نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 137

بنیان‌گذار و مدیرعامل UC Point:

ویدئو بخش ثابت کار روزانه است

در این بخش با مارکوس پی‌کلر، بنیان‌گذار و مدیرعامل US Point که همکار ویژه مایکروسافت است، گفت‌وگو می‌کنیم. کلر معتقد است در آینده نیروی کار توسط کارمندان از راه دور تامین خواهد شد؛ به گمان او ۷۵ درصد کارمندان از راه دور کار خواهند کرد.

مایکروسافت سال پیش Skype Room Systems را راه‌اندازی کرد. این برنامه که متخصصان خارج از حوزه فناوری اطلاعات را نشانه رفته است چه تاثیری بر آینده ویدئوکنفرانس شرکت‌ها خواهد گذاشت؟

ویدئوکنفرانس به زودی به بخش ثابت کار روزانه تبدیل خواهد شد، البته با فرض اینکه چنین چیزی تاکنون محقق نشده است. سامانه‌ای که شما نام بردید، قالب ساده اسکایپ را به اتاق جلسه می‌برد. برای اینکه پیشرفت کنونی را درک کنید باید به روش برگزاری کنفرانس ویدئویی در گذشته نگاه کنید. چند سال پیش اولین ویدئوکنفرانس بزرگ دوبی را شاهد بودم. ارتباط ویدئویی با ابوظبی برقرار شده بود، اما دو متخصص فنی در هر دو طرف نیاز بود نیم ساعت قبل از جلسه حاضر باشند تا همه ابزار را آماده کنند، زیرا مدیران خود توانایی راه‌اندازی این فناوری را نداشتند. اگر شما چنین وضعیتی را با کاربری ساده Skype Room Systems مقایسه کنید، متوجه می‌شوید چگونه تمرکز کل جلسه به محتوای بحث و پیام معطوف می‌شود. استفاده از این اتاق‌ها ساده‌تر و نیروی کار و همکاری محتوایی برقرار می‌شود.

هنگامی که ویدئوکنفرانس به بخش روزانه ارتباطات تجاری تبدیل می‌شود ارتباط از راه دور عملی‌تر می‌شود. کسب و کارهای مختلف چگونه می‌توانند از کارمندان حاضر در مناطق دوردست بهره جویند؟

طیف گسترده‌ای از مزایا مطرح است. اولاً کارآمدی کارمندان را افزایش می‌دهد، همچنین ردپای کربنی شرکت کاهش می‌یابد، هزینه اجاره دفتر کاهش می‌یابد، هزینه‌های سفر و محدودیت‌های زمانی از بین می‌رود و در نهایت تعادل زندگی و کار بهبود می‌یابد، زیرا مجبور نیستید روزانه به محل کار مراجعه کنید.

یکی از مزیت‌های مهم این فناوری، سهولت همکاری بین افراد مختلف در نقاط مختلف جهان است.

با در نظر داشتن چنین سودهایی چند درصد از نیروی کار ایالات متحده در ۱۰ سال آینده به صورت تمام‌وقت از راه دور کار خواهند کرد؟ در ۲۰ سال چطور؟

طی دهه اخیر تعداد کارمندان از راه دور افزایش چشمگیری پیدا کرده است. البته نسل جوان، ساکنان بومی دیجیتالی، این گرایش را دوست دارند. این نسل به استفاده از آی‌پد، تبلت، تلفن همراه و… عادت دارند و به دنبال راه‌هایی برای ارتباط با دیگران هستند؛ به دنبال کارفرمایی هستند که محل کار دیجیتالی فراهم کند.۹۸ درصد کار شرکت خود ما از راه دور انجام می‌گیرد. سایر شرکت‌های تجاری در دنیا هنوز به این نقطه نرسیده‌اند، اما حدس می‌زنم که در ۱۰ سال حدود ۵۰ درصد کارمندان اداری از راه دور کار خواهند کرد. در دهه بعد این رقم بیشتر نیز خواهد شد. می‌توانم بگویم ۷۵ درصد مردم در ۲۰ سال آینده از راه دور کار خواهند کرد.

چه بخشی از فناوری کنونی ویدئوکنفرانس باید بهبود یابد تا ارتباط از طریق دورکاری (کار از راه دور) بهبود یابد؟

به نظر من یکی از مهم‌ترین مسائل این است که باید بتوان به سادگی و با سرعت جلسه ویدئوکنفرانس را آغاز کرد، صرف‌ نظر از اینکه از طریق کامپیوتر صورت می‌گیرد یا دستگاه واقعیت مجازی. بسیاری از این سامانه‌هایی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند به حداقل پنج یا ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارند تا کابل‌ها وصل شوند و رمز عبور مشخص شود. هنوز به حالت ایده‌آل نرسیده‌ایم.

در دنیای ایده‌آل از یک پایه فناوری و یک سیستم‌عامل استفاده خواهیم کرد، اما امروزه در واقعیت چندین پایه فناوری از مایکروسافت، آمازون و… خریداری کرده‌ایم و ایجاد ارتباط بین این پایه‌ها به چالش تبدیل می‌شود. آنچه از فناوری انتظار داریم توانایی همکاری و برقراری ارتباط بدون در نظر گرفتن پایه فناوری و تمرکز بر محتواست، نه صرف هزینه و زمان روی مسائل فنی ارتباطی.

چه تحولات امنیتی‌ای در محاسبات ابر خواهیم داشت؟ آیا امنیتی که با استفاده از تایید هویت زیستی (اثرانگشت، اسکن چشم، شناسایی چهره و…) فراهم می‌شود بیشتر رواج خواهد یافت؟

سوال بسیار جالبی است. قطعاً امنیتی که گفتید بیش از پیش شکل خواهد گرفت، چرا که فناوری در حال رشد است و استفاده از آن نیز ساده‌تر می‌شود، ولی بار دیگر باید گفت که زمان خواهد برد. بزرگ‌ترین گرایشی که شناسایی‌ کرده‌ایم مدیریت حقوق است. کاربران از این طریق می‌توانند تعریف کنند که چه چیزی اجازه می‌یابد برای همه قابل رویت باشد و از طریق ابر به اشتراک گذاشته شود. همچنین برای این داده‌های حساس تاریخ انقضا تعیین می‌شود. آنچه خواهیم دید مدیریت هویت و استفاده از رمزعبور و کد پویا و شناور است. در آینده وقتی وارد ویدئوکنفرانس می‌شوید یا حتی وقتی خود شما کنفرانس را برگزار می‌کنید کدهای شخصی از آن محافظت خواهند کرد و پس از گذشت زمان تعیین‌شده نخواهید توانست به آن دسترسی پیدا کنید. برای مثال ۳۰ دقیقه پس از شروع ویدئوکنفرانس اشخاص دیگر نخواهند توانست این کدهای منحصربه‌فرد را به کار گیرند یا از کنفرانس سوءاستفاده کنند

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz