نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 خدمت و تجارت پرونده - خدمت و تجارت صفحه 76

مدیرعامل ققنوس:

با چارچوب‌های بانک مرکزی هماهنگ می‌شویم

مهرک محمودیدبیر تحریریه
از قدیم گفته‌اند «یک سیب را که بالا بیندازید تا بیفتد زمین هزار چرخ خواهد خورد». این اصطلاح یا ضرب‌المثل را ما هر روز تجربه می‌کنیم. زمانی که گفت‌وگو با ولی‌الله فاطمی، مدیرعامل بنیاد ققنوس، انجام شد قرار بود چند روز بعد از آن توکن پیمان به صورت محدود عرضه شود و تنها منتظر طی شدن یکسری فرایندهای اجرایی بودند، اما درست در شرایطی که این فرایندها هنوز به پایان نرسیده و توکن پیمان عرضه نشده بود، بانک مرکزی با صدور اطلاعیه‌ای فعالیت در این حوزه را ممنوع کرد. از همین رو انتشار این گفت‌وگو نیز به تاخیر افتاد تا به صورت کامل مشخص شود که از این به بعد ققنوس چه واکنشی نشان خواهد داد. فاطمی را در روزهای نمایشگاه الکامپ دوباره دیدیم، و از او پرسیدیم که حالا می‌خواهند چه کنند. این گفت‌وگو را با رویکرد سیب هزار چرخ‌خورده بخوانید:

بانک مرکزی با صدور اطلاعیه‌ای فعالیت در حوزه رمزارز و انتشار هر نوع توکن با پشتوانه طلا را ممنوع کرده و در انحصار خود قرار داده است. در چنین شرایطی سرنوشت ققنوس چه خواهد شد؟ آیا همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد؟

مجموعه ققنوس نزدیک به سه سال است که فعالیتش را شروع کرده و از سال پیش با ایجاد یک کنسرسیوم بعد از پیش‌نویس بانک مرکزی که در بهمن‌ماه منتشر شد، به صورت دقیق‌تری برنامه عملیاتی پیاده‌سازی توکن‌هایش را ارائه کرد. ما هنوز یک توکن پایه در کشور برای پرداخت‌های هزینه‌ها و بین توکنی نداشتیم و بر همین اساس پیمان طراحی شد. ما منطبق با پیش‌نویس جلو رفته بودیم و حالا پس از انتشار پیش‌نویس بانک مرکزی، برنامه‌ریزی بعدی‌مان این است که با توجه به سیاست‌های کلان کشور در مسیر سپید‌نامه ققنوس انطباق‌سازی را انجام دهیم. قرار است حداکثر ظرف یک ماه آینده سازگارسازی در سپیدنامه با مقررات جدید انجام شود.

یعنی همچنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهید؟

قرار است در جلسات حضوری مبانی طراحی توکن‌ها را با بانک مرکزی و پژوهشکده مرور کنیم و اصلاحات را برای جاهایی که با چارچوب‌ها و سیاست‌های کلان بانک مرکزی در تعارض است هماهنگ کنیم. ما هم سازگارسازی خواهیم داشت و هم درباره سایر روش‌هایی که برای عرضه توکن در کشور وجود دارد با بخش‌های دیگر رایزنی می‌کنیم. ما می‌خواهیم روش‌های قانونمندی درباره توکن‌هایی که برای تبادل کالاست پیدا کنیم. این روش‌ها هم برای دارایی‌های با پشتوانه و هم دارایی‌های گواهی است و می‌خواهیم بتوانیم زمینه تبادل آنها را در کشور فراهم کنیم.

آینده‌ای برای فعالیت‌هایتان می‌بینید؟

اقتصاد دیجیتالی آینده‌ای نیست که به سادگی بشود از کنار آن عبور کرد و بی‌شک باید نگرانی‌هایی را که درباره آن وجود دارد مدیریت کرد. این جریان در دنیا به مرور راه خود را پیدا می‌کند. ما هم امیدواریم با رعایت تمام ملاحظات امنیتی و نکاتی که در اقتصاد کلان کشور است ، در یک ابعاد کوچک کار را شروع کنیم و زمانی که به سهمی از اقتصاد کلان کشور رسیدیم دیگر نگرانی‌نداشته باشیم.

یکی از مواردی که مطرح شده این است که شما مجوزی برای فعالیت ندارید؟

درخواست مجوز را بلافاصله پس از ارائه پیش‌نویس بانک مرکزی چه از سمت شرکت ققنوس و چه با امضای چهار مدیرعامل ارائه کردیم. بانک مرکزی فرایند ارائه مجوز و دستورالعمل و چارچوب‌هایش را نهایی نکرده است. انتظار ما این بود که بعد از پیش‌نویس بتوانیم به سرعت به دستورالعمل نهایی دست پیدا کنیم. در حال حاضر تا زمانی که سندهای بالادستی تهیه و دستورالعمل‌ها صادر نشود ما هر درخواستی دادیم شکل اجرایی ندارد. ما همیشه این آمادگی را داریم که بر اساس آخرین رهنمودها و دیدگاه‌هایی که در سطح بانک مرکزی یا هیات دولت یا شورای پول و اعتبار تدوین می‌شود، بتوانیم همراهی داشته باشیم و ذیل آن مصوبات مجوز اجرا را بگیریم.

ابتدا تصمیم گرفتید توکن پیمان را عرضه کنید؛ فکر نمی‌کنید اگر اول توکن املاک را ارائه کرده بودید نگرانی‌ها کمتر می‌شد؟

ویژگی‌های بسترهای بلاک‌چینی این است که چون محیط توزیع شده‌ای است برای اینکه هر تراکنش را ثبت کنید، باید همان لحظه کارمزد را نیز ثبت کنید. اگر بخواهم توکن ملک را در زنجیره‌ام یا در دفتر کلم وارد کنم باید همزمان یک توکن کارمزد را نیز ارسال کنم. من الان توکن کارمزد را ندارم، اگر بانک مرکزی کریپتوی ریال را داده بود ما قطعاً از همان استفاده می‌کردیم؛ ما پیمان را به عنوان محور اصلی برای خودمان در نظر نگرفتیم، دوست نداریم نگرانی‌ها و دردسرهایش همیشه همراه‌مان باشد. هدف اصلی ما املاک مازاد بانک‌هاست، اما از سویی بانک مرکزی هم حق دارد نخواهد وارد این حوزه شود و در مورد کریپتوی ریال سرعت عمل به خرج دهد. هرچند به نظر من کریپتوی ریال هیچ تهدیدی برای کشور نیست، چون قرار است به جای اینکه اسکناس چاپ کند یک ریال رمزی منتشر کند. این بخش جزو اختیارات خودش است و پشتوانه خود را دارد. اگر این کار را کرده بود، ما هم به عنوان کارمزد همان کریپتوی ریال را در نظر می‌گرفتیم. مهم این است که در رکوردی که برای تراکنش ثبت می‌کنیم همان‌جا نقد کارمزد را پرداخت کنیم، نمی‌توانیم از کیف پول‌مان ۵۰ هزار تومان درآوریم و کنار رکورد ثبتش کنیم، باید دیجیتالی این کار را انجام دهم. در حال حاضر من هیچ‌گونه ابزار دیجیتالی‌ای برای پرداخت کارمزد ندارم. من مجبور شدم پیمان بدهم. پس کاربرد پیمان در نگاه ما صرفاً پرداخت هزینه کارمزد تراکنش‌هاست.

پس در شرایط فعلی کاربردش برای خود اکوسیستم ققنوس بیشتر است تا برای مردم عادی.

قطعاً در نگاه اول دریافت کارمزد اهمیت دارد. در نگاه دوم این احتمال وجود دارد که مردم به جای خرید طلا اقدام به خرید توکن پیمان کنند تا از افزایش ارزش طلا در دنیا سود ببرند، چراکه این یک طلای سیال است. نگهداری سکه یا شمش در خانه سخت است. اگر پیمان بخری، ارزش طلا را داری، همان زمان هم اگر لازم بود می‌توانی طلا را بگیری یا همان زمان نیز آن را بفروشی؛ یعنی وقتی امکان خرید و فروش ساده شده فرض این است که قاعدتاً باید بهتر از خرید فیزیکی طلا باشد. البته تمام این موارد در شرایطی است که اعتماد ایجاد شود. اعتماد نیز به سرعت شکل نمی‌گیرد، ابتدا فرایند را تست می‌کند تا مطمئن شود و ببیند که ما چقدر به تعهدات‌مان عمل می‌‌کنیم. پیش‌بینی می‌کنیم تا یک سال اول، بازار ما را تست خواهد کرد.

تقریباً بیش ازشش ماه از اولین باری که خبر برنامه‌ریزی برای توزیع توکن «پیمان» مطرح شده می‌گذرد، از این به بعد برنامه‌ریزی برای پروژه‌ها آغاز می‌شود. در نخستین مرحله چه کاری انجام خواهید داد؟

اگر طبق آنچه برنامه‌ریزی‌ کرده‌ایم پیش‌ برویم، امکان خرید توکن پیمان از طریق میزبان‌های فعلی فراهم خواهد شد. مشتری باید کیف ‌پول خود را نصب کند و مسیر خریدش را از طریق میزبان‌ها طی کند. در کنارش موضوع تبادل توکن‌های پیمان نیز برایشان امکان‌پذیر می‌شود تا دارندگان پیمان بتوانند این توکن را بین یکدیگر از طریق کیف پول‌های موجود مبادله کنند.

تاکنون هیچ‌کدام از میزبان‌ها کیف پول‌های خود را عرضه نکرده‌اند.

ققنوس خودش یک کیف پول اولیه ارائه می‌دهد، اما هر میزبانی هم این امکان را دارد که کیف پول خاص خود را منتشر کند. تا آنجا که می‌دانم دو سه میزبان آمادگی ارائه کیف‌پول را دارند؛ به تدریج این فرایند طی خواهد شد.

این کیف پول‌ها با یکدیگر قابلیت اشتراک‌پذیری دارند؟ یعنی اگر من یک توکن پیمان داشته باشم، فرقی نمی‌کند که در کدام کیف‌پول آن را ذخیره کنم؟

این کیف پول‌ها متمرکزند و سرویس ارائه می‌دهند.

کیف پول‌ها چه زمانی انتشار خواهند یافت؟

کیف پول خود ققنوس همزمان با عرضه توکن پیمان روی سایت منتشر می‌شود و کیف‌ پول میزبان‌های دیگر نیز باید از همین رویه پیروی کنند. احتمالاً سایر میزبان‌ها نیز از طریق سایت‌های خود کیف پول‌شان را ارائه خواهند کرد.

فرایند عرضه توکن پیمان کمی طولانی شد.

یکی از دغدغه‌های اصلی که موجب طولانی شدن فرایند عرضه شده این است که نمی‌دانیم میزان تقاضا چقدر است و چه فضایی از نظر تقاضا در مقابل عرضه توکن پیمان مهیا می‌شود. از سویی عرضه پیمان چه میزان نوسان خواهد داشت. ما به بانک مرکزی این اطمینان را داده‌ایم که متناسب با تقاضا توکن پیمان را عرضه کنیم. نمی‌خواهیم بازار را پرنوسان کنیم. در اصل ما نمی‌خواهیم یک جابه‌جایی منابع در بازار ایجاد کنیم، از سویی با توجه به اینکه پرتفوی پرریسکی است به نظرمان در مرحله اول تقاضای زیادی برای خرید توکن پیمان با پشتوانه طلا وجود نخواهد داشت و برآورد اولیه ما برای عرضه توکن پیمان کافی‌ خواهد بود. در شرایط فعلی بیشتر افراد دوست دارند تجربه کنند و در فضای تجربی حجم زیاد سرمایه به این سمت بازار نخواهد آمد. فکر می‌کنم همان سهم اندکی که برای سال اول در نظر گرفته‌ایم کافی است.

در اصل شما نمی‌خواهید قیمت توکن پیمان بالا رود؟

ما قول داده‌ایم اگر تقاضا به هر نحوی بالا رفت، سعی کنیم عرضه پیمان را بهتر و بیشتر کنیم تا بازار نوسان‌ زیادی نداشته باشد. نباید بین قیمت طلای بازار و طلای پشتوانه توکن پیمان تفاوت زیادی باشد. در سایر توکن‌ها این موضوع برایمان چندان اهمیتی ندارد، حتی در مورد توکن املاک دوست داریم نرخ توکن افزایش پیدا کند.

در اصل جذب سرمایه بهتری انجام داده‌اید.

بله دقیقاً. جذابیت خرید توکن‌‌های املاک مازاد هر چقدر بیشتر باشد در واقع نقدپذیری دارایی منجمد بانک‌ها بهتر خواهد شد. در بحث نوسان‌گیری بیشترین تاکید ما بر توکن پیمان است. اما در باقی توکن‌ها دوست داریم رشد و نوسان خوب را تجربه کنند و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری پنهانی که وجود دارد به سمت آنها برود.

توکن‌ها قابل تبدیل به یکدیگرند؟ یعنی با توکن املاک می‌توان پیمان خرید یا بالعکس؟

بله، اصلاً ویژگی‌اش این است. مبادله توکن‌ها به صورت مستقیم امکان‌پذیر است و لازم نیست به ریال تبدیل شود و بعد به توکن دیگر. یا حتی امکان مبادله دو توکن ملک مستقیم با یکدیگر وجود دارد؛ مثلاً توکن ملک پارسیان را با توکن ملک ملت می‌توان مبادله کرد بدون اینکه به پیمان تبدیل شود.

در این صورت فکر می‌کنید توسعه و رشد شما در چه دوره زمانی‌ای اتفاق خواهد افتاد؟

به نظر من فضای توسعه و رشدی که شما می‌گویید مورد استقبال جدی مردم واقع می‌شود، بازمی‌گردد به سال‌های دوم و سوم. قاعدتاً سال سوم بیشترین رشد را خواهیم داشت، بعد به اوج می‌رسیم.

بحثی که وجود دارد گسترش تعداد میزبان‌هاست. اوایل که برنامه‌ریزی ارائه خدمات بر بستر زنجیره بلوکی را آغاز کرده بودید موضوع انتخاب میزبان از سایر کشورها را نیز در دستور کار گذاشته بودید. به غیر از انتخاب میزبان از کشورهای دیگر میزبان‌های داخلی چگونه گسترش می‌یابند؟

در جلسه‌ای که به تازگی با بانک مرکزی داشتیم این موضوع را با آنان مطرح کردیم و امیدواریم بتوانیم با توجه به شرایط فعلی کشور اجازه فعالیت میزبانی خارجی را از آنان بگیریم. با توجه به اینکه توکن با پشتوانه طلا ابزاری است که سایر کشورهای اسلامی نیز آن را پذیرفته‌اند و همچنین روسیه نیز اخیراً اعلام کرده می‌خواهد وارد این فرایند شود، پتانسیل خوبی است تا بتوانیم وارد فضای مبادله با این کشورها شویم. ما منتظریم، البته برآورد اولیه‌ای داشته‌ایم و مذاکره‌هایی نیز با چند شرکت انجام داده‌ایم، منتها باید هماهنگ‌تر با مصوبات دولت و بانک مرکزی حرکت کنیم.

میزبان‌ها را شما انتخاب می‌کنید یا خودشان پیشنهاد می‌دهند؟

قطعاً مثل بازاریابی‌های اولیه است. در آغاز دوستان را معرفی می‌کنیم، خودمان زمینه‌های کسب‌وکاری برایشان فراهم می‌کنیم، اما انتظارمان این است که بعد از مدتی خود متقاضیان از طریق بنیاد تقاضای میزبانی دهند.

در مورد میزبان‌های داخلی نیز همین فرایند طی می‌شود؟

در مورد میزبان‌های داخلی هم‌اکنون بیشتر متقاضیان هستند که درخواست می‌دهند؛ یعنی از دوره اولیه و دوره‌ای که با تک‌تک دوستان مذاکره می‌کردیم گذشته است. الان تقاضا برای میزبان شدن وجود دارد اما باید فرایندش طی شود به این‌گونه که باید در بنیاد بیاید و بررسی شود و اگر رای آورد، می‌تواند کارش را شروع کند.

به غیر از میزبان‌هایی از فضای بانکی، میزبانی از فضاهای دیگر نیز وارد این چرخه شده ‌است؟

بله، خود بنیاد سیاستی داشت که بتواند سبد میزبان‌هایش را متناسب با توسعه کاربردهای مختلف توکن‌ها توسعه دهد. یعنی فقط کاربرد املاک مازاد بانک‌ها و مواردی مانند وثیقه نباشد. اگر توجه کنید، بیشترین تمرکز ما در شرایط فعلی بر کاربردهای بانکی است. می‌خواهیم فضای کاربردهایمان را متنوع کنیم؛ یعنی از فضای بانکی به فضای بیمه، فضای خدماتی و بحث فروش محصول به صورت محصول همگن و غیرهمگن حرکت کنیم. البته در فاز اول همگن را مد نظر داریم.

منظورتان از فروش محصول همگن و غیرهمگن چیست؟

مثلاً زعفران را می‌گوییم همگن. بازار بزرگی وجود دارد، اما میان زعفران‌های مختلف تفاوت چندانی نیست. زعفران من و شما در کلان زیاد فرقی نمی‌کند. یا آهن. اینها جزو کالاهای همگن به شمار می‌آیند. ناهمگن شامل کالاهایی می‌شود که هر کدام از اجناس برای خودشان ارزش‌گذاری خیلی متفاوتی دارد. در فاز اول توکنیزاسیون دارایی‌های همگن را دنبال می‌کنیم، اما در فاز دوم می‌توانیم دارایی‌های غیرناهمگن را نیز توکنیز کنیم.

در این صورت به نظر می‌رسد باید بیشتر فعالیت خود را با بورس پیش ببرید.

دوستان همه در فضای همگن هستند.

حتی برای فضای همگن نیز باید با بورس کالا هماهنگی کامل داشته باشید. این چیزی که شما می‌گویید تقریباً شبیه بورس کالاست.

قطعاً همه هدف ما استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود است. می‌توانیم در کنار دوستان بازار را عمیق‌تر و فضای مبادله را گسترده‌تر و سهل‌تر کنیم. بنابراین الان نظرمان این است که از تمام ظرفیت‌های بورس‌های موجود استفاده کنیم تا اینکه در آینده سراغ بازارهای الکترونیکی خارج از بورس هم برویم.

تا حالا بانک مرکزی یک پیش‌نویس داده، اما بورس هنوز برنامه‌ مدونی اعلام نکرده است. این بخشی که شما به آن اشاره می‌کنید بستگی به مصوبات بورس دارد.

فعلاً تقاضاهای ما در بورس در حد ارجاعات داخلی دنبال شده است. ما نظرات آنان را می‌دانیم، اما هنوز به صورت یک مصوبه کلی اعلام نشده یا پاسخ کتبی به ما داده نشده است. دوستان همه منتظرند مصوبه دولت نهایی شود، چون در آن سه ماه به تک‌تک بخش‌ها فرصت داده‌ تا دستورالعمل اجرایی خود را تدوین کنند. با هر کدام صحبت می‌کنیم منتظرند که مصوبه دولت بیاید.

کلیات مصوبه دولت که مشخص است و تقریباً بر سر نرخ برق برای ماینینگ هم به توافق رسیده‌اند.

بله بر همین اساس دوستان همه تقریباً کارشان را انجام داده‌اند و منتظرند ذیل مصوبه دولت دستورالعمل اجرایی بدهند. این‌طور نیست که وقتی مصوبه دولت آمد تازه بخواهند کار را شروع کنند. الان پژوهشکده سازمان بورس بیش از یک سال است که در این زمینه فعالیت می‌کند. بانک مرکزی پیش‌نویس را منتشر کرده، بورس کالا مطالعات اولیه‌اش را انجام داده و برای این موضوع طرح اولیه زده است؛ بحث‌هایی در مورد کراود فاندینگ و تامین مالی شرکت‌ها. خوشبختانه این برای ما یک حسن است که همه سازمان‌های ذی‌ربط کارهای مطالعاتی را انجام داده‌اند و تصمیم‌شان را تقریباً گرفته‌اند و می‌دانند که باید چه کاری انجام دهند. اگر مصوبه هیات دولت تصویب شود، حداکثر در یک دوره زمانی دو سه‌ماهه تمام دستورالعمل‌هایش از سوی سازمان‌ها منتشر می‌شود.

یعنی سازمان‌ها آمادگی‌ دارند که دستورالعمل‌هایشان را صادر کنند.

دست‌کم تصمیم‌شان را برای فاز اول گرفته‌اند.

در اصل برای شروع کار و چارچوب کلی برنامه‌شان مشخص است.

ابتدا همه باید تجربه و تمرین کنیم و اگر مشکلی وجود داشت با یکدیگر حل کنیم. دغدغه اصلی بانک مرکزی در شرایط فعلی مشخص است؛ اینکه نباید به تقاضای ارز در سطح کشور فشاری اضافه کنیم. همه می‌خواهیم به عنوان یک ابزار پایین‌دستی در خدمت وضعیت جاری کشور باشیم و همه هدف‌مان این است که کمک کنیم. می‌خواهیم بدانیم کجا می‌توانیم از این ابزارها کمک بگیریم؛ مثلاً در بحث ماینینگ همه نگاه‌ها این است که صادرات برق را به روش نوین انجام دهیم. به جای اینکه برق را پنج سنت بفروشیم و پولش را سه سال دیگر بگیریم می‌توان این را تبدیل کرد به یک بیت‌کوین. چیزی که قدرت تبادل جهانی دارد. درآمدش هم نقد است. اما نگرانی دوستان این است که این درآمد موجب خروج سرمایه از کشور نشود. البته به نظر من خیلی راحت این مشکل را می‌توانیم تحت مصوبات موجود در مورد تهاتر برطرف کنیم؛ صادرات در مقابل واردات. اعلام کنیم فعالان این بخش و کسانی که درآمد بیت‌کوین دارند متعهد باشند درآمدشان را در مقابل واردات هزینه کنند. هر طور که دولت تعیین کند. در اصل بیت‌کوین بشود یکی از روش‌های ارز صادراتی. تامین مالی واردات در مقابل صادرات از این طریق انجام شود. اگر وزارت صمت این موضوع را به دستورالعمل خود اضافه کند همه مسائل حل می‌شود. ما چون فعلاً در مورد خرید و فروش بیت‌کوین در داخل صحبت نمی‌کنیم صرفاً می‌گوییم تبدیل ثروتی تحت عنوان نفت یا گاز یا برق به ابزار نوینی که بتواند در سطح جهانی به سادگی مبادله شود و بتوانیم از طریق آن واردات انجام دهیم.

پس در شرایط فعلی مصوبه دولت را پشتیبان فعالیت خود می‌دانید.

توجه کنید که ما فعالیت‌مان استخراج رمزارز نیست، اما از این فعالیت حمایت می‌‌کنیم.من نگاهم این بود که هر جا هم مانعی وجود دارد، با تدوین یک چرخه کاری مناسب می‌توان اثر مثبت آن را برای کشور به دست آورد. از یک نگاه ممکن است بگویند ماینینگ یک تهدید است، چرا این‌طور نگاه کنیم؟ درآمد ماینینگ، مانند ارز صادراتی و واردات در مقابل آن، مشکل چیست؟ ما نمی‌گوییم خرید و فروش بیت‌کوین در داخل آزاد. نمی‌گوییم که نگهداری بیت‌کوین در داخل دفاتر حسابرسی آزاد. می‌گوییم همه چیز ریال است، من فقط یک کارخانه تولیدی دارم، ماینینگ یک کالاست. فرق آن با گوجه‌فرنگی چیست؟ گوجه‌فرنگی صادر می‌کنیم و ارز حاصل از صادرات را به واردات تخصیص می‌دهیم.

محصولات کشاورزی نیاز به آب فراوان هم دارند که شاید این محصول نیازمند آب نباشد.

ارزش افزوده‌اش نسبت به محصولات کشاورزی بسیار بیشتر است. ما همه خواهش‌مان این بود که به این موضوع صنعتی نگاه کنیم. خطر دوم این است که الان در کشور، زیرپله‌ای و غیررسمی در خانه ماین تولید می‌کنند. چرا این موضوع را تبدیل به صنعت نکنیم؟ اگر می‌شود این را به یک صنعت تبدیل کنیم، علاوه بر اینکه در درآمدهای مالیاتی موثر خواهد بود، امکان نظارت بر بحث صادرات و واردات را نیز فراهم می‌کند و وزارت صمت نیز می‌تواند برای آن ردیف در نظر بگیرد. اما وقتی ماین خانگی انجام می‌شود معلوم نیست بیت‌کوینش کجا می‌رود. این مصوبه دولت مزیتش این است که یک کار خانگی را تبدیل به صنعت می‌کند. وقتی تبدیل به صنعت شد در نتیجه نظارت‌پذیر می‌شود؛ یعنی دغدغه‌های حاکمیت در آن قابل مدیریت کردن است.

اما طبق گفته خودتان موضوع شما ماینینگ نیست، پس چرا بر مصوبه دولت تاکید می‌کنید؟

این مصوبه هیات دولت هم مساله ماینینگ را حل می‌کند و هم موضوع کلان ارزرمزها را و هم موضوع توکنیزاسیون دارایی‌ها را. به تمامی این وارد در مصوبه دولت اشاره شده است. دولت تمامی این موارد را به صورت کلان می‌پذیرد و اعلام می‌کند که سازمان‌های ذی‌ربط دستورالعمل‌های اجرایی مرتبط با آن را صادر کنند. دیگر منتظر نیستیم که چه کسی می‌پذیرد. دولت می‌گوید در کل کشور عملیاتی شود. بانک مرکزی خودش نمی‌خواهد بیت‌کوین را به عنوان یک ارز بپذیرد، تقاضای ما هم این نیست. چون نظر شخصی من این است که بانک مرکزی نباید بیت‌کوین یا هر چیزی را به عنوان ارز بپذیرد. هیچ‌کجای دنیا بانک‌های مرکزی‌شان به این سرعت این موضوع را نپذیرفته‌اند. ما فقط می‌گوییم دوستان اجازه دهند به عنوان یک ابزار و روش‌های صادراتی و تهاتر از آن استفاده شود یا امکان تامین مالی از این طریق فراهم شود تا در شرایط تحریم تا حدودی کمک‌رسان باشد. به نظر من می‌توان مساله را ساده کرد و راه‌حل‌های خوبی برایش یافت.

شما با قوه قضاییه نیز تفاهم‌نامه‌ای امضا کردید مخصوصاً برای پذیرش توکنیزاسیون املاک و دارایی‌ها. بیشتر نگاه‌تان به ثبت اسناد و املاک معطوف بود و یک تفاهم‌نامه نیز امضا کردید. نتیجه‌اش چه شد؟

ما با معاون فناوری‌ اطلاعات قضاییه و معاون پژوهشکده قوه قضاییه تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم. بعضی سازمان‌ها زودتر مطالعات‌شان را شروع کرده‌اند و برخی از سازمان‌ها هم هستند که باید با هم برویم فعالیت‌ها را آغاز و چراها را مطرح کنیم. قوه قضاییه به عنوان یکی از ارکان اصلی حاکمیت باید در این مسیر حرکت کند. آنها خودشان بعضی از کاربردهای فناوری بلاک‌چین را دوست دارند و در فعالیت‌هایشان می‌تواند به آنها کمک کند. در بحث شفافیت و دفتر کل توزیع‌شده خیلی دوست دارند فعالیت کنند. ما وظیفه‌مان این است که به عنوان بخشی از کشور کمک کنیم پروژه‌های تحقیقاتی پژوهشی انجام شود و آسیب‌ها را شناسایی کنیم. این نگاه مجموعه ققنوس است؛ وظیفه خود می‌دانیم که همه اجزای حاکمیت را ترغیب کنیم برای این موضوع وقت بگذارند.

از صحبت‌هایتان این‌طور برمی‌آید که همه با شما همراه هستند و می‌گویند بیایید اجرایش کنیم.

قطعاً همه دوست دارند که این کار شروع شود و این تجربه قطعاً ممکن است برای کشور هزینه ایجاد کند؛ اما کسی این نگاه را ندارد که ما با نگاه مخرب وارد این فضا شده‌ایم. همه با ما همراه هستند تا تجربه کنیم و اثر و تهدیدهایش مشخص شود. مشخص شود اگر قرار است ضربه بخوریم از چه بخش‌هایی ضربه خواهیم خورد. همه این را قبول دارند که ما هدف‌مان مثبت است و ما نیامده‌ایم برای براندازی یا اخلال در نظام اقتصادی کاری انجام دهیم. یا نیامده‌ایم بانکی را تهدید کنیم. ما نیامده‌ایم فشاری به بانک مرکزی وارد کنیم و نمی‌خواهیم فعالیت پول‌شویی در کشور انجام دهیم. ما می‌خواهیم شفافیت ایجاد کنیم و اتفاقاً برعکس خیلی جاهایی که اطلاعات مالی سازمان‌ها مخفی و محدود می‌شود، در فضای بلاک‌چینی می‌خواهیم شفاف‌سازی کنیم و این اطلاعات را در اختیار همه قرار دهیم. وقتی با این نگاه وارد می‌شویم همه دوست دارند در این فضای جدید دستی بر آتش داشته باشند. هنوز نمی‌دانیم چقدر ترسناک است، همه بیشتر در مورد آن شنیده‌ایم و باید تجربه کنیم.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz