نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 گزارش ماه مجلس و آی‌تی صفحه 44

رابطه مجلس و آذری جهرمی پس از یک شروع توفانی اکنون به مرحله آرامش رسیده است

موج‌ها خوابیده‌اند آرام و رام

کابینه دولت دوم حسن روحانی، بسیاری از کسانی را که به او رای دادند، ناامید کرد. گویی او وعده‌های آتشینی را که در روزهای پیش از انتخابات داده بود فراموش کرده و دیگر نیازی به همراهی هوادارانش نمی‌بیند. در میان وزرای معرفی‌شده نه خبری از حضور زنان بود و نه کسانی که بتوانند وعده‌های داده‌شده را نمایندگی کنند. او حتی وعده کاهش سن کابینه را هم فراموش کرده بود و میانگین سنی وزرای دولت دومش از دولت اول، بیشتر بود. در این میان، حضور یک جوان دهه شصتی در میان پیرمردهایی، که جوان‌ترین‌هایشان متولد دهه ۴۰ هستند، بسیار چشمگیر می‌نمود. آن‌قدر چشمگیر که حتی سابقه کاری جهرمی نیز نتوانست مانع موافقت نمایندگان مجلس با او شود. شاید نمایندگان می‌خواستند ببینند اگر کسی غیر از مردانی که در ۴۰ سال گذشته همواره روی صندلی‌های مدیریتی کشور نشسته‌اند سکاندار امور شود، اوضاع چگونه خواهد شد. این‌گونه بود که محمدجواد آذری جهرمی توانست با هفت رای بیشتر از حد نصاب، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم شود. اکنون، دو سال پس از آن مرداد پرحاشیه، آذری جهرمی درگیر موضوعات مختلف است و نمایندگان مجلس دهم در ماه‌های آخر فعالیت‌شان سعی دارند به رای‌دهندگان نشان دهند به شدت پیگیر امور حوزه انتخابیه‌شان هستند. حالا مساله میان وزارت ارتباطات و مجلس تغییر کرده و نمایندگان ترجیح می‌دهند به جای بررسی گذشته یک وزیر از او درباره اقدامات فوری و زودبازده سوال کنند. بدین ترتیب موضع نمایندگان در مقابل آذری جهرمی بسیار تغییر کرده است. بعضی از نمایندگان که در زمان رای اعتماد به او رای ندادند، اکنون از عملکرد جهرمی ابراز رضایت می‌کنند. برخی دیگر همان‌طور که رای اعتماد دادند، در این دو سال از فعالیت‌های جهرمی نیز دفاع کردند و بعضی دیگر نیز سکوت را ترجیح می‌دهند تا به گفته نقوی حسینی نماینده ورامین «به چالش کشیده نشوند».

رای معنادار

صحن مجلس در ۲۶ مرداد ۹۶ میزبان دولتیان بود. بر اساس فهرست الفبایی وزارتخانه‌ها، محمدجواد آذری جهرمی دومین فردی بود که سوابق و برنامه‌هایش توسط نمایندگان ملت بررسی شد و نمایندگان موافق و مخالف نظرات خود را بیان کردند.
نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه، حمیده زرآبادی نماینده قزوین و محمدعلی پورمختار نماینده کبودرآهنگ در مخالفت با آذری جهرمی سخن گفتند. از میان سه مخالف تنها پورمختار به صراحت به سوابق او اشاره کرد: «وزارت ارتباطات را به وزارت اطلاعات دوم تبدیل نکنید.» البته این نخستین بار نبود که سابقه جهرمی در جلسه‌ای به این روشنی بیان می‌شد. زمانی که انتخاب محمدجواد آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم مسجل شد، همجه‌ها به سوی او روانه شد. مباحثی چون «تهیه تجهیزات شنود» و «چهره‌‌ای امنیتی» در مورد او در فضای مجازی دست به دست می‌شد. جهرمی در همان فضای مجازی سعی می‌کرد درباره هر کدام از موضوعات مطرح‌شده توضیحاتی ارائه دهد.
در این جلسه نماینده قزوین با ارائه نمودارها و آمار، برنامه وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات را با وظایف قانونی این وزارتخانه و اسناد بالادستی مقایسه کرد و گفت: «بر اساس گزارش معاونت نظارت، آقای جهرمی برای ۴۱ درصد وظایف قانونی وزارتخانه برنامه معرفی نکرده و این نشان‌دهنده عدم اشراف کامل ایشان به وزارتخانه متبوع است.»
حمیده زرآبادی به موضوعاتی چون «کاهش یک‌طرفه تعرفه اینترنت»، «کاهش نقاط ترافیکی در زمان مدیریت جهرمی در زیرساخت»، «واگذاری پروتکل‌های امنیتی به دلیل محدود شدن نقاط و تاخیر ایجادشده در شبکه» و «اعطای مجوز شرکت ترانزیت و ظرفیت انتقال سیترابیت بر ثانیه» اشاره کرد.
نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه نیز، همچون زرآبادی، از عدم تطابق برنامه پیشنهادی وزیر و برنامه ششم توسعه و نحوه مدیریت جهرمی در شرکت ارتباطات زیرساخت انتقاد کرد.
در مقابل، موافقان جهرمی بسیار بر جوانی او تاکید می‌کردند. سیدحسین افضلی، نماینده اقلید، معتقد بود جهرمی فضای مجازی را به خوبی می‌شناسد و باید جوانان را باور کرد چون هر زمان جوانان را باور کردیم، فتح الفتوح کردند.
رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده سبزوار، نیز گفت وزیر پیشنهادی در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و ایجاد ثبات در ارتباط اینترنتی و افزایش سرعت اینترنت و پهنای باند موفق بوده است.
محمدرضا رضایی کوچی، نماینده جهرم، هم از سابقه خانوادگی جهرمی گفت و او را جوانی پاکدست و سالم خواند.
زمانی که جهرمی سخنان خود را آغاز کرد به یکباره سکوت صحن علنی را فرا گرفت. شاید از معدود زمان‌هایی بود که نمایندگان به صحبت‌های وزیری توجه می‌کردند. جهرمی نیز در صحبت‌های خود اعلام کرد: «امروز با افتخار اعلام می‌کنیم بعد از چهار سال فعالیت و توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات در حوادث مهم یک ثانیه قطعی در شبکه‌ها نداریم، ما پارادایم و فرهنگ حاکم بر جامعه را تغییر دادیم. روزی ارتباط تهدید امنیتی بود، امروز برقرار نبودن ارتباطات تهدید امنیتی است.»
او همچنین با بیان اینکه در فضای مجازی بی‌غیرت نیست، در مورد فضای مجازی گفت: «پیگیر حقوق و مطالبات مردم هستیم، مردم از ما می‌خواهند فضای مجازی را پاک و سالم کنیم. آیا اگر شبکه‌های مجازی را ببندیم و مردم را در برابر خود قرار دهیم، امنیت ایجاد کرده‌ایم؟ یا باید مردم را با خودمان همراه کنیم؟»
بالاخره ۲۹ مرداد، محمدجواد آذری جهرمی با ۱۵۲ رای موافق، ۱۲۰ رای مخالف، هفت رای ممتنع و ۹ رای باطله از مجموع ۲۸۸ رای اخذشده به عنوان وزیر ارتباطات برگزیده شد. آذری جهرمی در میان ۱۵ وزیر دیگر کمترین رای را اخذ کرد و هفت رای کمتر می‌توانست او را از رسیدن به وزارت ارتباطات باز دارد.

دو سال بعد

از حواشی‌ها و راهیابی آذری جهرمی به ساختمان سیدخندان دو سال می‌گذرد. در این مدت موضع نمایندگان در قبال آذری جهرمی تغییرات بسیاری کرده است.
سیدمحمدجواد ابطحی، نماینده خمینی‌شهر، از موافقان جهرمی است که به او رای اعتماد داد، اما در کنار حمایتش از وزارتخانه انتقادهایی نیز دارد. او به پیوست گفت: «جوانگرایی دولت در حوزه ارتباطات مثبت بود و من حتی به جهرمی رای اعتماد دادم، اما وزیر گاه حاشیه‌هایی ایجاد می‌کند که ضروری نیست. به نظر من می‌توان از توانمندی ایشان به بهترین نحو بهره برد.»
او اضافه کرد: «اگر جهرمی با دستگاه‌های دیگر به خوبی تعامل داشته باشد و در محدوده وظایف وزارتخانه خود کار کند، من نوید تحولی بزرگ را در صحنه ارتباطات کشور می‌دهم. فقط باید حواشی را رها کند. به عنوان مثال جهرمی خیلی علاقه دارد در شبکه‌های اجتماعی حضور فعالی داشته باشد و با یک پیت دنبال بنزین است. این موضوع کدام یک از مشکلات ما را حل می‌کند؟»
محمداسماعیل سعیدی نماینده تبریز، معصومه آقاپور نماینده شبستر، رمضانعلی سبحانی‌فر، و شهاب‌الدین بی‌مقدار نماینده تبریز از جمله نمایندگانی بودند که به جهرمی رای اعتماد دادند و همچنان از عملکرد او دفاع می‌کنند. به اعتقاد آقاپور «جوانی» جهرمی فاکتور مهمی است که توانست بر عملکردش در وزارتخانه تاثیر بگذارد.
نمایندگانی چون مهرداد لاهوتی، نماینده لنگرود و محمدرضا منصوری، نماینده ساوه، از عملکرد جهرمی دفاع می‌کنند. اما نقدهایی هم در مورد توسعه ارتباطات در حوزه انتخابیه خود دارند وگرنه «ایرادی در عملکرد وزارت ارتباطات وجود ندارد».
در کنار این نمایندگان، نمایندگانی هم هستند که به جهرمی رای اعتماد ندادند اما بعد از گذشت دو سال عملکرد او را مطلوب می‌دانند؛ عبدالرضا هاشم‌زایی، نماینده تهران، از جمله نمایندگانی بود که در زمان رای اعتماد رای نداد اما به نظر او عملکرد جهرمی از بسیاری از وزرای دیگر دولت روحانی بهتر و حتی از معدل دولت هم بیشتر است.
به گفته هاشم‌زایی، جهرمی کسی است که در گفته‌های خود صداقت دارد و به خاطر جوانی‌اش کمتر وارد محافظه‌کاری می‌شود.
قاسم احمدی لاشکی نیز از دیگر نمایندگانی بود که به جهرمی رای اعتماد نداده، اما حال معتقد است باید منصف بود و آذری جهرمی در این سال‌ها عملکرد خوبی داشته و کارنامه قابل قبولی از خود به جای گذاشته است. محمدجواد جمالی نوبندگانی، نماینده فسا، نیز با تردید گفت: «به جهرمی رای اعتماد ندادم، اما جهرمی توانسته تاکنون به وعده‌های خود عمل کند.» در این میان نمایندگانی مانند فاطمه حسینی، فاطمه ذوالقدر، سهیلا جلودارزاده و محمدرضا نجفی، نمایندگان تهران و سعید باستانی، نماینده تربت حیدریه، ترجیح دادند در مورد عملکرد جهرمی سخن نگویند و در این مورد سکوت کردند.

کم‌حضور و کم‌حاشیه

مجلس به ماه‌های پایانی خود نزدیک می‌شود و کم و بیش آمار و ارقامی از میزای رای نمایندگان به وزرا، تعداد غیبت نمایندگان و غیره منتشر می‌کند. آخرین آمار مربوط به تعداد سوالات مطرح‌شده در مجلس دهم طی سه سال فعالیت مجلس است. علی‌اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیات‌رئیسه، تعداد کل سوالات نمایندگان در سه سال فعالیت مجلس دهم را دو هزار و ۷۴۴ سوال اعلام کرد. از این تعداد وزارت ارتباطات با ۸۱ سوال یکی از وزارتخانه‌هایی بود که کمترین سوالات را داشت. سوالاتی هم که نمایندگان در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها مطرح کردند و از آذری جهرمی پرسیدند، بسته به موضوع روز از ۲۹ مرداد ۹۶ تاکنون، در خصوص رجیستری، فیلترینگ، ساماندهی فضای مجازی، حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی، توسعه شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی، تخلفات در واردات گوشی‌های همراه، هاتگرام و طلاگرام، عدم آنتن‌دهی تلفن همراه در روستاها، هوشمندسازی مدارس و کارگزاران مخابراتی بوده است.
در مورد سرنوشت این سوالات نیز یا نمایندگان مهلت چندماهه به وزیر دادند تا رسیدگی کند یا از پاسخ وزیر قانع شدند یا قانع نشدند و سوال به صحن علنی ارجاع داده شد. تا لحظه نگارش این گزارش سه سوال از آذری جهرمی به صحن علنی اعلام وصول شده است. اولین سوال وزیر جوان مربوط به سوال مشترک حمیده زرآبادی، نماینده عضو کمیته ارتباطات و فاطمه حسینی، نماینده عضو کمیسیون اقتصادی، در خصوص «دلایل جایگزینی قرارداد نگهداری شش ماه زودتر از موعد مقرر و حجمی شدن قراردادها و سرانجام پروژه ارتقا و توسعه انتقال برنامه پنج‌ساله پنجم ارتباطات که در سال ۹۰ -۹۱ قرارداد آن بسته شده» بود که ۲۳ فروردین‌ماه ۹۷ اعلام وصول شد و ۲۶ فروردین آذری جهرمی برای پاسخ به این سوالات به مجلس رفت تا در نهایت نمایندگان از پاسخ‌های وزیر قانع شدند.
وزیر ارتباطات بار دیگر در تاریخ ۲۷ خرداد ۹۸ برای پاسخ به سوالات بیت‌الله عبدالهی، نماینده اهر و محمود نگهبان، نماینده خواف، در مورد «توسعه‌نیافتگی ارتباطات و دولت الکترونیکی در روستاهای کشور» به صحن علنی مجلس رفت. اما این بار نمایندگان از پاسخ‌های وزیر قانع نشدند و محمدجواد آذری جهرمی برای نخستین بار کارت زرد دریافت کرد.
ششم مرداد ۹۸ هم سوال ملی نصرالله پژمانفر، نماینده مشهد، از محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات درباره «عمل نکردن به وظایف خود در زمینه ساماندهی فیلترشکن‌ها و همچنین قطع سیم‌کارت‌های مجعول» به صورت عادی اعلام وصول شد.
در کنار سوال و جواب نمایندگان و وزرا، در پایان جلسات صحن علنی، هیات‌رئیسه تذکر نمایندگان به وزرا را قرائت می‌کند. در این دو سال نمایندگان حدود ۴۷ تذکر به وزیر ارتباطات داده‌اند. عمده موضوعات این تذکرها نیز در خصوص عدم آنتن‌دهی موبایل همراه و ثابت در روستاها و شهرهای کشور است. «فضای مجازی» نیز از دیگر زمینه‌هایی بود که نمایندگان در مورد آنها تذکر داده‌اند.
از مصاحبت با نمایندگان و بررسی تعامل دوساله جهرمی با نمایندگان می‌توان دریافت که او توانسته است تا حدودی نظر نمایندگان را به سوی خود جلب کند. بسیاری از نمایندگان عملکرد او را قبول دارند و اگر امروز مراسم رای اعتماد دوباره برگزار شود، شاید رای بیشتری دریافت کند.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz