نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 73 گزارش ماه در یک نگاه صفحه 20

مهر ۹۸ در یک نگاه

چرخ را دوباره اختراع نکردیم

ستار هاشمی، معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات

ایرنا: معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات گفت: «توسعه اندروید بومی اختراع دوباره چرخ نیست. بلکه با جمع‌بندی همه چالش‌ها در توسعه و تولید سیستم‌عامل مجزا، به جای ارائه سیستم‌عامل کاملاً مستقل که توجیه اقتصادی آن با تردید جدی مواجه است، نسخه بومی سیستم‌عامل اندروید را توسعه دادیم.»

قوانین قدیمی مانعی برای ایجاد مشاغل نوپاست

سید احسان قاضی‌زاده هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

ایسنا: عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: «با ایجاد بسترها و حمایت لازم از تولید محتوای باکیفیت در فضای مجازی شاهد رشد و رونق مشاغل جدید و نوپا خواهیم بود. اما قوانین دست‌وپاگیر، قدیمی و ناکارآمد از جمله موانع موجود برای ایجاد مشاغل جدید و نوپاست. در چنین شرایطی لازم است دولت و مجلس از این مشاغل و به طور کلی از صنعت تولید محتوای اپراتوری و خدمات ارزش‌افزوده در ایجاد اشتغال و درآمدزایی حمایت کند.»

حرکت ما به سوی شبکه ملی اطلاعات با سرعت خوبی همراه نیست

عباس آسوشه، معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی

ایرنا: معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی گفت: «بعد از دو دهه تنها می‌دانیم که به شبکه ملی اطلاعات نیاز داریم اما برای آن نه معماری داریم و نه طرح، حتی حرکت‌مان به آن سمت با سرعت خوبی همراه نیست. در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات اینترنت یک سرویس هست که ممکن است فردی آن را نخواهد؛ یعنی اصل شبکه چیز دیگری است. اما مجری شبکه ملی اطلاعات می‌گوید اینترنت اصل است و شبکه روی اینترنت سوار است. بعضی از دوستان ما می‌گویند شبکه ملی اطلاعات می‌خواهد مردم را از اینترنت جدا کند. این دروغ است.»

عده‌ای با شبکه ملی اطلاعات دنبال قطع ارتباطات ایران با دنیا بودند

حمید فتاحی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

ایرنا: معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «عده‌ای با شبکه ملی اطلاعات دنبال قطع ارتباطات ایران با دنیا بودند اما ما به پشتوانه مصوبه شورای عالی فضای مجازی به دنبال کسب سهم جهانی جوانان ایرانی در فضای بزرگ مجازی هستیم.»

موافقان فیلترینگ از سرویس‌های بومی استفاده نمی‌کنند

امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات

ایرنا: رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت: «کسانی که به فیلترینگ علاقه دارند سرویس‌های خود را به پیام‌رسان‌های داخلی منتقل نمی‌کنند، همین مساله باعث پیشرفت نکردن این پیام رسان‌ها می‌شود، در کنار آن سرمایه اجتماعی کاهش می‌یابد و مردم اعتمادشان را به اجزای دولت از دست می‌دهند.»

در بازار پست به دنبال انحصار نیستیم

محمدهادی اسلامی، مدیرعامل شرکت تعاونی پست پیشگامان

پیوست: مدیرعامل شرکت تعاونی پست پیشگامان گفت: «وقتی پروانه اپراتورهای پستی صادر شد، بازار پست و میان فعالان این حوزه تنش و مقاومتی ایجاد شد. اعلام کردیم که نمی‌خواهیم انحصار ایجاد کنیم یا کسب‌وکاری را حذف کنیم. تنها قصد داریم در پست نوآوری ایجاد کنیم. رفع این تنش‌ها و ایجاد زیرساخت سبب شد فعالیت ما با تاخیر آغاز شود.»

شبکه ملی اطلاعات هنوز طراحی علمی و مهندسی مشخص ندارد

محمدحسن انتظاری، عضو شورای عالی فضای مجازی

تسنیم: عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: «شبکه ملی اطلاعات از اساسی‌ترین طرح‌های فضای مجازی کشور است و استقلال مملکت به این شبکه بستگی دارد اما این طرح با گذشت شش تا هفت سال هنوز یک فرایند طراحی علمی و مهندسی مشخص ندارد. طرحی به این وسعت باید مکانیسم طراحی، تیم طراحی و خروجی به معنای واقعی روشنی داشته باشد.»

فیلترینگ سایت‌های دانلود فیلم برای حمایت از حقوق معنوی هنرمندان است

جواد جاویدنیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور

پیوست: سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور گفت: «فیلتر سایت‌های دانلود فیلم و ممنوعیت ارائه خدمات میزبانی به این سایت‌ها به دلیل فعالیت غیرمجاز این سایت‌ها و تضییع حقوق معنوی و مادی هنرمندانی است که به صورت قانونی در کشور فعالیت می‌کنند. شرکت‌های خدمات‌‌دهنده میزبانی نیز از این پس در زمان دریافت درخواست میزبانی باید نام سایت را در سامانه دبیرخانه بررسی و از ارائه خدمات به سایت‌های پالایش‌شده خودداری کنند.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz