نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 73 خدمت و تجارت بانکداری الکترونیکی صفحه 74

بایدها و نبایدهای بازیگران اکوسیستم بانکداری باز

ما پنج نفر

با گذشت زمان بانک‌ها به منظور حضور موفق در عرصه رقابت به کاهش هزینه‌ها، سرویس‌دهی بهتر، سرعت در ارائه خدمات و در نتیجه افزایش میزان رضایت مشتریان نیاز داشتند. از این‌ رو به بانکداری متمرکز (Core Banking) روی آوردند؛ بانکداری متمرکز مجموعه‌ای از خدمات بانکی را به‌ صورت یک نرم‌افزار که عمدتاً در یک بانک اطلاعاتی متمرکز ادغام می‌شوند، ارائه می‌دهد. مزیت اصلی این کار برای مشتریان وابسته نبودن به یک شعبه از بانک است.
امروزه با افزایش کسب‌وکارهای دیجیتالی و ارائه سرویس‌های متنوع و جذاب در حوزه‌های مختلف، انتظار مشتریان بانک‌ها نیز افزایش پیدا کرده است. اما تنوع نیاز مشتری بیشتر از آن است که بانک‌ها بتوانند به سرعت سرویس درخواستی مشتری را فراهم سازند. از این ‌رو نیاز به بازیگران جدید در این عرصه بیش از پیش احساس می‌شود. حضور فین‌تک‌ها با تعداد بالا و تنوع ایده‌ها می‌تواند رضایت بیشتری برای مشتریان فراهم آورد. مدل رفتار و سلیقه‌ مشتریان در استفاده از سرویس‌ها به عنوان داده‌هایی ارزشمند به‌ حساب می‌آیند که فین‌تک‌‌ها به خوبی از آن بهره می‌گیرند و به هر مشتری سرویسی با توجه به نیاز و سلیقه او ارائه می‌دهند. افزایش این شخصی‌سازی‌ها یکی از دلایل اصلی کسب رضایت بیشتر مشتری و در ادامه، افزایش مشتریان خواهد بود.
در نسل آینده بانکداری، بانک‌ها با وارد شدن به عرصه بانکداری باز امکان فعالیت‌های هرچه بهتر فین‌تک‌ها را فراهم می‌کنند. فین‌تک‌ها سرویس‌های پایه‌ای بانکداری را از بانک‌ها دریافت و آنها را همراه ارزش‌افزوده‌ای که ایجاد می‌کنند به مشتریان ارائه می‌دهند. بانک‌ها که امکان ارائه خدمات متنوع شخصی‌سازی‌شده به مشتریان خود را نداشتند، اینک با استفاده از فین‌تک‌ها می‌توانند این خدمات را به ‌صورت چابک به مشتریان خود ارائه دهند.
در اکوسیستم بانکداری باز پنج بازیگر اصلی حضور دارند که شامل مشتریان، فین‌تک‌ها، شرکت‌های ثالث دارای سامانه تجمیع‌کننده‌ سرویس (ESB)، بانک‌ها و بانک مرکزی می‌شود. همه بازیگران این اکوسیستم، در این بازی جدید نقش دارند و از آن منتفع خواهند شد.
بانک مرکزی در این ساختار باید قبول مسئولیت کند و در مقیاس کلان، مراقبت از کل این اکوسیستم را عهده‌دار باشد و امنیت آن را با قوانین و ارائه مجوزهای لازم فراهم کند. مهم‌ترین نکته در نقش بانک مرکزی دید کلان است. وارد شدن در جزئیات فعالیت‌ها و ارتباطات بانک‌ها و فین‌تک‌ها باعث کند بودن حرکت رو به جلوی این اکوسیستم می‌شود و دستاورد اصلی بانک مرکزی از پویا بودن این اکوسیستم، نوآوری در صنعت بانکی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید است که نهایتاً به اقتصاد کشور کمک خواهد کرد.
از طرفی دیگر بانک‌ها باید امکان استفاده از خدمات پایه بانکی را برای فین‌تک‌ها فراهم سازند و امنیت استفاده از حساب‌های مشتریان و اطلاعات آنها را در ارائه سرویس‌ها تامین کنند. مزیت وارد شدن بانک‌ها در بانکداری باز، تنوع خدمات ارائه‌شده و افزایش چابکی سرویس‌های قابل ارائه برای مشتریان، رضایت بیشتر و در نتیجه افزایش مشتریان، کسب منابع درآمدی جدید و دریافت کارمزدهای متنوع خواهد بود.
شرکت‌های ثالث که یکی دیگر از بازیگران این اکوسیستم است وظیفه جمع‌آوری خدمات پایه بانکی از بانک‌ها را بر عهده دارد و به ‌صورت تجمیع‌شده در یک سامانه در اختیار فین‌تک‌ها قرار می‌دهند. تنوع نحوه ارائه سرویس‌ها، امکان ترکیب و ایجاد خدمات جدید، سرعت بالای پاسخگویی به درخواست، امنیت، در دسترس بودن و چابکی در تغییر از وظایف این سامانه است. تعریف مدل‌های مختلف کسب‌و‌کاری برای درآمدزایی، ایجاد برند رقابتی در بازار در حوزه پولی و مالی، ارتباط با فین‌تک‌های بیشتر و شناسایی تیم‌ها و نیروهای جوان و جذب آنها در جهت پیشبرد اهداف سازمان از منافعی است که صاحبان این سامانه‌ها کسب می‌کنند.
فین‌تک‌ها نیز وظیفه تامین امنیت اطلاعات مشتریان را دارند. از طرفی باید به ‌طور مکرر بازار را رصد کرده و برای حضور موفق در این بازار، با چابکی هرچه بیشتر نرم‌افزارها و محصولات خود را با قابلیت‌های بانکی یکپارچه‌سازی و نیاز مشتریان را تامین کنند. کسب درآمد برای فین‌تک‌های چابک و خوش‌فکر در بازار، مزیت اصلی اکوسیستم بانکداری باز برای صاحبان این نرم افزارهاست. در دوران کنونی که کشور با تحریم روبه‌روست، فین‌تک‌ها می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و با بومی-سازی بسیاری از نرم‌افزارهای خارجی با علایق مشتریان و سیاست‌های کشور امکان حضور موفق خود را در بازار فراهم کنند.
مشتریان با اعتماد به این نرم‌افزارها که مورد تایید بانک‌ مرکزی و بانک‌هاست، می‌توانند از مزایای زیادی برخوردار شوند. این نرم‌افزارها به مشتریان امکان بانکدار بودن می‌دهند. به ‌طوری که هر مشتری می‌تواند نرم‌افزاری منطبق با سلایق خود را انتخاب کند. عملاً با این‌کار مشتری نرم‌افزاری را که تا حد خوبی برای او شخصی‌سازی شده است برمی‌گزیند که جذابیت کار با آن را برای یک مشتری بالا می‌برد. از این ‌رو پرداخت کارمزد برای خدمت‌ها از نظر مشتری بغرنج نخواهد بود چراکه مشتریان خدمات مورد نیاز خود را با سرعت بیشتر، در زمان مناسب و به‌ صورت شخصی‌سازی‌شده برای خود دریافت خواهند کرد. جلوگیری از اتلاف وقت به منظور دریافت خدمت از بانک‌ها، تنوع خدمات شخصی‌سازی شده برای هر مشتری، سرعت دریافت تغییرات مورد نیاز خدمت‌ها، استفاده از محیط‌های متنوع جذاب کاربری از جمله مزایای تاثیرگذار این اکوسیستم برای مشتریان خواهد بود.
به ‌طور کلی فناوری‌های نوپا ایجاد نوآوری‌های مالی را امکان‌پذیر کرده‌اند که نهایتاً منجر به ایجاد ارزش در مدل کسب‌و‌کار خواهند بود. این تغییرات تنها در شرایطی موفق می‌شود که همراهی این پنج بازیگر اصلی را در پی داشته باشد. با توجه به نقش‌های گفته‌شده از بازیگران این حوزه و شرایط حاکم بر فعالیت‌های آنها از مشکلات عمده‌ای که وجود دارد می‌توان به دشواری دریافت سرویس‌های باز بانکی برای استارت‌آپ‌ها اشاره کرد. فین‌تک‌ها از سرویس‌های قابل ارائه بانکی اطلاعات کافی ندارند، از طرفی میزان استفاده از سرویس‌ها برای شرکت‌ها و بانک‌ها برای تعیین مدل کسب‌و‌کاری بسیار مهم است. از این ‌رو یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را در اکوسیستم تعریف‌شده سامانه تجمیع‌کننده سرویس ایفا می‌کند. شرکت‌های ارائه‌دهنده این سامانه سعی دارند با قابلیت‌های گوناگون نرم‌افزار تولیدشده خود، امکانات مناسبی برای کسب‌و‌کارهای نوپا در عرصه مالی فراهم آورند.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz