نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 143

آینده ویدئوکنفرانس چگونه خواهد بود؟

چیزی شبیه واقعیت

فناوری واقعیت مجازی حتی بهترین سامانه‌های کنفرانسی اتاق‌های جلسه را از رده خارج خواهد کرد. تجربه جلسه چهره به چهره با هر شخصی در هر نقطه‌ای از زمان به زودی با ابزار هدست واقعیت مجازی میسر خواهد شد.

جلسه‌های به‌یادماندنی

برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری در دنیا نظیر فیس‌بوک، گوگل و مایکروسافت میلیاردها دلار در فضای واقعیت مجازی سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا نحوه تعامل ما با همکاران را متحول سازند.

نتیجه اینکه جلسه‌ها بسیار جذاب‌تر خواهد شد. تصور کنید دور میز در کشتی تشریفاتی نشسته‌اید، یا روی سطح ماه، یا حتی دربار لویی پانزدهم. و حتی آپارتمان جری سینفلد.

اینها تنها چند نمونه از امکانات فناوری واقعیت مجازی است و با توجه به علاقه گسترده به کاربردهای تجاری واقعیت مجازی طیف امکانات بی‌نظیر به حقیقت خواهد پیوست.

AltspaceVR، که شرکتی مستقر در کالیفرنیاست، از سال ۲۰۱۳ تاکنون مرزهای ارتباطات واقعیت مجازی را جابه‌جا کرده است. اریک رومو، بنیان‌گذار شرکت مذکور، معتقد است مسابقه برای کاهش هزینه‌های سفر و افزایش تمرکز بر همکاری جهانی به این معنی است که واقعیت مجازی باکیفیت به زودی به قاعده تبدیل خواهد شد. او می‌افزاید: «مردم از گوشی‌های تلفن همراه برای ارسال متن، گفت‌وگو یا برقراری ارتباط ویدئویی استفاده می‌کنند؛ اکنون می‌توانند هر زمان که بخواهند در واقعیت مجازی جلسه داشته باشند.»

AltspaceVR اخیراً برنامه‌ای عرضه کرده است که با پایه ارتباطی معروف Slack ادغام می‌شود تا جلسه مجازی را یک قدم به دفترها نزدیک‌تر کند. گرگوری گولینسکی، مسئول بازاریابی Classic Hotels، می‌گوید جلسه واقعیت مجازی در مورد نوآوری در هتل به او اجازه داد تا چشم‌انداز شرکت خود را واقعیت ببخشد. او در ادامه اضافه کرد: «فرصت داشتیم تا در مورد طرح و ویژگی‌های جدید هتل گفت‌وگو کنیم و همزمان آن‌ طرح‌ها را ببینیم، طوری که انگار ساخت آنها تمام شده است.» البته هنوز راه درازی در پیش است. گولینسکی می‌گوید: «برخی این فرایند را غیرعادی و حتی خنده‌دار می‌دانند و معتقدند آنها را از بحث اصلی منحرف می‌سازد، اما اکثر همکاران من از این فناوری لذت بردند.»

به هر حال واقعیت مجازی با سرعت فراوان در حال رشد است. در زیر علت اینکه جلسه‌ها در آینده به فضای مجازی منتقل خواهند شد ذکر می‌شود:

بسیار شبیه واقعیت است، ولی پرهزینه نیست

با وجود طیف وسیعی از محصولات توسط غول‌های ویدئوکنفرانس نظیر سیسکو و Polycom، سامانه‌های ویدئوکنفرانس که بسیار شبیه واقعیت هستند به صورت ویژه در داخل اتاق‌ها نصب می‌شوند و برای شرکت‌های کوچک بیش از اندازه پرهزینه‌اند. اما سامانه‌های جدیدی مبتنی بر واقعیت مجازی، قابل حمل و مبتنی بر ابر به منصه ظهور رسیده‌اند که می‌توانند بدون تجهیزات قیمتی و نصب پرهزینه تجربه نزدیک به واقعیت را میسر سازند.

نسخه نهایی دفترِ «باز» است

در آینده جلسه شرکتی قرار نیست در اتاق کنفرانس برگزار شود، به همین دلیل سطوح بالاتری از همکاری بین گروه‌ها امکان‌پذیر خواهد شد. فناوری واقعیت مجازی به شرکت‌کننده‌های جلسه اجازه می‌دهد تا تجربه مشابهی را بدون نیاز به حضور فیزیکی در محل مورد نظر به دست آورند. در نتیجه اتاق کنفرانس سنتی را می‌توان با هر فضای واقعی یا خیالی تعویض کرد.

انتظار این را داشته باشید که جلسات واقعیت مجازی لذت‌بخش‌تر باشد. می‌توان جلسه صبح را در ساحل آفتابی کوسامویی برگزار کرد. البته باید متذکر شد که کاربران اولیه این فناوری محدودیت‌هایی را نیز تجربه کرده‌اند. نیل گلنیستر، بنیانگذار استودیوی تولید بازی ۲۳۲، به وال‌استریت ژورنال گفت گروه او هنگام استفاده از برنامه vTime در راستای استفاده از ویدئوکنفرانس واقعیت مجازی در فضای خارج از شرکت دچار مشکل شده‌اند.

ارتباطات انسانی از طریق ارتباط چشمی میسر می‌شود

بهترین سامانه‌های ویدئوکنفرانس نیز صرف نظر از فناوری به‌کاررفته نمی‌توانند ارتباط چشمی کامل را فراهم سازند. مدیرعامل AltspaceVR می‌گوید واقعیت مجازی چنین امکانی را فراهم می‌کند: «شرکت‌کننده‌های جلسه واقعیت مجازی حس خواهند کرد که ارتباط چشمی دارند.»

مایکروسافت نیز به روش خود با استفاده از فناوری هولوگرام که در جنگ ستارگان نمایش داده می‌شود مشکل ارتباط چشمی را حل کرده است. گروه فعال در بخش تحقیقات فناوری تعامل سه‌بعدی در مایکروسافت اکنون فناوری جدید ثبت سه‌بعدی‌ای توسعه می‌دهند که «holoportation» نامیده می‌شود. این فناوری بدن کاربران را اسکن و تصاویر سه‌بعدی را به صورت زنده ارسال می‌کند. هنگامی که holoportation با واقعیت مجازی یا فناوری واقعیت افزوده نظیر HoloLens مایکروسافت پیوند می‌خورد، هر کاربری می‌تواند هولوگرام شخص دیگر را طوری ببیند که گویی در همان اتاق است؛ یعنی چشم‌ها و اعضای بدن. فناوری holoportation مایکروسافت هنوز به بازار راه نیافته است و به تنظیمات گسترده دوربین نیاز دارد.

واقعیت مجازی همکاری بین فناوری‌های مختلف را میسر می‌کند

چالش سامانه‌های کنونی ویدئوکنفرانس این است که همیشه با سامانه‌های طرف مقابل هماهنگ نیستند؛ یعنی هر دو طرف باید از فناوری مشابه استفاده کنند تا کنفرانس تشکیل شود. برای مثال سامانه‌های قدرتمند TelePresence از سیسکو طوری طراحی شده‌اند که طرفین باید از سخت‌افزارهای همین شرکت استفاده کنند. ولی شرکت‌های جدید کنفرانس واقعیت مجازی تضمین می‌کنند که این ناهماهنگی رخ نخواهد داد.

AltspaceVR سرویس میان‌فناوری است که ارتباطات کنفرانس واقعیت مجازی را صرف نظر از سلیقه و انتخاب مصرف‌کننده در رابطه با فناوری واقعیت مجازی فراهم می‌سازد. در نتیجه دسترسی به این ابزار بسیار آسان می‌شود. استارت‌آپ‌هایی نظیر AltspaceVR تلاش می‌کنند جلسات واقعیت مجازی را در میان شرکت‌ها جا بیندازند. به نظر می‌رسد آینده ویدئوکنفرانس بسیار مجازی خواهد بود

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz