نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 گزارش ماه گزارش ماه صفحه 25

تبلیغ هوشمند چطور نیاز کاربر را تامین می‌کند

مایکل داهلن سال ۲۰۱۶ در مقاله‌ای با عنوان «اگر صنعت تبلیغات نمیرد چه بر سرش خواهد آمد؟» تعریف تبلیغات را با کمک نظرسنجی از محققان دانشگاهی و متخصصان تبلیغات این‌طور برمی‌شمارد: «فعالیت‌هایی که از طرف برند به منظور اثرگذاری بر کاربر شروع می‌شوند و در پی ایجاد ارتباط با در نظر گرفتن اهداف برند است.» در آن مقاله آورده شده که سه دینامیک جدید بر مفهوم تبلیغات اثر مستقیم می‌گذارد: رسانه‌ها و قالب‌های آنها، رفتارهای جدید مصرف‌کننده و اثرات گسترده تبلیغات. تکنولوژی با پیشرفت خود بر این سه دینامیک اثر عظیم گذاشته و هر بخش را دچار تغییر و تحول کرده است. تبلیغات اکنون ابزارهای توانمندی دارد و می‌تواند بر مخاطب خود اثر بگذارد.

یکی از راه‌های اینکه بدانیم تبلیغات چطور بر مخاطب اثر می‌گذارد شناختن راه‌های تبلیغات است. تبلیغات را بر اساس کانال ارتباطی (بستر ارائه تبلیغات) یا پیامی که منتقل می‌کند، به صورت کلان به دو دسته آفلاین و آنلاین دسته‌بندی می‌کنند. آفلاین و آنلاین هر کدام انواع مختلفی دارند و به اندازه فرکانس، نوع و میزان تعاملی که با کاربر دارند و متناسب با نوع پیام برند به کار گرفته می‌شوند. گری بکر در مقاله «تئوری ساده تبلیغات خوب و بد» آورده که تبلیغات خوب و بد وجود ندارد و نوع پیام، میزان هزینه، کانال تبلیغ در کنار رفتار مصرف‌کننده است که نشان می‌دهد یک تبلیغ اثربخش است یا خیر. با همین استدلال نمی‌توان ارزیابی در خصوص خوب یا بد تبلیغات آفلاین و آنلاین داشت، اما آنچه مشخص است اینکه ماهیت تبلیغات آنلاین بیشتر عمل‌محور است و از کاربر درخواست دارد کاری انجام دهد، اما ماهیت تبلیغات آفلاین بیشتر آگاهی‌دهنده و در راستای آگاهی‌بخشی برند به کاربر است.
بزرگ‌ترین ویژگی تبلیغات آنلاین این است که با رفتار کاربر سروکار دارد و می‌تواند بر اساس رفتار کاربر بهینه شود. رفتار کاربر به اندازه محدوده و انتخاب نوع رسانه‌ سمت‌وسو می‌دهد. در تبلیغات آنلاین تبلیغاتی هوشمند به حساب می‌آید که با در نظر گرفتن رفتار کاربر خود را بهینه کند و به تبلیغ‌دهنده خروجی عملی و مناسب بدهد، برای اینکه هوشمندی در تبلیغات آنلاین را مورد بررسی قرار دهیم نیم‌نگاهی به محصول تبلیغات در جست‌وجوی بازار و گزارشی که از آن منتشر شده خواهیم انداخت و بررسی می‌کنیم چطور ابزار تبلیغات متناسب با نیاز و رفتار کاربر بهینه می‌شود و می‌تواند کسب‌وکارها را به کاربر برساند.
افراد از تبلیغ‌های مزاحم بدشان می‌آید اما کمتر پیش می‌آید فرد از تبلیغی که متناسب با نیاز و خواسته‌اش باشد احساس بدی پیدا کند. یکی از بهترین زمان‌ها برای نشان دادن تبلیغ در فضای آنلاین زمانی است که فرد بر اساس نیاز خود به دنبال چیزی است و چیزی ببیند که واقعاً به آن مرتبط است. گزارش کافه‌بازار نشان می‌دهد روزانه شش میلیون کلمه و عبارت در بخش جست‌وجوی بازار جست‌وجو می‌شود که از این تعداد ۵۵ درصد کاربران برنامه‌هایشان را از جست‌وجو پیدا می‌کنند، پس عجیب نیست در زمانی که کاربران به دنبال چیزی هستند تبلیغ پخش شود. محمدحسین جوادی، مدیر محصول تبلیغات در جست‌وجوی بازار، درباره راه‌اندازی این ابزار در کافه‌بازار گفت: «بخش جست‌وجوی کافه‌بازار پراستفاده‌ترین مسیر برای نصب اپلیکیشن است. آماری که ما تا این لحظه داریم این است که بالای ۵۵ درصد از نصب‌های اپ و بازی در بازار از طریق جست‌وجو صورت می‌گیرد. از آنجا که تعداد اپلیکیشن‌ها و کیفیت آنها در سال‌های اخیر بسیار بالا رفته، بخش تبلیغات در جست‌وجو را راه‌اندازی کردیم تا کسب‌وکارها همان‌طور که در بیرون برای به دست آوردن کاربر رقابت می‌کنند، بین کاربران روزانه کافه‌بازار نیز به رقابت بپردازند و کاربر خود را پیدا کنند. این امکان از دی‌ماه در دسترس است.»
خروجی ابزار تبلیغات در جست‌وجوی بازار بنا بر گزارش کافه‌بازار نمایش ۲۰۰ میلیون آگهی بوده که از این تعداد نمایش هشت میلیون نصب حاصل شده است. این هشت میلیون نصب اپلیکیشن، ۱۶ برابر نصب اپلیکیشن علی‌بابا و چهار برابر نصب تپ‌سی در کافه‌بازار است. نکته جالب اینکه در مدت کمتر از یک سال میزان نصب حاصل‌شده از تبلیغات در جست‌وجوی بازار یک میلیون بیشتر از هفت میلیون نصب اسنپ بعد از چهار سال فعالیت است.
شاید در نگاه اول این میزان نصب بالا را باید به ۴۰ میلیون کاربر کافه‌بازار ربط داد ولی در دو صفحه آخر گزارش تبلیغات در جست‌وجوی بازار عنوان شده که میزان نصب از طریق پیش‌فرض‌های کافه‌بازار تقریباً دو برابر بیشتر از تبلیغاتی است که تبلیغ‌دهنده می‌دهد. به استناد همین آمار به نظر می‌رسد مرتبط بودن مقصود کاربر و محتوای ارائه‌شده حس رضایت کاربر را افزایش داده است.
در بررسی نمونه موردی تبلیغات در جست‌وجوی کافه‌بازار به این رسیدیم که اگر تبلیغات به صورت هوشمند پیاده‌سازی شود، علاوه بر اینکه تعداد کاربران کسب‌وکار را افزایش می‌دهد، تبلیغ‌دهنده با تغییر یا استفاده از داده‌های موجود هوشمندانه‌تر عمل می‌کند و از اتلاف سرمایه جلوگیری به عمل می‌آورد، از طرف دیگر تجربه کاربر مخدوش نمی‌شود.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz