نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 باشگاه مدیران شرکت‌گردی صفحه 54

گشت‌وگذاری نیمروزی در تپسل و رفقا:

وقتی مهندسان به بازاریابی می‌روند

 

تپسل
زمینه کاری: شبکه هوشمند و هدفمند تبلیغات آنلاین در موبایل، وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی
نیروی انسانی: ۹۴ نفر سال تاسیس: ۱۳۹۳

 

در توصیف جهان مدرن و انسان امروز، سخن‌ها می‌توان گفت و شنید. سخن‌هایی که در واقع حیات و ممات امروز ما را توضیح می‌دهند و معنا می‌بخشند؛ مثلاً همین دیجیتالی شدن که پایش را به تک‌تک امور روزمره‌مان گشوده، مدتی ‌است تلاش می‌کند سری در میان سرهای صنعت تبلیغات درآورد. صنعتی که حتی پیش از پیوند با فناوری‌های نوین هم با حضور همه‌جاحاضرش بر زمین و آسمان، هر اقدام و انجام هر تصمیمی را به حضور خود متکی می‌کرد، حالا دیگر با دیجیتالی‌ شدن می‌تواند گوی سبقت را از همان تراکت‌های چسبیده بر زمین و بیلبوردهای معلق در هوا، برباید و با ترفندهای نوین، کن فیکونی به بار آورد که آن سرش ناپیدا. حکایت امروز ما، حکایت مهندسان جوانی است که سعی دارند به مدد فناوری، تبلیغات دیجیتالی را حال و هوایی تازه ببخشند و با تعاریفی همچون شفافیت و صداقت همنشین سازند. تعاریفی که شاید در دنیای تبلیغات کمی عجیب به نظر برسد.

نامی که می‌شناسید

در این روزهای گرم تابستان که کمتر از آتش از آسمان نمی‌بارد، در انتهای خیابانی شلوغ، ساختمانی سفیدرنگ چنان در خلوت و سایه‌ای ملایم جا خوش کرده بود که گویی در جهان و شهری دیگر آرام و قرار گرفته ‌است. با همراهی شیرین خداداد، دستیار اجرایی مدیرعامل، به سرعت دریافتیم که سه طبقه از مجموع طبقات این ساختمان متعلق به مجموعه‌ای است که جنب‌وجوش و هیاهوی اعضای آن نسبت چندانی با آرامش بیرونی آن ندارد. از «پگاه داده کاوان شریف» سخن می‌گویم که هرچند حالا سه فرزند دارد، اما یکی از فرزندهای ارشدش‌ به نام «تپسل» چنان خودی نشان داده که دیگر کل خانواده با نام آن شناخته می‌شوند. حتی از این خانواده گذشته، به گفته سعید صادقی قائم‌مقام مدیرعامل مجموعه، کار به جایی رسیده که اصولاً تبلیغات در اپلیکیشن‌های ایرانی با نام این محصول شناخته می‌شود. درست مثل نام‌های تجاری آشنایی که اولین یا بهترین بودن‌شان، باعث می‌شود کل آن محصول با اسم آنها شناخته شود. این ادعا‌ها کمی باورپذیر شد وقتی که پای اعداد و ارقام به میان آمد. آماری که ادعا می‌کردند تپسل هم‌اکنون ماهانه به بیش از ۴۰ میلیون کاربر فعال دسترسی دارد و بالغ بر ۳۰ هزار اپلیکیشن و بازی موبایلی در حال کسب درآمد و نمایش تبلیغات آن هستند؛ بازی‌هایی مثل «آمیرزا» که آمار تعداد کاربرانش ساعت‌ها تیتر یک اخبار فناوری بود.
خلاصه هرچند قصه را از سرمایه‌گذاری اولیه مجموعه رهنما برای تولد «پگاه داده‌کاوان شریف» و روایت تجربه‌های جسته‌گریخته مجموعه در انجام کارهای پروژه‌ای در حوزه‌های مختلف دیجیتالی آغاز کردیم، اما به تدریج دریافتیم که باید نام تپسل را بر پیشانی گزارش خود از این مجموعه انتخاب کنیم.

مهندسان شریف

حکایت امروز تپسل، نتیجه رفاقت چهار دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه شریف است که در سال‌های آغازین تب و تاب شرکت‌های استارت‌آپی تصمیم گرفتند کسب‌وکار دلخواه خود را به هم بزنند و روی پای خود بایستند. سال ۹۱ بود که مقدمات کار انجام شد و دو سال بعد یعنی سال ۹۳ شرکت به ثبت رسمی رسید. سبحان فروغی، مدیرعامل مجموعه که خود از فارغ‌التحصیلانِ شریف روزگار به شمار می‌رود، از دورانی برایمان گفت که این شرکت نه در ساختمان پرجلال و جبروت امروز، که در دفتر کاری در حاشیه دانشگاه شریف حضور داشت و فعالیت می‌کرد. او برایمان تعریف کرد که در سال‌های اولیه تولد مجموعه، کسب‌وکارشان با پذیرش و انجام پروژه‌های مختلف به سفارش‌ نهادها و سازمان‌های مختلف در حوزه دیجیتالی و فناوری‌های نوین سپری می‌شد. دورانی که حاصلش ارائه راه‌حل‌ها و تولیدات متنوعی بود که مثلاً اپلیکیشن آلونک یکی از آنها به شمار می‌رفت. فروغی برایمان از رونق کسب‌وکاری گفت که امکان تجربه‌های جدید را برای این مجموعه فراهم می‌کرد: «در واقع انجام پروژه‌های مختلف نرم‌افزاری منبع درآمد شرکت بود برای تولید محصولات و طراحی راه‌حل‌هایی که دغدغه خودمان بود و قرار بود در آینده کار اصلی مجموعه به حساب بیاید. به همین خاطر می‌توان گفت تا سال ۹۴ این پروژه‌ها مهم‌ترین عامل درآمدزا برای شرکت به حساب می‌آمدند.»
از گپ و گفت‌هایمان این نکته پیدا بود که در این دوران عباس حسینی که حالا مدیر فنی مجموعه است و سعید صادقی که هم‌اکنون قائم‌مقام مدیرعامل و مدیر ارشد عملیاتی شرکت به شمار می‌رود، مدیرعامل جوان را همراهی می‌کردند. اولین محصول مستقل این مجموعه «بکتوری» نام داشت که محصولی فنی‌ بود برای ارائه زیرساخت به بازی‌های آنلاین در موبایل و به طور کلی خدمات ابری و سمت سرور برای اپلیکیشن‌های موبایل (Mobile backend as a Service).

مدیرعامل جوان به آینده امیدوار است و به شفافیت مجموعه‌اش می‌بالد

اما محصول دیگری که به صورت موازی با بکتوری تولید شد و در فرایند توسعه، گوی سبقت را از دیگر رقبای خود در مجموعه گرفت، تپسل بود که ایده‌اش از فکر طراحی تبلیغات ویدئویی درون اپلیکیشن شکل گرفته بود. عباس حسینی که او هم از فارغ‌التحصیلان شریف است و دکتری هوش مصنوعی دارد برایمان تعریف کرد که در طراحی محصول تپسل به دنبال نوعی مزیت رقابتی بودند که در دیگر محصولات رایج بازار وجود نداشت: «تا قبل از تپسل تبلیغات دیجیتالی در موبایل همچنان با منطق تبلیغات سنتی به انجام می‌رسید، اما نام تپسل با تمرکز بر تبلیغات همسان (Native) و همچنین مبتنی بر عملکرد بر سر زبان‌ها افتاد.»
حسینی از ترفندی گفت که باعث افزایش مخاطبان تپسل می‌شد؛ اینکه مشاهده هر ویدئوی تبلیغاتی برای تماشاگرانش سکه‌هایی به عنوان جایزه به همراه داشته باشد که همین پیوند بیشتر کاربران با محصول را فراهم می‌آورد.
پیش از اینکه داستان تپسل را با جزئیات بیشتری مرور کنیم تا یادم نرفته بگویم که موفقیت روزافزون تپسل، بکتوری را به حاشیه راند و از دایره خارج کرد به گونه‌ای که حالا دیگر به گفته فروغی و صادقی این محصول تبدیل به محصولی برای پشتیبانی از زیرساخت تپسل شده و به غیر از مشتریان پیشین خود دیگر از دایره سودآوری مجموعه بیرون رفته و تنها به ابزاری کارآمد برای خود آن تبدیل شده‌ است.

یکدستی برای توسعه

گفت‌وگویمان را در طبقه پنجم مجموعه آغاز کردیم. طبقه‌ای که به گفته شیرین خداداد دفاتر امور مالی و اتاق‌های مربوط به برگزاری جلسات در آن قرار داشت. رفت و آمد زیاد بود و جنب و جوش بسیار. جنب و جوشی که در دو طبقه دیگر مجموعه که به امور فنی و توسعه کسب‌وکار، فروش، کمپین و بازاریابی اختصاص داشت، نه کمتر که بیشتر خودنمایی می‌کرد. نکته اینجا بود که این مهندسان شریف پس از کنار گذاشتن اولین محصول تولیدی خود که اتفاقاً همچون رزومه و تجربیات گذشته آنها صبغه‌ای فنی داشت، به کسب و کاری روی آورده بودند که ذاتی متفاوت داشت و به جهان فروش مربوط بود. همچنان‌که صادقی نیز پس از تعریف ماجرای بکتوری جمله‌ای را به وضوح بیان کرد که حال و هوای امروز مجموعه را تعریف می‌کرد: «بکتوری از حالت تجاری خارج و به مجموعه‌ای برای پشتیبانی از زیرساخت تپسل و مشتریان قبلی خود تبدیل شد. پس از آن بود که ما در واقع به یک شرکت هلدینگ تبلیغاتی تبدیل شدیم که کارش حضور در عرصه تبلیغات دیجیتالی به صورتی تخصصی و همه‌جانبه
است.»
پیش از او، آقای مدیرعامل نیز از تلاش مجموعه برای دستیابی به یکدستی در بخش‌های مختلف مجموعه گفته بود. تلاشی که برای از بین بردن دوگانگی در مجموعه، به پیروزی تپسل و در واقع پیروزی ژن تبلیغات بر ژن فنی افراد مجموعه منجر شده بود: «اوایل سال ۹۵ بود که به فکر توسعه تپسل افتادیم. اتفاقی که نیازمند بازاریابی بود و برای ما که همه به نوعی فنی بودیم کار سختی به شمار می‌آمد. اما با رونق فروش تبلیغات ویدئویی درون بازی‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف و البته خروج رقبای موجود از بازار، به تدریج بازار تپسل رونق گرفت.»
توسعه تپسل همزمان شده بود با رونق برجام و دوران طلایی کسب‌وکارهای نو در ایران که یکی از دلایلش حضور شرکت‌های خارجی در کشور بود. از این رو بود که سال ۱۳۹۶ با رشد ۱۴۰۰ درصدی به عنوان بهترین سال مجموعه تپسل در خاطر مدیران مجموعه مانده ‌است. فروغی برایمان از دورانی گفت که تپسل با نام‌های پرآوازه‌ای چون اپلیکیشن SHAREit، زاپیا و چیتا موبایل، قرارداد رسمی داشته و اولین مجموعه‌ای بوده که پای شرکت Adjust را به ایران باز کرده ‌است. شرکتی که برای آژانس‌های تبلیغاتی فرصتی فراهم می‌کند تا از تقلب (Fraud) جلوگیری کنند.

سعید صادقی از تلاش مجموعه برای فرهنگ‌سازی در عرصه تبلیغات دیجیتالی می‌گوید

دُردانه یک مجموعه

پیش از اینکه به ماجراهای پسابرجام برسیم و تاثیرات بر ضعف و افول بسیاری از کسب‌وکارها در ایران، بخش بسیاری از گفت‌وگوهای ما با مدیران و مهندسان مجموعه صرف شناخت تپسل شد که گویی محصولی دردانه است برای تک‌تک آنها. از مدیرعامل بگویم که برایمان با شوقی فراوان از ویژگی‌های متمایز و منحصربه‌فرد تپسل می‌گفت تا مدیر فنی مجموعه که بر مزیت‌های رقابتی و قابلیت‌های بهره‌گیری از هوش مصنوعی در این محصول تاکید می‌کرد. فروغی با هیجانی وصف‌ناپذیر، درست مثل پدری که از موفقیت‌های فرزندش سخن می‌گوید، گفت: «ما تپسل را با ارائه سخت‌ترین و مهم‌ترین خدمات در عرصه تبلیغات دیجیتالی عرضه کردیم. ما تنها مجموعه‌ای بودیم که Performance Base وارد کار شدیم نه مبتنی بر click و این همان کار سختی بود که اتفاقاً از سوی بسیاری هم مورد انتقاد قرار گرفت، چراکه معتقد بودند ما با ارائه چنین کاری، که انجامش برای همه چندان آسان نبود، در واقع بازار را به هم می‌زنیم. اما ما به انجام کار بهتر آن‌قدر اصرار کردیم تا خود بازار متوجه شد شیوه‌های جدید بهتر و کارآمدتر از روش‌های پیشین است.»
عباس حسینی، مدیر فنی مجموعه، نیز با تاکید بر منطق متفاوت موجود در شیوه‌ ارائه آگهی در تپسل برایمان توضیح داد که تا پیش از این درک بازار از تبلیغات آنلاین، درکی سنتی بود. درک سنتی از تبلیغات نیز چیزی نیست جز فروش بنر در وب‌سایت‌های پرمخاطب که در واقع به فروش بیلبورد در اتوبان‌های پررفت‌وآمد می‌ماند. اما آنچه شکل نوینی از تبلیغات آنلاین در موبایل را عرضه می‌کرد محصولی بود که با تکیه بر داده‌های خود، بداند چه تبلیغی را برای چه گروهی، در چه زمانی و چگونه ارائه کند. و این همان خدمتی است که تپسل به آگهی‌دهندگان خود عرضه می‌کند.
گفت‌وگوی ما با حسینی در طبقه سوم مجموعه که به بخش فنی اختصاص داشت انجام شد. طبقه‌ای خوش‌رنگ و رو و پرجنب‌و‌جوش که در آن صدا به صدا نمی‌رسید مگر با حضور در فضایی اختصاصی که با مبلمان رنگی، و سعی در جدایی‌طلبی از مرکز سالن، استقلال خود را حفظ می‌کرد. او تبلیغات مبتنی بر عملکرد را آن‌ گونه‌ای از تبلیغات برشمرد که منجر به عمل و در واقع منجر به خرید می‌شود: «در تپسل ما هر تبلیغ را به کاربری نشان می‌دهیم که قصد خرید دارد و این نیازمند تحلیل داده‌هایی است که از طریق هوش مصنوعی به دست می‌آید. از این روی ما برای هر کاربر یک پروفایل ویژه طراحی می‌کنیم تا بدانیم، صاحب فلان گوشی تلفن همراه چه علاقه‌مندی‌هایی دارد و معمولاً به چه وب‌سایت‌هایی سر می‌زند و عادات خریدش چگونه است.»

عباس حسینی، مدیر فنی شرکت، مهم‌ترین چالش آن را حفظ نیروی انسانی متخصص عنوان می‌کند

این توضیحات که بهینه‌سازی در امر تبلیغات به شمار می‌رود همان چیزی است که می‌تواند دیتا را به پول تبدیل کند و تپسل را یک سر و گردن از رقبایش پیش بیندازد. و این رقابت در بازاری که یک سوی آن آگهی‌دهندگان و سوی دیگر آن صاحبان رسانه است، حساسیت‌های بیشتری پیدا می‌کند. حساسیت‌هایی که باید نیازهای هر دو سمت بازار را پاسخ دهد.

فرزندان دیگر

ماجرای پگاه داده‌کاوان شریف به همین تپسل خلاصه نمی‌شود که عَدوی بازگشت تحریم‌ها سبب خیری شد برای توسعه مجموعه تا افق دید خود را گسترش دهد و به فکر تولیدات تازه بیفتد. مهندسان مجموعه برایمان تعریف کردند که در ماه‌های واپسین سال ۹۶، پس از خروج آمریکا از برجام و اتفاقات مابعد آن، چگونه شرکت‌های خارجی یک به یک از ایران رفتند و بالطبع مجموعه آنها نیز از این خداحافظی‌ها بی‌نصیب نماند. این‌گونه شد که هرچند شرکت مجبور به جمع و جور کردن خود و اندکی تعدیل نیرو شد، اما محدود شدن به بازار ایران توسعه افقی کسب‌وکار و افزودن چند محصول جدید به مجموعه را در پی داشت، محصولاتی که اضافه شدن‌شان به مجموعه، شرکت را به قول صادقی به یک هلدینگ تبلیغاتی تبدیل کرده ‌است.

مدیا.اَد: تبلیغ در وب

اگر تپسل تبلیغات دیجیتالی بر بستر موبایل بود، مدیا.اد محصول دوم مجموعه پگاه داده کاوان شریف، تبلیغات آنلاین در وب‌سایت‌های ایرانی را مد نظر قرار داده ‌است. قدمی به پیش برای مهندسان مجموعه تا بتوانند سهم بیشتری از بازار تبلیغات دیجیتالی در ایران را به دست آورند. آنچنان‌که صادقی نیز به این نکته اشاره کرد که طراحی و ارائه مدیا.اد باعث شد کسب‌وکارهای بیشتری برای ارائه تبلیغات خود به این مجموعه رجوع کنند. محمد جلالیان، مدیر این محصول در مجموعه، فارغ‌التحصیلMBA از دانشگاه شریف است و از ابتدای سال ۹۷ به مجموعه پیوسته. جلالیان با افتخار از موفقیت‌های این بخش از مجموعه در ماه‌های اخیر می‌گوید و بر تمایزهای آن در بازار تبلیغات دیجیتال تاکید می‌کند: «تمرکز این مجموعه بر تبلیغات همسان (native) است، چیزی که جای آن در بازار تبلیغات خالی بود. این شکل از تبلیغات نه تنها مخاطب را با محتوا پیوند می‌زند بلکه عجین شدن هوش مصنوعی با این پروسه باعث می‌شود درست‌ترین تبلیغ به کاربر نشان داده شود.»
چیزی که جلالیان از آن به عنوان لحاظ کردن رفتار تبلیغاتی کاربر یاد می‌کرد، نکته جذابی به نظر می‌رسید که احتمال موفقیت در پروسه تبلیغات را افزایش می‌دهد: «وقتی کارمان را در مدیا.اد شروع کردیم فقط ۳۰ تا ۴۰ سایت بودند که با ما کار می‌کردند، اما حالا نزدیک به ۶۰۰ ناشر فعال در سایت ما وجود دارد و بیش از هزار ناشر برای حضور در این وب‌سایت ثبت‌نام کرده‌اند.»

مدیر محصول تپسل بر تغییر ادبیات تبلیغات دیجیتالی در این مجموعه تاکید دارد

او از حساسیت مجموعه در انتخاب رسانه‌ها گفت و ن‍پذیرفتن محتوای نامناسب: «یکی از مهم‌ترین مزیت‌های رقابتی این محصول در بازار تبلیغات دیجیتالی، وجود یک سیستم کشف تقلب قوی در آن است که به سرعت پیام‌های فریبنده و همچنین مغایر با قوانین موجود را کشف و جلوی انتشارشان را می‌گیرد. مزیتی که شاید از جمله دلایلی باشد که تبلیغات برخی از سایت‌های پرمخاطب همچون «ورزش۳» را نصیب این مجموعه کرده‌ است. جلالیان بر این نکته تاکید می‌کرد که حیات مجموعه به جلب اعتماد کاربران وابسته است و کوچک‌ترین خطا، بزرگ‌ترین هزینه را برای ساختار آن به بار خواهد آورد. از این روست که مدیا.اد با طراحی سیستمی منعطف و همگام با نیازهای مخاطب خود سعی دارد نوعی رضایت‌مندی حداکثری در مخاطبان خود بیافریند.

تغییر ادبیات تبلیغات

همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردم، فضای کاری مجموعه در طبقات مختلف مملو از رنگ و شور و نشاط بود. چیزی که با ذات تبلیغات که باید خوش‌رنگ و لعاب باشد و دلفریب، هماهنگ می‌نمود. از مبلمان رنگارنگ موجود در طبقات گرفته تا اختصاص فضاهایی متفاوت برای استراحت کارکنان و حتی بازی‌شان، همگی نشان از تلاشی بود که قرار است فضای کاری حداکثری برای مهندسان مجموعه فراهم آورد.
در همین فضا بود که گفت‌وگوهایمان با مدیران بخش‌های مختلف مجموعه به انجام می‌رسید. حمید قنبری یکی از همین مدیران بود که با اشاره به تمایزات تپسل در مقایسه با سایر نمونه‌ها در بازار تبلیغات دیجیتالی با افتخار این جمله را به زبان آورد که ما ادبیات تبلیغات آنلاین را تغییر داده‌ایم. با قنبری از تفاوت سرشت مجموعه با ذات کار تجاری گفتیم و او نیز ضمن تایید سخن ما بر این نکته تاکید کرد که می‌توان با کار بیشتر و ارائه سرویس بهتر بر این تناقض فائق آمد: «‌ما در تپسل با تاکید بر صداقت و شفافیت در پروسه تبلیغات، شکل پول گرفتن را تغییر داده‌ایم. به گونه‌ای که با اصرار به کشف نیاز مشتری، خدماتی عرضه می‌کنیم که هر مجموعه‌ای قادر به ارائه آن نیست.»

برای مدیر محصول مدیا.اد رفتار تبلیغاتی مخاطبان اهمیت داشت

منظور او برندهای نام‌آشنایی بود که با بزرگ شدن مجموعه خود یک آژانش تبلیغاتی نیز در حاشیه دیگر فعالیت‌هایشان تاسیس می‌کنند. فارغ از اینکه تلاش آنها برای جذب مشتری نه بر مبنای نیاز بازار که بر مبنای نیاز خود مجموعه و فروش آن رسانه است که صورت می‌گیرد: «ما حتی سراغ همین شرکت‌ها که آژانس تبلیغاتی خود را دارند نیز رفته‌ایم. می‌دانیم که قانع کردن آنها کار سختی است اما انجام کار سخت از ویژگی‌های ژنتیک ماست.»
یاد حرف‌های صادقی افتادم که گفته بود: «تفاوت ما در تپسل این است که کار را از سخت‌ترین قسمت ماجرا، یعنی همان تبلیغات ویدئویی درون اپلیکیشن، شروع کردیم؛ فرمت ویدئویی جایزه‌ای درون اَپ که تا پیش از آن تجربه نشده بود.»
صادقی از فضایی گفت که در آن هنوز تبلیغات دیجیتالی در حال و هوای سنتی به سر می‌برد و در مقایسه با آمارهای جهانی، به جایگاه حقیقی خود دست نیافته ‌است: «با وجود سابقه طولانی دیجیتال مارکتینگ در سراسر دنیا، این بازار در ایران هنوز جدید است و حتی نسبت به آن پیش‌فرض‌های منفی وجود دارد. مخصوصاً در حوزه محصولات مصرفی (FMCG) که قابلیت‌های کشف‌نشده بسیاری در عرصه آنلاین برای آن وجود دارد.»

در فضای کار تمهیدات متنوعی برای پرکردن اوقات فراغت کارکنان پیش‌بینی شده

این نکته که سوخت اصلی بازار تبلیغات دیجیتالی در کالاهای مصرفی است، نکته‌ای است که آژانس‌های تبلیغاتی بسیار به آن امید بسته‌اند. امتیازی که هرچند سهم بیشتر آن این روزها نصیب تلویزیون یا بیلبوردهای عظیم‌الجثه موجود در بزرگراه‌ها و خیابان‌ها می‌شود، اما صادقی معتقد است که فارغ از مرحله نمایش، آن چیزی که عمل و در واقع خرید به شمار می‌رود نه در فضای آفلاین که در جهان آنلاین اتفاق می‌افتد: «حقیقت این است که بازار به تدریج این نکته را درک می‌کند که نقصان‌های موجود در فضای تبلیغات محیطی در فضای دیجیتالی از میان می‌رود، چرا که اگر آنجا فقط صحبت از آشنایی و ماندگاری برند در میان است، در این سو واکنش مستقیم کاربر، که می‌تواند خرید یا نظرسنجی یا عضویت در شبکه‌های اجتماعی برند باشد، به وقوع می‌پیوندد.»
او به این نکته اشاره کرد که بازار تبلیغات دیجیتالی هنوز هم آنچنان‌که باید آموزش‌دیده نیست و درک درستی از این دنیا ندارد. درکی که مجموعه تپسل ایجاد آن در بازار امروز تبلیغات دیجیتالی را از وظایف و اهداف خود بیان می‌کند. چنانچه وقتی از برنامه‌های آینده مجموعه با فروغی صحبت می‌کردیم، با افتخار از کالج تپسل گفت که نزدیک به سه هزار و ۵۰۰ مقاله تولیدی در حوزه تبلیغات دیجیتالی در آن وجود دارد: «به گمان ما کالج تپسل کمک زیادی به شکل‌گیری و توسعه هرچه بیشتر دانش تبلیغات دیجیتالی کرده است. نکته اینجاست که حتی رقبای ما در این عرصه نیز از محتوای تولیدشده در این بخش استقبال کرده‌اند.»

تگرو: ستارگان کوچک و شبکه‌های اجتماعی

تگرو بال سوم و در واقع تولید تازه مجموعه پگاه داده‌کاوان شریف است که تمرکز خود را بر اینفلوئنسر مارکتینگ برای برندهای ایرانی گذاشته. تگرو به نوعی تکمیل‌کننده سبد محصولات این مجموعه به شمار می‌رود که کاربر آنلاین را در سه فضا یعنی موبایل اپلیکیشن، وب‌سایت و حالا هم شبکه‌های اجتماعی دنبال کرده و برایش خوراک تبلیغاتی فراهم می‌کند. شاید همین حضور سوم باشد که می‌تواند این مجموعه را به قول مدیرانش به فضایی کاملاً تجاری در حوزه تبلیغات دیجیتالی تبدیل کند.
و اما تگرو که پلتفرمی است در حوزه شبکه‌های اجتماعی، در حال حاضر بر اینستاگرام تمرکز دارد و به عنوان میانجی میان تبلیغ‌دهندگان و همچنین خرده اینفلوئنسرهای حاضر در این شبکه اجتماعی عمل می‌کند.
بدون شک به نظر شما هم طبیعی می‌نماید اگر بگویم امین فروغی مدیر محصول تگرو نیز فارغ‌التحصیل شریف است، که با توجه به آنچه از لایه مدیریتی در این مجموعه دیدیم، اگر از این دانشگاه نیامده بود جای تعجب داشت. او که پیش از حضور در مجموعه پگاه داده‌کاوان شریف در صنعت پرداخت فعالیت می‌کرده، با تگرو به اعضای این مجموعه پیوسته است. او برایمان در مورد سازوکار تگرو توضیح داد که پلتفرمی تخصصی و جامع در حوزه اینفلوئنسر مارکتینگ به شمار می‌رود: «ما در این مجموعه برندهای گوناگون را به اینفلوئنسرهای قدرتمند و تاثیرگذار اینستاگرامی معرفی می‌کنیم. در واقع اینفلوئنسرها می‌توانند در اپلیکیشن تگرو، کمپین تعریف‌شده توسط تبلیغ‌دهندگان را مشاهده و برای نشر آن درخواست همکاری کنند.»

امین فروغی این روزها در تگرو، مشغول شناخت ستارگان جدید در شبکه‌های اجتماعی است

مدیر این محصول برایمان تعریف کرد که پس از این، نوبت به خود ناشر می‌رسد که پستی مناسب با محصول منتخب تولید و با تایید تگرو، آن را منتشر کند. فروغی از حضور نزدیک به هزار اینفلوئنسر در تگرو خبر داد که این آمار روزبه‌روز هم در حال افزایش است. او به تلاش برای هرچه قدرتمندتر شدن این اپلیکیشن اشاره کرد که منجر به جذب بیشتر اینفلوئنسرها به آن خواهد شد.
شاید یکی از راه‌های قدرتمند شدن تگرو، فراهم کردن امکان تبلیغ برای همان محصولات مصرفی باشد که از مهم‌ترین گلوگاه‌های موجود در تبلیغات دیجیتالی به شمار می‌رود، کمااینکه صادقی نیز خود به این نکته اشاره کرد که در تلاش‌اند تا در تگرو راهی برای ورود به بازار تبلیغات محصولات مصرفی پیدا کنند.

شیرین خداداد همچون قلب تپنده مجموعه شریان‌های حیاتی آن را به هم وصل می‌کند

از چالش‌ها و آینده

در زمانه‌ای که بالا و پایین‌هایش پیش‌بینی‌ناپذیر است و بی‌حساب و کتاب، شاید سخن گفتن از چالش‌ها و نگرانی‌های پیش رو طبیعی‌ترین کار ممکن باشد. مخصوصاً در حوزه دیجیتالی مارکتینگ که همچون دیگی جوشان، پرتلاطم است و هر یک از بازیگران کوچک و بزرگ آن، ساز خود را کوک می‌کنند. مدیرعامل جوان برایمان گفته بود هرچند در عرصه جهانی تبلیغات آنلاین حدود ۵۰ درصد از سهم بازار تبلیغات را در دست دارند، هنوز در ایران تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد تبلیغات به صورت دیجیتالی انجام می‌پذیرند. رقمی که هم نشان‌دهنده حساسیت بازار به این شکل از تبلیغات و هم بیانگر ظرفیت‌های ناشناخته‌ای است که کار را برای امسال مجموعه تپسل دشوار می‌کند. از اینها که بگذریم، بدون شک مهم‌ترین چالش پیش رو برای چنین مجموعه‌هایی بی‌ثباتی و رکود اقتصادی است. چرا که به قول فروغی در بحران‌های اقتصادی اولین سقوط در تبلیغات اتفاق می‌افتد: «تبلیغات در دوران رکود به نوعی کالای لاکچری به حساب می‌آید و از این روست که در واقع دوران رکود در هر مجموعه‌ای به معنای ورود به دورانی است که در آن بودجه‌های تبلیغاتی حذف می‌شوند.»

فضا شلوغ بود و پررفت و آمد، اما مهندسان جوان با جدیت مشغول کار بودند

این‌گونه است که مدیرعامل جوان ضمن پیش‌بینی حضور این رکود اقتصادی تا اواسط سال آینده در کشور، حفظ شرایط موجود در مجموعه را مهم‌ترین دستور کار خود و دیگر اعضای شرکت تا عبور از وضعیت کنونی عنوان می‌کند. همچنان‌که حسینی نیز مهم‌ترین چالش پیش رو برای مجموعه را حفظ نیروی انسانی متخصص می‌‌دانست که در این روزهای سخت کسب‌و‌کار، پایبند کردن‌شان نه فقط به این شرکت که به این مملکت، کار چندان ساده‌ای نیست.
اگر این کار دشوار را بگذاریم کنار اصرار مدیران مجموعه برای ایجاد شفافیت و صداقت در پروسه تبلیغات دیجیتالی، می‌بینیم که مهندسان مجموعه همچون که خود می‌دانند، راه سخت و پرفراز و فرودی را در پیش خواهند داشت. راه سخت موفقیت و ماندگاری.

 

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz