نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 18 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 127

آیا استفاده شخصی از پهپاد باید ممنوع شود

پهپاد همسایه بر فراز خانه‌تان

مدیر گوگل می‌گوید استفاده از پهپادهای ارزان مینیاتوری باید پیش از آنکه به دست کاربران شخصی شامل تروریست‌ها بیفتد، ممنوع شود. اریک اشمیت، مدیر اجرایی گوگل و مشاور مبارزات تبلیغاتی باراک اوباما در مصاحبه‌ای مفصل با روزنامه گاردین درباره پتانسیل فناوری‌های جدید برای «همگانی کردن توانایی جنگی» هشدار داده و گفته پهپادها ممکن است به همین زودی برای جاسوسی در مورد همسایگان یا سوءاستفاده‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرند.
او می‌گوید:«ممکن است با همسایه‌تان مشاجره کنید، بعد او می‌رود و یک پهپاد می‌خرد و از حیاط خانه‌اش روی خانه شما به پرواز درمی‌آورد و همیشه روی خانه‌تان در حال پرواز است، این چه حسی به شما می‌دهد؟»
اشمیت با طرح مساله جنگ‌افزارهای روباتیک به این موضوع اشاره دارد که آیا استفاده از آنها باید صرفا محدود به دولت‌های ملی باشد و می‌گوید:«این احتمال وجود دارد که روباتیک به بخشی مهم از جنگ‌افزارهای ملی تبدیل شود. من نمی‌خواهم قضاوت کنم که آیا چنین ارتش‌هایی باید وجود داشته باشند یا خیر اما ترجیح می‌دهم توانایی جنگی برای تک‌تک انسان‌ها همگانی نشود. این مساله باید قانونمند شود. نمی‌توان تصور کرد مردم بریتانیا یا آمریکا بتوانند چنین اقداماتی انجام دهند. این مساله باید محدود به دولت‌ها باشد که برای فعالیت‌های خود نوعی مشروعیت پیدا می‌کنند اما اینکه دیگران هم این کار را انجام دهند، قابل قبول نیست.»

آیا واقعا نگرانی اریک اشمیت از همگانی شدن پهپادبجا ست؟

استفاده دولت آمریکا از پهپادهای نظامی بسیار مناقشه‌برانگیز بود و مساله حمله پهپادها به شهروندان آمریکایی موضوع جلسه ۱۲ساعته سنا در این زمینه بود. دفتر خبرنگاران تحقیقی تخمین می‌زند پهپادهای آمریکا در یمن، پاکستان و سومالی دست به حمله زده‌اند و مسوول مرگ ۲۷۷۲ نفر هستند. با وجود هشدارهای اشمیت در مورد حریم خصوصی درباره روباتیک، خود گوگل بارها از تبلیغات در این زمینه انتقاد کرده و نگران تاثیر آن درباره نفوذ گسترده و جمع‌آوری اطلاعات انبوه توسط این شرکت است که در فروش‌های چندین میلیارد دلاری استفاده می‌شود. اشمیت درباره این مسائل گفته است گوگل درباره حریم خصوصی «فوق‌العاده حساس» بوده و به صورت داوطلبانه پروژه‌هایی را که تصور می‌کند ممکن است به نقض حریم خصوصی منجر شوند، متوقف کرده است. او می‌گوید:«گوگلی‌ها یکسری مهندس نیستند که فقط به دنبال اهداف خودشان باشند. نمونه مشخص آن را می‌توان در پروژه ابزار شناخت صورت دید که در آن زمان یک ابزار بسیار پیشرفته محسوب می‌شد اما مشخص شد استفاده از آن در اروپا ممنوع است و به همین دلیل برای عرضه در آمریکا نیز مناسب نخواهد بود.» اشمیت که می‌گوید در زمان تصمیم‌گیری برای توقف این پروژه در اتاق حضور داشته مدعی است این توقف تصمیم و ابداع خود گوگل بوده است.
او می‌گوید:«شناخت چهره، که کاملا بدون نظارت باشد، می‌تواند برای اهداف نامناسب مورد استفاده قرار گیرد و ما به عنوان یک شرکت نمی‌خواهیم بخشی از این اقدامات باشیم. مواردی وجود دارد که از تشخیص مالی می‌توان به درستی استفاده کرد اما این موارد باید تحت نظارت شدید انجام شوند.»
اشمیت همچنین به «سرمایه انتقال» اشاره کرد که به میزان ۵۰ و ۶۰ میلیون یورو توسط گوگل و بعد از مذاکره با دولت فرانسه تامین شده است. این سرمایه از فناوری‌هایی برای حمایت از شرکت‌های انتشاراتی فرانسوی‌ای پشتیبانی می‌کند که با مشکلات مربوط به انتقال آثار خود به عرصه دیجیتال مواجه هستند. اشمیت به این سوال پاسخ نداد که «آیا ممکن است سرمایه‌ای مشابه نیز برای انگلستان تامین شود؟» او گفت:«مطمئن نیستم ولی می‌توانیم در مورد این مساله صحبت کنیم. دلیل ظهور این ایده مدل آن بود که از ایده صدور چک‌های موردی برای ناشران به مدل‌های قدیمی خوشم نمی‌آید و فکر می‌کنم کمک به انتقال تجارت‌ها از مدل‌های قدیمی به مدل‌های جدید، فکر بسیار خوبی است.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz