نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 گزارش ماه پرونده - گزارش‌ماه صفحه 31

بررسی عملکرد حقوقی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دو سال وزارت آذری جهرمی

لوایحی که فقط تدوین شدند

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در عمر دوساله وزارت خود، وعده تهیه برخی از لوایح در حوزه کاری این وزارتخانه را داده که بررسی روند تدوین و تصویب این لوایح نشان می‌دهد همه چیز در حد یک پیش‌نویس اولیه باقی مانده و اثری از این لوایح در سایت هیات دولت نیز دیده نمی‌شود، ضمن اینکه هیچ کدام از این لوایح در مجلس اعلام وصول نشده است.

پنجم دی‌ماه ۱۳۹۷ بود که وزیر ارتباطات در توییتر خود نوشت: «بنا بر وعده‌ای که در زمان رای اعتماد مجلس دادم، پیش‌نویس لایحه حمایت از داده‌ها و حریم خصوصی در فضای مجازی با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه تدوین و در این هفته جهت اخذ نظرات صاحب‌نظران به صورت عمومی منتشر می‌شود.» این لایحه به همراه چهار لایحه فناورانه دیگر در اول اسفندماه رونمایی شد و رونمایی دیگری نیز در تابستان سال ۱۳۹۷ با حضور رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد اما این لایحه در حال حاضر، در همان مرحله تدوین باقی مانده است.
روزنامه ایران، ۲۳ اردیبهشت امسال، آخرین روند تصویب این لایحه را به نقل از محمدجعفر نعناکار، مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات، این‌گونه گزارش کرده است: «به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سال گذشته پیش‌نویس لایحه صیانت از داده‌های شخصی تدوین و سپس به کمیسیون فرعی حوزه دولت الکترونیکی ریاست جمهوری ارجاع شد تا نهادهای مربوطه این لایحه پیش‌نویش صیانت از داده‌های شخصی را بررسی کنند که تقریباً اوایل سال‌جاری نسخه نهایی این لایحه آماده و اکنون این نسخه به کمیسیون اصلی حوزه دولت الکترونیکی ارسال شده تا در هیات وزیران تصویب شود.» با این حال هنوز هم در سایت دفتر هیات دولت و نیز در بخش مربوط به کمیته دولت الکترونیکی آن، اثری از این لایحه به چشم نمی‌خورد و به نظر می‌رسد لایحه، نزدیک به یک سال و نیم بعد از رونمایی، هنوز هم در گام‌های نخست خود است.
در همان تاریخ اول اسفند، از چهار لایحه دیگر یعنی لایحه حکمرانی الکترونیکی، لایحه تراکنش‌های الکترونیکی، لایحه شناسه‌های الکترونیکی و لایحه مسئولیت ارائه‌دهندگان خدمات فناوری اطلاعات نیز در همان اسفندماه سال ۱۳۹۶ رونمایی شده اما در حال حاضر هیچ کاری روی این چهار لایحه صورت نگرفته و صرفاً متن تدوین‌شده برای اطلاع و ارائه نظر صاحب‌نظران منتشر شده است.
از سوی دیگر آذری جهرمی ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ در توییتر خود نوشته بود: «بنا بر وعده قبلی، لایحه فعالیت شرکت‌های نوآفرین با هدف رفع موانعی چون مالیات و بیمه و غیره از مسیر رشد کسب‌وکارهای نوپا با امضای شش عضو کابینه امروز تقدیم هیات دولت شد تا در جلسه روز چهارشنبه مورد بررسی قرار گیرد. امیدوارم آغازی بر هموارسازی مسیر توسعه اقتصاد دیجیتالی در کشور باشد.» ولی این لایحه تاکنون، یعنی حدود یک سال و سه ماه بعد از انتشار این پست در حساب کاربری وزیر، هنوز در دولت مورد تایید قرار نگرفته است.
این عملکرد در حوزه حقوقی در حالی صورت می‌گیرد که مراجع دیگری که وظیفه ذاتی‌شان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیست، در همین دوره فعالیت آقای وزیر، اقدامات رو به جلویی برای حمایت از کسب‌وکارهای الکترونیکی صورت دادند؛ مثلاً معاونت حقوقی ریاست جمهوری بخشنامه‌ای در راستای حمایت از کسب‌وکارهای مجازی در برابر فیلترینگ دولتی ارائه کرده یا دادستانی یک ابلاغیه مفصل در زمینه حمایت از کسب‌وکارهای مسافری آنلاین داشته است. دادستانی همچنین در زمینه برخورد با سایت‌های قمار نیز یک ابلاغیه به تازگی داشته در حالی که وزیر ارتباطات در توییتر خود برای برخورد با این سایت‌ها از مردم چاره‌جویی کرده است.
نرسیدن به اهداف حقوقی اعلام شده از سوی وزیر ارتباطات البته فقط به اینجا معطوف نمی‌شود و با وجود اینکه چند گزارش مفصل در زمینه امنیت ارتباطات و حملات سایبری از سوی مراکز زیر نظر وزارتخانه داشتیم، هیچ پژوهشی درباره قصد فیلترینگ تلگرام از سوی وزارتخانه و بخش‌های تحقیقاتی آن صادر نشده و البته آقای وزیر در زمینه اجرایی نیز برای متقاعد کردن کمیته فیلترینگ در جهت رفع فیلتر توییتر شکست خورده است.
شاید بتوان مهمترین موفقیتی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این دو سال از حیث حقوقی به‌دست آورده، در زمینه الزام اپراتورها به قطع قرعه‌کشی‌های مبتنی بر خدمات ارزش افزوده بوده است. با این وصف، کارنامه حقوقی وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات در این دو سال فعلاً کارنامه موفقی نیست: شش لایحه بدون نتیجه، یک قرار قضایی بدون پاسخ برای فیلترینگ محبوب‌ترین پیام‌رسان و البته عدم موفقیت برای رفع فیلتر توییتر و برخورد با سایت‌های قمار در برابر تک‌برگ پیروزی مبارزه با شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ارزش افزوده.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz