نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 گزارش ماه خارج از محدوده صفحه 46

زنان، نیمی از کاربران فناوری اطلاعات

زنان در بیشتر کشورها، به دلیل اینکه همیشه درگیر مشغله‌هایی چون نگهداری از فرزندان و خانه‌داری بوده‌اند، کمتر این فرصت برایشان فراهم شده که در اجتماع حضوری موفق داشته باشند و در رشته‌هایی که دوست دارند فعالیت کنند.
اما اکنون شرایط فرق کرده و زنان به صورت بالقوه ۵۰ درصد مصرف‌کنندگان تولیدات و خدمات هستند و حتی در بسیاری از شاخه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان نیروی کاری هم فعالیت می‌کنند.
آنها می‌توانند ایده‌های مفیدی را در رابطه با تولید محصولات جدید، خدمات و روش‌های نوین مدیریتی ارائه کنند. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که چنین وضعیتی در تمامی نقاط جهان به شکلی ثابت نیست و در مناطق آسیا-اقیانوسیه، تفاوت‌هایی به چشم می‌خورد و شرایط مانند دیگر نقاط جهان نیست که زنان و مردان به صورتی برابر از گستره و رشد کاربرد فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات برخوردار شوند و در این کشورها زنان همیشه با مشکلات بسیاری درگیر بوده‌اند.
طبق آمار ارائه‌شده، در کشورهای آسیا-اقیانوسیه به دلیل شکاف جنسیتی که وجود دارد، تعداد زنانی که دارای سواد در زمینه علوم کامپیوتر هستند به دلیل عدم آموزش و فقر در دسترسی زنان به فناوری، بسیار کمتر از تعداد مردان است اما در کشورهایی که زنان آموزش دیده و به فناوری‌های مورد نیازشان دسترسی پیدا کرده‌اند، توانسته‌اند نقش مناسبی در ایجاد فرصت‌های شغلی و اقتصادی برای خود و دیگر زنان پدید آورند و حتی در مواردی به مشاغل مدیریتی برسند. کارشناسانی که در این‌باره تحقیق می‌کنند به این نتیجه رسیده‌اند که نباید توانایی‌های فناوری اطلاعات در توانمندسازی اقشار مختلف جامعه به خصوص زنان، دست‌کم گرفته شوند و از طریق این ابزارها می‌توان به راه‌های آموزشی مناسبی در این حیطه دست پیدا کرد و ICT قادر است نوع جدیدی از ارتباطات را به وجود آورد که در آن زنان بتوانند از شرایط اجتماعی‌ای که در گذشته داشته‌اند رهایی یابند و به فکر کسب مهارت‌های جدیدی برای خود باشند.
گذشته از تمامی این موارد، فناوری اطلاعات این امکان را در اختیار زنان قرار می‌دهد که بتوانند در مسئولیت‌هایی که دارند به گونه‌ای بهتر عمل کنند؛ به عنوان نمونه نکات جدیدی را در رابطه با مسئولیتی که در قبال نگهداری از کودکان‌شان دارند، بیاموزند.

چرا فناوری اطلاعات مردانه بوده است

در مورد ابزارهای دیگر فناوری مانند لپ‌تاپ، اینترنت و ابزارهای دیجیتالی مانند تبلت‌ها و نوت‌بوک‌ها هم آمارهایی در زمینه میزان استفاده زنان ارائه شده است. بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده تنها یک‌سوم از زنان به شرکت‌های فناوری و سرویس‌ها و محصولاتی که توسط آنها تولید می‌شود علاقه دارند.
بر طبق این آمار در مورد شرکت‌های فناوری هم باید گفت آنها در طراحی محصولات‌شان بیشتر به مردان توجه نشان داده‌اند تا زنان، و تنها در بعضی موارد با عوض کردن رنگ کالاهایشان سعی داشته‌اند که توجه زنان را نیز به خود جلب کنند. یکی از نتایجی که این قضیه به دنبال داشته این بوده که زنان احساس کرده‌اند در اجتماع نادیده گرفته شده‌اند و حتی در مواردی مشاهده شده که دقیقاً به همین دلیل آنها تصمیم گرفته‌اند از خرید دستگاه‌ها و ابزارهای دیجیتالی خودداری کنند و حتی تا جایی که امکان دارد از آنها استفاده نکنند.
این تحقیقات نشان داده بیشتر از نصف زنانی که وارد فروشگاه‌های محصولات فناوری می‌شوند بعد از کمی چرخیدن در فروشگاه و دیدن محصولات به این نتیجه می‌رسند که آن دستگاه‌ها مطابق نیاز و سلیقه آنها طراحی نشده است و به همین دلیل دست خالی از فروش گاه خارج می‌شوند. شرکت‌های معتبر و قدرتمند فناوری به تازگی توجه بسیاری به این مشکل کرده و در این زمینه به اندازه کافی به آگاهی رسیده‌اند و به همین خاطر به فکر ساخت گجت‌هایی افتاده‌اند که در آنها تمامی نیازهای زنان را در نظر گیرند و توجه آنها را به خود جلب کنند.
بلیندا پارمر یکی از محققانی است که حدود دو سال در این زمینه به تحقیق پرداخته و به این نتیجه رسیده که برای مردان فناوری موضوعی خصوصی و کاملاً شخصی است و آنها به شرایطی رسیده‌اند که گجت‌های مختلف را در جیب یا کیف‌شان می‌گذارند و در هر زمانی که دوست داشتند از آنها استفاده می‌کنند. این در حالی است که اگر به فناوری‌ها از دیدگاه زنان نگاه کنیم، چیزی کاملاً متفاوت خواهیم دید و در حقیقت زنان دوست دارند در خانه از فناوری‌ها کمک بگیرند؛ به عنوان نمونه برای تمیز کردن خانه از فناوری کمک بگیرند یا اینکه بتوانند برای خانواده و خرید نیازهای روزمره خانه از اینترنت استفاده کنند و به صورت آنلاین خرید کنند. در نمونه دیگر مثلاً دوست دارند فیلم‌های آنلاین ببینند یا کودکان‌شان را با یک برنامه کارتونی آنلاین سرگرم کنند ولی امکاناتی که در حال حاضر وجود دارد نتوانسته به اندازه کافی به این نیازها پاسخ گوید و این قضیه می‌تواند در آینده به یک مشکل بسیار جدی برای شرکت‌های فناوری تبدیل شود.
میاکیم سولویی، سردبیر یکی از مجلات فناوری، در مقاله‌ای نوشته که محصولات فناوری توسط مردان و تنها برای مردان طراحی شده و بعد از تولید هم توسط مردان به مردان عرضه می‌شود و این‌گونه است که بسیاری از مردم به این نتیجه رسیده‌اند که آی‌تی جایی برای زنان در نظر نگرفته و کاملاً مردانه است. اما خوب است که تمامی شرکت‌های فناوری به فکر ساخت و طراحی محصولاتی باشند که بتوانند با استفاده از آنها تمامی نیازهای زنان را نیز پاسخ دهند و اطمینان داشته باشند که در پایان کار به نتیجه مطلوبی می‌رسند.
وارد شدن زنان به جهان فناوری می‌تواند به نقطه عطفی در این جهان تبدیل شود و این امکان را در اختیار آنها قرار دهد تا بعد از این، بتوانند هر گجتی که دوست داشتند را به همراه خود ببرند و از آن استفاده کنند. به خصوص که به تازگی بیشتر فناوری‌های جدید به سمتی پیش رفته‌اند که قابل پوشیدن باشند و از آنجا که خانم‌ها علاقه ویژه‌ای به این سبک از گجت‌ها دارند، می‌توان پیش‌بینی کرد در آینده، شرکت‌های فعال در این زمینه توجه خانم‌ها را بیشتر جلب کنند و به این ترتیب میزان فروش بیشتری هم داشته باشند.
در کل می‌توان با یک اقدام هوشمندانه و طبق یک برنامه‌ریزی منظم تمامی تبعیض‌های جنسیتی را که در این زمینه وجود دارد به تدریج حذف و زنان را بیش از گذشته به عرصه فناوری‌ها وارد کرد.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz