نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 138

نگاهی به روندهای آینده صنعت ویدئوکنفرانس

واقعی‌ترین لحظه‌های مجازی

ویدئوکنفرانس‌ها طی دهه‌هاست که ویژگی مطلوبی برای کسب‌وکارها محسوب می‌شود لیکن ضروری نمی‌نماید. اما به ‌لطف پیشرفت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و تقاضای افزون برای ارتباطات دیداری ضرورت آن بیش از پیش اهمیت یافته است. به‌ رغم کاهش هزینه‌های پهنای باند، سخت‌افزارها و نرم‌افزارها هر دو کیفیت ویدئو را از طریق روش‌های فشرده‌سازی که پهنای باند کمتر می‌طلبند بهتر کرده‌اند. این موضوع به کاهش هزینه‌های ویدئوکنفرانس‌ها و دستگاه‌های مربوطه انجامیده است و بنابراین اکثر شرکت‌ها به این فناوری روی آورده‌اند. امروزه جلسات مجازی را در اتاق‌های بزرگ کنفرانس و از طریق دستگاه‌هایی مثل گوشی و تبلت یا دسکتاپ برگزار می‌کنند. با پیشرفت فناوری سه روند اصلی در آینده ویدئوکنفرانس‌ها قابل پیش‌بینی هستند:

نیروی کار جوان‌تر خدمات ویدئوکنفرانس را با کیفیت بیشتری ارائه می‌دهند

شرکت سیسکو به ‌تازگی در بین کارمندان جوان‌تر روند رو‌به‌رشدی در استفاده از ویدئوکنفرانس‌ها را گزارش می‌کند. افرادی که امروزه در عرصه رهبری سازمانی هستند علاقه زیادی به فناوری دارند و می‌خواهند در زمان‌های مقتضی از آن استفاده کنند، در حالی که رهبران آینده در همه موارد متکی به فناوری خواهند بود و انتظار می‌رود از ویدئوکنفرانس‌ها در تمامی مراحل مدیریتی خود استفاده کنند.

بر اساس نظرسنجی موسسه پژوهشی Redshift گزارش سیسکو تایید شده است. طبق این نظرسنجی ۸۷ درصد از پاسخ‌دهندگان جوان ترجیح می‌دهند در سازما‌ن‌های مجهز به «ویدئو» فعالیت کنند تا در سازمان‌هایی که سرمایه‌گذاری کمتری در این زمینه انجام داده‌اند. ضمن اینکه ۸۴ درصد از پاسخ‌دهندگان گزارش دادند از هر چهار تعامل با دیگران دست‌کم یک بار از فناوری‌های ویدئویی استفاده کرده‌اند.

افزون بر اینکه فناوری ویدئو تقریباً به ابزار مشارکت پیش‌فرض همگانی تبدیل می‌شود، ۷۵ درصد متخصصان جوان اعلام کردند که مشکل اصلی این سیستم‌ها کیفیت پایین ویدئوهاست. این انتظار ناشی از رشد فناوری‌هایی است که به بهبود سرعت انتقال داده می‌انجامند.

ویدئوکنفرانس‌ فراتر از جلسات سنتی مجازی می‌رود

لاوینا مک‌مورکی (Lovina McMurchy)، مدیر واحد تبلیغات اسکایپ، در یک جلسه پرسش ‌و پاسخ اعلام کرد اسکایپ در هر سال هشت میلیون ساعت تماس ویدئویی اجتماعی را پشتیبانی می‌کند؛ این موضوع از سال ۲۰۱۱ یعنی زمانی که مایکروسافت اسکایپ را خرید تحت بررسی بوده است. روند رو‌به‌رشد تماس‌های ویدئویی همچنان شیوه تعامل افراد با یکدیگر را تغییر می‌دهد و برخی چالش‌های انتخاب سرویس ویدئوکنفرانس مطلوب برطرف شده‌اند.

علاوه بر افزایش استفاده‌های اجتماعی از ویدئوکنفرانس‌ها، این فناوری اکنون در مصاحبه‌ها نیز مورد توجه قرار گرفته است. شرکت‌های جهانی معمولاً به دنبال استعدادهای سرتاسر جهان هستند، اما سفرهای معطوف به مصاحبه‌های کاری در اغلب موارد بهترین روش گزینش نیست. از همین رو مطالعه‌های اخیر توسط PGI نشان داده است ۶۶ درصد از نامزدهای شغلی مصاحبه‌های مجازی را به سفرهای حضوری ترجیح می‌دهند. این موضوع همچنین برای نامزدهای شغلی محلی نیز که نیاز به ملاقات با تیم‌های بزرگ دارند سازگار است.

ویدئوکنفرانس‌ها همچنین به ویژگی محبوب راهکارهای تجاری تبدیل شده‌اند. با ترکیب سرویس‌های ویدئوکنفرانس با سیستم‌های سازمانی کارمندان در حال یافتن شیوه‌های جدیدی برای برگزاری جلسات کاری و مشارکت‌های بیشتر هستند. در همان مطالعه ردشیفت در مورد ویدئوکنفرانس‌ها از پاسخ‌دهندگان سوال شد کدام ویژگی‌های ویدئوکنفرانس‌ها می‌توانند در سطح سازمانی جلسات را بهینه‌تر کنند. ۴۴ درصد پاسخ‌دهندگان به سفارشی‌سازی تجربه بیننده از طریق ابزارهای اشتراک اجتماعی علاقه نشان دادند. ۲۱ درصد ترجمه آنلاین و نمایش اطلاعات اضافی توسط لینکدین و سیلزفورس را ترجیح دادند.

واقعیت مجازی ویدئوکنفرانس‌ها را یک گام جلوتر می‌برد

سرویس‌های ویدئوکنفرانس به شرکت‌کنندگان امکان می‌دهد در سطوح مختلف و فراتر از تماس‌های کنفرانسی سنتی با هم ارتباط بگیرند. شرکت‌کننده با دریافت زبان بدن و هیجانات چهره‌ای مخاطب خود می‌تواند با نشانه‌های غیرکلامی‌ که گفته می‌شود ۹۳ درصد از ارتباط واقعی را تشکیل می‌دهد تجربه دیگری کسب کند. از طریق واقعیت مجازی شرکت‌کنندگان قادرند جلسات مجازی را فراتر از آنچه هست تجربه کنند.

با بهره‌گیری از هدستی مثل هولولنز، که ترکیبی از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است، شرکت‌کنندگان در کنفرانس می‌توانند به‌ طور مجازی کنار هم بنشینند. این قابلیت توسط هولوگرام‌هایی فراهم می‌شود که از طریق هدست قابل مشاهده‌اند.

شرکت‌کنندگان در سیستم‌های سنتی کنفرانس برای برقراری ارتباط تنها به یک دوربین نگاه می‌کردند. این موضوع اغلب باعث از دست رفتن تماس‌های چشمی و حس انزوا می‌شد. به وسیله فناوری‌هایی مثل هولولنز شرکت‌کنندگان می‌توانند با چرخاندن سر به طرف هولوگرام فرد دیگر ارتباط بهتری بگیرند. افزون بر این قابلیت اشتراک پروژه‌ها و دستکاری آنها به صورت بلادرنگ و به عنوان یک تیم در این فناوری موجود است. همه این موارد را می‌توان در دنیایی مجازی و کاملاً شبیه به دنیای فیزیکی انجام داد. مواردی که گفتیم تنها سه ‌مورد از تحول در ویدئوکنفرانس‌ها بود. با تکامل بیشتر فناوری جلسات مجازی به‌ سرعت تبدیل به هنجار می‌شوند و کنفرانس‌های قدیمی تلفنی از میان برداشته می‌شوند

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz