نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 45 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 140

کتاب‌های الکترونیکی چه مزایا و معایبی دارند

چرا کیندل؟

دستگاه کیندل آمازون یکی از کتاب‌های الکترونیکی است که در بازار امروز محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. در دنیای تحصیلات تکمیلی، دانشگاه‌های بسیاری سراغ کتاب‌های الکترونیکی رفته‌اند که می‌تواند وعده‌ای برای یادگیری بهتر باشد، زیرا کتاب الکترونیکی برنامه‌هایی مثل آزمون‌ها، ویدئو و صوت را پشتیبانی می‌کند.
به عنوان کتابدار فضای آکادمیک اطلاع دارم که دانشجویان اغلب سهولت دسترسی به کتاب‌های الکترونیکی آنلاین را ترجیح می‌دهند، به ‌ویژه در اواخر شب و زمانی که پروژه‌شان باید فردا صبح تحویل داده شود. در هر حال باید در مورد فناوری، منطقی فکر کرد و به این ترتیب باید نگاهی به مقایسه نسخه‌های دیجیتالی کتاب‌ها و نسخه‌های چاپی بیندازیم.

تاثیرات گسترده کتاب‌های الکترونیکی چیست؟

کتاب چاپ‌شده – حداقل برای افرادی که مشکل بینایی ندارند – پلتفرم قابل دسترسی در سطح جهانی است، به‌ ویژه در طول ساعات روز. در مقابل کاغذ، جوهر و صفحه‌های پشت‌ سر هم باعث می‌شوند کتاب را به ‌راحتی بخوانید و احتمالاً به همین خاطر است که این شکل از کتاب قرن‌ها حیات داشته و دارد، اما در مورد کتاب‌های الکترونیکی این‌طور نیست. کتاب‌های الکترونیکی علاوه بر الزامات شارژی و برقی، اغلب فقط برخی از فایل‌ها و فرمت‌های مشخص‌شده را پشتیبانی می‌کنند. بنابراین، برای مثال کتابی که در کیندل قابل دسترس است، ممکن است در دیگر دستگاه‌ها نصب و خوانده نشود. از سویی دیگر با توجه به ماهیت در حال تغییر فناوری، دستگاهی که ما امروزه از آن برای خواندن کتاب الکترونیکی مشخصی استفاده می‌کنیم، ممکن است در آینده در دسترس نباشد.
ما باید اطمینان حاصل کنیم که دانش موجود در کتاب‌های الکترونیکی، برای همیشه قابل دست یافتن است و باید راه‌هایی بیابیم که این دانش برای افرادی هم که به دنیای دیجیتالی دسترسی ندارند، در دست باشد.
وقتی کتاب چاپی در دست دارید، آنچه می‌خوانید می‌تواند یک راز باشد، به‌ ویژه وقتی کتاب جیبی باشد یا بخواهید کتاب را در تاریکی با چراغ‌قوه بخوانید. هیچ‌ کس نمی‌تواند حاشیه‌نویسی شما یا خط‌هایی را که زیر جمله‌ها کشیده‌اید، ببیند. حتی اگر کتاب را از کتابخانه به امانت گرفته باشید، زمانی که کتاب را پس می‌دهید، قوانین کتابخانه بر این اساس است که نباید کتاب هیچ نشانی از هویت شما داشته باشد. این مساله در مورد کتاب‌های الکترونیکی دقیقاً برعکس است. پلتفرم‌های کتاب الکترونیکی بسیاری وجود دارند و شرکتی که کتاب را از آن خریداری کرده‌اید، این امکان را دارد که وارد سیستم‌عامل شما شود و از حاشیه‌نویسی‌ها برای اهدافی مثل بازاریابی استفاده کند.
شاید امروزه این مساله فوق‌العاده به نظر بیاید، اما در نظر گرفتن اینکه کتاب‌های الکترونیکی چگونه می‌توانند بر حریم خصوصی و آزادی ذهنی ما تاثیر بگذارند اهمیت بسیاری دارد.
در سطح عمیق‌تر ماجرا، ما باید بیشتر در مورد چگونگی گذار از چاپ به مطالعه الکترونیکی بیندیشیم و بررسی کنیم که این مساله چگونه پردازش ذهنی ما را از آنچه که می‌خوانیم، تحت ‌تاثیر قرار داده است. مغزهای ما درون بدن‌های فیزیکی‌مان زندگی می‌کنند و مسلماً تجربه کردن فیزیکی کتاب بر چگونگی ترجمان و فهم معناها و ایده‌ها تاثیر می‌گذارد. در متن‌های دیجیتالی، از یک ایده به سراغ ایده دیگری رفتن خیلی آسان است، چون این کار با چند کلیک بر هایپرلینک‌ها و بدون تامل دقیق ما بر متن، صورت می‌گیرد. از سوی دیگر، کارکرد هایپرلینک با مغز ما و رشد آن مشابهت دارد. مرتبط کردن ایده‌های کاملاً متفاوت به یکدیگر در حالی که متنی را می‌خوانیم، یا درک و تحلیل فوری اطلاعات یکی از مهارت‌های مورد نیاز برای جامعه فرا اطلاعاتی امروز است.
بی‌گمان، امروزه یکی از اهداف آموزش، باید آماده‌سازی مهارت‌جویان برای فکر کردن منطقی و عاقلانه در مورد فناوری و کارکردهای آن باشد. کتاب‌های الکترونیکی وعده تعامل، جست‌وجو و دسترسی می‌دهند. در هر حال بیایید از خریداری و داشتن کتاب‌های الکترونیکی احساس گناه نکنیم. بدون آگاهی به جوانب منفی و مثبت و در نظر گرفتن نقاط مثبت و ضعف فناوری، از جمله کتاب‌های الکترونیکی، نمی‌توان نقاط ضعف را برطرف کرد و نقاط قوت را بهبود بخشید

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz