نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 125

پابه‌پای قافله فناوری

سیسکو فراتر از شرکت قدیمی فناوری عمل می‌کند

سیسکو سیستمز از شرکت شبکه‌یابی با فناوری روز در دوره دات‌کام به غول سخت‌افزار افسانه‌ای در طول دو دهه قبل تبدیل شده است. چنین تحولی نقاط قوت و ضعف دارد.

نقطه ضعف سیسکو این است که اندازه آن به اندازه گذشته کوچک نیست و در نتیجه نمی‌تواند به همان میزان چابک عمل کند. همچنین با توجه به اهمیت شبکه‌یابی برای کل فناوری ارتباط از راه دور رقابت زیادی در بازار وجود دارد.

زمانه عوض شده است و پیش راندن کشتی بزرگی به نام سیسکو به بخش‌های جدید دشوار است، به ویژه اینکه در اصل سازنده سخت‌افزار است و ایجاد تحولات بزرگ در سخت‌افزار معمولاً فرایندی تکاملی برای شرکتی با بازار ۱۷۰ میلیارد دلاری دارد.

از طرف دیگر سیسکو بر فضای سرور نیز مسلط است و شرکت‌های زیادی برای تقویت عملیات‌ خود به فناوری سیسکو نیازمندند. به علت اینکه سیسکو خود سازمانی بزرگ است تمایل زیادی به تحول سریع سامانه‌های خود ندارد.

اما پول هدف اصلی هر شرکتی است- راه‌های پس‌انداز پول و کسب درآمد. ما اکنون در مرز انقلاب بعدی دات‌کام هستیم که در آن محاسبات ابر و محاسبات موبایل بازیگران اصلی به شمار می‌روند؛ یعنی مشتریان سیسکو به دنبال گزینه‌هایی برای دستیابی به ابر هستند که بیشتر بر نرم‌افزار تمرکز دارد تا سخت‌افزار.
این همان چالشی‌ است که سیسکو در چند سال اخیر با آن روبه‌رو بوده است؛ چگونه شرکت افسانه‌ای سیسکو می‌تواند قبل از ورود نسل جدید نرم‌افزار به عنوان شرکت‌های خدماتی و شرکت‌های مبتنی بر ابر ارزش افزوده به دست آورد؟

خوشبختانه سیسکو در میان مشتریان سنتی خود طرفدارهای زیادی دارد. شرکت‌های جدیدی نظیر آریستا نتورکس و VMware در فضای ذخیره ابر در حال پیشرفت هستند، اما هنوز توان جذب مشتریان سیسکو را ندارند.
رقابت در بازار ابر جای نگرانی دارد، ولی خبر خوب برای سیسکو این است که اگر نتواند محصول مورد نیاز خود را تولید کند، توانایی خرید هر شرکتی را که چنین محصولی تولید می‌کند دارد. و همین کار را نیز اخیراً انجام داده است.

سیسکو به جای ایجاد کسب‌وکار ابر شرکت‌های پیشرو را در این بخش روبه‌روشد خریداری می‌کند. همین هفته اعلام کرد شرکت برادسافت، سرویس ابر، را به قیمت ۷/۱ میلیارد دلار خریده است. هفته پیش نیز خبر از خرید پرسپیسا، شرکت تحلیل نرم‌افزار، داده بود. این دو خرید نشان می‌دهد سیسکو چالش پیش ‌رو را درک کرده و تلاش می‌کند از قافله عقب نماند. سهام سیسکو اکنون با سرعت رشد سالانه قابل احترام ۱۴ درصد به اضافه رشد سالانه ۴/۳ درصد سود سهام موقعیت چشمگیری به دست آورده است، هر چند وال‌استریت هنوز به دنبال شرکت‌های کوچک‌تر ابرمحور است. اکنون سهام سیسکو سهام مرغوب است و با خریدهای هوشمندی که اخیراً انجام داده، طی فرا رسیدن مرحله جدید عصر دیجیتالی نیز این جایگاه را حفظ خواهد کرد.

منبع: اینوستوپدیا

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz