نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 گزارش ماه گزارش ماه صفحه 24

اینترنت بی‌سیم یا سیمی؟ مساله این نیست

با ورود و گسترش اینترنت همراه در کشور، مزیت‌های این فناوری اینترنتی در کنار قیمت پایین آن نسبت به اینترنت ثابت باعث شد ضریب نفوذ اینترنت موبایل نسبت به نوع ثابت آن شدیداً افزایش پیدا کند و بازار اینترنت ایران تا حد بسیار زیادی تحت انحصار اینترنت موبایل قرار گیرد. در این میان نبود سیاست‌های توسعه در بین شرکت‌های FCP و ناشناخته بودن فناوری TD-LTE باعث شد اینترنت ثابت کشور عملاً بازار را به اینترنت موبایل واگذار کند و به حاشیه رانده شود. این در حالی است که مشاهدات نشان می‌دهد در بسیاری از کشورهای دنیا، فرهنگ استفاده از اینترنت به شکلی است که بازار میان اینترنت موبایل و ثابت به ‌صورت عادلانه تقسیم شده و قیمت‌های واقعی در کنار نظام عرضه و تقاضا مشخص‌کننده سهم هر یک از بازیگران در صنعت است.

پیچیدگی موقعیت بازیگران

بازار اینترنت ایران در موقعیت پیچیده‌‌ای قرار گرفته است. از یک سو به‌ دلیل مزیت‌های فناوری و قیمت پایین اینترنت موبایل (در مقایسه با بازار جهانی) دست بالا در اختیار اپراتورهای موبایل است و از سویی به‌ دلیل نبود سرمایه‌گذاری‌های گسترده، توسعه اینترنت ثابت خصوصاً در حوزه اینترنت سیمی با کندی مواجه شده است. این در حالی است که نهادهای دولتی نیز افزایش تعرفه اینترنت سیمی را منوط به ارتقای فناوری دانسته‌اند. اینجاست که دوگانه اینترنت بی‌سیم و سیمی ایجاد می‌شود و بازار نگاه این دو مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در حالی‌که بازار اینترنت کشور بازیگر سومی نیز دارد که تحت تاثیر تحولات این بازار موقعیت خود را در خطر می‌بیند.

اینترنت بی‌سیم ثابت یا همان TD-LTE

فناوری ارتقایافته از وایمکس هنوز در مرحله معرفی و توسعه بازار قرار دارد. این فناوری با وجود برتری نسبت به اینترنت سیمی (ADSL) توانسته بخشی از مشترکین این سرویس‌ها را که نیاز به سرعت بالاتر، پایداری بیشتر و جابه‌جایی بین نقاط تحت پوشش دارند، جذب کند. اما عدم تمایل یکی از اپراتورهای ارائه‌دهنده TD-LTE که از قضا اپراتور موبایل کشور هم هست، بازار دیگر ارائه‌دهنده TD-LTE را نیز با مشکل مواجه کرده است. اپراتورها در موقعیتی قرار گرفته‌اند که به‌ دلیل انحصار اینترنت موبایل، تمایلی برای سرمایه‌گذاری و توسعه نمی‌بینند و از سویی به ‌دلیل ارزان‌فروشی اینترنت موبایل، بازار فعلی آنها نیز با خطر از دست رفتن مشترکین روبه‌رو شده است.

عدالت برای توسعه

به ‌نظر می‌رسد برای برون‌رفت از شرایط فعلی و توسعه بازار به‌ سود کاربران، سر دادن شعارهای حمایت از مصرف‌کننده و حق‌الناس کافی نیست. امروزه بازار اینترنت کشور در شرایط حذف تدریجی بازیگران متنوع، منسوخ شدن فناوری و ورود به بازار انحصاری مواجه است. اینجاست که نهادهای مسئول باید بدون توجه به برتری‌های فناوری، تمرکز خود را بر حمایت عادلانه از تمام بازیگران قرار دهند. اصلاح نظام تعرفه‌گذاری اینترنت شاید نخستین گام برای حمایت از بازاری است که شدیداً با ترس از سرمایه‌گذاری روبه‌روست. اصلاح دستوری قیمت‌ها بی‌فایده است بلکه این نظام عرضه و تقاضاست که می‌تواند تعیین‌کننده نرخ تعرفه باشد. اما لازمه آن تفکیک بازار اینترنت برای بازیگران اینترنت است. ورود سود ناشی از مکالمه یا سایر سرویس‌ها به حوزه اینترنت یا حتی خدمات ارزش‌افزوده (VOD و…) توسط اپراتورهای بزرگ، بازیگران کوچک‌تر را با چالش بقا مواجه می‌کند. چالشی که در آن اپراتورها تمام تلاش خود را برای حفظ مشترکینی می‌کنند که به دلیل مزیت‌های فناوری، سرعت بالاتر و البته قیمت کمتر، به‌ راحتی جذب اپراتورهای موبایل می‌شوند. اگر بازار اینترنت کشور به ‌شکلی تخصصی شود که با رعایت کف قیمت متناسب با نوع فناوری، هر اپراتور مجبور شود هزینه سرمایه‌گذاری یا ارائه خدمات خود را صرفاً از مجرای فروش اینترنت تامین کند، می‌توان انتظار داشت بازار اینترنت کشور به‌ سمت توزیع عادلانه درآمد حرکت کند. در این مسیر مشترکان نیز با مشاهده تغییرات بازار، برای حفظ منافع خود درک بهتری از تفاوت‌های فناوری خواهند داشت و بازار تخصصی می‌شود.
بدون شک اینترنت ثابت کشور، چه در حوزه سیمی و چه بی‌سیم، بیش از آنکه نیازمند مجوز برای افزایش قیمت باشد که خود می‌تواند بازار آنها را با مشکلات بیشتری مواجه کند، نیازمند ورود نهادهای دولتی به حوزه قیمت‌گذاری سایر اپراتورهاست. نظارت بر تعرفه‌گذاری عادلانه، نخستین وظیفه نهادهای حاکمیتی برای جلوگیری از دامپینگ و حذف رقباست. رقبایی که به‌ دلیل وجود نگاه‌های عوام‌گرایانه بازار خود را ازدست‌رفته می‌بینند.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz