوط می‌شود. بخش عملیاتی شامل مدیریت و نظارت بر ذی‌حسابی‌ها، بودجه و درآمدها، مصارف و اموال گزارشگری مالی و حسابداری بر عهده ماست. تمام این قسمت‌ها نیز الکترونیکی شده‌اند به‌طوری‌که پرداخت حقوق و دستمزد کارمندان دولتی از اسفندماه سال قبل کاملاً الکترونیکی صورت می‌گیرد. درخواست پرداخت وجه کاملاً الکترونیکی شده است. پیش از آن نماینده دستگاه‌های اجرایی مراجعه می‌کردند و ساعت‌ها منتظر تایید و عملیاتی شدن پرداخت وجه بودند اما ‌اکنون مراجعه‌کننده حضوری نداریم.

برخی از بخش‌های دولتی اعلام کردند که دریافت و پرداخت از خزانه هنوز الکترونیکی نشده است.

در حال حاضر بیش از ۸۰ هزار دسته‌چک دستگاه‌های دولتی و اجرایی حذف شده و موضوع ردوبدل چک منتفی است. البته همه این مواردی که نام بردم در ماه‌های اخیر رخ داده است و این پروژه‌ها به تازگی الکترونیکی شده‌اند. پروژه خزانه‌داری الکترونیکی پروژه کلیدی وزارتخانه است و حتی مدل کلان مفهومی آن را استخراج کردیم تا مشخص شود کدام بخش‌ها الکترونیکی شده است و تا چه میزان پیشرفت کرده‌ایم. این مدل سه مرحله دارد: فرایند برنامه‌ریزی، اجرای برنامه و مدیریت مالی. سامانه‌هایی که هم‌اکنون الکترونیکی شده‌اند عبارت‌اند از: سامانه‌های نظارت بر اجرای بودجه به نام سناب و سامانه مدیریت بدهی‌ها و مطالبات دولت به نام سماد. ۱۲ سامانه در این پروژه الکترونیکی شده‌اند. تعدادی از سامانه‌ها هم بازنویسی‌ می‌شوند؛ مثل سامانه جامع اموال. چون این سامانه قدیمی بود و باید به‌روز می‌شد، مناقصه نیز در این زمینه برگزار شده است و بخش خصوصی در راه‌اندازی این سامانه کمک می‌کند. سامانه مدیریت و حسابداری بدهی‌ها که کلاً بازنویسی می‌شود و به سامانه‌ای به نام سامانه مدیریت بدهی‌ها و اوراق پول و سرمایه بدل شد. مدیریت حساب‌های دولتی به صورت کامل الکترونیکی شده است. نظارت بر ذی‌حسابی‌ها به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. اما یکسری بخش‌ها هنوز الکترونیکی نشده‌اند. وقتی سیستم‌ها شکل بگیرد، در راستای هوشمندسازی قصد داریم BI (هوش کسب‌وکار) روی آنها تعریف کنیم.

اگر در این لحظه رئیس‌جمهور قصد داشته باشد از وضعیت مالی دولت مطلع شود، وزارت اقتصاد به صورت آنی می‌تواند پاسخگو باشد؟

بله. طبق اعلام معاونت خزانه‌داری و نظارت مالی هر روز گزارش‌های وضعیت مالی دولت از جمله بودجه، بدهی، مطالبات، درآمدها و مصارف به وزیر و سطوح بالاتر ارسال می‌شود. به خصوص با شرایط فعلی کشور باید همواره به‌روز باشیم. بر اساس مدل مفهومی طرح خزانه‌داری الکترونیکی که سال ۹۵ ایجاد شد، تاکنون حدود ۷۰ درصد در پیشبرد این پروژه موفق بوده‌ایم. RFPهای ۳۰ درصد باقیمانده نیز در حال آماده شدن است و برای مناقصه روی سایت قرار خواهد گرفت و به‌ ‌زودی تکمیل می‌شود. امیدواریم تا پایان سال بعد این پروژه به پایان برسد.

در صحبت‌های خود به ماینینگ اشاره کردید و با بخش‌های مختلف در مورد این موضوع جلسه برگزار کردید. رویکرد وزارت اقتصاد در قبال رمزارزها و بحث ماینینگ چیست؟ چون وزارت نیرو و صمت موضع‌گیری کردند، اما هنوز وزارت اقتصاد در این‌باره اظهارنظری نکرده است.

رویکرد وزارت اقتصاد نسبت به این موضوع مثبت است. ما ایده‌ها را رد نمی‌کنیم. در برابر این بحث نو مقاومت نمی‌کنیم. نظر وزارت اقتصاد این است که چگونه می‌توان از فناوری‌های نوین در راستای اهداف و منابع کشور و پیشبرد اقتصاد هوشمند به نحو بهینه بهره ببریم. اما در برخی از مسائل مانند ماینینگ وزارت اقتصاد تنها ذی‌نفع نیست. ذی‌نفعان مختلفی دارد و باید در این مورد تصمیم‌ جمعی گرفته شود.

در مورد فناوری بلاک‌چین چطور؟

نظر وزارت اقتصاد در مورد این فناوری هم مثبت است. اما باید چارچوب درستی در این زمینه تعیین شود. ما جلساتی با فعالان این حوزه برگزار کردیم اما هنوز به ایده مشخصی دست پیدا نکرده‌ایم. البته ناامید نیستیم. در این زمینه مدل‌های بین‌المللی را رصد می‌کنیم. در پژوهشکده نیز بخشی برای مطالعه روی تاثیر بلاک‌چین بر اقتصاد با رویکرد اقتصاد هوشمند تعریف کرده‌ایم. در سند اقتصاد هوشمند یکی از تکنولوژی‌های پیشران را بلاک‌چین در نظر گرفتیم. در کل وزارتخانه اقتصاد سعی کرده است از این فناوری‌های جدید استقبال کند.

وزارت اقتصاد همواره مادر وزارتخانه‌های اقتصادی دیگر بوده است. رویکردی که وزارت اقتصاد دنبال می‌کند ناخودآگاه مبنایی برای عملکرد وزارتخانه‌های دیگر می‌شود. به همین خاطر رویکرد وزارتخانه از اهمیت بالایی برخوردار است.

رویکرد ما در قبال فناوری‌های نوین مثبت است. حتی در عمل هم این را نشان داده‌ایم. آقای وزیر بسیار پرمشغله است، اما به نظر من بخش مهمی از وقت خود را صرف اقتصاد هوشمند و فناوری اطلاعات می‌کند. این موضوع ارزشمند است. در وزارت اقتصاد، دو شورای اصلی داریم؛ اول شورای معاونان و دوم شورای راهبری فناوری اطلاعات است. جلسات این دو شورا هر هفته و هر ماه به صورت مرتب برگزار می‌شود.

می‌توان امیدوار بود که تا پایان این دولت اقتصاد دیجیتالی را تکمیل کنیم و به سمت اقتصاد هوشمند برویم؟

امیدواریم که این اتفاق رخ دهد. البته در مورد اقتصاد هوشمند به زودی سند توسعه اقتصاد هوشمند تهیه و تدوین می‌شود.

در این سند به چه موضوعاتی پرداخته شده است؟

در این سند مشخص شده است که منظور ما به صورت دقیق از اقتصاد هوشمند چیست. چه تکنولوژی‌هایی در این زمینه وجود دارد و مصادیق آن در حوزه‌های مختلف بورس، بانک، بیمه، مالیات، گمرک و ستاد وزارتخانه چیست. راهبردها و اهداف و چشم‌اندازها تعیین می‌شود. در حقیقت سند راهبردی است که سیاست‌ها و خط مشی‌های کلان را برای دستیابی به چشم انداز اقتصاد هوشمند مشخص می‌کند؛ مثلاً در بورس باید معاملات الگوریتمی را دنبال کنند یا فرصت‌های مربوط به بلاک‌چین را در نظر گیرند. در فرابورس کارگروه بلاک‌چین تشکیل دادند. چند جلسه برگزار کردند و مباحث خوبی در آن مطرح شده یا SANDBOX در فرابورس پیش رفته است.

پیش رفته اما خروجی نداشته است.

همکاران ما چارچوب SANDBOX را به درستی تعیین نکردند. با اینکه SANDBOX یک مفهوم و فارغ از قانون و مقررات است اما باید چارچوبی برای آن تعیین کرد. نکته مهم این است که می‌خواهیم خروجی آن چه چیزی باشد. ما هنوز بر سر این مساله به نتیجه نرسیده‌ایم که از SANDBOX چه انتظاری داریم. به زودی با نماینده فین‌تک‌ها جلسه‌ای با حضور وزیر اقتصاد، نماینده وزارت ارتباطات و رئیس سازمان بورس برگزار می‌کنیم تا ساختارها را مشخص کنیم. البته در این زمینه چند پیشنهاد گرفته‌ایم که باید آنها را بررسی کنیم و بعد بر مبنای یک چارچوب مشخص حرکت کنیم. به نظر من باید در گام‌های بعدی بازتر عمل کنیم؛ یعنی در بورس، بیمه و بانک بخش تخصصی فین‌تک تشکیل دهیم.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz