نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 گزارش ماه نیم‌نگاه صفحه 22

نیم نگاه مرداد ۹۸

۸ مرداد-کارپوشه ایرانیان فعال شد

رئیس سازمان فناوری اطلاعات در مراسم امضای تفاهم‌نامه این سازمان با شرکت ملی پست اعلام کرد که در تلاش هستند عقب‌افتادگی پیاده‌سازی کارپوشه ملی ایرانیان را با همکاری شرکت‌های استارت‌آپی جبران کنند. امیر ناظمی در این مراسم گفت: «تلاش شده با دخالت دادن شرکت‌های استارت‌آپی برای اتصال به این سامانه عقب‌افتادگی‌های پیاده‌سازی کارپوشه ملی ایرانیان جبران شود. از همین رو شرکت ملی پست و سازمان فناوری اطلاعات با امضای تفاهم‌نامه‌ای برای توسعه سامانه کارپوشه ملی ایرانیان به توافق رسیدند.» او با اشاره به اینکه سازمان فناوری اطلاعات با کمک شرکت پست یک راه‌حل برای خروج از این زنجیره باطل در نظر گرفته اضافه کرد: «عدم جذابیت ورود کاربران و همین‌طور سازمان‌ها به استفاده از این سامانه یکی از چالش‌های اصلی ما در مدل قبلی کارپوشه بود. برای رفع این مشکل یکی از کارهایی که انجام دادیم ارائه API کارپوشه از طریق سامانه سروا (سامانه مرکز تبادل اطلاعات دولت با بخش خصوصی و عمومی، با هدف به اشتراک گذاری اطلاعات دولتی برای استارت‌آپ‌ها) به اپلیکیشن‌هایی با تعداد کاربر بالاست. در واقع دیگر شهروندان را وادار نمی‌کنیم که برای استفاده از این خدمت اپلیکیشن دولت همراه را نصب کنند یا از سایت دولت الکترونیکی کمک بگیرند.» به گفته او قرار است از طریق دسترسی اپلیکیشن‌های پرکاربرد به API سامانه کارپوشه ایرانیان، کسب‌وکارهای خصوصی با خلاقیت مدل جدید ارائه خدمات در این زمینه را ایجاد کنند. رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با تاکید بر اینکه دسترسی به اپلیکیشن‌ها در این زمینه با حفظ پروتکل‌های حریم‌ خصوصی ایجاد می‌شود تا آنها نقش واسط میان دولت و مردم را بازی کنند توضیح داد: «نوع ارسال اطلاعیه‌های سازمانی به شهروندان با چهار شیوه اپلیکیشن، پیام‌رسان، وب‌سایت و ایمیل انجام می‌گیرد و از این طریق، حاکمیت با سازمان‌های دولتی می‌توانند ابلاغیه‌ها، قبوض خدماتی، مدارک و سایر خدمات را به صورت قانونی به مردم ارسال کنند.»

۱۳مرداد- ادغام استارت‌آپ‌ها در ورودشان به بورس تاثیرگذار است

مدیرعامل فرابورس در نشستی خبری اعلام کرد که ادغام استارت‌آپ‌ها و تبدیل شدن آنها به شرکت بزرگ‌تر می‌تواند بر ورود آنها به بازار بورس تاثیر مثبتی بگذارد. امیر هامونی بر این باور است که معمولاً از دل ادغام‌ها و تملیک، شرکت‌های استارت‌آپی و دانش‌بنیان قوی‌تری شکل می‌گیرند. هامونی با اشاره به تعداد استارت‌آپ‌ها و SMEهایی که متقاضی ورود به بورس هستند اعلام کرد: «تقریباً یک لیست هزار شرکتی از SMEهای متقاضی ورود به بورس در اختیار ماست؛ اما اکثر این شرکت‌ها برای ورود به بورس با مشکل حاکمیت شرکتی و شفافیت مواجه هستند.» عدم شفافیت و مشکل حاکمیت شرکتی و حسابرسی شفاف از جمله مشکلاتی است که مدیرعامل فرابورس از زمان مطرح شدن موضوع حضور استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان بارها به ‌آن اشاره کرده. به عقیده او، این شرکت‌ها هنوز نتوانسته‌اند استانداردهای مد نظر بورس برای پذیرش در این بازار را در زیرمجموعه خود ایجاد کنند. او ادامه داد: «اکثر این افراد یا نخبگان آی‌تی هستند یا درس‌های تخصصی خاص خود را پیگیری کرده‌اند و شرکت‌شان بر اساس رشته مورد علاقه‌شان شکل گرفته است. متاسفانه این شرکت‌ها از افراد کارآمد مالی در زیرمجموعه خود بهره نمی‌برند.»

۱۰ مرداد- عامل موفقیت استارت‌آپ‌ها در سیلیکون‌ولی بررسی شد

مدیرعامل شرکت داده‌ورزی سداد طی نشستی که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد از تجربیات سفر چندماهه خود به سیلیکون‌ولی گفت و عامل اصلی موفقیت استارت‌آپ‌ها را تنها در یک جمله خلاصه کرد: شناسایی دقیق مشکلات و طراحی بر اساس احساسات کاربر. دو نکته‌ای که به باور او تقریباً بسیاری از استارت‌آپ‌های ایرانی در مرحله اول به آن بی‌توجهی می‌کنند. از دیدگاه حمیدرضا مختاریان، کارآفرین برای دستیابی به بهترین نتیجه باید قدرت ریسک داشته باشد و چه‌بسا کار در فضای ابهام‌آمیز را به ساحل امن تکنولوژی ترجیح دهد:‌ «یک کارآفرین خوب باید به خوبی مشکلات جامعه را بشناسد و عدم قطعیت را فرصت مناسبی برای پیشرفت در فضای تکنولوژی قلمداد کند.» او در این جلسه نحوه تخصیص منابع و تامین بودجه به استارت‌آپ‌ها در دره تکنولوژی را جالب دانست و افراد موفق در سیلیکون‌ولی را به کارآفرینان سریالی تعبیر کرد که بعد از اولین برد خود خطر را می‌پذیرند و درآمدهای به‌دست‌آمده را صرف استارت‌آپی دیگر و شروعی دوباره می‌کنند. او در این‌باره گفت:‌ «این اتفاق در سیلیکون‌ولی در حالی رخ می‌دهد که در ایران متاسفانه استارت‌آپ‌های خوبی فعالیت می‌کنند که بعد از موفقیت سرمایه‌های مالی خود را دوباره وارد چرخه تکنولوژی و ایجاد استارت‌آپ‌های نوپای دیگر و کمک به آنها نمی‌کنند.» او در رابطه با بحث ضدانحصار در آمریکا اعلام کرد: «شرکت‌های بزرگ تکنولوژی به خوبی می‌دانند چگونه با خلاقیت‌ها قوانین دست‌وپاگیر را دور بزنند و در عرصه تکنولوژی بازار را برای خود کنند.»

۲۲ مرداد- کمپین کمک به سیل‌زدگان با کمک رمزارز

کمپین کمک به سیل‌زدگان با نام «IranRescueBit» در مراسمی، آغاز فعالیتش را از طریق سایتiranrescuebit.com خبر داد. این کمپین به واسطه رمز‌ارزها قرار است کمک‌های داخلی و خارجی به سیل‌زدگان را جمع‌آوری کند. مدیر اجرایی این کمپین در مورد این حرکت برای کمک به سیل‌زدگان با کمک رمز‌ارزها گفت: «تمامی افراد در هر کجای دنیا که زندگی می‌کنند می‌توانند از طریق کریپتوکارنسی‌ها به سیل‌زدگان کمک کنند و پس از پایان مهلت این کمپین تمامی پول جمع‌آوری‌شده در اختیار هلال‌احمر قرار خواهد گرفت.» به گفته حامد صالحی از طریق سه کریپتو اتریم، بیت‌کوین و لایت‌کوین کمک‌های خارجی از طریق این پلتفرم جمع‌آوری می‌شود و در نهایت در اختیار سیل‌زدگان قرار می‌گیرد. او با اشاره به اینکه از طریق کریپتوکارنسی‌ها افراد بدون واسطه می‌توانند به یکدیگر کمک کنند، اعلام کرد:‌ «قدرت کریپتوکارنسی‌ها به گونه‌ای است که می‌توانیم بدون توجه به تحریم‌ها کمک‌های خود را به دست افراد برسانیم.» صالحی گفت امیدوار است پس از پایان این کمپین بتواند این پلتفرم را در اختیار هلال‌احمر قرار دهد تا آنان بتوانند برای آینده از آن بهره برند، سپس ادامه داد: «طی دوره‌ای که گذشت فرایند کاری به گونه‌ای پیش‌ رفت که من ترجیح می‌دهم بعد از پایان این کمپین کنار بروم و بقیه فعالیت را به صورت مستقیم هلال‌احمر بر عهده بگیرد.»

۲۲مرداد- آیین‌نامه‌های دولت باید با اقتصاد دیجیتالی هماهنگ شود

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در اختتامیه یازدهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتالی تاکید کرد که دولت و بسیاری از سازمان‌های زیرمجموعه باید آیین‌نامه‌های خود را تغییر دهند تا فضا برای اقتصاد دیجیتالی آماده شود. محمود واعظی اعلام کرد: «از اقتصاد دیجیتالی می‌توان به عنوان میان‌بری برای بهسازی اقتصاد بیمار کنونی بهره بریم. محرمانه اعلام کردن دیتا و اطلاعات موجود در کشور موجب استفاده نشدن از این اطلاعات شده ‌است.» رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «با زدن مهر امنیتی و محرمانه بر دیتا و اطلاعات، تا یک عمر این اطلاعات را بی‌مصرف رها می‌کنیم، در حالی که از همین اطلاعات می‌توان برای رشد و شکوفایی کشور استفاده کرد.» او با اشاره به اعتمادسازی و کمک گرفتن از بخش خصوصی برای استفاده از دیتای موجود در کشور تاکید کرد: «باید از کمک بخش خصوصی استفاده کنیم. روی هر اطلاعاتی که داریم مهر طبقه‌بندی امنیتی و محرمانه نزنیم. اگر به این روش عمل کنیم، از محتوای فرهنگی هیچ استفاده‌ای نمی‌شود در حالی ‌که می‌توان از این فرصت برای شکوفایی فرهنگی و کسب و کارها استفاده کرد.»

۲۷ مرداد- راه‌اندازی سامانه مجوز‌دهی به استارت‌آپ‌های حوزه سلامت

دبیر کمیته سلامت وزارت بهداشت در همایش زیست‌بوم خلاق و نوآور سلامت از تدوین آیین‌نامه و راه‌اندازی سامانه‌ای برای ارزیابی و مجوزدهی شرکت‌های سلامت دیجیتالی خبر داد: «ما به صورت تخصصی مجوزی برای شرکت‌های فعال در این بخش نداریم و در این زمینه مجوزهای عمومی مانند ای‌نماد وجود دارند. وقتی در شرکت‌های سلامت دیجیتالی بحث داده‌ها و محرمانگی بسیار اهمیت دارد، باید سیستم مجوز‌دهی در این زمینه هم مشخص باشد.» بر اساس اظهارات علی علیزاده تا یک ماه دیگر سامانه‌ای راه‌اندازی و آیین‌نامه‌ای تصویب می‌شود تا شرکت‌های حوزه سلامت دیجیتالی پس از طی فرایندی مشخص مجوز فعالیت در این بخش را دریافت کنند. او ادامه داد: «در تدوین آیین‌نامه از تمام دستگاه‌ها و نهادهای حوزه فناوری و سلامت کمک گرفته‌ایم. در حال حاضر تدوین این آیین‌نامه در حال نهایی شدن است.» به گفته علیزاده یک ماه تا ۴٠ روز شرکت‌های می‌توانند با مراجعه به این سامانه و پس از طی فرایندهای لازم مجوز مورد نظر خود را دریافت کنند. در این همایش سجاد مروجی، رئیس کارگروه سلامت الکترونیکی ستاد توسعه فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، نیز با انتقاد از رویکرد استارت‌آپ‌ ویکندها گفت: «هم‌اکنون تب استارت‌آپ ویکندها در کشور فراگیر شده اما یک نقص بزرگ دارند و اینکه در سبد دیجیتالی، حوزه سلامت خالی است.» او سپس ادامه داد: «رویداد‌های استارت‌آپ ویکند تنها به دو روز ختم می‌شود و جایزه‌ای داده می‌شود و انگیزه موقتی برای استارت‌آپ‌ها ایجاد می‌کند. به این صورت اکوسیستم استارت‌آپی شکل نمی‌گیرد.» مروجی با اشاره به اینکه رویدادهای موقتی فایده‌ای ندارد و در کنار استارت آپ‌ها باید مشاوران و منتورشیپ‌های دائمی قرار بگیرند، اعلام کرد: «زمانی چرخه استارت‌آپ‌ها کامل می‌شود که در این چرخه شتاب‌دهنده‌ها و VCهای تخصصی در حوزه‌هایی مانند سلامت شکل بگیرد.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz