نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 37 باشگاه مدیران استارت‌آپ صفحه 66

چگونه دختران استارت‌آپ ورزشی به راه انداختند

مثل یک دختر*

ورزشان

ورزشان
زمینه کاری: استارت‌آپ ورزشی
نیروی انسانی: ۱۵ نفر سال تاسیس: ۱۳۹۴

زندگی پراسترس و کم‌تحرک بیشتر ما در سال‌های اخیر باعث شده باشگاه‌های ورزشی در دهه گذشته رونق بیشتری بگیرند و در هر محله و کوچه‌ای یک باشگاه ورزشی تاسیس شود. نیاز مردم به پیدا کردن باشگاه‌های مناسب که رشته‌های مورد علاقه‌شان را در ساعت‌های مناسب ارائه کند، سبب شده پلتفرم اینترنتی جدید روی کار بیاید تا کار را برای مردم راحت‌تر کند. ورزشان یک استارت‌آپ ورزشی است که تلاش می‌کند باشگاه‌ها و مراکز ورزشی را با مشتریان بالقوه‌شان آشنا و مشتریان را نیز از طریق ارائه دوره‌های باتخفیف به عضویت در باشگاه‌ها ترغیب کند. اما ورزشان یک ویژگی دیگر هم دارد و آن اینکه توسط دو دختر جوان تاسیس شده که انگیزه زیادی برای رشد و گرفتن سهم خود از بازار نوآورانه استارت‌آپی دارند.
در یک ظهر گرم تابستانی به ساختمانی در یوسف‌آباد رفتیم تا از استارت‌آپ این شماره گزارش بگیریم. ورزشان در یکی از واحدهای ساختمانی ساکن است که قبلاً مکان یکی از استارت‌آپ‌های رونق‌گرفته این روزها بود. ماندانا مرتضوی و شبنم محمدی که در استارت‌آپ گرایند پیوست خودشان را به تیم پیوست معرفی کرده بودند، به عنوان دو بنیانگذار این استارت‌آپ به استقبال ما آمدند و از نزدیک با ساز و کار تجارت‌شان آشنایمان کردند. این دو دانش‌آموخته عمران یکی از دانشگاه‌های خوب و معروف ‌هستند و دوستی چندساله‌ای با هم دارند. داستان ورزشان از آنجا آغاز می‌شوند که این دو دوست یک روز که به دنبال باشگاه ورزشی‌ای برای پر کردن اوقات فراغت خود می‌گشته‌اند، متوجه جای خالی یک پلتفرم معرفی و بانک اطلاعاتی می‌شوند و با خود فکر می‌کنند چرا ما این جای خالی را پر نکنیم؟
اما ماجرا به این سادگی‌ها هم نبود. این دو نفر در رشته‌ای که سال‌ها برای آن زحمت کشیده و درس خوانده بودند مشغول کار بودند و باید ریسک رها کردن شغل و ساختن یک کسب و کار جدید از صفر را می‌پذیرفتند؛ از سوی دیگر به نظرشان کار کردن در سیستمی که در آن مشغول بودند آنها را به جایگاهی که در انتظارش بودند، نمی‌رساند و به نظر رسید جای پیشرفت زیادی برای زنان در آن وجود ندارد. پس به این فکر افتادند که ایده بکر خود را پی بگیرند و نیاز جامعه را برطرف کنند و در عین حال کاری برای خودشان راه بیندازند چون به نظر می‌رسید ایده راه‌اندازی یک استارت‌آپ ورزشی به اندازه کافی محکم و قابل اتکا بود که بتوان ریسک و هزینه آن را پذیرفت و طرحی نو درانداخت. ماندانا مرتضوی درباره تجربه خود از آن روزها می‌گوید:«وقتی شما در یک محله زندگی می‌کنید احتمالاً از در و دیوار و سوپرمارکت و اعلامیه‌های مختلف متوجه می‌شوید که در محل زندگیتان چه باشگاه‌های ورزشی‌ای وجود دارد، به خصوص اگر برای مدت طولانی در محل زندگی کرده و با کوچه و پس‌کوچه‌های آن آشنا باشید. اما وقتی برای کار به یک محل جدید می‌روید، به خصوص اگر در مناطق مرکزی شهر مشغول شوید، دیگر شناختن و سر درآوردن از مکان‌های ورزشی و ساعت‌ها و رشته‌های موجودشان کار آسانی نخواهد بود، با جست‌وجوی اینترنتی هم نتیجه چندان جالبی نمی‌گیرید.»

جایی برای دویدن

از طرفی اکثر باشگاه‌های ورزشی فعالیت خوبی در فضای اینترنت ندارند یعنی به ندرت می‌توانید در یک باشگاه به صورت اینترنتی ثبت‌نام کنید یا حتی از دوره‌ها و ساعت کار آن مطلع شوید. اکثر باشگاه‌ها یا مکان‌های ورزشی در وب‌سایت‌های خود برای اطلاع یافتن از این نکات، از شما می‌خواهند با تلفن باشگاه تماس بگیرید یا حضوراً مراجعه کنید. بنیان‌گذاران ورزشان می‌گویند تلاش کرده‌اند قسمتی از این جای خالی را پر کنند و این اوضاع نابسامان را کمی بهبود بخشند. بنابراین آنها از اواخر سال ۹۲ تصمیم گرفتند سایت ورزشان را به وجود بیاورند اما پیش از آن هم لازم بود اقدامات زیادی انجام شود. مردادماه ۹۳ این دو دوست از محل کار خود به مدت یک ماه مرخصی گرفتند و تحقیقات و بازاریابی باشگاه‌های ورزشی را آغاز کردند. پس از یک ماه با وجود کار دشوار و عظیمی که مرتضوی و محمدی به چشم دیدند و دردسرهایی که به جان خریدند، از کار خود در شرکت‌های محل کارشان استعفا دادند.
استعفا دادن از یک شغل خوب، معمولاً از دید خانواده‌ها امری پذیرفته‌شده نیست و برای بسیاری به خصوص پدر و مادرها که از نسل قبل هستند، راه‌ انداختن یک کار جدید در فضای اینترنت و استارت‌آپ بیشتر به یک سرگرمی و اتلاف وقت و سرمایه شبیه است. ضمن اینکه همه استارت‌آپ‌ها نیز به سرانجام موفقی نمی‌رسند و اغلب در یکدیگر حل می‌شوند. راه‌اندازی ورزشان برای دو بنیانگذار آن مصادف شد با زمان ازدواج آنها و خوشبختانه همسران‌شان از کارشان حمایت کردند و این مساله به طور کلی به نفع کسب و کار آنان تمام شد.
نکته دیگری که بنیانگذاران ورزشان را بیشتر به ترک کار قبلی خود ترغیب و به کسب و کار جدید امیدوار کرد فضای چالشی راه انداختن یک کسب و کار نو بود. وقتی شما یک استارت‌آپ را از لحظه صفر شروع می‌کنید و تلاش می‌کنید بر تمام چالش‌های آن پیروز شوید، خواه ناخواه نکته‌های زیادی را یاد می‌گیرید و به وضوح پیداست که دختران استارت‌آپی ما شوق زیادی به یادگیری دارند. وقتی با آنها صحبت می‌کنید می‌بینید که در راه توسعه ورزشان چند تخصص دشوار را فرا گرفته‌اند و حتی شبنم محمدی می‌گوید دوره مربیگری بدنسازی را نیز گذرانده است. به علاوه تجربه نشان داده بسیاری از متخصصان و افراد بااستعداد کار خود را در شرکت‌های موفق رها می‌کنند و کار کردن در فضای یک استارت‌آپ را ترجیح می‌دهند. به نظر می‌رسد فضای دوستانه و پویای یک شرکت نوپا هرچند چندان امنیت و ثبات با خود نداشته باشد، توجه افرادی را که علاقه‌مند به این فضا هستند جلب می‌کند و به نوعی آنها را دلبسته کار می‌کند.

ورزشان در ساختمانی مستقر است که با فضای استارت‌آپی بیگانه نبوده است.

ورزشان در ساختمانی مستقر است که با فضای استارت‌آپی بیگانه نبوده است.

از رنجی که می‌بریم

در فاصله ترک کار قبلی و راه‌اندازی کار جدید برای آموختن استارت‌آپ و راهی که قصد پیمودن آن را داشتند، تلاش زیادی کردند. ماندانا مرتضوی درباره آن دوران می‌گوید:«تا جان در بدن داشتیم در دوره‌های مختلف و رویدادهای گوناگون شرکت کردیم. دوره‌های برنامه‌نویسی، تبلیغات، بازاریابی و گرافیک را گذراندیم و اکنون نیز من در حال آموزش نوشتن اپلیکیشن برای اندروید هستم و شبنم در حال آموختن نوشتن برنامه برای iOS. علت هم این است که فکر می‌کنیم متاسفانه نیروی کاری که به خدمت می‌گیریم نسبت به کاری که انجام می‌دهد دلسوزی و تعلق خاطر ندارد و ما ناچار هستیم بسیاری از کارها را خودمان انجام بدهیم. تیم‌هایی داشتیم که آمدند و کار کردند و در مرحله‌ای که واقعاً حساس بود کار را رها کردند. این مساله باعث شد که تصمیم بگیریم در حوزه‌های دیگر نیز خودمان تسلط پیدا کنیم. رقبای زیادی هم داشتیم که در مدت کم آمدند و محو شدند. بی‌دلیل نیست که کسی وارد این صنف نمی‌شود، کار با این صنف بسیار دشوار است. تاکنون ۳۵۰ باشگاه ثبت کرده‌ایم که هر یک ۱۰ تا ۱۲ دوره دارند.»
دو دختر نوآور داستان ما، در این راه سختی‌های زیادی کشیدند و کارهای بسیاری یاد گرفتند و موفقیت‌های ریز و درشتی که در این راه به دست‌ آوردند برای آنها بسیار لذت‌بخش بود؛ هرچند هنوز ورزشان را در فاز میانی سیر موفقیت خود می‌دانند و هنوز در حال اضافه کردن امکانات جدید به آن هستند و فکر می‌کنند زمانی که این پروژه به نظرشان کامل و کافی شد می‌توانند تیم‌ها را روی بخش‌های مختلف متمرکز کنند. این کار مستلزم آن است که کاربران به میزان کافی برسند و این پلتفرم جالب بیشتر برای مخاطبان شناخته شده باشد و تا آن زمان، دست‌کم به نظر می‌رسد هنوز راه زیادی باقی است. یکی از چالش‌های بنیان نهادن یک استارت‌آپ طبعاً تامین سرمایه اولیه است.
تامین این سرمایه در ابتدای کار راحت‌تر از آنچه واقعاً بود به نظر می‌رسید اما در حقیقت بنیانگذاران ناچار شدند چندبرابر آنچه تصور می‌کردند برای این کار سرمایه شخصی صرف کنند و در خرداد ۹۴ سرانجام سایت ورزشان رونمایی شد. شاید اولین و مهم‌ترین چالش، جا انداختن چنین موضوعی در میان صنف باشگاه‌داران و سر و کله زدن با فدراسیون‌ها و وزارت ورزش و جوانان بود. کار با این سازمان‌ها بسیار سخت‌تر از آن چیزی بود که در ابتدا به نظر می‌رسید. به خصوص که بانیان این کار هم خانم هستند و محیط‌های ورزشی عموماً مردانه. هرچند ورزشان بیشتر توسط خانم‌ها استفاده می‌شود و برخی قسمت‌ها از جمله بخش فیت باکس منحصراً برای زنان ارائه شده است.

دست روی زانوی خود

پروژه ورزشان آهسته و پیوسته در حال پیشرفت است و ظاهراً تصمیم ندارد از هیچ شتاب‌دهنده‌ای کمک بگیرد. شبنم محمدی می‌گوید:«با تحقیقاتی که در این حوزه انجام دادیم به نظرمان رسید کار کردن با چنین سرمایه‌گذارانی راحت نیست و ترجیح دادیم سختی‌های کار را به جان بخریم اما سهام‌مان را به شرکت‌های سرمایه‌گذار عرضه نکنیم. البته می‌فهمم که ممکن است سایر استارت‌آپ‌ها نظر متفاوتی داشته باشند. در ابتدای کار تجربه زیادی نداشتیم اما آنچه امروز یاد گرفته‌ایم دیدمان را تغییر زیادی داده است. حتی مذاکراتی با پارک فناوری نیز داشتیم اما باز قرارداد به نظر ما منصفانه نیامد.»
گام بزرگ بعدی ورزشان راه‌اندازی یک بانک اطلاعاتی برای مربیان است. در طول دوره فعالیت شبنم محمدی و ماندانا مرتضوی به این نکته برخورده‌اند که با توجه به بزرگی بازار و زحمت زیادی که مربیان باشگاه‌ها می‌کشند، در حق آنها اجحاف زیادی می‌شود. این مربیان صنف ضعیفی دارند و شناخته‌شده نیستند، مضاف بر اینکه مردانه بودن صنف باعث می‌شود این ظلم در حق زنان این حوزه بیشتر هم بشود. قرار است این پروژه به مربیان کمک کند که توسط شاگردان خود حمایت و معرفی بشوند و زیر انحصار یا تسلط باشگاه نباشند.
هرچند کار برای ورزشان اصلاً آسان نیست اما به نظر می‌رسد بنیانگذاران انگیزه زیادی دارند تا کار خود را با تلاش زیاد هر چند با پیشرفت کمی به انجام برسانند. آنها تلاش می‌کنند از طریق شبکه‌های اجتماعی کاربران خود را با هم مرتبط کنند و شبکه‌ای از افرادی به وجود آورند که هدف یکسانی مانند وزن کم کردن دارند. به علاوه در مورد رابط کاربری و سر و شکل سایت نیز تغییراتی در دست انجام است تا محیط سایت برای کاربران دوستانه‌تر و راحت‌تر شود. ضمن اینکه با رونق گرفتن استارت‌آپ‌ها و ساز و کار کسب و کار مدرن، اقبال مردم هم به شیوه‌های نو بیشتر شده و دوره‌های زیادی که در ورزشان برای کاربران در دسترس قرار دارد، تاییدی بر همین ماجراست. بنیانگذاران ورزشان به کارشان بسیار امیدوارند و این وعده را می‌دهند که در آینده نه‌چندان دور، سهم مهمی از بازار حوزه خود را می‌گیرند

*هشتگ #LIKEAGIRL سال گذشته در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی داغ شد و هدف از این کمپین آن بود که باور و اعتماد به نفس دختران را در زمینه ورزش تقویت کند.

نظر بگذارید

1 نظر روشن "مثل یک دختر*"

اعلان برای
avatar
مرتب‌سازی:   جدید‌ترین | قدیمی‌ترین | محبوب‌ترین
مریم صعودی
Guest

برای این عزیزان موفقیت زیادی رو آرزومیکنم و امیدوارم مورد حمایت قرار بگیرنو

wpDiscuz