نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 73 گزارش ماه نیم‌نگاه صفحه 22

نیم نگاه مهر ۹۸

۴ مهر- دولت عامل رشد انحصار است

مدیرعامل هلدینگ کسب‌وکارهای نوین ایرانیان در دهمین رویداد فیناپ اعلام کرد که بابت انحصاری که گروه اسنپ در بازار آنلاین از جمله سفارش آنلاین غذا ایجاد کرده ۸۰ درصد این بازار به صورت ناعادلانه در اختیار این گروه قرار گرفته است. علیرضا صادقیان بزرگ‌ترین عامل رشد انحصار در بازار خدمات آنلاین را عدم دخالت فعالانه دولت برای جلوگیری از ایجاد این انحصار می‌داند. او به مضرات انحصار اشاره کرد و افزود: «ایجاد مانع برای ورود رقیب جدید، امکان تعیین قیمت برای بازار، دست یافتن به قیمت پایین‌تر به دلیل داشتن سایز بزرگ‌تر، بی‌نیازی به نوآوری، بی‌نیازی به دادن خدمات مناسب و نداشتن انتخاب برای تمامی ذی‌نفعان از جمله مضرات انحصار در کسب و کارهاست.»صادقیان در سخنرانی خود تاکید کرد که در کشور برای مقابله با انحصارگرایی بی‌قانونی وجود ندارد چرا که قانون برای مقابله با انحصارگری موجود است، اما به درستی اجرا نمی‌شود.

۱۳ مهر- تکمیل سه ماهواره تا سه ماه دیگر

هفته جهانی فضا فرصتی شد تا مدیران سازمان فضایی کشور و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک رویداد ویژه به اهمیت صنعت فضایی و دستاوردهای این صنعت برای ایران در یک سال گذشته بپردازند. در این مراسم رئیس سازمان فضایی کشور وعده تکمیل سه ماهواره تا سه ماه آینده و توسعه پرتگاه‌ها و آزمایشگاه‌های فضایی را داد و مدیر کل توسعه کسب‌وکارهای فضاپایه این سازمان هم از شناسایی ۲۴۲ کسب‌وکار استارت‌آپی فعال در حوزه فضایی خبر داد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در این مراسم وعده داد که تا سال ۱۴۰۰ ایران ماهواره‌ای با دقت تصویر‌برداری یک متر در مدار قرار خواهد داد. همچنین محمدجواد آذری جهرمی در این مراسم تاکید کرد که ایران با کمک کشورهای دیگر تلاش خواهد کرد فضانورد به فضا اعزام کند. جهرمی، با اشاره به اینکه هفته فضایی فرصت مناسبی است تا به حوزه فضایی و دستاوردهای این بخش بیشتر توجه شود، گفت: «دو سال پیش وقتی در برنامه‌های فضایی خود شعار «توسعه کاربردهای فضایی» را سرلوحه کار قرار دادیم بسیاری مرا مسخره می‌کردند؛ اما حالا شرکت‌های استارت‌آپی فعال در حوزه فضایی را می‌بینید که به واسطه تلاش‌های سازمان فضایی در حوزه توسعه صنایع فضاپایه با رشد خوبی همراه شده‌اند.»

۱۵ مهر- مذاکره پست با خارجی‌ها برای خرید از آمازون و ebay

مدیرعامل شرکت ملی پست در نشست خبری خود به مناسبت روز جهانی پست در مورد وعده چند سال گذشته این شرکت برای فراهم کردن امکان خرید کاربران داخل ایران از سایت‌های آمازون و ebay گفت: «در این زمینه دو مانع وجود دارد. اول بحث پرداخت‌ها و دوم بحث گمرک را داریم. این موانع و محدودیت‌ها به دلیل تحریم‌ها ایجاد شده است. البته هنوز در حال مذاکره با گمرک هستیم تا تسهیلاتی را برای ما فراهم کند.» او ادامه داد: «هم‌اکنون در حال مذاکره با چند شرکت خارجی هستیم تا امکان خرید و فروش از سایت‌های خارجی فراهم شود.»

۱۷ مهر- سه سرویس‌ شهرسازی هوشمند شدند

سرویس‌های هوشمند شهرسازی رونمایی شدند و در حال حاضر قابلیت استعلام طرح تفصیلی، نمایش اطلاعات شهرسازی و استعلام آخرین وضعیت پرونده شهرسازی برای شهروندان امکان‌پذیر است. معاون شهرسازی شهرداری تهران در مراسم رونمایی از سرویس‌های هوشمند شهرسازی اعلام کرد روند صدور پروانه به زودی الکترونیکی خواهد شد. در این مراسم اعلام شد خدمت دیگری که شهرداری می‌خواهد برای ارائه سرویس‌ در اختیار شهروندان قرار دهد، هوشمندسازی فعالیت تهیه نقشه است. بر همین اساس قرار است هوشمندسازی فعالیت تایید نقشه در سامانه شهرسازی در فرایند صدور پروانه، الکترونیکی شود. عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی شورای شهر تهران، در مراسم رونمایی از سرویس‌های هوشمند شهرسازی اعلام کرد در سازمان‌های شبکه‌ای مردم خودشان دخیل هستند و در این سیستم نیز با ثبت درخواست اینترنتی و ارائه خدمات دیگر مربوط به صدور پروانه شهرداری در تلاش است سامانه را کامل‌تر و کارآمدتر کند.

۱۰ مهر- پلتفرم ویژه ارائه خدمات مالی به استارت‌آپ‌ها راه‌اندازی شد

گروه مالی فیروزه سرویس جدید خود را برای ارائه خدمات مالی ویژه در شرکت‌های استارت‌آپی راه‌اندازی کرد. این سرویس در رویداد «فیروزه پلت» با حضور مدیران شرکت‌های استارت‌آپی و فعالان بازار سرمایه‌گذاری معرفی شد. آن‌طور که مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری فیروزه در مورد این ابزار مالی می‌گوید هدف اصلی «فیروزه پلت» اتصال خریداران و فروشندگان بالقوه سهام در استارت‌آپ‌ها و کمک به نقدشوندگی سهام و همچنین سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌هاست. رامین ربیعی با اعلام اینکه گام اول رشد شرکت‌های استارت‌آپی با توجه به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور و رشد ضریب نفوذ اینترنت و موبایل کشور برداشته شده گفت: «حالا زمان برداشتن گام دوم است. این گام با توجه به کمبود سرمایه از خارج و داخل باید با کمک اقداماتی از جمله ادغام و واگذاری سهام شرکت‌ها اتفاق بیفتد.» او افزود: «در حال حاضر بنیان‌گذاران و کارمندان یک شرکت استارت‌آپی سهامی در اختیار دارند اما نمی‌توانند با آن کاری انجام دهند، چون فضایی برای فروش این سهام یا واگذاری آن وجود ندارد.» ربیعی تاکید کرد که فیروزه پلت راه‌اندازی شده تا چنین فضایی را در اکوسیستم استارت‌آپی کشور خلق کند که امکان خروج موفق از یک استارت‌آپ، خرید و فروش سهام و جذب سرمایه برای این شرکت‌ها فراهم شود.

۲۲ مهر- مدیرعامل پست‌اول: انحصار ایجاد نمی‌کنیم

شرکت «پست اول» به عنوان اولین اپراتور خصوصی پست در مراسمی فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. محمدحسن کرباسیان، مدیرعامل شرکت پست اول، در این مراسم اعلام کرد که قصد انحصار در بازار پست را ندارند و با راه‌اندازی شبکه فراپست می‌خواهند فعالیت فعالان پستی را سازماندهی کنند. کرباسیان در مورد نحوه همکاری با فعالان پستی گفت: «شرکت پست اول قصد دارد با فعالان پستی، بدون اینکه برندشان را تغییر دهند یا انحصاری برای فعالیت آنها ایجاد کند، همکاری کند. آنها تنها با عضویت در شبکه فراپست می‌توانند خدمات خود را ارائه دهند و کم‌وکاستی‌های خود را در همکاری با سایر اعضای این شبکه جبران کنند.» او ادامه داد: «تاکنون حدود ۳۰ شرکت به این شبکه پیوستند. قصد داریم با ایجاد محیط تعاملی در چارچوب پروانه‌ای که به ما داده شده با فعالان این حوزه مذاکره و تعامل کنیم.»

۲۳ مهر- تپ‌سی: داده‌های حریم شخصی در اختیار دولت قرار نمی‌گیرد

مدیرعامل تپ‌سی درباره دستورالعمل تاکسی‌های اینترنتی اعلام کرد داده‌هایی که در اختیار وزارت کشور قرار می‌گیرد برای محاسبه عوارض است و داده‌هایی مانند اطلاعات مبدأ و مقصد و مسافر که حریم خصوصی را نقض کند در اختیار نهادهای دولتی گذاشته نمی‌شود. او در ادامه در پاسخ به سوال پیوست درباره رعایت شدن مساله حریم خصوصی در دستورالعمل و اطلاعاتی که از سوی شرکت‌ها در اختیار وزارت کشور قرار می‌گیرد گفت: «اطلاعاتی که در اختیار وزارت کشور قرار می‌گیرد برای محاسبه عوارض است و باید به صورت روزانه یا هفتگی در اختیار وزارت کشور قرار گیرد که شامل پلاک خودرو، زمان سفر و طول پیمایش می‌شود. این اطلاعات لینکی به مبدأ و مقصد ندارد و اطلاعات مبدأ و مقصد به وزارت کشور داده نمی‌شود.»

۲۳مهر- بنیان‌گذار چیلیوری: دستور شورای رقابت لازم‌الاجراست

علیرضا صادقیان، مدیرعامل هلدینگ کسب‌وکار نوین ایرانیان، در نشست خبری به بهانه پیروزی شکایت چیلیوری علیه انحصار اسنپ‌فود در بازار فروش آنلاین غذا گفت: «اسنپ‌فود هم می‌تواند درخواست بازبینی شکایت را بدهد. اما این شکایت بر اساس قانون مانع اجرای دستور شورای رقابت نیست و از روز گذشته (۲۲ مهرماه) این حکم به اجرا درآمده است.» صادقیان تیم اسنپ را دعوت به چالش«رقابت سالم» کرد و توضیح داد: «یک بار این تیم از طریق رقابت سالم پیروزی و کسب مشتری در بازار را تجربه کند. اسنپ باید متوجه شود که با رقابت سالم در هر بازاری نمی‌تواند این سهم را کسب کند و سهمی که حالا در هر بازاری دارد به خاطر سرویس خوبش نیست.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz