نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 33 باشگاه مدیران شرکت‌گردی صفحه 57

نگاهی به برترین شرکت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در میان ۵۰۰ شرکت متمول ایران

مخابراتی‌های قدرتمند؛ بانکی‌های ثروتمند

سازمان مدیریت صنعتی بهمن‌ماه امسال در حالی ۵۰۰ بنگاه برتر اقتصادی کشور را معرفی کرد که همچنان تا رتبه پانزدهم این رده‌بندی اثری از شرکت‌های فعال در حوزه ICT دیده نمی‌شد. مطابق انتظار صنعت پتروشیمی ‌و بانک‌ها پیشتازان اقتصادی این فهرست هستند و صنعت خودرو و اپراتورهای تلفن همراه رده‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند. انتشار دوباره این فهرست نشان داد همچنان نباید به نقش کلیدی فاوا در صنعت و تجارت ایران چندان امیدوار بود ولی در روایتی کمی خوش‌بینانه این رده‌بندی مربوط به سال مالی ۹۳ است و می‌توان امید داشت با گسترش سطح نفوذ و کیفیت خدمات اینترنت همراه و پرسرعت یا افزایش کاربران دستگاه‌های هوشمند میزان درآمد این شرکت‌های فناوری و ارتباطی افزایش چشمگیری پیدا کند و استقبال از خدمات بانکداری الکترونیکی هم بیشتر شود. با توجه به آمار ارائه‌شده سازمان مدیریت صنعتی، حجم فروش ۱۰۰ شرکت اول سال ۹۴ بر اساس اطلاعات مالی سال گذشته، بیش از ۶۱۴ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با حجم فروش ۱۰۰ شرکت برتر سال پیش از آن، ۳/۱۸ درصد رشد داشته است. حدود ۸۵ درصد سهم فروش شرکت‌ها به ۱۰۰ شرکت اول و ۱۵ درصد به ۴۰۰ شرکت بعدی اختصاص دارد که شکاف درآمدی قابل توجهی را میان این دو دسته نشان می‌دهد.
شب برگزاری این مراسم در مرکز همایش‌های صدا و سیما در ششم بهمن چندان پررونق نبود. جماعت چندانی از مسئولان عالی‌رتبه دولتی در آن دیده نمی‌شد: افرادی چون محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور، محمدعلی محمدی مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی و مجید درویش مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر، کار اعطای جوایز را بر عهده گرفته بودند که تاکید همه آنها بر تحلیل صحیح و استفاده از داده‌هایی بود که در این رده‌بندی به دست آمده تا سیاست‌های صنعتی کشور با صحت و دقت بیشتری تدوین شوند. رتبه‌بندی شرکت‌ها با هدف شفاف‌سازی فضای کسب و کار کشور و گسترش رقابت ‌بین شرکت‌های ایرانی، به این خاطر بر اساس میزان فروش انجام شده که تاثیر این شرکت بر چرخه اقتصادی کشور بیشتر
نمایان شود.
گروه ارتباطات و مخابرات پیشتاز بخش فناوری در زمینه کسب درآمد است که هم‌اکنون با ۱۱درصد سهم سومین گروه صنعتی سودآور کشور به شمار می‌آید. شرکت‌های مخابرات ایران و ارتباطات سیار ایران در میان شرکت‌های با بالاترین ارزش افزوده، به ترتیب رتبه‌‌های پنجم و دهم را کسب کرده‌اند. همچنین شرکت مخابرات ایران رتبه چهارم و شرکت ارتباطات سیار رتبه پنجم بیشتری سودآوری را در میان شرکت‌های معرفی‌شده دارند. جالب است بدانید شرکت ارتباطات سیار و شرکت مخابرات ایران رتبه‌های دوم و سوم جدول بالاترین ارزش بازار را نیز از آن خود کرده‌اند. در میان شرکت‌های معرفی‌شده در گروه ارتباطات و مخابرات، شرکت مخابرات ایران و در گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته، شرکت ملی انفورماتیک اولین جایگاه را دارا هستند. در این شرکت‌گردی یا شاید به عبارت درست‌تر شرکت‌شناسی به مناسبت آخرین شماره پیوست ۹۴ در قالب هفت بخش به بازشناسی بزرگ‌ترین بازیگران بازار فناوری از سخت‌‌افزار و نرم‌افزار گرفته تا بانکداری الکترونیکی و مخابرات می‌پردازیم تا کمی بیشتر در کنار شما با جغرافیای حقیقی این بازار آشنا شویم. اگر از خوانندگان همیشگی بخش شرکت‌گردی هستید، حدود نیمی از این شرکت‌ها را طی سه سالی که با همراه بوده‌اید از نزدیک شناخته‌اید و شاید بتوان این نوشته را در آستانه سال جدید، شروعی برای نیمه دیگر
به شمار آورد.

گروه شرکت‌های مخابرات ایران

طبیعتاً شرکت مخابرات ایران رتبه اول گروه مخابرات و ارتباطات، در فهرست ۵۰۰ شرکت برتر معرفی شده که در این فهرست رتبه‌ای بهتر از ۱۵ به دست نیاورده است. این شرکت به عنوان بزرگ‌ترین کارتل ارتباطی کشور که می‌توانید در پرونده این شماره هم بخوانیدتا چه حد محل مناقشه میان دولت و سهامدارانش است، در سال ۹۲ هم همین رتبه را به خود اختصاص داده بود و با افزایش فروش حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومانی امسال هم از جایگاه خود دفاع کرده ‌است. سهامداران اصلی این شرکت عبارتند از: توسعه اعتماد مبین با۵۰ درصد به اضافه یک سهم، شرکت تعاونی سهام عدالت با ۷۸/۱۹درصد، دولت جمهوری اسلامی ‌ایران با ۲۰ درصد، سایر سهامداران حقیقی و حقوقی ۲۲/۵ و سهام ترجیحی کارمندان با پنج درصد منهای یک سهم.
البته این شرکت دارای مجموعه‌ای از شرکت‌هاست که در این حوزه فعالیت می‌کنند و برخی از آنها حتی در این فهرست دارای رتبه هستند. ارتباطات سیار مهم‌ترین این شرکت‌هاست که بیشترین درآمد مخابرات ایران را تامین می‌کند. اپراتور اول خود رتبه ۲۲ را در این فهرست به دست آورده و نسبت به سال ۹۲ یک پله صعود داشته است. همراه اول که اولین اپراتور کشور و صدرنشین این بازار هم هست سال‌ها تنها عرضه‌کننده خدمات تلفن همراه بود اما پس از ورود اپراتورهای بعدی وارد عرصه رقابتی جدی شد؛ این اپراتور که بزرگ‌ترین اپراتور کشور لقب گرفته‌، تا پایان سال ۹۳ بیش از ۶۰ میلیون سیم کارت به فروش رسانده که حدود ۳۸ میلیون از آنها فعال هستند. از سال ۹۳ ارائه خدمات اینترنت نسل‌های سه و چهار را هم دستور کار همراه اول قرار گرفته که با این حساب انتظار می‌رود این طرح‌های توسعه‌ای طی سال جاری درآمد و فروش این شرکت و شرکت مخابرات ایران را با افزایش چشمگیری مواجه کند. شرکت مخابرات ایران با ۸۹ درصد، شرکت گروه مالی ملت با یک درصد، بانک رفاه کارگران با ۵۸/۰ درصد، بانک سینا با ۴۷/۰ درصد و شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی نیروهای مسلح با ۳۶/۰ درصد سهامداران این شرکت هستند و از حدود هشت درصد سهامداران این شرکت با عنوان سایر سرمایه‌گذاران نام برده شده ‌است. ارتباطات سیار ایران در ایران و منطقه خاورمیانه رتبه اول تعداد مشترکین دائمی ‌و اعتباری را به خود اختصاص داده و هشتمین اپراتور آسیای جنوبی و بیست‌ و ‌یکمین اپراتور دنیا از این نظر است.
لیکن شرکت مخابرات ایران فقط ارتباطات سیار نیست و ۳۰ شرکت مخابرات استانی نیز دارد که تعداد هشت شرکت، در فهرست ۵۰۰ شرکت برتر از نظر فروش و درآمد جای‌ گرفته‌اند. اولین شرکت این گروه، مخابرات استان قزوین است که با دارا بودن ۴۴۰ هزار مشترک تلفن ثابت، ۹۷۴ هزار مشترک تلفن همراه و ۶۵ هزار مشترک ADSL درآمد ۶۳ میلیارد تومانی دارد و در رتبه ۴۵۵ این رده‌بندی قرار گرفته است. مخابرات استان ‌قم با رتبه ۴۵۵ و درآمد ۶۱ میلیارد‌ی، به ۴۶۳ هزار مشترک تلفن ثابت و یک میلیون مشترک تلفن همراه و همچنین ۹۲۰۰۰ مشترک ADSL خدمات ارائه می‌دهد. رتبه ۴۵۸ این رده‌بندی متعلق به استان گلستان است که ۶۲۸ هزار مشترک تلفن ثابت، یک میلیون و ۳۰۰ هزار مشترک تلفن ‌همراه و ۸۶ هزار مشترک ADSL دارد که مجموعه درآمد این شرکت را به ۵۹ میلیارد تومان در سال ۹۳ رسانده‌اند. استان کردستان با دارا بودن ۵۲۰ هزار مشترک تلفن ثابت، یک میلیون و۱۰۰ هزار مشترک تلفن همراه و ۵۵ هزار مشترک ADSL درآمدی ۵۷ میلیاردی داشته و رتبه ۴۶۴ را در اختیار دارد. سیستان و بلوچستان با رتبه ۴۶۸ و درآمد ۵۷ میلیاردی به ۶۸۰ هزار مشترک تلفن ثابت و یک میلیون و ۴۰۰ هزار مشترک تلفن همراه و ۵۵ هزار مشترک ADSL خدمات ارائه می‌دهد.
استان هرمزگان استان ۴۷۱ این رتبه‌بندی است که درآمد ۵۶ میلیاردی خود را از ۶۱۱ هزار مشترک تلفن ثابت، یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک تلفن همراه و ۵۶ هزار مشترک ADSL کسب کرده. کرمانشاه با ۶۰۰ هزار مشترک تلفن ثابت و یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک تلفن همراه و ۸۶ هزار مشترک ADSL درآمدی ۵۲ میلیاردی دارد و رتبه ۴۹۰ این جدول را به خود اختصاص داده است. آخرین شرکت مخابرات استانی در این فهرست استان لرستان است که درآمد ۵۱ میلیاردی خود را از ارائه سرویس به ۵۰۰ هزار مشترک تلفن ثابت، یک میلیون و ۳۰۰ هزار مشترک تلفن همراه و ۵۶ هزار مشترکADSL به دست آورده و رتبه ۴۹۲ این رتبه‌بندی را در سال ۹۳ به خود اختصاص داده است.
از این گروه یک شرکت دیگر هم هست که اکنون منحل شده. شرکت ارتباطات ثابت ایران به عنوان متولی ایجاد، بهره‌برداری، توسعه و نگهداری شبکه‌های ارتباطی در حوزه شبکه‌های غیرمادر مخابراتی در زیرمجموعه شرکت مخابرات ایران، اسفندماه ۹۱ تشکیل شد. این کار قبلاً بر عهده شرکت مخابرات ایران و مخابرات‌های استانی بود اما با به وجود آمدن این شرکت برای مخابرات در زمینه ارتباطات ثابت، عملاً مخابرات‌های‌ استانی به حاشیه رانده شدند زیرا وظیفه اصلی آنها از این پس در اختیار آشنای اول نام تجاری این شرکت قرار گرفته بود.
همچنین تولید هر نوع دستگاه و برنامه اعم از سخت‌افزار و نرم‌افزار، ارائه خدمات ارزش افزوده، ارائه هر نوع سرویس مبتنی بر شبکه‌های مخابراتی و ارتباطی، همکاری با سایر اپراتورها در زمینه مبادله اطلاعات و ترانزیت ترافیک از دیگر کارهایی بود که این شرکت برای آن گمارده شد. در اساسنامه این شرکت مدیریت برنامه‌ریزی و پیاده‌‌سازی ارزش‌های تخصصی و تحقیقات، اخذ یا اعطای نمایندگی در داخل و خارج از کشور، دریافت و صدور انتقال فناوری و شرکت در مناقصه‌ها و مزایده‌های بین‌المللی هم آمده بود و قرار بود تمامی ‌شرکت‌های مخابرات استان‌ها به معرفی برند آشنای اول بپردازند. اما این شرح وظایف باعث شد فعالیت‌های این شرکت با مخابرات‌های استانی موازی باشد و به همین دلیل این شرکت که در ابتدای تاسیس هم با انتقاداتی مواجه بود، رو به انحلال برود. این شرکت سال ۹۳ رتبه ۴۶۷ را به خود اختصاص داده و درآمد ۵۷ میلیاردی داشته که نسبت به سال ۹۲، ۲۹ میلیارد تومان بیشتر است.
پرداخت اول کیش یا جیرینگ شرکت دیگر این گروه است که در رتبه ۱۵۷ این فهرست از نظر فروش و درآمد قرار دارد. این شرکت که از پنج سال گذشته به عنوان یکی از شرکت‌های وابسته به مخابرات ایران و شرکت همراه اول در حوزه کیف پول الکترونیکی فعالیت دارد، درآمدی ۵۸۲ میلیاردی به دست آورده که نسبت به سال ۹۲ افزایش چشمگیری داشته. درآمد این شرکت در سال ۹۲ حدود ۲۸ میلیارد تومان ثبت شده است. جیرینگ پس از راه‌اندازی کیف پول همراه، به منظور پوشش سراسری خدمات مالی همراه، سرویس‌های همبانک، جیرینگ کارت و رمز یکبارمصرف را در حوزه بانکداری همراه به راه انداخته است.
پیشگامان خدمات اول مخابرات تهران مبین که در رتبه ۲۳۶ شرکت‌های برتر ایران قرار گرفته، درآمدی بالغ بر ۲۵۹ میلیارد تومان داشته که نسبت به سال ۹۲ حدود ۲۱۰ میلیارد تومان افزایش را نشان می‌دهد. این شرکت توانست بالاترین ارتقای رتبه و ارزش افزوده را نیز در میان شرکت‌های برتر کشور کسب کند و نسبت به سال قبل ۲۳۳ پله صعود داشته باشد. پیشگامان خدمات اول به نوعی اولین ارائه‌دهنده خدمات امور مشترکین همراه اول به ‌صورت شبانه‌روزی، غیرحضوری و تحویل در محل است و کار پاسخگویی به سامانه اطلاع‌رسانی و پرداخت ۹۹۹۰ و ۱۸۶۸، پاسخگویی و مشاوره طرح‌های خدمات ارزش افزوده همراه اول، مرکز تماس و پاسخگویی به سامانه جیرینگ، مرکز فروش تلفنی و ارسال رایگان خدمات اینترنت پرسرعت بی‌سیم سراسری وایمکس مبین‌نت، توزیع قبوض همراه اول استان تهران، توزیع قبوض مشترکین VIP همراه اول استان تهران، فروش اینترنتی و پخش کشوری کارت شارژ و شارژ الکترونیکی همراه اول و تالیا در کشور و طرح‌های اینچنینی اپراتور اول را بر عهده دارد. همچنین ابتدای سال ۹۳ مطابق یک تفاهم‌نامه، تمامی ‌امور شرکت‌های مخابراتی استان‌ها شامل دبیرخانه، امور مربوط به واگذاری خطوط مراکز مخابراتی، امور مربوط بهMDF مراکز مخابراتی،

گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات سینا

گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات سینا سال ۹۳، رتبه ۳۰ را کسب کرده که نسبت به سال گذشته یک پله صعود داشته است. فروش این شرکت نیز بالغ بر پنج هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۹۲ حدود هزار میلیارد تومان افزایش را نشان می‌دهد. این شرکت به عنوان هلدینگ تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات بنیاد مستضعفان، کسب و کارهای مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات بنیاد مستضعفان را اداره می‌کند و قبلاً با نام شرکت گسترش الکترونیک سینا مشغول فعالیت بود. بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی‌ در حال حاضر با مشارکت در مجموعه‌های بزرگ فاوای کشور همچون شرکت‌های ایرانیان‌نت -که شاید شما آن را به عنوان اپراتور چهارم بشناسید- و آریاهمراه سامانه، در کشور فعال است. زیرمجموعه‌های این شرکت هم در این فهرست جایگاه‌های بالایی در اختیار دارند؛ از جمله شرکت پرداخت اول کیش یا همان جیرینگ که ۲۲ درصد سهام آن متعلق به گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات سیناست که پیشتر درباره آن صحبت شد. شرکت مهندسی ایران برنا و گسترش الکترونیک ایران از دیگر زیرمجموعه‌های این شرکت به شمار می‌روند. شرکت مهندسی ایران برنا در زمینه طراحی و توسعه راهکارهای نرم‌افزاری در زمینه‌های آی‌تی و تکنولوژی‌های صنعتی فعالیت می‌کند اما گسترش الکترونیک ایران به تاسیس و توسعه شبکه‌های مخابراتی و کامپیوتری به عنوان اپراتور و عرضه‌کننده خدمات مربوطه، حمایت و پشتیبانی از خدمات آموزشی، مشاوره‌ای، مهندسی و نظارتی در زمینه‌های تحقیقاتی، فنی و مدیریتی و مالی و اعتباری در ارتباط با بخش الکترونیکی پرداخته است. این شرکت در جایگاه ۳۱ جدول قرار گرفته و درآمد اصلی خود را از اپراتوری دارد که سهامدار ۵۱ درصدی آن است، ایرانسل درست بعد از دو شرکتی که زیرمجموعه آنهاست در رتبه ۳۲ جای‌ گرفته و درآمدی بالغ بر پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان دارد؛ که این رقم نسبت به سال گذشته حدود ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش را نشان می‌دهد. اما ایرانسل در سال گذشته نیز همین رتبه یعنی جایگاه ۳۲ را به خود اختصاص داده ‌بود که برای بازیگری که به عنوان اپراتور دوم از سال ۸۵ وارد کشور شده‌، دستاورد قابل قبولی است. ایرانسل تا سال ۹۳ که مد نظر این رده بندی است, حدود ۶۸ میلیون سیم کارت فروخته که چیزی حدود ۲۷ میلیون آن فعال بوده است، همچنین درآمد دولت از ایرانسل تاکنون به حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان از طریق حق امتیاز صدور پروانه‌های نسل دوم و سوم اینترنت و وایمکس، تسهیم درآمد، شماره‌گذاری، خدمات اجباری عمومی، حق رگولاتوری، حق فرکانس‌های واگذاری در باند GSM، حق فرکانس‌های مایکروویو، هزینه اتصال متقابل، گمرک و عوارض، مالیات بر درآمد، مالیات تکلیفی، خطوط انتقال، هزینه برق، آب، گاز و انرژی و درآمدهای شرکت‌های دولتی مخابراتی به دولت رسیده است؛ به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری خارجی از مرداد ۹۳ مجوز ارائه نسل‌های سه و چهار اینترنت را پیدا کرد و به نظر می‌رسد سال ۹۴ درآمد بیشتری از این حوزه کسب کرده باشد. آریا همراه سامانه شرکت دیگر این گروه که در همین بخش از شماره ۳۲ معرفی شد، حائز رتبه ۳۲۱ این جدول با درآمد ۱۴۵ میلیارد تومان است و سال ۱۳۸۵ با ورود اپراتور دوم به کشور، به کار طراحی و ساخت مرکز داده برای این اپراتور پرداخته تا راهکارهای نرم‌افزاری، امنیتی و مرکز داده هم برای سازمان‌های مختلف از جمله مترو ارائه ‌کند

(051-066)-B-Matn

گروه شرکت‌های مخابرات ایران

طبیعتاً شرکت مخابرات ایران رتبه اول گروه مخابرات و ارتباطات، در فهرست ۵۰۰ شرکت برتر معرفی شده که در این فهرست رتبه‌ای بهتر از ۱۵ به دست نیاورده است. این شرکت به عنوان بزرگ‌ترین کارتل ارتباطی کشور که می‌توانید در پرونده این شماره هم بخوانیدتا چه حد محل مناقشه میان دولت و سهامدارانش است، در سال ۹۲ هم همین رتبه را به خود اختصاص داده بود و با افزایش فروش حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومانی امسال هم از جایگاه خود دفاع کرده ‌است. سهامداران اصلی این شرکت عبارتند از: توسعه اعتماد مبین با۵۰ درصد به اضافه یک سهم، شرکت تعاونی سهام عدالت با ۷۸/۱۹درصد، دولت جمهوری اسلامی ‌ایران با ۲۰ درصد، سایر سهامداران حقیقی و حقوقی ۲۲/۵ و سهام ترجیحی کارمندان با پنج درصد منهای یک سهم.
البته این شرکت دارای مجموعه‌ای از شرکت‌هاست که در این حوزه فعالیت می‌کنند و برخی از آنها حتی در این فهرست دارای رتبه هستند. ارتباطات سیار مهم‌ترین این شرکت‌هاست که بیشترین درآمد مخابرات ایران را تامین می‌کند. اپراتور اول خود رتبه ۲۲ را در این فهرست به دست آورده و نسبت به سال ۹۲ یک پله صعود داشته است. همراه اول که اولین اپراتور کشور و صدرنشین این بازار هم هست سال‌ها تنها عرضه‌کننده خدمات تلفن همراه بود اما پس از ورود اپراتورهای بعدی وارد عرصه رقابتی جدی شد؛ این اپراتور که بزرگ‌ترین اپراتور کشور لقب گرفته‌، تا پایان سال ۹۳ بیش از ۶۰ میلیون سیم کارت به فروش رسانده که حدود ۳۸ میلیون از آنها فعال هستند. از سال ۹۳ ارائه خدمات اینترنت نسل‌های سه و چهار را هم دستور کار همراه اول قرار گرفته که با این حساب انتظار می‌رود این طرح‌های توسعه‌ای طی سال جاری درآمد و فروش این شرکت و شرکت مخابرات ایران را با افزایش چشمگیری مواجه کند. شرکت مخابرات ایران با ۸۹ درصد، شرکت گروه مالی ملت با یک درصد، بانک رفاه کارگران با ۵۸/۰ درصد، بانک سینا با ۴۷/۰ درصد و شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی نیروهای مسلح با ۳۶/۰ درصد سهامداران این شرکت هستند و از حدود هشت درصد سهامداران این شرکت با عنوان سایر سرمایه‌گذاران نام برده شده ‌است. ارتباطات سیار ایران در ایران و منطقه خاورمیانه رتبه اول تعداد مشترکین دائمی ‌و اعتباری را به خود اختصاص داده و هشتمین اپراتور آسیای جنوبی و بیست‌ و ‌یکمین اپراتور دنیا از این نظر است.
لیکن شرکت مخابرات ایران فقط ارتباطات سیار نیست و ۳۰ شرکت مخابرات استانی نیز دارد که تعداد هشت شرکت، در فهرست ۵۰۰ شرکت برتر از نظر فروش و درآمد جای‌ گرفته‌اند. اولین شرکت این گروه، مخابرات استان قزوین است که با دارا بودن ۴۴۰ هزار مشترک تلفن ثابت، ۹۷۴ هزار مشترک تلفن همراه و ۶۵ هزار مشترک ADSL درآمد ۶۳ میلیارد تومانی دارد و در رتبه ۴۵۵ این رده‌بندی قرار گرفته است. مخابرات استان ‌قم با رتبه ۴۵۵ و درآمد ۶۱ میلیارد‌ی، به ۴۶۳ هزار مشترک تلفن ثابت و یک میلیون مشترک تلفن همراه و همچنین ۹۲۰۰۰ مشترک ADSL خدمات ارائه می‌دهد. رتبه ۴۵۸ این رده‌بندی متعلق به استان گلستان است که ۶۲۸ هزار مشترک تلفن ثابت، یک میلیون و ۳۰۰ هزار مشترک تلفن ‌همراه و ۸۶ هزار مشترک ADSL دارد که مجموعه درآمد این شرکت را به ۵۹ میلیارد تومان در سال ۹۳ رسانده‌اند. استان کردستان با دارا بودن ۵۲۰ هزار مشترک تلفن ثابت، یک میلیون و۱۰۰ هزار مشترک تلفن همراه و ۵۵ هزار مشترک ADSL درآمدی ۵۷ میلیاردی داشته و رتبه ۴۶۴ را در اختیار دارد. سیستان و بلوچستان با رتبه ۴۶۸ و درآمد ۵۷ میلیاردی به ۶۸۰ هزار مشترک تلفن ثابت و یک میلیون و ۴۰۰ هزار مشترک تلفن همراه و ۵۵ هزار مشترک ADSL خدمات ارائه می‌دهد.

(051-066)-B-Matn

استان هرمزگان استان ۴۷۱ این رتبه‌بندی است که درآمد ۵۶ میلیاردی خود را از ۶۱۱ هزار مشترک تلفن ثابت، یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک تلفن همراه و ۵۶ هزار مشترک ADSL کسب کرده. کرمانشاه با ۶۰۰ هزار مشترک تلفن ثابت و یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک تلفن همراه و ۸۶ هزار مشترک ADSL درآمدی ۵۲ میلیاردی دارد و رتبه ۴۹۰ این جدول را به خود اختصاص داده است. آخرین شرکت مخابرات استانی در این فهرست استان لرستان است که درآمد ۵۱ میلیاردی خود را از ارائه سرویس به ۵۰۰ هزار مشترک تلفن ثابت، یک میلیون و ۳۰۰ هزار مشترک تلفن همراه و ۵۶ هزار مشترکADSL به دست آورده و رتبه ۴۹۲ این رتبه‌بندی را در سال ۹۳ به خود اختصاص داده است.
از این گروه یک شرکت دیگر هم هست که اکنون منحل شده. شرکت ارتباطات ثابت ایران به عنوان متولی ایجاد، بهره‌برداری، توسعه و نگهداری شبکه‌های ارتباطی در حوزه شبکه‌های غیرمادر مخابراتی در زیرمجموعه شرکت مخابرات ایران، اسفندماه ۹۱ تشکیل شد. این کار قبلاً بر عهده شرکت مخابرات ایران و مخابرات‌های استانی بود اما با به وجود آمدن این شرکت برای مخابرات در زمینه ارتباطات ثابت، عملاً مخابرات‌های‌ استانی به حاشیه رانده شدند زیرا وظیفه اصلی آنها از این پس در اختیار آشنای اول نام تجاری این شرکت قرار گرفته بود.
همچنین تولید هر نوع دستگاه و برنامه اعم از سخت‌افزار و نرم‌افزار، ارائه خدمات ارزش افزوده، ارائه هر نوع سرویس مبتنی بر شبکه‌های مخابراتی و ارتباطی، همکاری با سایر اپراتورها در زمینه مبادله اطلاعات و ترانزیت ترافیک از دیگر کارهایی بود که این شرکت برای آن گمارده شد. در اساسنامه این شرکت مدیریت برنامه‌ریزی و پیاده‌‌سازی ارزش‌های تخصصی و تحقیقات، اخذ یا اعطای نمایندگی در داخل و خارج از کشور، دریافت و صدور انتقال فناوری و شرکت در مناقصه‌ها و مزایده‌های بین‌المللی هم آمده بود و قرار بود تمامی ‌شرکت‌های مخابرات استان‌ها به معرفی برند آشنای اول بپردازند. اما این شرح وظایف باعث شد فعالیت‌های این شرکت با مخابرات‌های استانی موازی باشد و به همین دلیل این شرکت که در ابتدای تاسیس هم با انتقاداتی مواجه بود، رو به انحلال برود. این شرکت سال ۹۳ رتبه ۴۶۷ را به خود اختصاص داده و درآمد ۵۷ میلیاردی داشته که نسبت به سال ۹۲، ۲۹ میلیارد تومان بیشتر است.
پرداخت اول کیش یا جیرینگ شرکت دیگر این گروه است که در رتبه ۱۵۷ این فهرست از نظر فروش و درآمد قرار دارد. این شرکت که از پنج سال گذشته به عنوان یکی از شرکت‌های وابسته به مخابرات ایران و شرکت همراه اول در حوزه کیف پول الکترونیکی فعالیت دارد، درآمدی ۵۸۲ میلیاردی به دست آورده که نسبت به سال ۹۲ افزایش چشمگیری داشته. درآمد این شرکت در سال ۹۲ حدود ۲۸ میلیارد تومان ثبت شده است. جیرینگ پس از راه‌اندازی کیف پول همراه، به منظور پوشش سراسری خدمات مالی همراه، سرویس‌های همبانک، جیرینگ کارت و رمز یکبارمصرف را در حوزه بانکداری همراه به راه انداخته است.
پیشگامان خدمات اول مخابرات تهران مبین که در رتبه ۲۳۶ شرکت‌های برتر ایران قرار گرفته، درآمدی بالغ بر ۲۵۹ میلیارد تومان داشته که نسبت به سال ۹۲ حدود ۲۱۰ میلیارد تومان افزایش را نشان می‌دهد. این شرکت توانست بالاترین ارتقای رتبه و ارزش افزوده را نیز در میان شرکت‌های برتر کشور کسب کند و نسبت به سال قبل ۲۳۳ پله صعود داشته باشد. پیشگامان خدمات اول به نوعی اولین ارائه‌دهنده خدمات امور مشترکین همراه اول به ‌صورت شبانه‌روزی، غیرحضوری و تحویل در محل است و کار پاسخگویی به سامانه اطلاع‌رسانی و پرداخت ۹۹۹۰ و ۱۸۶۸، پاسخگویی و مشاوره طرح‌های خدمات ارزش افزوده همراه اول، مرکز تماس و پاسخگویی به سامانه جیرینگ، مرکز فروش تلفنی و ارسال رایگان خدمات اینترنت پرسرعت بی‌سیم سراسری وایمکس مبین‌نت، توزیع قبوض همراه اول استان تهران، توزیع قبوض مشترکین VIP همراه اول استان تهران، فروش اینترنتی و پخش کشوری کارت شارژ و شارژ الکترونیکی همراه اول و تالیا در کشور و طرح‌های اینچنینی اپراتور اول را بر عهده دارد. همچنین ابتدای سال ۹۳ مطابق یک تفاهم‌نامه، تمامی ‌امور شرکت‌های مخابراتی استان‌ها شامل دبیرخانه، امور مربوط به واگذاری خطوط مراکز مخابراتی، امور مربوط بهMDF مراکز مخابراتی، امور مربوط به پاسخگویی امور مشترکین، بررسی و انجام مسائل مربوط به مشترکین و صورت‌حساب کارکرد تلفن ثابت، امور مشترکین و متقاضیان و آبونمان تلفن سیار، توزیع کارت‌های اعتباری تلفن و IN، پشتیبانی شبکه دیتا، امور مربوط به پاسخگویی ۱۱۸، امور مربوط به پشتیبانی مالی و اداری و خدمات انتظامات و نگهبانی به شرکت خدمات اول مخابرات واگذار شده است.
دیگر شرکت این فهرست که مخابرات سهامدار اصلی آن است، مبین‌نت نام دارد؛ که اسفندماه ۸۷ با پرداخت ۱۰۶ میلیارد تومان توانست پروانه اپراتوری وایمکس در ۳۰ استان کشور را به دست آورد. همراه اول با ۴۰ درصد سهم، شرکت پژوهش و توسعه با ۲۰ درصد سهم، شرکت صنایع ارتباطی پایا با ۲۰ درصد سهم و بانک تات نیز با ۲۰ درصد سهم ترکیب سهامداران مبین‌نت را تشکیل می‌دهند. مبین‌نت با پوشش سراسری در ایران سرویس‌های گوناگونی مانند خدمات ویژه سازمانی، اینترانت، پهنای باند اختصاصی و شبکه اختصاصی مجازی به همراه سرویس پایه اینترنت خانگی و شخصی را ارائه می‌دهد. این شرکت طی آبان ۹۳ توانست پروانه‌ ایجاد شبکه و ارائه‌ فناوری TD-LTE را در کلیه‌ استان‌های کشور با عنوان «انتقال داده مبتنی بر فناوری بی‌سیم ثابت» دریافت کند. مبین‌نت رتبه ۲۴۸ را سال ۹۳ کسب کرده است و فروش آن بالغ بر ۲۴۱ میلیارد تومان بوده، در حالی که این میزان برای سال ۹۲ حدود ۱۵۷ میلیارد تومان ثبت شده بود.

(051-066)-B-Matn

گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات سینا

گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات سینا سال ۹۳، رتبه ۳۰ را کسب کرده که نسبت به سال گذشته یک پله صعود داشته است. فروش این شرکت نیز بالغ بر پنج هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۹۲ حدود هزار میلیارد تومان افزایش را نشان می‌دهد. این شرکت به عنوان هلدینگ تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات بنیاد مستضعفان، کسب و کارهای مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات بنیاد مستضعفان را اداره می‌کند و قبلاً با نام شرکت گسترش الکترونیک سینا مشغول فعالیت بود. بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی‌ در حال حاضر با مشارکت در مجموعه‌های بزرگ فاوای کشور همچون شرکت‌های ایرانیان‌نت -که شاید شما آن را به عنوان اپراتور چهارم بشناسید- و آریاهمراه سامانه، در کشور فعال است. زیرمجموعه‌های این شرکت هم در این فهرست جایگاه‌های بالایی در اختیار دارند؛ از جمله شرکت پرداخت اول کیش یا همان جیرینگ که ۲۲ درصد سهام آن متعلق به گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات سیناست که پیشتر درباره آن صحبت شد. شرکت مهندسی ایران برنا و گسترش الکترونیک ایران از دیگر زیرمجموعه‌های این شرکت به شمار می‌روند. شرکت مهندسی ایران برنا در زمینه طراحی و توسعه راهکارهای نرم‌افزاری در زمینه‌های آی‌تی و تکنولوژی‌های صنعتی فعالیت می‌کند اما گسترش الکترونیک ایران به تاسیس و توسعه شبکه‌های مخابراتی و کامپیوتری به عنوان اپراتور و عرضه‌کننده خدمات مربوطه، حمایت و پشتیبانی از خدمات آموزشی، مشاوره‌ای، مهندسی و نظارتی در زمینه‌های تحقیقاتی، فنی و مدیریتی و مالی و اعتباری در ارتباط با بخش الکترونیکی پرداخته است. این شرکت در جایگاه ۳۱ جدول قرار گرفته و درآمد اصلی خود را از اپراتوری دارد که سهامدار ۵۱ درصدی آن است، ایرانسل درست بعد از دو شرکتی که زیرمجموعه آنهاست در رتبه ۳۲ جای‌ گرفته و درآمدی بالغ بر پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان دارد؛ که این رقم نسبت به سال گذشته حدود ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش را نشان می‌دهد. اما ایرانسل در سال گذشته نیز همین رتبه یعنی جایگاه ۳۲ را به خود اختصاص داده ‌بود که برای بازیگری که به عنوان اپراتور دوم از سال ۸۵ وارد کشور شده‌، دستاورد قابل قبولی است. ایرانسل تا سال ۹۳ که مد نظر این رده بندی است, حدود ۶۸ میلیون سیم کارت فروخته که چیزی حدود ۲۷ میلیون آن فعال بوده است، همچنین درآمد دولت از ایرانسل تاکنون به حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان از طریق حق امتیاز صدور پروانه‌های نسل دوم و سوم اینترنت و وایمکس، تسهیم درآمد، شماره‌گذاری، خدمات اجباری عمومی، حق رگولاتوری، حق فرکانس‌های واگذاری در باند GSM، حق فرکانس‌های مایکروویو، هزینه اتصال متقابل، گمرک و عوارض، مالیات بر درآمد، مالیات تکلیفی، خطوط انتقال، هزینه برق، آب، گاز و انرژی و درآمدهای شرکت‌های دولتی مخابراتی به دولت رسیده است؛ به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری خارجی از مرداد ۹۳ مجوز ارائه نسل‌های سه و چهار اینترنت را پیدا کرد و به نظر می‌رسد سال ۹۴ درآمد بیشتری از این حوزه کسب کرده باشد. آریا همراه سامانه شرکت دیگر این گروه که در همین بخش از شماره ۳۲ معرفی شد، حائز رتبه ۳۲۱ این جدول با درآمد ۱۴۵ میلیارد تومان است و سال ۱۳۸۵ با ورود اپراتور دوم به کشور، به کار طراحی و ساخت مرکز داده برای این اپراتور پرداخته تا راهکارهای نرم‌افزاری، امنیتی و مرکز داده هم برای سازمان‌های مختلف از جمله مترو ارائه ‌کند

(051-066)-B-Matn

شرکت ملی انفورماتیک

شرکت ملی انفورماتیک که سال ۱۳۶۹ ثبت شده، یکی از مهم‌ترین شرکت‌های این فهرست است که در جمع ۱۰۰ شرکت برتر قرار گرفته. این شرکت با درآمد حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومانی با کاهش حدود ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد نسبت به سال گذشته، رتبه ۷۷ این جدول را به خود اختصاص داده است. فعالیت‌های این شرکت در زمینه مدیریت سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در حوزه فناوری اطلاعات به ویژه بانکداری الکترونیکی عبارتند از: پیشبرد اهداف عمده طرح جامع اتوماسیون بانکی کشور از جمله سیستم‌های پرداخت ملی فرهنگ‌سازی و ترویج استفاده از ابزارهای الکترونیکی در سطوح مختلف نظام بانکی و جامعه بررسی و تحقیق در مورد فناوری‌های جدید و خدمات نوین در زمینه آی‌تی. سهامداران این شرکت عمدتاً بانک هستند که بانک مرکزی ایران با ۵/۴۸ درصد، بانک ملی با حدود ۲۲ درصد، صادرات با ۲۱ درصد و بانک صنعت و معدن با حدود پنج درصد ترکیب سهامداران این شرکت را تشکیل می‌دهند؛ چهار درصد سهام این شرکت نیز به سایر سهامداران تعلق دارد. دیگر زیرمجموعه شرکت ملی انفورماتیک، شرکت خدمات انفورماتیک است که سال ۱۳۷۲ در راستای سیاست‌های بانک مرکزی برای ایجاد و راه‌اندازی سیستم جامع اتوماسیون بانکی کشور تاسیس شده و تا همین امروز هم کارکرد حاکمیتی یا رقابتی‌اش محل مناقشه بازوهای بانک‌های دیگر و بازیگران کم و بیش خصوصی است. این شرکت رسماً طراحی و تولید نرم‌افزارهای تخصصی، ایجاد و گسترش شبکه اختصاصی بانکی، عرضه و تولید دستگاه‌های خودپرداز پایانه فروش و ارائه خدمات مورد نیاز بانک‌ها به صورت برون‌سپاری را انجام می‌دهد ولی تقریباً تمامی شبکه‌های یکپارجه بانکی و مشهورتر از همه شتاب، زیر نظر آنهاست. رتبه این شرکت در میان ۵۰۰ شرکت برتر ۱۲۱ است و درآمدی ۸۷۸ میلیاردی در سال ۹۳ و درآمد ۷۶۱ میلیاردی در سال ۹۲ کسب کرده است. توسعه و گسترش سامانه‌های حاکمیتی و محصولات بین‌بانکی، توسعه بانکداری الکترونیکی و زیرساخت‌های ملی مرتبط به منظور ارتقای نقش نظارتی بانک مرکزی، مدیریت یکپارچه امنیت اطلاعات و مدیریت ریسک، برنامه محوری با نگرش پایداری سرویس‌ها و ارتقای فرآیندهای پشتیبان از جمله وظایف و اهداف این سازمان به شمار می‌روند. شرکت خدمات انفورماتیک برای دومین بار، سال ۹۳ از سوی سازمان مدیریت صنعتی موفق به کسب رتبه اول در گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته در همایش ۱۰۰ شرکت برتر شد و بین ۱۰۰ شرکت دوم این فهرست رتبه چهارم بالاترین ارزش افزوده و رتبه دوم بیشترین سودآوری و رتبه سوم بیشترین بازدهی فروش را به خود اختصاص داده است. زیرمجموعه دیگر این دو شرکت داده‌ورزی فرادیس البرز است که با ۲۴ پله صعود نسبت به سال قبل در جایگاه ۳۵۱ این جدول ثبت شده و درآمد ۱۱۲ میلیارد تومانی دارد. این شرکت در زمینه تولید و مونتاژ ATM، آزمایشگاه تست و کنترل کیفیت VSATو پایانه‌های پرداخت بانکی فعالیت می‌کند و به نوعی یکی از اقمار شرکت خدمات انفورماتیک است.

پرداخت الکترونیکی

شاپرک اولین شرکت از گروه پرداخت الکترونیکی است که در رتبه ۱۴۸ جدول برترین‌های کشور قرار گرفته‌. این شرکت که خدمات تراکنش بین پایانه‌های پرداخت را انجام می‌دهد، سال ۹۳ درآمدی حدود ۶۴۵ میلیارد تومانی به همراه ‌داشته ‌است. شاپرک در مقایسه با بازیگران بانکی شرکت جوانی است و سال ۱۳۹۰ با سهامداری بانک‌های کشور برای حصول اطمینان از رعایت استانداردها و ضوابط، تطبیق عملیات پرداخت الکترونیکی با ضوابط مبارزه با پولشویی، کاربری بهینه سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده، افزایش سطح پوشش پایانه‌های فروش برای بهبود پرداخت‌های الکترونیکی به وجود آمد.

(051-066)-B-Matn

رتبه بعدی این جدول متعلق به تجارت الکترونیک پارسیان است که درست بعد از شاپرک در رتبه ۱۴۹ با فروش ۶۴۲ میلیاردی، با افزایش قابل توجهی نسبت به سال ۹۲ قرار داده ‌شده ‌است. سال ۹۲ رتبه این شرکت ۲۲۹ اعلام شده ‌بود. این شرکت حدوداً ۱۵ساله با هدف ایجاد، گسترش و توسعه بستر مناسب جهت ارائه خدمات کارت‌های الکترونیکی بانکی و تجارت الکترونیکی به وجود آمده و اولین شرکت PSP ایران است. بانک‌های تجارت، پارسیان و شرکت‌های سرمایه‌گذاری آتیه‌پارسیس، غدیر و خوارزمی ‌و شرکت تعاونی تولیدی توزیعی کارکنان بانک پارسیان سهامداران این شرکت هستند. سال ۹۳ با توسعه زیرساخت‌های مخابراتی و ارتباطی ظرفیت ارائه خدمات شرکت چهار برابر و با ارتقای سایت مرکزی و سوئیچ ظرفیت جذب تراکنش به سه برابر افزایش یافته و نتیجه اینکه سال۹۳ بیش از ۶۰ درصد سهم تراکنش‌های اینترنتی در اختیار این شرکت بوده که نسبت به سال قبل ۵۹ درصد، تعداد تراکنش‌ها ۳۹ درصد، مبلغ تراکنش‌ها ۴۱ درصد و تعداد دستگاه‌های POS حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است.
پرداخت الکترونیک سامان کیش، شرکت بعدی گروه پرداخت الکترونیکی در فهرست با رتبه ۲۹۶ است. درآمد ۱۶۸ میلیاردی این شرکت نسبت به سال گذشته افزایش حدود ۱۰۰ میلیاردی داشته است. شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش با هدف ارائه راهکارهای نوین پرداخت الکترونیکی و با تمرکز بر دو حوزه خدمات کارت و ایجاد شبکه فراگیر پذیرندگان کارت، سال ۸۲ آغاز به کار کرده و ارائه خدمات تجارت الکترونیکی، ارائه راه‌حل‌های پرداخت‌های خرد و کلان اینترنتی، نصب و پشتیبانی دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی، ارائه خدمات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری پرداخت به شبکه‌های بانکی، سازمان‌های دولتی و بانک‌ها، ارائه راه‌حل و اجرای طرح‌های جامع در زمینه گسترش انواع کارت‌های الکترونیکی و ارائه خدمات پرداخت از طریق تلفن همراه از جمله فعالیت‌های این شرکت به شمار می‌روند.
شرکت هلدینگ فن‌آوران هوشمند بهسازان فردا با رتبه ۱۹۷ در این جدول قرار گرفته است و زیرمجموعه این شرکت یعنی به‌پرداخت ملت هم در این فهرست رتبه ۳۱۶ دارد و درآمد ۱۴۷ میلیاردی آن نسبت به سال گذشته کاهش نشان می‌دهد بی‌شک متاثر از رفتن شماری از مدیرانش است. به‌پرداخت ملت از شرکت‌های زیرمجموعه بانک ملت است که سال ۱۳۸۴ با هدف فعالیت در حوزه خدمات پرداخت الکترونیکی تاسیس شده و یکی از PSP ‌های فعال در حوزه بانکداری الکترونیکی محسوب می‌شود. ارائه خدمات پرداخت از طریق پایانه‌های فروشگاهی، شبکه پرداخت اینترنت، سامانه پاسخ صوتی محاوره‌ای، دستگاه کیوسک و ارائه خدمات پرداخت الکترونیکی بهای سوخت از جمله خدمات این شرکت است.
رتبه ۳۳۸ فهرست برترین شرکت‌ها به شرکت کارت اعتباری کیش با ۱۲۰ میلیارد تومان درآمد اختصاص دارد. این PSP خدماتی مانند فعالیت در زمینه شبکه‌های رایانه‌ای اطلاع‌رسانی، ایجاد و اداره شبکه‌های گسترده رایانه‌ای، ارائه خدمات پرداخت و ارائه خدمات مربوط با استفاده از انواع سیستم‌ها و مکانیسم‌های مرتبط از جمله خرید و فروش، اجاره و پشتیبانی دستگاه‌های خودپرداز و پایانه فروش و ارائه خدمات پول‌گذاری و پول‌رسانی به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری و فعالیت در زمینه خرید و ساخت و پیاده‌سازی و راهبری سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری عرضه می‌کند.

(051-066)-B-Matn

هلدینگ‌های فناوری

فناپ که شاید بزرگ‌ترین مجموعه شرکت فعال در زمینه فناوری اطلاعات و رایانه باشد، رتبه ۱۴۵ فهرست برترین‌های ایران را کسب کرده و درآمدی نزدیک به ۶۶۱ میلیارد تومان، یعنی حدود ۲۵۰ میلیارد تومان افزایش نسبت به سال قبل داشته است. شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان یا فناپ در سال ۱۳۸۴ با سرمایه‌گذاری گروه مالی پاسارگاد تاسیس شده و ابتدا با هدف فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات، مدیریت و ارزیابی و نظارت بر اجرای پروژه‌‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات و ارائه خدمات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری به کلیه اعضای گروه مالی پاسارگاد، به فعالیت پرداخت. اکنون با گسترش فعالیت‌های خود در این عرصه‌ها به ویژه حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، علاوه بر بانک پاسارگاد به تعدادی دیگر از بانک‌های کشور، موسسات مالی و اعتباری و شرکت‌های بزرگ نیز خدمات ارائه می‌دهد. این شرکت در حوزه‌های مالی، بانکی و بیمه‌ای، ارتباطات و مخابرات، حمل و نقل هوشمند، سلامت هوشمند، مدیریت منابع سازمانی، مراکز داده، امنیت و تجهیز ساختمان‌ها و شعبه‌های هوشمند به ارائه راهکار می‌پردازد. فناوری اطلاعات داتام کیش هم به عنوان زیرمجموعه این شرکت با درآمد ۵۸ میلیارد تومان در رتبه ۴۶۰ این جدول قرار گرفته و نسبت به سال گذشته درآمد دو برابری داشته و رتبه اول بیشترین بازده دارایی را در بین ۱۰۰ شرکت پنجم به خود اختصاص داده است.
شرکت سرمایه‌گذاران فناوری توسن میان این شرکت‌ها رتبه ۲۶۳ را با ۲۰۸ میلیارد تومان درآمد کسب کرده است. این شرکت سال ۱۳۷۸ تاسیس شده و تا سال ۱۳۸۷ تحت عنوان کیش وِیر و پس از آن با نام توسن به ارائه خدمات متنوع فناوری اطلاعات در صنعت بانکداری کشور و ارگان‌های دولتی پرداخته و در حال حاضر بالغ بر ۳۰ همکار تجاری دارد. توسن در زمینه‌های بانکی و پرداخت، کسب و کار و دولت الکترونیکی فعالیت می‌کند. توسعه سامانه‌های نرم‌افزاری نگین از جمله فعالیت‌های این شرکت است و بخش اعظم فعالیت‌های کلیدی و خدمات اصلی توسن مربوط به حوزه نرم‌افزار می‌شود. توسعه فن‌افزار توسن یکی از زیرمجموعه‌های این شرکت در حوزه پرداخت الکترونیکی، رتبه ۳۱۳ این رده‌بندی را به خود اختصاص داده و درآمد ۱۵۰ میلیاردی به همراه داشته است. هم فناپ و هم توسن در همین بخش پیش از این برای شما بازدید و روایت شده‌اند.
رتبه ۴۲۹ این جدول به فن‌آوا داده شده که یکی از هلدینگ‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات است و با رویکرد سرمایه‌گذاری در طرح‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، به طور تخصصی در طرح‌های زیرساختی به صورت شبکه جامع و یکپارچه، در سطح کشور و تامین نیازهای سازمان‌های بزرگ اقتصادی، با سرمایه‌ای بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال در سال ۱۳۸۱ تاسیس شد. شرکت فناوران طلوع شبکه، شرکت مدیریت صنایع نوین تامین، شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا، شرکت توسعه و تامین شریف، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت گروه بهمن و بیمه مرکزی ایران سهامداران این شرکت هستند و حدود ۱۰ شرکت هم زیرمجموعه این شرکت به حساب می‌آیند.

نرم‌افزاری‌ها

در بین نرم‌افزاری‌ها شرکت قدیمی ایران‌ارقام با رتبه ۳۷۵ و درآمد ۹۷ میلیارد تومان پیشتاز است. این شرکت باسابقه که سال ۱۳۳۵ تاسیس شده و شرکت سرمایه‌گذاری فرهنگیان، مجتمع اقتصادی کمیته امداد امام خمینی(ره)، شرکت سامان فرهنگیان شرکت، سرمایه‌گذاری سرمایه گستر سهند و شرکت سرمایه‌گذاری تدبیر فرهنگیان، سهامداران آن هستند؛ در زمینه‌های تجهیزات و راهکارهای بانکی، سیستم‌های کامپیوتری و تجهیزات فروشگاهی، تجهیزات و راهکارهای ذخیره‌سازی شبکه به ارائه محصول می‌پردازد.
همکاران سیستم با رتبه ۳۹۲ و درآمد ۸۹ میلیاردی شرکت نرم‌افزاری دیگری است که در این لیست قرار گرفته. این شرکت ۲۹ساله در زمینه‌‌ راهکارهای جامع مالی، سیستم‌های اطلاعات مدیریت و فناوری تولید نرم‌افزار فعالیت می‌کند و ۵۱ شرکت زیرمجموعه دارد که شامل ۲۴ شرکت منطقه‌ای، ۲۱ شرکت تحت لیسانس و شش شرکت تخصصی است. افزارپرداز رمیس دارای رتبه ۴۱۲ این جدول با درآمد ۷۸ میلیارد تومانی است که در زمینه خدمات مراکز داده، مرکز کنترل و مدیریت شبکه، مرکز عملیات امنیت، مجازی‌سازی ذخیره‌سازی‌های مرکزی و شبکه‌های ذخیره‌سازی فعالیت می‌کند. شرکت بین‌المللی مهندسی سیستم‌ها و اتوماسیون هم دارای رتبه ۴۹۴ این جدول با درآمد حدود ۵۱ میلیاردی است.

(051-066)-B-Matn

سخت‌افزاری‌ها و ATM

رتبه ۳۸۴ این رده‌بندی به شرکت توسعه الکترونیکی خدمات آدونیس البرز تعلق دارد که درآمد ۹۳ میلیاردی آن نسبت به سال گذشته حدود دو برابر رشد را نشان می‌دهد. این شرکت که سال ۹۱ به منظور تامین و پشتیبانی تجهیزات پرداخت الکترونیکی تاسیس شده، در حوزه‌های تامین و پشتیبانی تجهیزات پرداخت الکترونیکی، تامین دستگاه‌های خودپرداز، پشتیبانی و نگهداری دستگاه‌های خودپرداز و ارائه راه‌حل‌های جامع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در حوزه شبکه‌های خودپرداز مشغول فعالیت است.
در میان سخت‌افزاری‌ها توسعه تجارت ماتریس، رتبه ۴۲۵ و درآمد ۷۳ میلیارد تومانی دارد که نسبت به درآمد ۱۲ میلیارد تومانی در سال ۹۲ افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد. این شرکت از سال ۱۳۷۶ در زمینه تولید، صادرات و واردات و خرید و فروش کلیه تجهیزات و سخت افزار رایانه فعالیت می‌کند و نماینده انحصاری تولید و پخش برخی برندها همچون MSI است. رتبه بعدی هم به اندیشه نگار پارس تعلق دارد که با شرکت‌های بزرگی مانند اچ‌پی و جونیپر همکاری می‌کند و در زمینه مرکز داده و رایانش ابری راهکار ارائه می‌دهد. این شرکت نیز در رتبه ۲۳۲ رتبه‌بندی با درآمد ۲۶۲ میلیارد تومانی قرار گرفته است. توسعه ریزکامپیوترهای ایران هم به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های داده‌پردازی، آخرین شرکت رایانه‌ای این فهرست با رتبه ۴۹۸ و درآمد ۵۰ میلیارد تومانی است

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz