نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 ورودی ورودی صفحه 16

پیاده در خانه آخر

لازم نیست حتماً شطرنج‌باز قهاری باشید که بدانید وزیر قدرتمند‌ترین مهره بازی است. شاید روی کاغذ شاه، اسم دهان‌پُرکن‌تر و نقش سرنوشت‌ساز‌تری در تعیین باخت و برد داشته باشد، اما در واقع این قدرت مانور بالای وزیر است که به او اجازه می‌دهد عمودی و افقی و قطری حرکت کند و بتواند سرنوشت‌ بازی را به نفع شاه آسیب‌پذیر و دست‌وپابسته تغییر دهد.
وزیر جوان ارتباطات ایران هم به خوبی از اهمیت قدرت مانور خودش آگاه است و هر از گاهی اگر سایر مهره‌ها، چه همرنگ و چه در رنگ مقابل، کوشیده‌اند میدان مانورش را محدود کنند، او از حمله ابایی نداشته. وزارتی که به او ارث رسیده در ذات خود میدان مانور بسیاری نداشت. دکمه فیلترینگ زیر دستش و در واقع سیمش زیر پای دیگران است. توسعه اساسی زیرساخت شبکه کشور بودجه فربه‌ای می‌خواهد که این دولت رکود‌زده و تحریم‌زده ندارد و در بافت عمیق حاکمیت جوان‌گرایی فراتر از یک ژست نیست. سایه سنگین سابقه امنیتی شانس محبوبیت اولیه را هم از او گرفته بود. این شد که وقتی دید فضای حرکت عمودی و افقی بسته است، این بار قطری حرکت کرد.
می‌گویند مهره وزیر در شکل تاریخی خودش چندان مهره قدرتمندی نبوده و حتی قرار بوده بیشتر در کنار شاه ملکه باشد، اما جایی یک آدم جاه‌طلب‌تر به این نتیجه رسیده که بدون یک مهره همه‌کاره بازی جذاب نیست. وزیر ارتباطات ایران در خلق کردن بازی خودش استاد است ولی بی‌عیب نیست. پرنده آبی خوشبختی از توییتر روی شانه‌اش نشست و دست روی فراگیرترین جریان مردمی بازار فناوری اطلاعات ایران گذاشت: استارت‌آپ‌ها. کار این بخش هم با استفاده درست از ظرفیت‌های فعلی شبکه و قانونی راه می‌افتد و نیاز به خاصه‌خرجی ندارد، هم چون درون‌مایه‌اش موفقیت فردی و امید اجتماعی برای طبقه نخبه است، یک زمین بازی مشترک بین او و دهه شصتی‌ها و هفتادی‌ها خلق می‌کند. نسلی که بیشتر از آنکه به اندازه نیاکان خود آرمان‌خواه باشند، تحول‌طلب هستند و اینجاست که #آینده-‌روشن معنا پیدا می‌کند.
گواه بازی قدرتمند سیاسی وزیر فعلی این است که شما به ندرت از داخل بازار و صنعت فناوری اطلاعات صدای مخالف قدرتمند و رادیکالی برای او در سطح راهبری پیدا می‌کنید اما مخالفان سرسختی در فضای سیاسی عمومی دارد. پس شما در کنار بلوغ وزیر ارتباطات، ظهور یک پدیده سیاسی را شاهد هستید. معدود ایراداتی را هم که به راهبرد روابط عمومی شخصی وزیر وارد می‌کنند می‌توان با این استدلال خط زد که وزیر جوان ناگزیر باید در شبکه‌های اجتماعی جوانانه برخورد کند و همه اینها در نهایت باعث شده او جایش را در صدر اخبار، رزرو نگه دارد.
ختم کلام یک برداشت شخصی است از شطرنج در سال‌های دور: سرسخت‌ترین مهره‌ها در هر بازی آنهایی هستند که وقتی پیاده به خانه آخر می‌رسند ترفیع پیدا می‌کنند. وقتی به جایش وزیر را داخل بازی بیاورید، دیگر راحت نخواهد باخت.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz