نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 73 باشگاه مدیران شرکت‌گردی صفحه 58

سَداد این روزها به بانکداری یکپارچه می‌اندیشد

فراتر از یک بانک

سَداد
زمینه کاری: ارائه راهکارهای نوین بانکی
نیروی انسانی: ۱۷۰۰ نفر سال تاسیس: ۱۳۷۸

چنین گویند راویان اخبار و طوطیان شکرسخن: اگر قرار باشد میزان سرعت تغییرات در عرصه‌های گوناگون کسب و کار در ایران را مورد سنجش قرار دهیم، باید بدانیم در عرصه بانکداری باید از متر و معیاری متفاوت استفاده کنیم که گویا این عرصه، گوی سبقت را از دیگر عرصه‌های کسب و کار ربوده و میزان تغییر و تحولاتش (اغراق نباشد) به سرعت نور نزدیک می‌شود. اینها را گفتم تا بدانید گشت و گذار امروزمان در چه حال و هوایی سیر می‌کند. گشت و گذاری که خود نمونه‌ای بود مثال‌زدنی از همین نقل راویان و طوطیان اخبار. گشت و گذار در شرکت داده‌ورزی سداد که هرچند با عنوانی چون بازوی فناورانه بانک ملی شناخته می‌شود اما تنوع فعالیت‌ها و کثرت ماموریت‌های غیرممکنی که برای خود ممکن کرده است، نشان می‌دهد این پیله دیگر تنها سقف این پروانه نیست.

از روزگار جوانی

اینکه می‌گویم روزگار جوانی، نه به معنای کهنسالیِ امروز، که در واقع اشاره به قدمتی است که این روزها که عصر استارت‌آپ‌ است و شرکت‌های تازه‌بنیان، کمتر به چشم می‌خورد. ۲۰ سال شوخی نیست. عمری است برای خودش. عمری که نه تنها از تعدد واحدها و کثرت محصولات مجموعه- که می‌شود آن را با صفت غیرقابل شمارش توصیف کرد- پیدا بود، که ساختمان بی زرق و برق آن هم گواه خوبی بر این قدمت بود؛ ساختمانی هفت‌طبقه در شلوغی‌های خیابان بخارست و حوالی یکی از شعبات بانک ملی که وفاداری‌ به عمده‌ترین سهامدار خود را نشان می‌داد. چرا که خوب می‌دانیم بهانه تولد شرکت داده‌ورزی سداد چیزی جز قرار گرفتن در عنوانی چون بازوی فناورانه بانک ملی ایران در حوزه فناوری اطلاعات و بانکداری الکترونیکی نبوده ‌است.
بدیهی است که سداد هم از تاریخ پرفراز و نشیب و البته پر رمز و راز بانکداری الکترونیکی در ایران بی‌نصیب نمانده باشد، اما حکایت این گزارش، به نقل روزگار رفته منتهی نمی‌شود که تلاشش مواجهه و توصیفِ امروز سداد است. همان امروزی که مدعی است نه فقط راه‌حل‌ها و محصولاتش برای بانک ملی کار می‌کند که می‌تواند نظام بانکی کشور را دچار تغییر و تحول کند.

بلوغ بهنگام

انتخاب این میان‌تیتر را وامدار سخنان مدیران مجموعه هستم که با تاکیدی مثال‌زدنی از فرایندی می‌گفتند که نه یک‌شبه که به تدریج رخ می‌دهد. و همین حرکت تدریجی است که حال و روز امروز سداد را، که مدعی ارائه راهکارهای نوین بانکی به کل نظام بانکی کشور است، توضیح می‌دهد. حقیقت این است که اگر تا همین دو سه سال پیش می‌شد سداد را با پروژه‌ای مثل پورتال «بام» (بانک اول من) یا پیام‌رسان «بله» تعریف کرد، امروز تنوع و کثرت محصولات و پروژه‌ها به حدی است که به سختی امکان انتخاب از میان آنها فراهم می‌شود. انتخابی که دشواری آن نه فقط گریبان ما که گریبان مدیران مجموعه را نیز گرفته بود.
کمااینکه حتی تا پایان گفت‌وگو با حمیدرضا مختاریان مدیرعامل امروز سداد نیز نتوانستیم به لیستی کوتاه‌قامت از مجموعه محصولات و پروژه‌های مهم و نورچشمی مجموعه دست یابیم که او با اصرار و حساسیتی بسیار پاسخ می‌داد: «بدون شک، تمام پروژه‌های سداد مهم و نورچشمی‌اند. از این روست که امکان انتخاب یکی از میان صدها عنوان کار کاملاً غیرممکنی است.»

مختاریان، هم‌قدم با هوای تازه در سداد است

او این جمله را وقتی می‌گفت که روبه‌روی مانیتور اتاقش نشسته بود و با لبخندی که حاکی از رضایت بود بر تعدد طبقه‌بندی‌ محصولات و پروژه‌های در حال انجام مجموعه می‌بالید. راستش را بخواهید گمان می‌کنم او خودش هم نمی‌دانست از کدام موفقیت امروز مجموعه برایمان بگوید که موفقیت دیگری به حاشیه نرود: «واقعیت این است که تمام پروژه‌های مجموعه از میزان اهمیت یکسانی برخوردارند. اما اگر قرار به انتخاب باشد یا باید این انتخاب با معیار زمان انجام گیرد که در این صورت تازه‌ترین پروژه‌های مجموعه قابل توضیح خواهند بود، یا بر اساس میزان زیرساختی بودن‌شان، که انجام آنها کلیت مجموعه و حتی شاید کلیت نظام بانکی کشور را تحت‌الشعاع قرار خواهند داد.»

«بله»؛ آری یا نه

هرچند شاید بتوان پیام‌رسان بله را از جمله پرسروصداترین محصولات مجموعه سداد قلمداد کرد، اما واقعیت این است که مدیران مجموعه هیچ علاقه‌ای به هیاهوی پیش‌آمده در حوالی پیام‌رسانان داخلی ندارند و دوست دارند همچنان سرشان به کار خودشان باشد و به بلوغ محصو‌ل‌شان فکر کنند. کمااینکه مدیرعامل مجموعه که به رشد ارگانیک یک محصول باور دارد معتقد است مهم‌ترین ضربه را به بله همان بحث‌های مربوط به حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی زد و رشد طبیعی او را دچار اختلال کرد: «واقعیت این است که هر محصولی باید طی یک فرایند طبیعی رشد کند و به بلوغ برسد. حمایت‌های غیرعادی مسیر رشد آنها را دستکاری کرده و تعادل و تمرکزشان را به هم می‌زند.»
مختاریان از تلاش تیم بله برای دور ماندن از موج‌ها و حمایت‌های بی‌فایده گفت و جایگاه قابل قبول این پیام‌رسان از لحاظ محصول در مجموعه سداد. این‌طور که معلوم است، این روزها برای بله روزهای رشد است و جلب اعتماد کاربر.

از این روست که بدانید و آگاه باشید روایتی که از پس خواهد رفت، تنها گوشه‌ای از مجموع فعالیت‌ها و برنامه‌های گروه داده‌ورزی سداد است که اگر می‌خواهید در جریان جزئیات یکایک آنها قرار بگیرید، وب‌سایت مجموعه، آدرس مناسبی برای شما خواهد بود.

همه راه‌ها به «بام» ختم می‌شود

به عنوان یک مشتری عادی، مشاهده بیلبوردهای غول‌پیکر بانک ملی ایران در سطح شهر و حتی بزرگراه‌های بین شهری برایم نشان از تغییر و تحولاتی داشت که قرار بود منطق جدیدی بر این بانک حاکم کند؛ تصاویر و پیام‌هایی که تصویرگر نقشه راه مهندسان و مدیران حاضر در مجموعه سداد به شمار می‌روند که دستیابی به یکپارچگی در عملیات بانکی عمده‌ترین هدف و دغدغه این ‌روزهایشان بود. به طوری که عبارت بانکداری یکپارچه، ترجیع‌بند تمام گفت‌وگوهایمان بود در توصیف ماموریت‌های امروز و اهداف فردای سازمان.
ناگفته پیداست که نخ این پکپارچگی به عرصه‌ای بازنمی‌گردد جز پورتال «بام» که از جزء به جزء گفت‌وگوها پیداست تولدش در مجموعه سداد سرمنشاء مجموعه تغییراتی شد که تلاش برای عملیاتی کردن مفهومی چون «بانکداری دیجیتالی» را ممکن می‌کند. جالب اینجاست که از روایات مدیران مجموعه نیز پیدا بود پوست‌اندازی مدیریتی این مجموعه خودآگاه یا ناخودآگاه با تولد «بام» همگام شده بود. کمااینکه مختاریان، مدیرعامل فعلی مجموعه، اصولاً به بهانه عملیاتی کردن این پروژه، که اتفاقاً در نوشتن RFP آن نیز سهم عمده‌ای بر عهده‌ داشت، به سداد پیوسته بود: «با پیروزی سداد در مناقصه پورتال بانکی و پیشنهاد دکتر ولی‌الله فاطمی (معاون پیشین فناوری اطلاعات بانک ملی) برای مدیریت این پروژه، اواخر سال ۹۳ بود که به مجموعه سداد وارد شدم و اوایل فروردین ۹۴ کارم را آغاز کردم و با یک کار گروهی شبانه‌روزی حوالی خردادماه بود که دموی بام برای ارائه آماده شد.»
او برایمان از اسباب و اثاثه‌ای گفت که برای انجام کار به همراه خودش به مجموعه آورده بود و مرکز آموزشی که راه‌ انداخت و نیروهای متخصصی که دور هم جمع کرد: «من به سداد آمده بودم تا بام را راه بیندازم. نسخه نهایی آن هم تا اواخر ۹۴ عملیاتی و اجرا شد. در همین فواصل بود که زمزمه‌های تولید پیام‌رسان «بله» هم به گوش می‌رسید و قراری هم برای تغییر ساختار مجموعه و تبدیل آن به یک هلدینگ با سه زیرمجموعه وجود داشت.»
مجموعه‌هایی که مختاریان بدان‌ها اشاره می‌کرد همان‌هایی بودند که معاونت کسب و کار سداد نیز از آنها نام برده بود، سه شرکتی که سداد با سهام صد درصدی مدیریت آنها را بر عهده دارد. جالب اینجاست که مقداد محمدی‌محفوظ نیز به همراه مختاریان به مجموعه سداد پیوسته است. این سه شرکت، یکی پارس تکنولوژی سداد است که مدیریت و پشتیبانی خدمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شعب بانک ملی را بر عهده دارد. دیگری شرکت پرداخت الکترونیک سداد است که یکی از ۱۲ شرکت ارائه‌دهنده تراکنش‌های پرداخت در شبکه شاپرک کشور به شمار می‌رود و دیگری شرکت فارس سداد که با محوریت Social Banking شکل گرفته بود و مهم‌ترین پروژه این سال‌هایش نیز بی‌تردید پیام‌رسان بله به شمار می‌رود.

تنوع جمعیت شناختی و تفاوت فضای کاری در بخش‌های مختلف از ویژگی‌های چشمگیر سداد است

کار برای پیام‌رسان بله تازه شروع شده بود و مدیرعامل مجموعه نیز تغییر کرده بود که مختاریان با رساندن پروژه بام به نقطه صفر عملیاتی‌اش تصمیم داشت از مجموعه خداحافظی کند، اما به پیشنهاد مدیرعامل وقت مجموعه و با عنوان معاونت نرم‌افزار در سداد ماند و در واقع ماندگار شد: «وقتی من به سداد آمدم، تعداد پروژه‌های فعال در مجموعه زیاد بود. اما مشکل اینجا بود که هر تیمی به اداره‌ای در بانک متصل بود و در واقع در خود مجموعه سداد کسی کاری به کار این تیم‌ها نداشت. این بود که تصمیم گرفتیم معماری محصولات و روش تولید آنها را تغییر دهیم.»
مختاریان از مجموعه مراحلی می‌گفت که پروژه‌های اولیه‌ای که او مشغول‌شان بود طی کرده و به شرایط امروز خود رسیده‌اند. مثل بیست و هفت یا هشت مرحله‌ای که پیام‌رسان بله تا رسیدن به وضعیت امروزش طی کرده ‌است. هرچند مختاریان از شرایط امروز «بله» و انسجام تیم آن اظهار رضایت می‌کند اما برای رشد و مارکتینگ آن خواب‌های زیادی دیده که به تدریج برآورده خواهد شد.
اما تا یادم نرفته از سرانجام «بام» بگویم که بهانه حضور مختاریان در مجموعه سداد بود. آقای مدیرعامل برایمان تعریف کرد که هرچند پرونده پروژه بام در بانک ملی بسته شده و تمامی قراردادهای آن نیز به انجام رسیده اما واقعیت این است که این پروژه به عنوان پروژه پورتال فراگیر بانک ملی، همیشه در حال رشد و توسعه خواهد ماند. توسعه‌ای همه‌جانبه و خستگی‌ناپذیر که در ذات فناوری‌ و محصولی چنین است: «عشقی در اعضای گروه بام وجود دارد که امکان رشد و بالندگی همیشگی این محصول را فراهم کرده‌ است.»
با حال و روز مجموعه که بیشتر آشنا شدیم، دریافتیم این خواست رشد و بالندگی در بام نه فقط از علاقه صاحبانش که از ضرورت‌های آینده آن به ‌شمار می‌رود.

 

فکری برای کاربران نابینا

«اگر تا به امروز شهروند نابینایی را پای یکی از دستگاه‌های خودپرداز بانکی ندیده‌اید، بدون شک به خاطر ضعف و بی‌توجهی نظام بانکی کشور بوده که گروه کثیری از کاربران بالقوه خود را نادیده گرفته ‌است.» اینها را مهدی بایندور، مدیر ارشد کارت و پرداخت مجموعه، می‌گفت که از راه‌اندازی سرویسی برای نابینایان بر دستگاه خودپرداز بانک ملی خبر می‌داد: «تا به امروز نابینایان برای انجام عملیات بانکی روی دستگاه‌های خودپرداز، مشکل دسترسی داشته‌اند که این مشکل در همین نظام بانکداری یکپارچه رفع خواهد شد.»
به این شکل که نابینایان هنگام ورود با انتخاب گزینه‌ای که مشکل دسترسی آنها را نشان می‌دهد، نه فقط با فعال شدن صدای دستگاه که با استفاده از میان‌برهای ویژه نابینایان، به سرعت و سهولت، عملیات بانکی مورد نظر خود را صورت می‌دهند. محصولی که بدون شک آن‌قدر ارزش داشته که موجبات تقدیر انجمن نابینایان کشور را مهیا کرده ‌است.

دغدغه‌های امروز

آنچه از گفت‌وگو با مدیران و معاونان بخش‌های مختلف مجموعه سداد می‌نمود تلاش برای دستیابی به مفهومی تازه و در واقع مفهوم واقعی بانکداری دیجیتالی بود که با فرزند پیشین نظام بانکی، یعنی بانکداری الکترونیکی، تفاوت‌هایی عمده دارد. همچنان که آقای مدیرعامل نیز بر این نکته تاکید داشت که مفهوم بانکداری دیجیتالی، نه فقط مبتنی بر الکترونیکی شدن، که در واقع معرف یکپارچگی میان محیط فیزیکی و الکترونیکی است. بدین معنا که تجربه کاربری در فضای آنلاین تفاوتی با تجربه کاربری در فضای فیزیکی نداشته و تمرکز بر مشتری باشد نه صرف محصول: «حقیقت این است که تجربه مشتری، مهم‌ترین رکن در بانکداری دیجیتالی است و تمرکز واقعی در این شکل از بانکداری بر رضایت مشتری است. هدفی که دستیابی بدان از راه یکپارچگی میان محصولات مختلف و همچنین چابکی در ارائه خدمات به دست خواهد آمد.»

جوانی و ماجراجویی، روحیات مدیر عملیات سداد را توضیح می‌دهد

همچنان‌که جهانگیر زین‌الدین معاون عملیات مجموعه سداد از تلاش برای سرعت بخشیدن به انجام امور در مجموعه می‌گفت و تغییر ساختارهایی که بتوان بر اساس آنها هم سرعت خدمت‌رسانی را افزایش داد و هم سریع‌تر از بازخورد کاربران اطلاع یافت. و البته این نکته‌ای بود که در سخنان محمدی‌محفوظ نیز بدان اشاره‌ای مبسوط شده بود. او که برایمان از تنوع ماموریت‌های بخش خود می‌گفت از اداره‌ای به نام بازاریابی و امور مشتریان نام برد که اتفاقاً مهم‌ترین تمرکزش ارائه خدمات به مشتریان بانکی است: «ما در بخش کسب و کار فقط به فروش محصولات فکر نمی‌کنیم، مهم کشف قلابی است که برای نگه‌ داشتن مشتری نیاز داریم. کشفی که با تحلیل نیازمندی‌های او و همچنین افزایش سطح خدمات به دست خواهد آمد.»
اما «بستر مدیریت محتوا» (Content services platform) که یکی از همان اساسی‌ترین پروژه‌های مجموعه سداد به شمار می‌رود نه تنها راه را برای دیجیتالی شدن بانک هموار می‌کند که همچنین امکان تجربه پکپارچه کاربری را نیز فراهم می‌آورد. از این روست که می‌توان حدس زد اجرای این پروژه، خود زیرساختی برای انجام سایر پروژه‌های سداد به شمار خواهد رفت. مختاریان که با لطایف‌الحیلی راضی شده بود تا نام چند پروژه اصلی مجموعه را برایمان به شمار آورد از بستر مدیریت محتوا به عنوان زیرساختی برای انجام سایر پروژه‌های مجموعه یاد کرد که نشانگر اهمیت آن است: «به عنوان مثال مهندسی مستندات بانکی یکی از فازهای مهم این طرح به شمار می‌رود. به این ترتیب که اسناد بانکی به جای نشستن در بایگانی‌های فیزیکی، اسکن شده، در سیستم الکترونیکی ثبت و قابل شناسایی می‌شوند. اگر این کار به سرانجام برسد، نه تنها دسترسی به اسناد بسیار ساده‌تر صورت می‌گیرد و از اتلاف منابع محیط‌زیستی و انسانی جلوگیری می‌شود، که این خود بستری برای انجام مطالعات و پروژه‌های بعدی بانک می‌شود.» مختاریان معتقد بود که اجرایی شدن این پروژه خود زیرساخت تحول نظام بانکی کشور است که به دلیل حجم فزاینده اسناد تولیدشده بزرگ‌ترین پروژه سداد تا سال‌های آینده به شمار خواهد رفت.
پروژه‌ای که به گواه سایر مهندسان مجموعه نیز از مهم‌ترین دستاوردهای سداد برای رسیدن به بانکداری یکپارچه خواهد بود. کمااینکه معاون کسب و کار مجموعه نیز از تلاش برای ایجاد بستری می‌گفت که تمام سرویس‌های بانکی بتوانند به شکلی واحد و یکپارچه روی آن کار کنند. از این روی او پورتال «بام» را زیرساخت خدمات بانکداری دیجیتالی در بانک ملی دانست که محصولات دیگری همچون همراه بام، بام شرکتی، و بام سازمانی از جلوه‌های بیرونی آن به شمار می‌روند که عملکردی یکپارچه دارند.

برای معاون کسب و کار، سداد، مرکز جهان است برای کار کردن

البته از صحبت‌های مدیران مجموعه این‌طور برمی‌آمد که این یکپارچگی به پیام‌رسان بله و دستگاه‌های خودپرداز بانک ملی نیز خواهد رسید. کمااینکه معاون کسب و کار مجموعه از تمرکز جدی مهندسان بر ارائه خدمات بانکداری الکترونیکی از طریق پیام‌رسان «بله» خبر داد و از تولید نوع خاصی از دستگاه‌های خودپرداز (ATM) گفت که حالا در مصاحبت با «بام» بانک ملی عنوان بی‌تی‌ام (Bam teller machine) به خود گرفته‌اند.

تجربه یکسان کاربری

مجموع توصیفاتی که جسته‌گریخته از زبان مهندسان مجموعه درباره محصولی با عنوان BTM‌ شنیده می‌شد نشان می‌داد این هم یکی دیگر از محصولاتی است که نقشی کلیدی در همان فلسفه یکپارچگی بانک ایفا می‌کند. محصولی که طبق گفته محمدی‌محفوظ در همایش بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت جایزه دکتر نوربخش را نصیب خود کرده و نمونه مشابه دیگری ندارد. به گفته او: «محصول BTM که بر اساس استانداردهای بین‌المللی تولید شده‌، در واقع نسخه وب دستگاه‌ خودپرداز است و بر اساس همان سناریوی Omni channel تلاش می‌کند تجربه کاربری یکسانی به مشتریانی ارائه دهد که از کانال‌های مختلف با بانک ارتباط برقرار می‌کنند.»

سداد کلاب

اگر سراغ سداد کلاب نمی‌رفتیم، گویی چیزی برای توصیف ساختمان خشک و اداری سداد در دست نداشتیم. اما تماشای واحد آموزش گروه داده‌ورزی سداد، ورق را برگرداند و یک‌تنه بار جذابیت معماری مجموعه را به دوش کشید. سداد کلاب واقع در طبقه ششم مجموعه، با ترکیبی از نور و رنگ و میز و صندلی‌های ارگونومیک، به قول معروف جان می‌داد برای آموزش دیدن. همچنان‌که از برنامه نصب‌شده بر دیوار می‌شد حدس زد که در این فضا به شکلی بی‌وقفه انواع کلاس‌های آموزشی، سمینار و ورک‌شاپ برگزار می‌شود. اما نکته‌ای که سداد کلاب را با تجربه آموزش در گذشته سداد متفاوت می‌کند، تغییر معماری فضای مخصوص آموزش است. فضایی که تا پیش از این به صورتی کاملاً کلاسیک صندلی‌هایش روبه‌روی تخته‌سیاه یا سفید چیده شده بود و هر کس سرش به سیستم مقابل خودش، آموزش می‌دید و ساعتی نگذشته، کسالت فضای کلاس او را از پای درمی‌آورد. اما سداد کلاب یک فضای آموزشی متفاوت است که اقبال به امر آموزش در این مجموعه را افزایش داده ‌است.

مهدی بایندور، مدیر ارشد کارت و پرداخت مجموعه، نیز با اشتیاقی فراوان از ویژگی‌هایی می‌گفت که دستگاه‌های BTM با نگاه هوشمند خود تجربه کاربری یکسانی را برای کاربران‌شان خلق می‌کنند. او که با شوقی مثال‌زدنی از جزئیات و قابلیت‌های این دستگاه‌ها می‌گفت برایمان تعریف کرد که چگونه در این دستگاه‌ها امکان برداشت یا انتقال وجه بدون کارت فراهم شده و مشتریان چگونه می‌توانند حتی اسکناس مورد نظر خود را در برداشت وجه انتخاب کنند: «نکته اینجاست که در این سیستم پکپارچه اگر کاربر «بام» باشید، فرقی نمی‌کند که از چه دریچه‌ای با بانک مرتبط شده‌اید. مهم این است که سیستم، یک بار، شما و رفتارهای شما را شناسایی می‌کند و به شکل هوشمندی می‌داند که باید چگونه پاسخگوی نیازهایتان باشد.»
بایندور مثالی از این هوشمندی زد که خیلی کاربردی به نظر می‌رسید. به این معنا که نه تنها کاربران می‌توانند نوع اسکناس پنج یا ۱۰ یا ۵۰ هزار تومانی خود را انتخاب کنند که اگر چند بار مثلاً ۴۵ هزار تومان از دستگاه دریافت کرده باشند، این به عنوان یک رفتار پیش‌فرض در دستگاهْ ثبت و به محض درخواست کاربر برای دریافت وجه، همان مبلغ به شکل پیش‌فرض به او پیشنهاد می‌شود. علاوه بر این اگر چند بار عدم تمایل خود به دریافت رسید را مشخص کرده باشید، دستگاه شما را به عنوان «کاربر سبز» شناسایی می‌کند و دیگر زحمت پاسخگویی به آن سوال تکراری را از دوش شما برمی‌دارد.
از صحبت‌های بایندور معلوم بود که محصولات موجود در بخش کارت و پرداخت و مخصوصاً سرویس‌های موجود روی دستگاه‌های ‌BTM از تنوع بسیار بالایی برخوردارند که اشاره به تک‌تک آنها را غیرممکن است اما یکی از جالب‌ترین آنها ایجاد سرویس سلامت روی این دستگاه‌های خودپرداز بود که طراحی آن به عنوان یکی از بازو‌های پیام‌رسان بله، اطلاعاتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد که این روزها از نان شب هم واجب‌تر می‌نماید. اطلاعاتی همچون تعداد قدم‌های پیموده‌شده در کنار میزان کالری‌های سوخته‌شده که بدون شک آگاهی از آنها برای هر انسان مدرنی ارزش خبری دارد.

محصولات ملی: راه توسعه

اینکه همه مدیران مجموعه به تنوع و کیفیت محصولات سداد می‌بالیدند یک دلیل عمده داشت که اتفاقاً در جریان بسیاری از گپ و گفت‌هایمان نیز بدان اشاره می‌شد؛ اینکه اگر محصولات سداد برای بانکی مثل بانک ملی کارآمد باشند، که از فراگیرترین و باسابقه‌ترین بانک‌های کشور است، بدون شک برای سایر بانک‌های کشور نیز کارآمد خواهند بود. کمااینکه معاون کسب و کار مجموعه نیز در این‌باره گفت: «ما محصولات‌مان را به بانک ملی ارائه کرده‌ایم که بزرگ‌ترین بانک کشور است و نزدیک به ۴۸ میلیون مشتری و ۱۵۰ میلیون کارت بانکی دارد. پس اگر این بانک از یکی از سرویس‌ها یا محصولات ما رضایت داشت، قطعاً می‌توانیم آن محصول را به سایر مشتریان نظام بانکی کشور نیز عرضه کنیم.»
محمدی‌محفوظ به عنوان مثال از «سامانه جامع بازرسی» بانک ملی گفت که نه فقط برای این بانک که نیازمندی بسیاری از بانک‌های سراسر کشور است: «ما به همه مشتریان خود پیشنهاد می‌کنیم بروند با چشم خود نظام بازرسی در بانک ملی را ببینند و ابزارهای مورد استفاده در آن را مورد سنجش قرار دهند. آن وقت متوجه می‌شوند کاری که در این مجموعه انجام شده، بی‌سابقه و مثال‌زدنی ‌است.»
او سداد را یک مجموعه توسعه‌دهنده نرم‌افزار قلمداد کرد که نه تنها آماده ایجاد تغییر در بانک ملی که آماده ایجاد تحول در نظام بانکی کشور است. و این همان مسیری است که قرار است راه توسعه را برای توسن فراهم آورد: «در حال حاضر ما در سداد به موقعیتی رسیده‌ایم که می‌توانیم به هر بانکی که بخواهد در حوزه‌های مربوط به بانکداری دیجیتالی فعالیت کند مشاوره دهیم. چه در حوزه فنی و چه در حوزه کسب و کار.»

آموزش، امید به آینده را در سداد تقویت می‌کند

تلاش برای توسعه کسب و کار و همچنین تاکید بر اندیشه گسترش دایره مشتریانی فراتر از بانک ملی، شائبه اعلام استقلال سداد از بانک ملی را برایمان پدید آورد که در صحبت‌های مختاریان رفع و رجوع شد. او که همچنان بر هویت سداد تاکید داشت که بازوی اجرایی بانک ملی در حوزه‌های نوین بانکداری است ادامه داد: «با همه این حرف و حدیث‌ها نباید فراموش کنیم که اولین ماموریت سداد خدمت‌رسانی به بانک ملی است. اصل کار همین است که اگر فراموش شود، ماهیت سداد از بین خواهد رفت. از این روی اگر کسی بخواهد مستقل از بانک ملی عمل کند، عملاً جایش در گروه داده‌ورزی سداد نیست.»
در کنار این ابراز وفاداری، اما او از تغییرات در ساختار مدیریتی سداد و نگاه حاکم بر شیوه شرکت‌داری در مجموعه گفت و به نقشه استراتژیک سداد اشاره کرد که برای اولین بار سال گذشته طراحی شده و اهداف و برنامه‌های مختص توسعه مجموعه در آن تعریف شده‌ است.

تحول به شرط جوانی

سخن از نقشه استراتژیک که به میان آمد یاد صحبت‌های محمدی‌محفوظ افتادم که از نگاه تحول‌گرایانه حاکم بر بانک ملی در سال‌های اخیر می‌گفت. نگاهی که با اعتماد به جوانان و روحیه تحول‌خواهی که از جوانی برمی‌آید تحقق یافته است. این جوان‌گرایی و ماجراجویی را می‌شد حتی در انتخاب مدیران جوان مجموعه نیز پی گرفت که گفت‌وگو با مدیران بخش‌های مختلف مجموعه گواهی بر این مدعا بود. شنیدن ماجرای پیوستن جهانگیر زین‌الدین به سداد خود مثالی بر این نکته بود: «من به عنوان معمار بام وارد مجموعه شدم و کارم را با برنامه‌نویسی برای آن آغاز کردم. وقتی هم که این پروژه به مرحله خوبی رسید از شرکت جدا شدم و به نیوزیلند مهاجرت کردم.»
زین‌الدین که در دوران مهاجرت کار در یک بانک بین‌المللی را تجربه کرده بود، تلاش کرد پس از بازگشت به ایران تجربیاتش را با داشته‌های حاضر در مجموعه ترکیب کند تا دستاوردی تازه برای سداد فراهم سازد: «تمام تلاش‌مان را کردیم که فرهنگ و فضای کاری حاکم بر سداد را تغییر دهیم و به نوعی چابکی در سیستم دست پیدا کنیم. رویکردی که بتواند در اعضای مجموعه انگیزه‌ای برای کار کردن ایجاد کند.»
زین‌الدین از مهم‌ترین برنامه‌های موجود در معاونت عملیات مجموعه گفت که پروژه Cloud یکی از مهم‌ترین آنهاست و قرار است تا پایان سال جاری به انجام برسد. سخن از سرعت و چابکی که به میان آمد، یاد صحبت‌های آقای مدیرعامل افتادم که به پروژه «حسابداری متمرکز» اشاره کرد. پروژه‌ای که از تازه‌ترین پروژه‌های استقراریافته سداد به شمار می‌رود و تقریباً در تمام شعبه‌های بانک ملی عملیاتی شده است. پروژه‌ای که پیچیدگی و جزئیات بسیاری دارد اما تا همین‌جا هم که سر از کارش درآوردیم، معلوم بود با نظم و نسق بخشیدن به صدور اسناد بانکی در قالبی مشخص و استاندارد، می‌تواند تحولی بنیادین در نظام بانکی کشور رقم زند.
مدیرعامل مجموعه با اشاراتی کوتاه یا بلند به مجموع فعالیت‌ها و پروژه‌های انجام‌شده یا در حال انجام مجموعه، صحبت‌های خود را درباره شرایط امروز سداد این‌گونه جمع‌بندی کرد که امروز در گذر از سال‌ها، مجموعه سداد نسبت به داشته‌های خود آگاه است و می‌داند در عرصه بانکداری نوین کشور از چه جایگاهی برخوردار است: «از این روست که تلاش کرده‌ایم همگام با نبض فناوری و هم‌قدم با تحولات و گرایش‌های روز قدم برداریم و برای دستیابی به یکپارچکی در تمامی کانال‌های بانکی از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.»
تلاشی که کارآمد نخواهد بود مگر با جدی گرفتن آموزش و انجام کارهای مطالعاتی. چیزی که معلوم است امروز در سداد بسیار جدی گرفته می‌شود.

 

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz