نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 خدمت و تجارت تجارت الکترونیکی صفحه 70

از دیروز تا امروز

بیش از ده‌ها سال خودروهای مسافربر شخصی در خیابان‌ها در حال تردد بودند و سیستم حمل و نقل رسمی کشور با ارائه طرح‌های مختلف نتوانست به درستی آن را ساماندهی کند. از آن طرف هم سوءاستفاده‌گرانی همچون غلامرضا خوش‌رو ملقب به خفاش شب، در لباس مسافربر شخصی اقدام به ربایش، آزار جنسی و در نهایت قتل مسافران می‌کردند.
از سوی دیگر نبود سرویس مناسب تاکسی‌های زرد و سبزرنگ و آژانس‌های اتومبیل کرایه محلی، مسافران را حسابی کلافه کرده بود. حمل و نقل عمومی هم توان سرویس مناسب را نداشت. در این بین کسب و کارهایی پا به عرصه گذاشتند که ادعای ساماندهی وضع موجود را داشتند و اتفاقاً بعد از چند سال به خوبی توانستند جای خود را در بازار پیدا کنند و حتی گوی سبقت را از رقبای سنتی بربایند.
بازی عوض شد. دیگر مسافران با داشتن یک امنیت نسبی، می‌توانستند سفر خود را طی کنند، هزینه کمتری پرداخت و سرویس بهتری دریافت کنند. بیش از دو میلیون راننده ساماندهی شدند و توسط پلیس تحت استعلامات مختلف قرار گرفتند.
یادم می‌آید در جلسه‌ای با حضور معاون حقوقی رئیس‌جمهوری، معاون محترم شهردار، پورسید آقایی، شروع به سخنرانی درباره تاکسی‌های آنلاین کردند. ایشان پس از کلی انتقاد از ما، با صدایی غرا فریاد زدند: «تاکسی‌های آنلاین همه مجرم‌اند و اتحادیه کسب‌وکار مجازی مادر مجرمان است.»
عجب….
جرم‌مان نگرفتن جواز از شهرداری و غیره است. آن روز داغ بودیم و خندیدیم. منتظر تقدیر و تشکر بودیم که یک برگه احضاریه به دست‌مان دادند. آقای پورسید آقایی از اتحادیه به عنوان مادر مجرمان شکایت کرده بود و تیتر شکایت جالب بود: «اعطای غیرقانونی مجوز به کسب‌وکارهای جابه‌جایی هوشمند».
اکنون که شما در حال خواندن این یادداشت هستید شاید من و همکارانم در دادگاه در حال پاسخگویی باشیم. این روزها بابت اندک نقدی تهدید و چه و چه می‌شنویم. پس بگذارید ادامه ندهم و همین‌جا جمع‌بندی کنم.
واقعیت حال حاضر این است که اگر امروز شما بخواهی مشکلی از مشکلات جامعه کم کنی و در کنارش کسب‌وکار خودت را هم داشته باشی، همه با به‌به و چه‌چه به استقبالت می‌آیند و تو را در آغوش خود می‌فشارند. آنچنان می‌فشارند که پیش خود خواهی گفت آیا من در شب قبر دنیا گرفتار شده‌ام؟ پس فریب آنها را نخور و صرفاً روی خودت و خودت و خودت حساب کن. شاید که رستگار شوی.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz