نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 41 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 146

آیا واقعاً پایان توییتر فرا رسیده است؟

گیرافتاده بین صخره و دریا

توییتر ممکن است با بازگشت جک دورسی به عنوان مدیر ارشد، احیا شود ولی این سرویس هنوز هم با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند.
چند سال پیش بود که من و چند نفر دیگر می‌گفتیم توییتر فراتر از یک شبکه اجتماعی معمولی است. در آن زمان به شما می‌گفتم توییتر سودمند و کاربردی است؛ سرویسی چنان بنیادین که فکر می‌کردم هنوز ارزشش را نمی‌دانند. توییتر باید به وجود می‌آمد. جریان آن ۱۴۰ حرف توییت، بهترین روش دریافت اخبار مهم، حیاتی و پرمحتوا بود. وقتی طی ماراتن بوستون در آوریل ۲۰۱۳، بمب ترکید، کاربران توییتر وقوع زنده این امر هولناک را تماشا کردند. توییتر این نما را بدون تغییر، ویرایش یا روایت ارائه می‌داد و از دید اسکنر پلیس، شاهدهای عینی و عکس‌های شهروندان روزنامه‌نگار، واقعیت را ارائه می‌کرد. خام بود ولی محور اصلی اخبار را تشکیل می‌داد. اما ترک‌هایی در ساختار توییتر مشاهده می‌شود. تغییرات در محصول باعث شد دنبال کردن گفت‌وگوها یا روایت‌ها دشوار شود. عدم صرف زمان و زحمت برای تایید منابع مطمئن، اطلاعات را در معرض شک و تردید قرار داد. سوء‌استفاده و اخاذی از کاربران نیز در توییتر رو به افزایش بود – باتلاقی که به خوبی با مثال توییت‌های نفرت‌آمیز، زن‌ستیز و سازمان‌یافته جوامع «گیمرگیت» نشان داده شد که وارد صفحه مردم شده و با دشنام و تهدید گفت‌وگو می‌کردند. به نظر می‌رسید توییتر برای مقابله با خشونت آماده نیست و ابزار اندکی برای تعدیل یا التیام اعتراضات دارد. حتی کاربران مشهور آن نیز مورد محافظت قرار نگرفتند. در آگوست ۲۰۱۴، زلدا دختر رابین ویلیامز، پس از چند حمله مخرب از توییتر خارج شد.
البته تنها مشکل توییتر در این روزها، همهمه نیست ولی یکی از نشانه‌هایی است که گم شدن سمت و سوی این شرکت را نمایان می‌سازد. یا شاید وضعیت بدتر این باشد که از ابتدا نیز هیچ جهتی برای خود تعیین نکرده بود. پس از یک تابستان پرهیاهو و تردید، تابستانی که در آن سکان هدایت توییتر پس از استعفای دیک کاستولو مدیر ارشد سابق خالی مانده بود، دورسی به مدیریت ارشد این شرکت درآمد و در طول سالی که منجر به بازگشت دورسی شد، تعداد کاربران فعال توییتر تنها ۱۱ درصد افزایش داشت. مساله مشکل‌ساز بعدی، نفوذ این سرویس در ایالات متحده بود: در طول سه فصل اول ۲۰۱۵ کاملاً ساکن ماند. فیس‌بوک با ارقام بسیار بالایی از سد توییتر گذشته است ولی دیگر دشمن اصلی آن به شمار نمی‌رود. اینستاگرام، واتس‌اپ و حتی وی‌چت اکنون کاربران بیشتری نسبت به توییتر دارند. اسنپ‌چت نیز به توییتر نزدیک می‌شود. در مورد فیس‌بوک، این شرکت قدرت خود را در تمرکز محصول و مسئولیت بلندمدت در قبال کاربران نشان داده است. در سال‌های اولیه فیس‌بوک، امپراتوری مارک زاکربرگ، کاربران در دریایی از حملات به حریم خصوصی به سر می‌بردند اما طی پنج سال اخیر، این شرکت بر فضا مسلط شده و مفهوم گفت‌وگوی اجتماعی را تعریف کرده است. اگر کاربران در فیس‌بوک رفتار نامناسب داشته باشند، با آنها برخورد می‌شود. ممکن است با مفهوم «یک هویت» زاکربرگ موافق نباشید ولی این واقعیت که مردم باید با اسامی واقعی خود در فیس‌بوک ثبت‌نام کنند، باعث شده است فیس‌بوک به فضای امن‌تری بدل شود.
در عین حال مجموعه تغییرات متوسط در توییتر و فرار عظیم مغزها از این شرکت سبب شده است بپرسیم آیا توییتر می‌تواند به عنوان شرکت کسب و کار زنده بماند. در هفته اخیر، این شرکت شاهد از دست رفتن نایب‌رئیس رسانه، نایب‌رئیس محصول (که به اینستاگرام رفت)، رئیس گسترش سرویس ویدئو (که به گوگل رفت)، نایب‌رئیس مهندسی و سرپرست آن بوده است. عجیب نیست که این شرکت در طول سه ماه اخیر، ۵۰ درصد ارزش سهام خود را از دست داده است.
ولی ارزش سهام نباید توییتر را نگران کند (یو‌اس‌ای تودی گزارش داد که توییتر می‌تواند با ذخایر مالی خود، ۴۲۰ سال دیگر با همین سرعت ادامه دهد). آنچه باید توییتر را نگران کند، از دست دادن سودمندی آن است و نشانه‌هایی وجود دارد که توییتر به این سمت حرکت می‌کند. اگر زنده بودن پوشش خبری توییتر، مهم‌ترین سرمایه آن باشد (که هست)، می‌توان آینده‌ای در نظر گرفت که در آن اینستاگرام، فیس‌بوک، اسنپ‌چت و حتی تازه‌واردها به اندازه کافی بر اخبار زنده تمرکز کنند تا نیاز به ایده باریک‌بینانه، پرهیاهو و در حال تغییر توییتر در مورد تعامل اجتماعی، به حداقل برسد. با توجه به اینکه کوین ویل رئیس این محصول، شرکت را ترک کرد تا به اینستاگرام بپیوندد، به سادگی می‌توان دریافت که اینستاگرام می‌خواهد به شبکه اجتماعی سریع‌تری تبدیل شود تا بتواند لینک‌ها را به اشتراک بگذارد و گفت‌وگو برقرار کند و بر اساس تحقیقات جدید، برای بسیاری از کاربران به ویژه کاربران جوان، اسنپ‌چت مهم‌ترین مقصد آنهاست. ما در عصر به‌روزرسانی زندگی می‌کنیم و نسلی که با اینترنت بزرگ شده است، رفتار بسیار نامتعادلی دارد: چیزی را بسیار دوست دارد ولی ناگهان علاقه‌اش را از دست می‌دهد. در نتیجه سراغ محصول بعدی می‌رود.
ولی هنوز امیدی برای توییتر باقی مانده است. تغییری دیگر، افزونه‌ای دیگر. شایعاتی که هنوز دورسی آنها را تایید نکرده است می‌گوید توییتر معروف‌ترین سرویس خود یعنی توییت ۱۴۰ کلمه‌ای را که شفافیت و ایجاز را به حداکثر می‌رساند، کنار خواهد گذاشت تا سرویسی با ظرفیت ۱۰ هزار کلمه با محتوای تصویر یا ویدئو ارائه دهد. امید می‌رود در میان انبوهی از چنین سرویس‌هایی، توییتر بتواند به صورت کوتاه‌مدت و بلند‌مدت، به رقابت بپردازد. این حرکت برخلاف هر چیزی است که کاربرانش به آن علاقه دارند. این کار خطرناک است زیرا ایجاز یکی از ویژگی‌هایی است که می‌تواند شبکه اجتماعی را منحصربه‌فرد کند.
مسائل مطرح‌شده به معنی ناامیدی نیست. صدها میلیون کاربر دائمی در توییتر وجود دارد (من نیز یکی از آنها هستم) که هنوز کاربرد زیادی در این سرویس می‌بینند. ایده‌آل‌های اصلی‌ای که توییتر داشت، هنوز از دست نرفته است، حتی اگر دچار ابهام شده باشند. قدرت و مستقیم بودن در ذات توییتر است – فوران ناگهانی اطلاعات کوتاه که کاربر را وا می‌دارد تا حس کند به یک ذهن عظیم وصل شده است – و هنوز بزرگ‌ترین سرمایه آن به شمار می‌رود. این شرکت فقط باید راهی در جهت نشان دادن ارزش این ارتباطات برای مخاطبان بیشتر بیابد و ارزش مخاطبان را برای تبلیغ‌کننده‌ها و همکاران تشریح کند. چنین کاری دشوار است ولی توییتر باید این مسیر را طی کند. در سال ۲۰۱۱ جک دورسی طی کنفرانس ال‌ثنگز وال‌استریت ژورنال در پاسخ به اینکه توییتر چیست، جواب داد:«ما جوابی نداریم ولی مشکلی نیست.» وقتی این جمله را ادا می‌کرد، نیت مثبتی داشت: توییتر همانی است که از آن می‌سازی.
پنج سال بعد به نظر می‌رسد سوال اصلی این است که توییتر از خود چه ساخته است؟

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz