نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 72 ورودی ورودی صفحه 17

سرنوشت محتوم

میثم قاسمیدبیر ویژه‌نامه‌ها

چند سال پیش یکی از مدیران قدیمی شرکت مخابرات ایران درباره نمایشگاه تلکام جمله‌ای به این مضمون گفته بود: «این نمایشگاه فقط برای فروشندگان غذا به غرفه‌داران سود دارد.» البته این موضوعی نبود که از دید شرکت‌کنندگان نمایشگاه دور باشد؛ اما آنها به دلایلی مجبور به حضور در تلکام و صرف هزینه‌های زیاد بودند.
تلکام در دوره‌ای با الکامپ ادغام شد؛ اما در ادامه، با قدرت گرفتن اپراتور دوم تلفن همراه، رقبا برای جا نماندن از رقابت، در تلکام حضور می‌یافتند. در این میان، نمایشگاه سالن‌های دیگری هم داشت که تولیدکنندگان صنعت مخابرات در آنها حضور می‌یافتند. سالن‌هایی که حتی بعضاً وزیر افتتاح‌کننده نمایشگاه هم به بازدید آنها نمی‌رفت. تلکام در ادامه راه کم‌کم آنچنان از دید بازدیدکنندگان عمومی و تخصصی بی‌اهمیت شد که در مقطعی، وزیر ارتباطات ترجیح داد به‌ جای افتتاح نمایشگاه، به همراه رئیس‌جمهور به سازمان ملل برود.
حالا خبرهایی به گوش می‌رسد که بزرگ‌ترین شرکت‌کنندگان نمایشگاه تلکام (اپراتورهای تلفن همراه) تمایلی به حضور در این رویداد ندارند و دولت نیز ترجیح می‌دهد دیگر غرفه‌داری نکند. سندیکای مخابرات نیز اعلام کرده است روش دولت را در پیش می‌گیرد و بدین ترتیب عجیب نیست که نمایشگاه تلکام ۹۸ اصلاً برگزار نشود (تا زمانی که شما این یادداشت را می‌خوانید موضوع کاملاً مشخص شده است).
به هر صورت چه نمایشگاه تلکام امسال برگزار بشود چه نشود، به نظر می‌رسد این نمایشگاه- حداقل به صورت فعلی- در پایان دوران خود قرار دارد و اگر می‌خواهد همچنان وجود داشته باشد باید فکری به حال خود کند. هرچند این سرنوشت، دیر یا زود، گریبان دیگران را هم خواهد گرفت.

 

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz