نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا

بنیاد ملی توسعه فناوری آغاز به کار کرد

  بنیاد ملی توسعه فناوری امروز (پنجشنبه ۳۰ آبان) آغاز به کار کرد. این بنیاد با مشارکت وزارت کار و سازمان صنعتی ملل متحد (یونیدو) در قالب طرح تکاپو برای توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار در ایران راه‌اندازی شده است.

به گزارش پیوست، سهیل وطن‌دوست، مدیرعامل بنیاد ملی توسعه در مراسم افتتاح «بنیاد ملی توسعه فناوری» به فعالیت‌های این بنیاد اشاره کرد و گفت: «این بنیاد ماموریت دارد تا در حوزه‌های پژوهش، آموزش و تجاری‌سازی فناوری‌های نوین به توسعه کسب و کار در ایران یاری رساند. زیرا تا سال ۱۴۰۰ بیش از دو و نیم میلیون شغل جدید در زمینه هوش مصنوعی ایجاد خواهد شد. در ۵ سال آینده نیز ۲۵ درصد از مشاغل در حوزه فناوری‌های هاب خواهد بود. اما براساس آمار سهم ایران از فناوری‌های هاب بسیار ناچیز است.»

او ادامه داد: «در بخش پژوهش ضمن ترویج وتدوین فناوری‌های هاب ماموریت داریم تا راهکارهای عملیاتی در اختیار سازمان‌ها و نهادهای دولتی بگذاریم. در بسیاری از کشورهای دنیا اتاقی به نام اتاق شنیدن وجود دارد. نمایندگان و دولتی‌ها در هفته حدود ۴ ساعت صحبت‌های کارشناسان را می‌شنوند.»

به گفته وطن‌دوست در بنیاد ملی فناوری نیز اتاق شنیدن را تشکیل دادند و از وزرا دعوت می‌کنند تا ۵۰ دقیقه وقت خود را در اختیار کارشناسان بگذارند.

وطن‌دوست در ادامه سخنان خود به ماموریت بنیاد در حوزه آموزش پرداخت و بیان کرد: « از طریق مدارس ۴ گانه مدیریت سرمایه، بلاک‌چین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا دوره‌های کاربردی برای فارغ التحصیلان برگزار می‌کنیم و آنها را هدایت می‌کنیم تا بتوانند کسب و کارهای دانش‌بنیان و نوپا خود را ایجاد کنند.»

براساس گفته‌های او در بخش تجاری‌سازی با حمایت نهاد بین المللی و سازمان‌های دولتی به کسب و کارهای دانش‌بنیان و نوپا یاری می‌رسانند تا در بازارهای جهانی محصولات خود را عرضه کنند.

او درمورد سهم کشورهای همسایه از بازار فناوری‌های هاب آمار و ارقامی بیان کرد و گفت: «ما در همسایگی ایران کشورهایی را داریم که بیش از ۱۷ میلیارد دلار از هوش مصنوعی سهم دارند. عربستان نزدیک به ۳ میلیارد دلار، ترکیه دو و نیم میلیارد دلار و امارات یک و نیم میلیارد دلار سهم دارد. ۴۷ درصد از بازار هوش مصنوعی در خاورمیانه و شمال آفریقا متعلق به این ۳ کشور است.»

به گفته وطن‌دوست در ۱۰ سال آینده در برنامه‌های کلان این سه کشور بیش از ۱۲ و نیم درصد از درآمد ناخالص ملی به حوزه فناوری‌های هاب اختصاص دارد.

او با بیان اینکه سهم ایران آنقدر کم است که امکان مقایسه نیست، در مورد چرایی این موضوع بیان کرد: «۴ سرفصل اصلی دراین مورد وجود دارد. مانند کندی و لختی سازمان‌های دولتی در شناسایی فرصت‌ها، عدم وضع به موقع قوانین، فاصله توان دانشگاهی‌ها با نیاز بازار و مهاجرت نیروهای متخصص.»

وطن‌دوست در ادامه افزود: «برای اینکه این ۴ مشکل را حل کنیم باید یک نهاد دولتی-خصوصی مسئولیت داشته باشد تا در حوزه فناوری مطالعه کند و نتایج را به مسئولان عرضه کند. این نهاد دولتی‌-خصوصی باید بتواند از طریق پژوهش مطالعات کاربردی انجام دهد و در استانداردسازی و تدوین آیین‌نامه‌ها به سازمان دولتی یاری رساند.»

براساس گفته‌های مدیرعامل بنیاد ملی توسعه فناوری آن نهاد همچنین باید با آموزش کاربردی و تخصصی فاصله بین نیروهای دانشگاهی و بازار کار را پرکند. به گفته وطن‌دوست بنیاد ملی توسعه فناوری نهاد دولتی-خصوصی است که می‌تواند از طریق پژوهش، آموزش و تجاری‌سازی به توسعه فناوری‌ّهایی چون بلاک‌چین، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی بپردازد.

لزوم تغییر مشاغل آینده به تناسب فناوری‌های نو

در ادامه مراسم حسین شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بسیای از مشاغل به خاطر فناوری‌های نو در آینده تغییر یا حذف می‌شوند، گفت: «باید استانداردهای مشاغل برای آینده را تغییر دهیم. در آینده در دنیا به خاطر فناوری‌های نو ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلیون نفر از شاغلان موجود شغل خود را از دست می‌دهند و مشاغل جدیدی به وجود خواهند آمد.»
او ادامه داد: «هم‌اکنون در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به خصوص عربستان و امارات حدود ۱۰۰ میلیارد دلار در فناوری‌های نوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در چین این رقم ۱۷۰ میلیارد دلار است. این کشور از بزرگترین کشورها در سرمایه‌گذاری در حوزه هوش مصنوعی است.»

به گفته شریعتمداری حجم سرمایه‌گذاری در فناوری‌های نوین تا سال ۲۰۲۵ به بیش از ۱۷ ونیم میلیارد دلار می‌رسد که نسبت به رقم‌های کنونی ۶ برابر می‌شود. او همچنین تاکید کرد: « در حال حاضر زمان بحث‌های فلسفی در مورد ورود تکنولوژی‌های نو به کشور نیست. بلکه باید از این فناوری‌ها بهره ببریم وگرنه دیر می‌شود و عقب می‌افتیم.»

در عصر جهانی شدن هویت ملی را حفظ کنیم

در این مراسم همچنین ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه درمواجه با فناوری‌های نو باید هویت ملی را نیز در نظر بگیریم، گفت: «جهانی‌شدن به صورت یک‌جانبه به ما تحمیل شده است اما چون دانش محور است آن را با اختیار پذیرفتیم. اما نباید هویت ملی را در این عصر فراموش کنیم و باید بازتعریف شوند. باید بدانیم که هویت ملی ما در پلتفرم‌های بلاک‌چینی که نقش فرامرزی دارند، به چه صورت است.»

او ادامه داد: «ما در شورای عالی فضای مجازی معتقد هستیم که مدل اقتصادی حاکم در عصر فناوری‌های نو تحول پلتفرمی است. به همین دلیل شعار  «دولت به مثابه پلتفرم» را در حکمرانی جدید و تحول دیجیتال پذیرفتیم و در سندی که برای حوزه اینترنت اشیا تهیه کردیم شرط و شروط محدودی را در نظر گرفتیم.»

او همچین بیان کرد: « ما معتقد هستیم که دراین تحولات سریع باید هویت افراد،اشیا و فرآیندها را حفظ کنیم. حال مکانیزم هویت به چه صورت باشد در سند دیگری به آن خواهیم پرداخت. البته در حال حاضر برای نظام دولتی سندی آماده کردیم.»
فیروزآبادی با بیان اینکه علاوه بر تنظیم هویت ملی در پلتفرم‌ها باید بحث مشارکت پلتفرم‌ها با دنیا را نیزدر نظر بگیریم، گفت: « در بحث مشارکت بخش خصوصی باید توسعه یابد و روابط بخش خصوصی و دولتی باید بازتعریف شود. به عنوان مثال در بحث مقررات‌گذاری باید تغییراتی رخ دهد.»
براساس گفته‌های دبیر شورای عالی فضای مجازی در ابتدا قرن بیستم انسان متکی به قوانین بود اما در دوره جدید در کنار مقررات‌گذاری، بحث نظام استانداردسازی هم مطرح می‌شود. او همچنین تاکید کرد: « این نظام استانداردسازی نباید توسط قدرت‌ها صورت گیرد بلکه از طریق کنسرسیوم‌‌هایی که روی پلتفرم‌های پرقدرت شکل می‌گیرند، این مهم صورت می‌پذیرد. به عنوان مثال در حوزه بلاک‌چین که قانون‌گریز است باید بخش خصوصی استاندارسازی کند.»

در همایش تراکنش مطرح شد: خلا قانونی برای حفاظت از داده‌های حریم خصوصی

معاون توسعه شرکت ارتباط فردا در همایش تراکنش از رگولاتوری خواست نحوه اختیار برای استفاده از داده‌های حریم خصوصی را نظارت پذیر کند و اعلام کرد این یک خلا قانونی در کشور است. نیما نامداری معتقد است اعتماد نسبت به کیفیت و اعتبار فرآیندهای سیاست‌گذاری در کشور به حدی پایین آمده که بخش خصوصی ترجیح می‌دهد این خلا قانونی وجود داشته باشد.

به گزارش پیوست، در ابتدای پنل شهر هوشمند و صنعت پرداخت، صادق فرامرزی مدیرعامل فرابوم از شرکت کنندگان خواست در این باره اظهارنظر کنند که اساس هوشمندی ارتباط و اتصال است و در شرایط فعلی که اینترنت قطع شده چه کارهایی می‌توان در راستای هوشمندسازی انجام داد.

نیما نامداری، معاون توسعه شرکت ارتباط فردا که یکی از شرکت‌کنندگان این پنل بود در تعریف شهر هوشمند گفت: «جایی که تکنولوژی فضای شهری را دستکاری می‌کند مفهوم شهر هوشمند متولد می‌شود.» به گفته او مفهوم بسیاری از نهادها و خدماتی که ارائه می‌دهند، بدون تکنولوژی قابل تصور نیست و در حال حاضر با توجه به حضور رسانه‌ها و اینترنت و سهولت در سفر شهروندان، تجربه مشاهده افراد تغییر کرده و همین موضوع سبب افزایش سطح مطالبات آنها می‌شود.

شهریار آل شیخ، معاون برنامه‌ریزی شهرداری مشهد از دیگر شرکت‌کنندگان پنل شهر هوشمند و صنعت پرداخت درباره تعاریف متعدد شهر هوشمند گفت: «شهر هوشمند تعاریف چالش‌برانگیز متعددی دارد و یکی از این تعاریف این است که بتوانیم میان اجزای مختلف شهر ارتباط برقرار کنیم.» به گفته او این ارتباط هنوز برقرار نیست و درباره نمونه برقرار نبودن این ارتباط گفت: «خانه‌های ما هنوز کد منحصر به فرد برای شناسایی ندارند و سازمان برق، آب، گاز و پست هر کدام با یک کد خانه‌ها را شناسایی می‌کنند و این یعنی ما در گام اول دچار مشکل هستیم و سازمان‌ها ارتباط واحدی با یکدیگر ندارند.»

آل شیخ بر این باور است که شهر هوشمند یک شیوه زیست است و در ادامه گفت: «حل هوشمندانه چالش‌های شهری لزوما تکنولوژیک نیستو گاهی هم مکانیکی می‌شود.» او تاکید کرد در تعریف شهر هوشمند تعریف واحدی وجود ندارد اما می‌توان استراتژی مشخصی برای هوشمندی در نظر گرفت. به گفته او مسیر هوشمندی از دیجیتالی شدن نمی‌گذرد.

رگولاتوری در حوزه پرداخت خرد شهری ضعیف عمل کرد 

بحث دیگری که در این پنل مورد بررسی قرار گرفت پرداخت خرد شهری بود. معاون برنامه‌ریزی شهرداری مشهد در این باره گفت: «ما در سطح رگولاتور حوزه پرداخت خرد شهری ضعف داریم و در سطح تکنولوژی این ضعف دیده نمی‌شود. ما در زمینه قانون‌گذاری ضعیف عمل کردیم.»
پس از او نامداری در این باره گفت: «مسئولان اصرار دارند الگوهای خارجی را به شهر تحمیل کنند و شهرداری در قبال الگوهای تکنولوژیک منفعل عمل کرده است.» به گفته او هر شهری می‌تواند راه‌حل‌های خودش را داشته باشد.

نامداری بر این باور است که برای استقرار شهر هوشمند باید جریان داده میان ذی‌نفعان تسهیل شود و این وظیفه برعهده شهرداری است. او در ادامه افزود: «زمانی که جریان داده جافتاده باشد می‌توان به اجرای پروژه‌هایی مانند کیف پول الکترونیکی هم فکر کرد و بهتر است سازمان‌ها و نهادهای دولتی در این حوزه وارد نشوند.»
نامداری معتقد است شهرداری می‌تواند زیرساخت داده در شهر را تغییر دهد و اگر این زیرساخت تغییر نکند تجربه‌ای مانند آنچه در صنعت پرداخت رخ داد در شهر هوشمند هم اتفاق می‌افتد.

پس از آن محمد نژادصداقت، مدیرعامل شرکت داتین این پرسش را مطرح کرد که حریم شخصی و خصوصی افراد در پروژه شهر هوشمند چگونه حفظ می‌شود؟
نامداری در پاسخ به این سوال گفت: «در دیگر کشورها براساس قانون صرف پردازش داده باعث مالکیت داده نمی‌شود و صرف نگهداری از داده امکان پردازش داده را فراهم نمی‌کند.»

رگولاتوری متعهد به حفظ داده‌های حریم شخصی است

پس از او، آل شیخ تاکید کرد بیش از ۸۰ درصد اقتصاد در شهرها رخ می‌دهد و اگر هوشمندی در شهرها اتفاق بیفتد تاثیرش را در کل کشور خواهد گذاشت. او در ادامه با اشاره به ایجاد شفافیت در اطلاعات املاک مشهد گفت: «ما اطلاعات املاک را بدون انتشار نام مالک شفاف و منتشر کردیم اما کسی از این دیتا استفاده نکرد و مطالبه‌ای از ما صورت نگرفت.»

او بر این باور است که رگولاتوری متعهد به حفظ داده‌های حریم شخصی افراد است اما این نقص قانونی در کشور است. آل شیخ دلیل این نقص را نبود مطالبه از سوی مردم دانست و گفت: «چون مطالبه‌ای نیست رفتارهای ما هم وارداتی می‌شود.»

معاون برنامه‌ریزی شهرداری مشهد اعلام کرد در دهه اخیر نقش رگولاتوری در تمام دنیا جدی است اما این به منزله انحصار و تصدی‌گری دولت‌ها نیست. نامداری در مخالفت با این سخنان گفت حفاظت از داده‌های حریم خصوصی یک خلا قانونی است. 

نامداری در مخالفت با این سخنان گفت: «مداخلات دولت در تمام دنیا با نیت خیر انجام می‌شود اما نتیجه مثبتی نداشته و نمونه آن در کشور ما مداخله شهرداری در بحث کیوآرکد تاکسی‌هاست که دولت در این زمینه نتوانست خوب عمل کند و بهتر است اجازه دهیم خودتنظیم‌گری بازار برخس نگرانی‌های رگولاتوری را برطرف کند.» به گفته او دولت قدرت و اختیار را در دست دارد و بخش خصوصی در مواجهه با دولت‌ها قدرت چانه‌زنی خود را از دست می‌دهد.

نژادصداقت نیز در پایان تاکید کرد ما در فرآیندها و ابزارها و روش‌ها خوب هستیم اما در مدیریت و تخصیص منابع ضعیف عمل کردیم. این پنل با مدیریت صادق فرامزی در همایش تراکنش ایران برگزار شد. همایش تراکنش ایران از روز سه‌شنبه (۲۸ آبان ماه) آغاز شده و روز پنجشنبه (۳۰ آبان ماه) پایان یافت.

دبیرشورای عالی فضای مجازی: در زمان قطع اینترنت ترافیک داخلی رکورد شکاند

دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد در روزهایی که اینترنت قطع است، ترافیک داخلی به شدت افزایش یافت و از ٧۵٠ گیگ بر ثانیه عبور کرد.
به گزارش پیوست، ابوالحسن فیروزآبادی در حاشیه مراسم افتتاح بنیاد ملی توسعه فناوری در جمع خبرنگاران در مورد قطع اینترنت و شبکه ملی اطلاعات گفت:شبکه ارتباطات در کل جهانی است و شبکه ملی اطلاعات زمانی خوب کار می‌کند که با تمام دنیا در ارتباط باشد. در حوزه صوت و دیتا با دنیا در ارتباط هستیم اما این روزها یکی از پروتکل‌های اصلی که پروتکل اینترنتی است، دچار قطعی شد و این قطعی اینترنت ضرر و زیان‌هایی را به مردم وارد کرد.

او ادامه داد: با تمهیداتی که در چندسال گذشته شده بود و با همکاری وزارت ارتباطات بسیاری از خدمات کشور چون خدمات بانکی و حمل و نقل به صورت پایدار بدون اینکه اینترنت در شبکه وجود داشته باشد، در کشور فراهم شد.

فیروزآبادی همچنین بیان کرد: اگر شبکه پرقدرتی داشتیم ضرر و زیان‌ها به کسب و کارها کمتر می‌شد. البته این موضوع باعث شد که همکاران ما در وزارت ارتباطات تمهیداتی در نظر بگیرند تا در آینده شبکه ملی اطلاعات توانمندتر از آنچه که هست ارائه کنند.

به گفته فیروزآبادی در این مدت رکورد ترافیک داخلی شکسته شد و با اینکه نواقصی وجود داشت اما مردم از پلتفرم‌های داخلی جایگزین پلتفرم‌های خارجی استفاده کردند.
او همچنین تاکید کرد: ما هنوز پیام رسان ملی که بتواند پاسخگو نیاز مردم باشد، نداریم. ولی پیام‌رسان‌های منتخب ما با اقبال بسیار بالایی برخوردار بودند.
او در مورد زمان وصل اینترنت بیان کرد:تصمیم گیری برای وصل شدن اینترنت مشخص نیست و تصمیم آن به عهده مسئولان مربوطه است و در جلسه‌ای که امروز برگزار می‌شود، در مورد آن تصمیم گیری می‌شود.

آغاز دسترسی مرحله‌ای به اینترنت بین‌المللی

دسترسی کاربران به شبکه بین‌اللملی اینترنت به صورت مرحله‌ای از ساعاتی پیش آغاز شد

به گزارش پیوست طبق تصمیم شورای امنیت دسترسی کاربران به شبکه بین المللی اینترنت به صورت مرحله‌ای با رفع محدودیت دانشگاه‌ها ،کسب‌وکارها و استان‌های آرام کشور آغاز شده است. پس از آغاز ناآرامی در برخی شهرهای کشور و ایجاد شرایط ناامنی برای شهروندان دسترسی به اینترنت بین المللی در سراسر ایران برای همه کاربران قطع شده بود. در پی تصمیم شورای امنیت، آغاز رفع محدودیت برای اینترنت بین‌اللملی عملا بارقه‌های امید برای گشایش کامل شبکه ملی اطلاعات کشور بر روی اینترنت بین اللملی افزایش یافته است.

طبق اطلاعات دریافتی گفته می‌شود گشایش مرحله‌ای آزاد سازی دسترسی بخش های مختلف کشور به اینترنت بین‌اللملی به صورت آزمایشی است و در صورت اطمینان از عدم بروزفضای ناامنی در شهرهای مختلف کشور برای شهروندان تمامی کاربران خواهند توانست طی هفته آینده به اینترنت بین اللملی دسترسی داشته باشند.

دسترسی کاربران به اینترنت بین اللملی از ۲۵ آبان ماه قطع شده و طی پنج روز گذشته عملا کاربران در ایران تنها امکان استفاده از خدماتی را داشتند که بر بستر شبکه ملی اطلاعات امکان ارایه خدمات داشتند. قطعی اینترنت بین‌اللملی طی این پنج روز باعث خسارات اقتصادی زیادی به کشور شده بود.

پیش از این علی ربیعی سخنگوی دولت نیز خبر از برقراری اینترنت به صورت مرحله‌ای در استان های آرام کشور را طی روزهای آتی اعلام کرده بود.

آنچنانکه مقامات مسوول در ایران اعلام کرده بودند قطعی اینترنت بدلیل سوء استفاده برخی از اینترنت برای ایجاد ناامنی برای شهروندان در شهرهای کشور بوده است.

اگرچه هنوز میزان خسارت های اقتصادی وارده در پی این قطعی پنج روزه اینترنت به صورت دقیق مشخص نیست اما طبق برآوردهای سایت نت بلاکز مجموعه خسارت وارد شده به اقتصاد کشور، ناشی از قطع اینترنت در ۵ روز گذشته، بالغ بر ۳ هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان اعلام شده است برهمین اساس سطح دسترسی اینترنت در ایران به زیر ۵ درصد رسیده بود که میزان خسارت روزانه قطعی اینترنت بین‌اللمل برای هر روز حدود ۴۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

 

 

۶۲ پرداختیار توافقنامه با شاپرک امضا کردند

شاپرک تا کنون ۶۲ توافقنامه پرداختیاری صادر کرده است و ۳۸۴ تقاضای پرداختیاری در حال بررسی است.
به گزارش پیوست معاون نظارت شاپرک با بیان این خبر در نشست بررسی پرداختیاری در نمایشگاه تراکنش گفت: «زمانی که سند پرداختیاری تدوین می‌شد تصور نمی‌شد که پرداختیارها به این جایگاه برسند قرار بود پذیرندگان خرد را ساماندهی کنند اما امروز پرداختیار به دنبال جایگاه خود می‌گردد.»

به گزارش پیوست محمد رضا عباسی با اشاره به خواست‌های پرداختیارها در این زمینه گفت: «بسیاری از امتیازهای شرکت‌های PSP را شرکت‌های پرداختیاری دارا هستند این درحالی است که مسئولیت شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت در مقابل پرداختیارها بسیار زیاد است.»

در این پنل یکی از درخواست‌هایی که از شاپرک از سوی شرکت‌های پرداختیاری مطرح شده بود دسترسی یا ایجاد یک زیرسوئیچ از سوی شرکت‌های پرداختیاری بود او در پاسخ به این درخواست گفت: « اگر پرداختیار اطلاعات دیتای کارت را نیاز ندارد و نمی‌خواهد آن را نزد خود نگه دارد چه احتیاجی به زیرسوئیچ دارد. چرا که داشتن زیرسوئیچ نیازمند رعایت الزامات PCI است و شرکت شاپرک نیز باید تمامی این استانداردها را بررسی کند.»

او ادامه داد: «هم‌اکنون سالانه تمامی شرکت‌های PSP از سوی شاپرک مورد ادیت قرار می‌گیرند اگر قرار باشد شرکت‌های پرداختیاری نیز به زیرسوئیچ متصل شوند باید شاپرک به صورت سالانه آنان را نیز از نظر پیاده سازی الزامات PCI بررسی کند این در حالی است که امکان بررسی حدود ۳۸۴ پرداختیار از سوی شاپرک وجود ندارد.»

هومن امینی مدیرعامل دیجی‌پی در این نشست اعلام کرد: «با وجود تمام انتقاداتی که نسبت به پرداختیاری وجود دارد نباید فراموش کرد که این سند و این توافقنامه موجب شد تا برخی از فعالان پرداخت بتوانند بعد از سال‌ها هویت بگیرند و مجوزی غیر از مجوز پی‌اس‌پی در این زمینه صادر شد.»

او با اشاره به اینکه در شرایط فعلی تفاوت زیادی بین مدل پرداختیاری و پی‌اس‌پی وجود ندارد گفت: «اما نمی‌توانیم بگوییم مدل پرداختیاری در اجرا موفق بوده است.»

امینی تاکید کرد:«می‌توان به گونه‌ای در سند پرداختیاری بازنگری کرد که با طبقه‌بندی پرداختیارها یا حتی پی‌اس‌پی‌ها وظیفه نظارت را به آنها واگذار کرد.» او در توضیح هدف شکل‌گیری پرداختیارها گفت: «این شرکت‌ها هدفشان این است که تجربه بهتری در خرید آنلاین برای مشتری ایجاد کنند اما در شرایط فعلی محدودیت به گونه‌ای است که این اتفاق نیافتاده است.»

مدیرعامل دیجی‌پی در پاسخ به این سوال که آیا باید مجوز پرداختیاری و پرداختبانی از یکدیگر مجزا باشد گفت: «این سوال را می‌توانم اینگونه بدهم که برای ارائه سرویس خرید متمایز به مشتری و ایجاد تجربه بهتر نیاز به هر دو بستر پرداختیاری و پرداختبانی وجود دارد.»

مدیرعامل شرکت پرداخت هوشمند شرق نیز در این نشست یکی از مشکلات پیش روی پرداختیارها را سیکل تسویه حساب با پذیرندگانشان را عنوان کرد. پرهام بهین شاد گفت:  «در شرایط فعلی شرکت‌های PSP علاوه بر اینکه می‌توانند سرویس ارزانتری به پذیرندگان بدهند به دلیل سیکل تسویه حساب، زودتر با مشتریان خود تسویه می‌کنند از همین رو پذیرندگان هیچ مزیتی نسبت به PSPها ندارند.»

کمپ تابستانی هوش مصنوعی دیجی‌کالانکست برگزار شد

کمپ «تابستانی هوش مصنوعی دیجی‌کالانکست» پس از صد و سی و هشت روز، دیروز به پایان رسید و ۶ تیم این کمپ مقابل سرمایه‌گذاران ایده‌های خود را عرضه کردند.

امیر صالحی، مدیرعامل دیجی‌کالانکست در مورد این کمپ به پیوست گفت: «مردادماه امسال حدود ٧٠٠ نفر از افراد علاقمند برای شرکت در کمپ تابستانی در آزمون هوش مصنوعی شرکت کردند. حدود ٣٠ نفر این امتحان را قبول و ٢۵ نفر وارد کمپ شدند.»
او ادامه داد: «در این کمپ ایده‌ها مشکلات دیجی‌کالا است و تیم‌ها برای مشکلات راه‌حل عرضه می‌کردند. معمولا مشکلاتی که دیجیکالا با آنها روبرو است، مشکل کسب وکارهای دیگر هم است. بنابراین این تیم‌ها می‌توانند به همه کسب و کارها سرویس ارائه دهند.»

صالحی در مورد تفاوت این کمپ با سایر کمپ‌های استارت‌آپی دیگر بیان کرد: «تفاوت کمپ تابستانی ما با سایر کمپ‌های استارت‌آپی این بود که تیم‌سازی و ایده‌پردازی را خود ما انجام دادیم. تیم‌ها تنها با دیتاهایی که از دیجی‌کالا گرفتند، مدل کسب و کار خود را پیش بردند و محصول تولید کردند. در این مدت منتورهایی از مدیران دیجی‌کالا نیز در کنار تیم‌ها حضور داشتند.»

به گفته صالحی بیشتر محصولات تیم‌ها سرویس محور هستند و می‌توانند با تمام کسب و کارها همکاری داشته باشند. او همچنین تاکید کرد: «مزیت سرویس بودن محصولات این تیم‌ها این است که در چند روزی که اینترنت قطع بود و بسیاری از کسب و کارها نتوانستند خدمات خود را عرضه کنند یا زمانی که قیمت دلار افزایش می‌یابد، آنها می‌توانند با قیمت پایین از محصولات این تیم‌ها بهره ببرند.»
براساس گفته‌های صالحی آزمون کمپ زمستانی هفته گذشته برگزار شد و افراد هنوز برای شرکت در کمپ زمستانی فرصت دارند.

نسل سوم استارت‌آپ‌ها، تولیدکننده تکنولوژی

در این رویداد روح‌الله رحمانی، رییس هیات مدیره دیجی‌کالانکست در مورد فعالیت دیجی‌کالانکست و چرایی ایجاد این مرکز گفت: «در ابتدا برای راه‌اندازی این مرکز بررسی‌هایی انجام دادیم. در بررسی‌های خود در دیجی‌کالا به یک نتیجه مهم رسیدیم. اینکه آینده اقتصاد ما مبتنی بر موفقیت در هوش مصنوعی است.»
به گفته رحمانی در کشورهای دیگر حتی خط تولید آب معدنی را هوشمند کرده‌اند تا قطعات خودشان اعلام کنند که چه زمانی خراب می‌شوند.

او در صحبت‌های خود به صادرات در فضای مجازی اشاره و بیان کرد: «هم‌اکنون در دورانی به سر می‌بریم که صادرات در فضای مجازی صورت می‌گیرد. شاید این موضوع برای ما عجیب باشد. اما غول‌های تکنولوژی چون مایکروسافت خدمات و نرم‌افزارهای خود را به دنیا صادر می‌کنند.»
او همچنین گفت: «ما در بررسی‌های خود دریافتیم که در ایران قدرت نخبگان و دانشگاه‌ها مزیت رقابتی ما با دیگر کشورها است و می‌توانیم جزو ١٠ کشور در حوزه صادرات در فضای مجازی باشیم.»

براساس گفته‌های رحمانی ایرانیان در حال حاضر در مقاله‌ها و روی کاغذ در زمینه هوش مصنوعی وضعیت خوبی دارند و مقاله‌های دانشگاهی ایران در جهان در حوزه هوش مصنوعی در جایگاه ١۶ و در جهان اسلام اول هستند.

او با اشاره به اینکه در دیجی‌کالا تصمیم گرفتند که مقاله‌ها را به صنعت بدل کنند، گفت: «این موضوع ما را به مدل کسب وکاری دیجی‌کالا نکست رساند. نسل اول و دوم استارت‌آپ‌ها استفاده کننده از تکنولوژی هستند اما نسل سوم تولیدکننده تکنولوژی است. در دیجی کالا نکست ما می‌خواهیم تولیدکننده تکنولوژی در زمینه هوش مصنوعی باشیم.»

در ادامه حمید محمدی، مدیرعامل دیجی‌کالا نیز با اشاره به اینکه شرکت‌های تجارت الکترونیکی بزرگ دنیا امروزه به تولیدکننده تکنولوژی بدل شدند، گفت: «پلتفرم علی‌بابا و آمازون تنها فروشگاه اینترنتی نیستند و تکنولوژی محور هستند. حوزه تجارت الکترونیکی همچنین نیازهای متنوع و پیچیده‌ای دارد و برای رفع نیاز خود به زیرساخت‌هایی نیاز دارد.»

او ادامه داد: «دیجی‌کالا و کشور ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. حوزه‌های زیادی در تجارت الکترونیکی وجود دارد که ما آنها سرکار داریم. حوزه‌هایی چون کلاد، لجستیک و هوش مصنوعی و غیره. هرکدام از آنها به تکنولوژی‌هایی نیاز دارد که یک شرکت به تنهایی نمی‌تواند آنها را تامین کند.»

محمدی در ادامه در مورد کمپ استارت‌آپی و دعوت از افراد دانشگاهی در این کمپ بیان کرد: «در دیجیکالا بعد از اینکه مدل کسب و کار مارکت پلیس را ایجاد کردیم، میزبان حدود ٣٠ هزار فروشنده شدیم و با توسعه بازارمان نیاز تکنولوژیمان خیلی گسترده شد. تصمیم گرفتیم در دیجی‌کالا را روی افراد مستعد باز کنیم.»

براساس گفته‌های مدیرعامل دیجی‌کالا در دانشگاه و موسسه‌های پژوهشی افرادی هستند که ایده و توان دارند و دیجی‌کالا از طریق کمپین استارت‌آپی از آنها دعوت کرد تا ایده‌ها خود را توسعه دهند.

در پنل کیف‌پول الکترونیکی مطرح شد: نظام کارمزد مانع شکل‌گیری کیف‌پول شده است

«غلط بودن نظام کارمزد بانکی در ایران موجب شکل نگرفتن کیف‌پول الکترونیکی در کشور شده است.» پنل کیف‌پول از حرف تا عمل نمایشگاه تراکنش با این جمله آغاز و تقریبا تا پایان پنل بر اشتباه بودن نظام کارمزدی تاکید شد و حاضران در نشست اینگونه نتیجه‌گیری کردند که تا نظام کارمزدی اصلاح نشود نمی‌توان امیدواربه شکل‌گیری کیف‌پول الکترونیکی در کشور بود.

به گزارش پیوست مدیرتحقیق و توسعه بانک ایران زمین ، اصغرباباپور به عنوان شروع کننده این نشست مشکل اصلی را در نظام کارمزدی ایران برآورد کرد و گفت:« تا زمانی‌که این نظام اصلاح نشود کیف‌پول نیز شکل نخواهد گرفت.»

او در گفته‌های خود تاکید کرد که تا منشا پرداخت کننده کارمزد اصلاح نشود نمی‌توان به پیشرفت پروژه کیف‌پول الکترونیکی امیدوار بود. او با اشاره به میزان تراکنش‌های زیر ۲۵ هزار تومان در شبکه بانکی کشور گفت: «تقریبا ۷۰ درصد تراکنش‌های بانکی زیر ۲۵ هزار تومان است اگر این تراکنش‌ها از نظام آنلاین تراکنشی خارج شود و از طریق کیف‌پول و به صورت آفلاین انجام شود طبیعی است که به نفع شبکه بانکی کشور و کل کشور است اما برای اجرایی شدن این روند باید نظام کارمزد تغییر کند چرا که ۷۰ درصد درآمد نظام رگولاتوری کاهش می‌یابد.»

باباپور به میزان کارمزدی که شبکه بانکی برای تراکنش‌های زیر ۲۵ هزار تومان می‌پردازد اشاره کرد و گفت: «تقریبا شبکه بانکی ماهانه ۱۴ هزار میلیارد تومان برای تراکنش‌های زیر ۲۵ هزار تومان کارمزد می‌دهد.»

جعفر پشامی مدیرعامل سها نیز در واکنشی به این گفته پیشنهاد دارد برای برون رفت از این بخش بانک‌ها می‌توانند تراکنش‌های زیر ۵ هزار تومان را روی درگاه‌های آنلاین خود ببندند اما مشخص نیست چرا با توافق همدیگر به این سمت حرکت نمی‌کنند.

سعید احمدی پویا معاون توسعه کسب و کار دیجی‌پی در این نشست با اشاره به پیشینه قانون‌گذاری برای کیف‌پول الکترونیکی به سند پرداختبانی اشاره کرد و گفت: «این سند بدون حضور بازیگران این حوزه تدوین شده است این در حالی است که پیش از انجام هر کاری بازیگران اصلی باید دور یکدیگر بنشینند و کیف‌پول را تعریف کنند و بگویند چه نظری در مورد این سرویس دارند.»

او با اشاره به دخالت‌های رگولاتور در بیزینس مدل این کسب و کار افزود: «رگولاتور باید بیشتر دغدغه امنیتی داشته باشد و ارائه دهنده خدمات را نسبت به امنیت سرویس خود کنترل کند اما در مقابل روی مدل کسب وکاری دخالت می‌کند.»

احمدی پویا توضیح داد: «در سند پرداختبان هیچ اشاره‌ای به چگونگی ارتباط کیف‌پول‌ها با یکدیگر نشده است این در حالی است که خوانش کیف‌پول‌ها از اهمیت برخوردار است کیف‌پول‌های مختلف باید بتوانند براساس یک مدل کارمزدی با یکدیگر صحبت کنند.»

مهرداد حداد رئیس اداره انفورماتیک بانک پاسارگاد نیز در این پنل تاکید کرد که برای شکل‌گرفتن کیف‌پول نیازی به قانون جدید نداریم می‌توانیم طبق قوانین موجود کار کنیم. او با اشاره به خطوط قرمز بانک مرکزی گفت: «بانک مرکزی سه خط قرمز دارد یکی از آنها رعایت خطوط قرمز مبارزه با پولشویی است دیگری خلق پول و دیگری کنترل گردش پول است در شرایطی که این خطوط قرمز رعایت شود نیازی به تدوین قانون وجود ندارد.»

او به نقش بانک‌ها در این فرایند تاکید کرد و گفت بانک‌ها با اجرای طرح‌های تحول دیجیتال می‌توانند سرویس‌های جدیدی در اختیار کسب و کارها قرار دهند. در شرایط فعلی نیز بانک کافی است حساب امانی تعریف کند و از طریق API یا وب‌وسرویس بستر لازم برای ارائه خدمات کیف‌پول را در اختیار کسب و کار قرار دهد. به عقیده او از این طریق نیز می‌توان نگرانی رگولاتور این حوزه را برطرف کرد.

سامان کلاهدوز مشاور حوزه فناوری اطلاعات بانکی نیز در این پنل گفت: «رگولاتور بجای اینکه همراستا با اجرایی کردن طرح کیف‌پول الکترونیکی پیش رود بیشتر شبیه یک سد عمل کرده است. در سند تدوین شده مزایای کیف‌پول الکترونیکی مشخص نیست. باید رگولاتور به سمت تدوین یا تهیه مکانیزمی برود که امکان استفاده از تمامی کیف‌پول‌‌ها برای تمامی سرویس‌ها وجود داشته باشد و امکان ایجاد انحصار از سوی یک کیف‌پول مرتفع شود.»

برنامه دیجی‌کالا برای ثبات در قیمت کالاها با افزایش قیمت بنزین اعلام شد

«دیجیکالا» به عنوان بزرگترین بازار خردهفروشی آنلاین در بیانیهای مطبوعاتی سیاستهای خود برای ثابت نگه داشتن قیمت کالاها بعد از افزایش قیمت بنزین را توضیح داده است.
به گزارش پیوست، این فروشگاه آنلاین در بیانیه خود تاکید کرده که جلوگیری از افزایش قیمت غیرقانونی و نامتعارف در شرایط فعلی، تعهد دیجیکالا به مشتریان و کاربرانش استدر این بیانیهمطبوعاتی دیجیکالا توضیح داده که از لحظه اعلام خبر افزایش قیمت بنزین، آنها با افزایش قیمت کالاها مقابله کردهو توانستهاند ثبات قیمتها را در همه ۱.۷ میلیون نوع کالایی که در این فروشگاه عرضه میشود، تضمین کنند.

در بخشی از این بیانیه این فروشگاه به ارائه جزییات اقدامات تیم تکنولوژی و بازرگانی خود برای کنترل قیمتها پرداخته است.

در این زمینه در بیانیهمطبوعاتی دیجیکالا آمده است: «کالاهایی که توسط خود دیجیکالا به فروش میرسند هیچ افزایش قیمتی نسبت به روز پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸ نداشتهاند و در ۴۷۰۰ قلم از این کالاها که بخش عمده آن شامل محصولات مواد غذایی و سوپرمارکتی است، با کاهش قیمت نیز همراه بودهاند

آنطور که دیجیکالا میگوید تیم تکنولوژی و بازرگانی این شرکت با ابزارهای نظارتی تکنولوژی محور که پیش از این در سال ۹۷ توسعه داده شده بودند، نحوه قیمتگذاری ۳۰ هزار فروشنده و کسبوکار از سراسر ایران که در بازارگاه یا پلتفرم مارکِتپِلیس دیجیکالا فعالیت میکنند، به طور بر خط و لحظهای پایش شدهاند.

دیجیکالا در این خصوص توضیح داده است: «از قیمتگذاریهای نامتعارف به طور خودکار جلوگیری و در صورت عدم تعهد به بازههای قیمتی تعیین شده کالاهای مورد نظر غیرفعال میشوند. از تاریخ جمعه ۲۴ آبانماه ۱۳۹۸ تا این لحظه ۸۳ هزار قلم کالا از مجموع بیشتر از ۱.۷ میلیون قلم کالا (حدود ۴٪) که به شرایط قیمتگذاری دیجیکالا پایبند نبودند، غیرفعال شدند و به فروشندگان آن‌‌ها تا زمان بازگرداندن قیمتها به شرایط عرفی و قانونی، اجازه فروش داده نخواهد شد

این فروشگاه تاکید کرده که ارسال رایگان سفارشهای بالای ۱۵۰ هزار تومان به سراسر ایران، مانند گذشته ادامه دارد و برای سفارشهای کمتر از این مبلغ نیز، با افزایش قیمت بنزین، هیچگونه افزایش قیمتی در مبلغ هزینه ارسال صورت نپذیرفته است. در این بیانیه دیجیکالا یادآور شده که در این فروشگاه ضمن کنترل و حفظ ثبات قیمتی، عرضه هیچ کدام از گروههای محصولی متوقف نشده است.

متن کامل این بیانیه را اینجا بخوانید.

زیان اپراتورهای اینترنتی از ناامنی‌ و اعمال محدودیت در اینترنت

قطع اینترنت در‌پی ایجاد ناامنی‌ در برخی شهرها در حالی وارد روز پنجم خود می‌شود که بسیاری از کسب‌وکارها در بخش‌های مختلف به دنبال این محدودیت متحمل افزایش ضرر شده‌اند.
به گزارش پیوست، به تازگی رضا الفت نسب، عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب‌‌وکارهای مجازی اعلام کرده که قطعی اینترنت ۹۰۰ میلیارد تومان به کسب و کارهای فضای مجازی ضرر زده است. همچنین بسیاری از کسب‌وکارهای آنلاین هم در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرده‌اند که با قطع اینترنت حجم قابل توجه‌ای از درآمد و کاربران خود را از دست داده‌اند.

اما این ضرر تنها به این بخش ختم نمی‌شود. بخش قابل توجه‌ای از ضرر قطع اینترنت اپراتورهای اینترنت ثابت و اپراتورهای تلفن همراه را نشانه گرفته که وظیفه تامین سرویس اینترنت کاربران را برعهده دارند. آنطور که مدیرعامل یکی از شرکت‌های اینترنتی می‌گوید با قطع اینترنت آنها در روز متحمل ضرر بین ۱.۲ تا ۱.۳ میلیارد تومانی شده‌اند.

او با ابراز امیدواری گشایش در محدودیت بوجود آمده در اینترنت بدلیل پایان یافتن شرایط ناامنی به پیوست می‌گوید: «حجم درآمدی در بازار اینترنت ثابت کشور حدود ۴۰۰ میلیارد تومان در ماه است که این رقم در یک روز حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیارد تومان برای کلیه سرویس‌دهندگان اینترنت ثابت کشور برآورد می شود.»

این مدیر اینترنتی اعلام می‌کند: «براساس برآوردهایی که انجام داده‌ایم در این چند روز قطع اینترنت در حدود ۱.۲ تا ۱.۳ میلیارد تومان خسارت بابت این محدودیت داشته‌ایم؛ چراکه اکنون استفاده از ترافیک بین‌الملل به صفر درصد رسیده و مجموع استفاده کاربران از ترافیک داخلی هم برابر ۱۰ درصد ترافیک پیشین برآورد می شود که رقم خاصی به حساب نمی‌آید.»
او همچنین از نارضایتی کاربران و حجم تماس بالای آنها به این شرکت‌ها خبر می‌دهد و اعلام می‌کند: «در این چند روز کاربران زیادی با ما تماس گرفته و از ما خواستار پاسخ‌گویی در مورد قطع اینترنت و حق اشتراک خود هستند چراکه آنها نه امکان استفاده از بسته‌های خریداری شده خود را دارند و نه می‌توانند قراردادهای خود را به دلیل مشکلات اتصال به شبکه بانکی تمدید کنند.»
این مدیر شرکت اینترنتی بخش دیگری از زیان‌های حاصل از قطع اینترنت بین‌الملل را متوجه کاربران می‌داند که بسته‌هایی اینترنتی را خرید کرده‌اند و حالا به دلیل قطع اینترنت این بسته‌ها بدون استفاده مانده است.
همچنین  یکی از مدیران اپراتورهای تلفن همراه کشور نیز به پیوست اعلام کرد که  مصرف پهنای باند نسبت به پیش از اعمال محدودیت اینترنت بین الملل به یک پانزدهم کاهش یافته است.

رفع محدودیت دسترسی به اینترنت بین‌الملل هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و به تازگی هم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته است که  نمی‌داند اینترنت چه زمانی دوباره وصل می‌شود؛ اما او ابراز امیدوار کرده که این اتفاق هرچه زودتر بیفتد. آنطور که محمدجواد آذری جهرمی گفته است بعضی از کسب‌وکارها تا ۹۰ درصد کاهش سطح تراکنش داشته‌اند، دانشگاهیان در جست‌وجوی منابع درسی و تحقیقاتی دچار مشکل شده‌اند و همچنین عده‌ای از کسب‌و‌کارهایی که به اینترنت بین‌الملل متصلند، معطل مانده‌اند. البته او تاکید کرده که شبکه‌ ملی اطلاعات به ادامه فعالیت برخی کسب‌وکارهای آنلاین کمک کرده است. او در این زمینه گفته است: «زیرساخت شبکه ملی اطلاعات را به شکلی طراحی و برنامه‌ریزی کردیم که فعالیت‌های اینترنتی داخلی وابسته به اینترنت بین‌الملل نباشد تا زیان مردم به کمترین میزان خود برسد.»

اینترنت در ایران از شب شنبه ۲۵ آبان و بعد از تصمیم دولت برای تغییر قیمت  بنزین به دستور شورای امنیت کشور با محدودیت در شهرهای مختلف کشور روبه‌رو شده است.

سیاستگذاری در حوزه اینشورتک‌ها یکپارچگی ندارد

شرکت‌کنندگان پنلی در «پنجمین همایش تراکنش ایران» با عنوان «بیمه‌ها و فین‌تک‌ها» عدم یکپارچگی در سیاست‌گذاری حوزه اینشورتک‌ها، نبود اهداف مشخص در این صنعت برای جلوگیری از اتلاف وقت، سرمایه و آمادگی نداشتن مدیران حوزه صنعت بیمه برای پذیرش تکنولوژی‌های جدید در این حوزه را، دلایل عدم رغبت شرکت‌های استارت‌آپی برای ارائه خدمت در حوزه بیمه اعلام کردند.

به گزارش پیوست،به نظر حاضران در این پنل تحول دیجیتال باید کل کسب‌و‌کار و ساختار بیمه را تغییر دهد، نه اینکه محدود به عرضه چند سرویس جدید شود.
مهدی ملکی، ٖمعاون برنامه‌ریزی و نوآوری بیمه رازی، در این پنل به تعدد سیاست‌گذاران در حوزه صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: «در صنعت بیمه در حال حاضر ۳ یا ۴ ارگان در حال تدوین سند تحول دجیتال صنعت بیمه هستند. بیمه مرکزی که باید به این حوزه بپردازد، در حال تهیه سند است. معاونت بیمه و بانک وزارت اقتصاد نیز در حال تهیه سند تحول دیجیتال است. سندیکا بیمه‌گران نیز سندی در این زمینه تهیه کردند. وزارت ارتباطات همچنین در حال تدوین سند تحول دیجیتال است.»
او ادامه داد: «این فعالیت‌ها و تلاش‌ها قابل تقدیر است اما اگر تمام این سندها سندهای بالادستی است، اینشورتک‌ها با کدام یک از این سندها خود را تطبیق دهند؟ صنعت فین‌تک کشور علیرغم همه حمایت‌ها از سوی سیستم بانکی و دستگاه‌ها حال و روز خوشی ندارد. چه برسد به اینکه این کسب و کارها در فضایی شکل بگیرند که تنوع آرا و عقاید وجود دارد. در صورتی که اینشورتک‌ها نیاز به فضای تصمیم‌گیری آرام و مستحکمی دارند.»
ملکی امیدوار است تا در این حوزه وحدت رویه رخ دهد و این یکپارچگی به حمایت از فضای استارت‌آپی منجر شود.
او همچنین بیان کرد: «آنقدر که در سیستم بانکی تصمیم‌گیرندگان به تحول دیجیتال اعتقاد دارند، در سیستم بیمه این اتفاق رخ نداده است.»

در ادامه این پنل شاهین فتاحیانی، مدیر فناوری اطلاعات بیمه ایران اعلام کرد که نبود ساختار هزینه‌ای مشخص در صنعت بیمه باعث تقویب کسب‌وکارهای این حوزه می‌شود. او در این مورد بیان کرد: «در سیستم بانکی وجود ساختارهای خارج از بانک‌ها مانند پی‌اس‌پی‌ها ارائه سرویس‌های الکترونیکی را تسریع می‌بخشند. این ساختارهای بیرونی همچنین چارچوب درآمدی تعیین کرده‌اند تا بخش خصوصی به خوبی رشد کند. اما در ساختار بیمه همچین ساختاری وجود دارد. ساختار هزینه‌ای بیمه تنها به کارمزد و حق صدور بیمه‌نامه‌ها محدود می‌شود.»
او ادامه داد: «هر فردی که بخواهد فعالیت تکنولوژی در بیمه انجام دهد، باید پیمانکار باشد. ایجاد ساختار هزینه می‌تواند باعث ایجاد اینشورتک‌ها شود. در استاندارد جهانی صنعت بانک بین ۵ تا ۸ درصد از درآمد صرف هزینه‌های فناوری و اطلاعات می‌شود. در صنعت بیمه در دنیا این عدد بین ۳ تا ۵ درصد است. اما در ایران این رقم حدود ۲ دهم درصد است. به همین خاطر فعالین این حوزه پیمانکاران این حوزه می‌شوند.» به گفته فتاحیانی پیمانکاری مدل کسب‌وکار و اکوسیستم بیمه‌ای ایجاد نمی‌کند.
او با بیان اینکه نمی‌توان در صنعت سنتی اینشورتک‌ها را ایجاد کرد گفت:‌ «باید در فضای اقتصاد دیجیتالی اینشورتک‌ها شکل بگیرند. چند تکنولوژی است که می‌تواند به صنعت بیمه کمک کند؛ بیگ دیتا، اینترنت اشیا، کلاد و ربات‌های دستیار. باید بررسی کنیم که آیا متولی بیمه آمادگی پذیرش چنین تکنولوژی‌هایی را دارد؟ هم‌اکنون از نظر آمادگی پذیرش تکنولوژی وهماهنگی میان دستگاه‌های ذیربط با عدم هماهنگی روبرو هستیم.»

حمیدرضا اکبری، معاون راهکارهای بیمه‌گری داتین در ادامه این پنل نقش فناوری و اطلاعات در حوزه بیمه را انکارناپذیر اعلام کرد و گفت: «با فناوری و اطلاعات استارت‌آپ‌ها می‌توانند بخش مهمی‌ از ریسک‌ها و خسارات را تشخیص دهند و هزینه‌ها برای شرکت‌های بیمه در حوزه تشخیص خسارت کاهش پیدا می‌کند. اما در ایران چنین موضوعاتی وجود ندارد. در صنعت بیمه برای فروش الکترونیکی بیمه هنوز عقب هستیم.»
او ادامه داد: «شرکت‌های فناوری اطلاعات هنور در ایران رغبت زیادی به حضور در صنعت بیمه نشان ندادند. کمبود حضور مدیران فناوری و اطلاعات در شرکت‌های بیمه حس می‌شود. در حوزه بیمه مدیران ارشد نیاز فناوری اطلاعات در این صنعت را هنوز حس نکردند یا نسبت به آن آگاهی ندارند. هرم تصمیم‌سازی باید در شرکت‌ها تغییر کند.»

همچنین حامد ولی‌پور، مدیرعامل «بیمیتو» که به عنوان یکی از  فعالان حوزه اینشورتک در پنل حضور داشت از مشکلات بر سر راه این کسب‌وکارها و انتظارهای اینشورتک‌ها از شرکت‌های بیمه گفت و اعلام کرد: «در این مدت بیمه مرکزی از ما بسیار حمایت کرد اما هنوز مشکلاتی وجود دارد. به عنوان مثال در خرید بیمه. وقتی مشتری ما می‌خواهد بیمه بخرد. پس از ثبت اطلاعات و تایید آنها به درگاه پرداخت هدایت می‌شود که این پروسه طولانی است.»
او ادامه داد:‌« اگر مشتری یکی از اطلاعات موجود در فرم را اشتباه وارد کرده باشد، مبلغی را نیز که باید پرداخت کند، اشتباه است و باز با مشکلاتی روبرو می‌شویم.»
ولی‌پور در ادامه صحبت‌های خود به توسعه فناوری و اطلاعات در صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: «من چند ماه پیش به هند سفر کرده بودم. در آن کشور برای فروش بیمه یک سایتی به نام policybazzar راه‌اندازی شده است. اکثر خودروها کد ۸ رقمی دارند که وقتی می‌خواهند بیمه بخرند، کد را وارد می‌کنند، استعلام قیمت از شرکت‌های مختلف نمایان می‌شود و وارد درگاه بانکی می‌شوند و بیمه‌نامه برای آنها صادر می‌شود.»
او در ادامه اضافه کرد: «در ایران هنوز مراحل تسهیل نشده است و از صنعت بیمه تقاضا دارم تا وب‌سرویس‌ها و سوئیچ‌ها را در اختیار ما قرار دهند تا استعلام‌ها به صورت غیرحضوری رخ دهد.»

شاپرک ۵۰ کارتخوان ایرانی فعال در خارج را مسدود کرد


شاپرک اعلام کرد در یک ماه گذشته ۵۰ کارتخوان ایرانی که خارج از کشور فعال بودند را مسدود کرده است.

به گزارش پیوست پس از آنکه در چند روز گذشته خبر رسید کارتخوان‌های ایرانی در کشور ترکیه همچنان فعال هستند، شاپرک در اطلاعیه‌ای تاکید کرده است که «تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه پرداخت الکترونیکی کشور دائماً و به روش‌های مختلف تحت پایش است تا در حد ممکن از بروز هرگونه تخلف اعم از انجام تراکنش با کارت‌خوان‌های خارج از کشور جلوگیری شود.»

در اطلاعیه شاپرک آمده است که با پیگیری‌های انجام شده و «رصد دائمی و حساسیت نسبت به رفتار پذیرندگان» از زمان اعلام ممنوعیت فعالیت کارت‌خوان‌های ایرانی در دیگر کشورها تاکنون «۱۵۰۰ پایانه فعال در دیگر کشورها توسط شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت شناسایی و مسدود شده‌اند.»
همچنین شاپرک توانسته است در یک ماه اخیر ۵۰ پایانه را در دیگر کشورها شناسایی و مسدود سازد. پیش از این نیز این شرکت ۲۰۰ پایانه فعالِ خارج از کشور را شناسایی و مسدود کرده بود.

کاهش شدید خرید اینترنتی پس از قطع اینترنت کشور

شرکت فینوتک با انتشار نموداری در صفحه توییتر خود، از کاهش شدید تعداد فراخوانی وب‌سرویس‌های بانکی خود در هفته اخیر خبر داد.

به گزارش پیوست، در شرایطی که در روزهای اخیر بارها اعلام شده است کسب‌وکارهای ایرانی پس از قطع اینترنت، بدون مشکل به فعالیت خود ادامه می‌دهند؛‌ اما مسدود بودن موتورهای جست‌وجو باعث شده است تعداد کاربران این سرویس‌ها به شدت کاهش یابد.

امروز (۲۹ آبان ۹۸) شرکت فینوتک که در زمینه بانکداری باز فعالیت می‌کند، با انتشار این نمودار نشان داد قطعی اینترنت تا چه اندازه بر کسب‌وکار این شرکت تاثیر گذاشته است. این نمودار که تنها متعلق به یک شرکت فعال در این زمینه است، نشان می‌دهد در روزهای اخیر، تعداد تراکنش‌های آنلاین با استفاده از درگاه‌های اینترنتی تا چه اندازه کاهش یافته است.

شرکت‌های دیگر فعال در این زمینه تاکنون آماری منتشر نکرده‌اند.

پیش از این مصطفی امیری، مدیرعامل شرکت «زرین‌پال» نیز در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرده بود می‌گوید که هرچند در ظاهر اختلالی روی ارائه سرویس‌ این شرکت وجود ندارد؛ اما تراکنش‌های انجام شده به واسطه این سرویس از روزی ۱۰۰ هزار تراکنش در روز یکشنبه به نزدیک ۸ هزار تراکنش رسیده است.

بازیگران جدید شبکه ملی اطلاعات: برندگان و بازندگان اینترنت بنزینی چه کسانی هستند؟

افزایش قیمت بنزین در نیمشب پنجشنبه هفته گذشته اثرات مختلفی داشته که یک اثر بزرگ و منفی آن را حالا میتوان روی شبکه اینترنت بینالملل دید. از ساعت ۲۱ شب شنبه ۲۵ آبان تا کنون امکان اتصال به شبکه جهانی اینترنت برای کاربران ایرانی قطع شده و مشخص نیست که آیا این ارتباط مجدد وصل میشود یا خیر. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پیگیری برای وصل مجدد اینترنت گفته و سخنگوی دولت هم اعلام کرده اینترنت به تدریج و استان به استان وصل میشود؛ اما هنوز خبری نیست.

در چهار روز گذشته قطع اینترنت بینالملل برندگان و بازندگان اجباری در حوزه کسبوکارهای آنلاین به جای گذاشته است. برندگانی که ۲۴ ساعت بعد از قطع اینترنت توانستند به کمک شبکه ملی اطلاعات به حیات خود و البته نه به گستردگی گذشته بازگردند و بازندگانی که شاید در ظاهر سرویسهایشان مشغول به کار باشد اما به دلیل وابستگی به سرویسهای خارجی که نمونه داخلی هم ندارند از فعالیت باز ماندهاند.

برندگان قطع اینترنت

بدون شک قطع نزدیک به چهار روز اینترنت یکی از بزرگترین رزمایشهای قطع اینترنت در کشور بوده است. به نظر میرسد در  کنار امتیاز منفی که وزارت ارتباطات از سمت کاربران بابت قطع اینترنت دریافت کرده؛ اما فعالیت برخی کسبوکارهای آنلاین بر بستر شبکه ملی اطلاعات باعث شده تا این وزارتخانه یک برگه برنده در مقابل منتقدانی داشته باشد که پیوسته راهاندازی ۸۰ درصد این شبکه از سمت این وزارتخانه را زیر سوال بردهاند.

روز گذشته محمدجواد آذری جهرمی، در گفتوگو با ایسنا ضمن ابراز خشنودی فعالیت کسبوکارهای آنلاین روی شبکه ملی اطلاعات گفته بود: «از ناراحتی مردم از قطع بودن اینترنت و مشکلات آن اطلاع دارم و به خودم نیز در این چند روز اجازه استفاده از اینترنت را ندادم، اما مردم قضاوت کنند که آیا خدمات داخلی آنها بر شبکه ملی دچار اختلال شده است یا خیر

آنطور که از اظهارات مقامات وزارت ارتباطات بر میآید آنها توانستهاند برخی کسبوکارهای آنلاین حیاتی در کشور را به واسطه شبکه ملی اطلاعات به مسیر ارائه سرویسشان بازگردانند.

شواهد موجود هم نشان میدهد که کسبوکارهایی داخلی که در غیاب سرویسهای خارجی در کشور راهافتادهاند توانستهاند کمتر از ۲۴ ساعت بعد از قطع اینترنت به خاطر استفاده از زیرساختهای ارتباطی داخلی کشور به فعالیتشان (هرچند نه در قیاس با گذشته )ادامه دهند. تاکسیهای آنلاین همچون اسنپ، تپسی،اپاستورهایی مانند کافهبازار، برنامههای فروش آنلاین غذا مانند اسنپفود و چلیلوری،سرویسهای تولید واشتراک محتوا همچون آپارات، فیلیمو هر کدام با ارسال پیامک به کاربرانشان اطلاع دادهاند که در دسترس‌‌اند و همچون گذشته کاربران میتوانند از آنها استفاده کنند.

بازندگان بازار آنلاین

اما تمام داستان این نیست. در کنار کسبوکارهای آنلاین حیاتی که توانستهاند با هر سختی خود را به جریان ارائه خدمات به کاربرانشان بازگردانند، گروهی از کسبوکارهای آنلاین هم وجود دارند که با قطع دسترسی به اینترنت بیناللمل به صورت کامل از کار باز ماندهاند. در این میان البته کسبوکارهایی هم هستند که شاید در ظاهر سرویسهایشان برای کاربران داخلی قابل دسترس باشد؛ اما در واقع به خاطر وابستگی بخشی از کسبوکارشان به سرویسهای خارجی که نمونه داخلی هم ندارد فعالیتشان در بازار آنلاین کشور متوقف شده است.

«پیاده» استارتآپ فعال در حوزه معرفی خدمات تفریحی شهری یکی از این کسبوکارهای آنلاین است. لنا وفایی، بنیانگذار «پیاده» در گفتوگو با پیوست از شرایط سخت فعالیت کسبوکارش میگوید و اینکه در مدت سه روز قطع اینترنت آنها با ریزش بالای کاربران و کاهش درآمد همراه شدهاند. او در این زمینه به پیوست میگوید: «۹۵درصد نیاز کسبوکار ما به سرویسها و نرمافزارهای خارجی است که نمونه داخلی در کشور ندراند. تیم فنی ما برای ایجاد تغییرات در سرویسپیاده نیاز به اینترنت دارد که متاسفانه به دلیل قطع اینترنت نتوانستهایم کارهای خود را پیش ببریموفایی از طرفی اعلام میکند که بیشتر کاربران پیاده از طریق شبکه اجتماعی «اینستاگرام» با آنها در ارتباط هستند و در جریان اتفاقات شهر قرار میگیرند که قطع اینترنت هم باعث از دست رفتن کاربران آنها و  لغو بسیاری از کمپینهایی شده که ماهها برای آن برنامهریزی و هزینه کرده بودند.

فرشاد وکیل‌زاده، مدیرعامل فروشگاه آنلاین «زنبیل» هم به پیوست میگوید که قطع اینترنت باعث شده آنها حجم قابل توجهای کاربرانشان را که به واسطه جستوجو از گوگل و یا شبکههای اجتماعی به این سرویس میرسیدند را از دست بدهند. او به پیوست میگوید: «اپلیکیشن زنبیل به واسطه الگوریتمهای مربوط به گوگل طراحی شده بود که حالا به دلیل قطع اینترنت نزدیک به ۷۲ ساعت است که این اپ از کار افتاده استوکیلزاده با اعلام اینکه پیگیری بسیاری از سفارشهای کاربرانشان به دلیل قطع بدون اطلاع اینترنت دچار مشکل شده از افت ۷۰ تا ۸۰ درصدی سفارشو بازدید در زنبیل خبر می‌‌دهد.

دیجیکالا به عنوان بزرگترین خردهفروشی بازار آنلاین هم از ایجاد برخی مشکلات به دنبال قطع اینترنت در ارائه سرویسهایشان میگوید. سعید محمدی، همبنیانگذار و مدیرعامل این فروشگاه آنلاین به پیوست اعلام میکند که هرچند ارائه خدمات توسط این فروشگاه به دلیل قرار گرفتن زیرساخت‌های حیاتی دیجیکالا در داخل کشور همچون قبل برقرار است؛ اما بخشهای فنی و یا مارکتینگ این کسبوکار به خاطر وابسته بودن به سرویسهایی نظیر گوگل از توسعه فعالیتهای باز ماندهاند و حتی آنها مجبور شدهاند برخی بخشها را به خاطر نبود اینترنت به صورت موقت تعطیل و کارمندان را به خانه بفرستند. محمدی بخش دیگری از مشکلاتشان را در بخش سیستم توزیع مرسولات ارتباط میدهد و اینکه بسیاری از سفارشها از سمت دیجیکالا به دلایل شرایط آبوهوایی و همچنین وضعیت امنیتی شهرها  با تاخیر به دست مشتریانشان میرسد.

کسبوکارهای فعال در حوزه فیتتک از جمله دیگر بازندگان قطع اینترنت بینالملل بودهاند. هرچند مقامات بانک مرکزی گفتهاند که قطع اینترنت مشکلی برای شبکه بانکی کشور ایجاد نکرده و یا مدیرعامل شرکتخدمات انفورماتیک در گفتوگو با پیوستاعلام کرده که روز گذشته ۱۲۵ میلیون تراکنش در شتاب بدون مشکل صورت گرفته؛ اما برخی از مدیران شرکتهای فینتکی میگویند گرفتن ارتباط PSPها با بانکها به دلیل اختلال در شبکه اینترنت با مشکل مواجه بوده است.

مصطفی امیری، مدیرعامل شرکت «زرینپال» در گفتوگو با پیوست میگوید که هرچند در ظاهر اختلالی روی ارائه سرویساین شرکت وجود ندارد؛ اما به دلیل اختلال در شبکه بانکی کشور آنها با کاهش تراکنش و درآمد در سه روز گذشته مواجه بودهاند.

امیری توضیح میدهد: «روز دوشنبه برای ۲ ساعت به خاطر اختلال در اینترنت شبکه ارتباطی بانک ملی قطع بود و گرفتن ارتباط با برخی از بانکها هم به دلیل قطعی بین ۵ دقیقه یا بیشتر در روز با مشکل مواجه میشد که این اتفاق به دنبال خود باعث میشد کاربران ما در صف انتظار طولانی پرداخت باقی مانده و تجربه خوبی از استفاده سرویس ما نداشته باشند

آنطور که امیری میگوید به دلیل اختلال در  اینترنت آنها با کاهش تعداد تراکنش در روز مواجه شدهاند تا جایی که تراکنشهای انجام شده به واسطه این سرویس از روزی ۱۰۰هزار تراکنش در روز یکشنبه به نزدیک ۸ هزار تراکنش رسیده و گردش مالی ۱۲ تا۱۳ میلیاردی در زرینپال نیز حالا به نزدیک ۴۰۰ میلیون تومان برابر شده است.

بخشی از بازار سرگرمی آنلاین هم با قطع اینترنت دچار مشکلات جدی شدهاند. برای نمونه فعالان در حوزه بازیهای آنلاین از قطع کامل ارائه سرویس به کاربرانشان خبر میدهند و اینکه با این اتفاق حالا اعتماد کاربرانی که با سرمایهگذاری زیاد به دست آوردهبودند را از دست دادهاند.

حسین مزروعی، مدیرعامل آواگیمز که در حوزه ارائه سرویس آنلاین بازی فعالیت میکند در این زمینه به پیوست میگوید: «قطع اینترنت تاثیر بسیار بدی روی ما به عنوان یکی از بزرگترین پلتفرمهای فعال در حوزه بازی آنلاین گذاشته است. بسیاری از کاربرانمان را به خاطر کیفیت بد شبکه از دست دادهایم و  با ریزش ۱۰۰ درصدی کاربران خود مواجه باشند

این گزارش در شرایطی منتشر میشود که هنوز قطع اینترنت ادامه دارد و در تازهترین خبر هم وزیر ارتباطات در گفتوگو با خبرگزاری ایرنا اعلام کرده که اطلاعی از زمان رفع محدودیت در این زمینه ندارد و باید در این خصوص از شورای امنیت کشور سوال شود. در این شرایط که برخی از سرویسهای ایرانی به کمک شبکه ملی در حال ارئه سرویس البته نه به قدرت گذشته  هستند و برخی دیگر به صورت وصل و پینهای در ظاهر زندهماندهاند، تحلیل بازار فعالیت کسبوکارهای آنلاین منطقی به نظر نمیرسد؛ اما آنچه مشخص است این موضوع است که در صورت وصل مجدد اینترنت کسبوکارهای وابسته به سرویسهای خارجی باید به صورت جدی به دنبال راهحلی برای کاهش این وابستگی باشند، کاهش وابستگی که گرچه غیرممکن نیست ولی دست کم ساده هم نیست.

در پنل بانکداری دیجیتالی مطرح شد: بانکداری دیجیتالی نیازمند تحول اساسی است


اعضای پنل «نقشه راه بانکداری دیجیتال» معتقد هستند تحول دیجیتال در بانکداری  فقط الکترونیکی کردن خدمات نیست و باید ساختارها، روابط و بازیگران این حوزه و حتی قانونگذاری متحول شود.

به گزارش پیوست، این پنل با حضور علیرضا لگزایی، قائم مقام مدیرعامل بانک ملت، ولی‌الله فاطمی، بنیانگذار توسن، فرهاد اینالویی، معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین، شهاب جوانمردی، مدیرعامل هلدینگ فناپ، سید جعفر صدری، مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات و مصطفی مرشدی، مشاور تحول دیجیتال با مدیریت علی عبداللهی، رئیس مرکز فناوری و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد در پنجمین همایش تراکنش ایران برگزار شد.
در این پنل لگزایی مشتری مداری را یکی از محورهای اصلی بحث دیجیتالی‌شدن دانست و گفت: «آن‌چیزی که در بحث بانکداری دیجیتال میان کارشناسان مشترک است، مشتری مداری این نوع بانکداری است. بانکداری دیجیتال باید براساس نیازهای مشتری خدمات و سرویس‌های خود را دوباره طراحی کند.»
او همچنین در بخش‌های دیگر از صحبت‌های خود در مورد فرهنگ‌سازی برای مشتری‌مداری سخن گفت: «بحث فرهنگ‌سازی زمان‌بر است. بانک‌ها ساختار گسترده‌ای دارند و فرآیندها سلسله مراتب دارند. اکثر بانک‌ها فرآیندهای خود را براساس مقررات می‌نویسند نه براساس انتظار مشتری.»
لگزایی ادامه داد: «آیا صاحبان و مالکین بانک آمادگی تحول دارند یا خیر. گاه برای مالکین ایحاد تحول زمان‌بر است و البته وزارت اقتصاد در این زمینه می‌تواند کمک کند. ایجاد نگاه تحول نیاز به نقشه راه دارد. در نقشه راه نیز باید همسوسازی بین کسب و کارها و فناوری اطلاعات ایجاد شود.»

شهاب جوانمردی در این پنل در خصوص نقش ذینفعان در دیجیتالی کردن بانکداری معتقد است که در این دیجیتالی کردن بازیگران به طور کل تغییر می‌کنند و نباید بازیگران قدیمی بازچیدمان شوند. او همچنین تاکید کرد: «در دیجیتالی کردن باید کل فضای کسب و کار، حتی بازیگران، متحول شوند. پس باید تخمینی از بازیگران این حوزه داشت. سپس ساختار و روابط بین بازیگران را تعیین کنیم.»

او همچنین تحول در مدل کسب و کار را نیز یکی از گام‌های نزدیک شدن به دیجیتالی‌شدن بانک‌ها دانست و گفت: ما باید از مدل کسب و کار شروع کنیم. چند درصد از بانک‌ها میدانند در آینده استراتژی‌اشان چیست؟ برای مشتری در آینده چه ارزشی خلق می‌کنند؟ بانک‌های اندکی در این مورد برنامه ریزی کردند.»

در ادامه روح الله فاطمی در مورد ایجاد اعتماد به کسب و کارها گفت: «در یک اقتصاد سنتی و فضای کوچک اعتماد حرف اول را می‌زد و شکل سرویس‌دهی به نحوه دیگری بود. در زیرساخت فناوری دیگر نیازی نیست تا کسب و کارها در کنار ما باشند و مشکل این است که دیگر اعتماد از بین می‌رود . قرار است در بانکداری دیجیتالی به فضای اعتماد بازگردیم و این اعتماد در خود پلتفرم است. یعنی هم‌اکنون همه ما به راننده غریبه تاکسی‌های اینترنتی اعتماد می‌کنیم . اگر اتفاقی بیفتد حاکمیت پاسخگو نیست بلکه پلتفرم باید جوابگو باشد.»
او همچنین بیان کرد: «تحول دیجیتال زمانی رخ می‌دهد که حاکمیت از سطح پاسخگویی و اعتمادسازی خارج شود. حاکمیت تاکجا می‌خواهد خود را ذینفع منافع مردم بداند؟ ما باید زمینه را برای نسل بعد فراهم کنیم میتوانیم سندباکس ایجاد کنیم برای نسل بعدی که میخواهد خودش ریسک را بپذیرد.»

در ادامه به عقیده صدری بانکداری دیجیتالی که هم‌اکنون در کشور وجود دارد، هزینه‌ها را نه تنها کاهش نداده بلکه افزایش داده است. او همچنین تاکید کرد: «بیگ‌دیتا و کلاد و کلی تکنولوژی می‌آوریم اما استراتژی مشخصی در کاربرد آنها نداریم. هنوز تفکر خرید تکنولوژی وجود دارد. در صورتی که دیگر آن دوران گذشت و الان باید روی آموزش نیروی کار، کار کنیم. نوآوری و خلاقیت را جا بیندازیم. نیازها را کشف کنیم.»

مصطفی مرشدی در مورد نقش فین‌تک‌ها در بانکداری دیجیتالی نیز گفت: «در دنیا ٢ صنعت تلکام و بانکداری در معرض تحول هستند. این دو صنعت با مهارت‌ها و تخصص‌هایی روبرو می‌شوند که تا کنون آشنایی کمی نسبت به آنها وجود دارد. ریسک موجود در این دو صنعت باعث می‌شود که به یک شرکت زیرساختی مانند صنعت برق بدل شوند.»
او ادامه داد: «بانک‌ها زیرساخت را آماده می‌کنند و به شرکت‌هایی که چابک هستند، زیرساخت عرضه می‌کنند. البته دعوای فین‌تک‌ها و بانک‌ها مختص ایران نیست. در کل فین‌تک‌ها مجموعه‌های تنهایی هستند که پشتیبانی ندارند و نمی‌دانند از کجا مجوز بگیرند. البته برخی شجاعت داشتند و فعالیت خود را آغاز کردند اما پس از مدتی شکست خوردند. به نظر من فضای امن برای فین‌تک‌ها وجود ندارد.»
به گفته مرشدی تحول دیجیتال تغییر پارادایم و تحول کسب و کارها است.

در این پنل اینالوئی نیز گفت که در بانک‌های ایران تحول و فرهنگسازی رخ نداده است. او در این مورد گفت: «تجربه سه سال و نیم در بانک ایران زمین نشان داد که در ابتدا باید بانک کوچک دیجیتالی به صورت پایلوت ایجاد کرد و بعد بانک بزرگ را در آن ادغام کنیم.»
به گفته اینالوئی براساس مقاله‌های حوزه بانکداری، بانکداری دیجیتال ٣٠ درصد هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. او همچنین تاکید کرد: «اگر در این راه قدم گذاشتید و متوجه کاهش هزینه نشدید، بدانید که راه را درست نمی‌روید.»

او از عدم حضور بانک‌های خصوصی در جلسات تهیه سند بانکداری دیجیتالی توسط وزارت اقتصاد انتقاد و بیان کرد: « در این سند کسب و کارها نقشی ندارند. در این سند مشتری مداری در نظر گرفته نشده است. اگر می‌خواهیم به سمت بانکداری دیجیتالی برویم، باید انرژی زیادی صرف کنیم.البته شاید به نتایج خوبی نرسیم.»

روز گذشته ۱۲۵ میلیون تراکنش در شتاب صورت گرفت

«مانورهای انجام شده در گذشته موجب شد تا قطعی اینترنت اختلالی در ارائه خدمات بانکی و شتاب ایجاد نکند.»

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک با بیان این مطلب در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرد: «بررسی‌های ما نشان می‌دهد شبکه از وضعیت پایداری برخوردار است طبق آمار روز گذشته ۱۲۵ میلیون تراکنش در شتاب انجام شد که این رقم تقریبا برابر با متوسط تراکنش‌های انجام شده در یک روز عادی است. همچنین میزان پایداری شبکه نیز ۹۹.۹۹ درصد گزارش شده است.»

سید ابوطالب نجفی در ادامه گفت: « میزان تراکنش‌های انجام شده روی شاپرک نیز ۳۲ میلیون تراکنش طی روز گذشته گزارش شده که این رقم نیز برابر با متوسط تراکنش‌های صورت گرفته در طول یک روز است.»

براساس اظهارات او هیچ اختلالی در شبکه شتاب، ساتنا و پایا به دلیل قطعی اینترنت گزارش نشده است، فقط شهروندانی که در خارج از کشور بوده‌اند احتمالا در دسترسی به حساب‌های بانکی‌اشان در داخل کشور با مشکل مواجه شده‌اند؛ اما کاربران ساکن ایران با مشکلی مواجه نبودند.

نجفی در پاسخ به این سوال پیوست که وضعیت بانک‌هایی که به صورت مستقیم از شرکت خدمات انفورماتیک سرویس می‌گیرند چگونه است؟ گفت: «بانک ملی در روز گذشته ۵۴ میلیون تراکنش و بانک صادرات در روز گذشته ۳۲ میلیون تراکنش انجام داده‌اند. این دو بانک به عنوان بانک بزرگ کشور با این تعداد تراکنش نشان‌دهنده پایداری در شبکه است.»