نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 41 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 145

چرا گوگل، دیزنی و هر شرکت دیگری دوست دارد توییتر را بخرد

واقعیت تلخ

گوگل، مایکروسافت، دیزنی: چه کسی توییتر را خواهد خرید؟ و آیا به این برنامه علاقه دارند؟ در اواخر ماه سپتامبر اعلام شد که گوگل، توییتر را می‌خرد، سپس سیلس‌فورس به دنبال آن بود، بعد مایکروسافت و نهایتاً دیزنی وارد صحنه شدند. پس از این همه تیتر خبری و حدس‌ها، هنوز هیچ‌ کدام از این شرکت‌ها نمی‌دانند با توییتر چه کاری می‌توان انجام داد، هیچ کدام پرداخت این قیمت گزاف که توییتر خواستار آن است را منطقی نمی‌دانند – بین ۱۳ میلیارد دلار تا ۳۰ میلیارد دلار. توییتر آماده فروش است ولی آیا نامزدهای خرید، پول کافی دارند یا نمی‌توانند هزینه‌اش را پرداخت کنند؟ توییتر رسانه‌ای است که دوست دارد بنویسد، به کار گرفته شود و شکایت کند ولی برای بسیاری از افراد در دنیا، توییتر زیاد مهم نیست.
در اوایل این دهه وقتی توییتر پدید آمد، شبکه اجتماعی بزرگ بعدی تلقی می‌شد اما به علت از کار افتادن رشد توسعه این محصول، چنین فرضی غلط از آب درآمد و کاربران با همان حدود ۳۰۰ میلیون، ثابت ماندند. این در حالی است که فیس‌بوک بیش از ۷/۱ میلیارد کاربر دارد و با رشد شاخه‌هایش در پیام‌رسانی، واقعیت مجازی، هوش مصنوعی و نجات دنیا، در حال گسترش است.
توییتر همچنین تلاش می‌کند تا کاربران خود را به الگوی درآمدزا تبدیل کند و نتوانسته است مانند فیس‌بوک، تبلیغات خود را بفروشد. اخیراً جک دورسی دوباره به مدیریت توییتر بازگشته است و تلاش می‌کند با تمرکز بر ویدئو، صحنه را عوض کند لکن اوضاع مالی شرکت هنوز خوب نیست. همین مساله به تضاد جالبی منجر می‌شود: توییتر نمی‌تواند به کار خود ادامه دهد ولی هیچ علتی وجود ندارد که نامزدهای خرید آن تا ۳۰ میلیارد دلار برای این شرکت هزینه کنند. بن تامپسون تحلیلگر فناوری که بر راهبرد و تجارت تمرکز کرده است، می‌گوید:«نمی‌توان آینده خوب و مستقلی برای این شرکت در نظر گرفت.»
پس چرا گوگل، دیزنی، سیلس‌فورس یا مایکروسافت می‌خواهند توییتر را بخرند؟

گوگل

گوگل به عنوان اصلی‌ترین نامزد خرید توییتر، از چنین خریدی سود می‌برد. این غول جست‌وجو با ویو، باز و گوگل‌پلاس نشان داده که نمی‌تواند در فضای اجتماعی موفق باشد، بنابراین خرید توییتر مانند راه‌حل آماده است. همچنین بدون ‌شک گوگل می‌تواند حجم عظیمی از داده‌ها را که توییتر جمع‌آوری می‌کند، به پول تبدیل کند؛ و اینکه گوگل سرمایه زیادی دارد. با این حال رقم پیشنهادی برای گوگل بی‌معنی است. واقعاً به شبکه اجتماعی نیاز ندارد. کسب و کار گوگل، فروش تبلیغات و سایر اموری است که اکنون انجام می‌دهد و چون در این حوزه عملکرد خوبی دارد، سرمایه خوبی نیز جذب می‌کند. ولی داده‌های جذاب دیگر چه؟ از بد روزگار، گوگل امروز نیز می‌تواند به همه داده‌های توییتر دسترسی داشته باشد زیرا قراردادی در این رابطه با دیک کاستولو مدیر اسبق توییتر بسته است. کاستولو در روزهای آخر ریاست خود، قراردادی با گوگل بست تا توییت‌ها را در اختیار گوگل بگذارد و با دابل‌کلیک به تفاهم رسید تا توییت‌ها را با جست‌وجوهای گوگل، تبلیغ کند. همین قراردادها باعث شده است گوگل هرگز توییتر را با این قیمت نخرد.

دیزنی

به نظر می‌رسد علت علاقه دیزنی به خرید توییتر این است که جک دورسی در هیات مدیره دیزنی حضور دارد و با باب ایگر مدیر ارشد، رابطه دوستانه‌ای دارد. ولی وقتی به کاربرد توییتر برای دیزنی فکر می‌کنیم – شاید نوعی سرویس ارائه ویدئو برای سرگرمی – قرارداد مذکور بی‌معنا می‌شود. باب ایگر در طول زمان ریاستش در دیزنی، لوکاس‌فیلم، پیکسار و مارول را مجموعاً با قیمت ۱۵ میلیارد دلار خریداری کرده است. آیا کسی واقعاً انتظار دارد که دو برابر این پول را خرج خرید شبکه اجتماعی کند که نمی‌شود با آن پول درآورد؟

مایکروسافت

در مقایسه با گوگل و دیزنی، مایکروسافت جذاب‌ترین نامزد خرید توییتر نیست ولی خریدش معقول به نظر می‌رسد. اخیراً ۲۶ میلیارد دلار صرف خرید لینکدین کرده است، بنابراین اصلاً نگران پرداخت هزینه برای ارزش افزوده نیست. مشکل توییتر این است که برخلاف لینکدین، داده‌هایش شفاف نیستند. لینکدین از مردم واقعی با حساب کاربری واقعی و داده‌های شخصی واقعی تشکیل شده است. توییتر با تصاویر تخم‌مرغ به عنوان تصویر حساب شخصی و افرادی که پشت نام کاربری خود پنهان شده‌اند، باعث می‌شود مایکروسافت به سختی بتواند از آن سود مالی ببرد. مساله دیگر، سوء‌استفاده کلان از توییتر است – کاری که دورسی از زمان بازپس‌گیری مدیریت توییتر انجام نداده، در حالی که قول آن را داده بود. به همین دلیل است که توییتر، جذابیت زیادی برای مایکروسافت ندارد.

سیلس‌فورس

ناشناخته‌ترین نام در لیست. رویترز گزارش می‌دهد که توییتر به دنبال سیلس‌فورس، شرکت نرم‌افزاری آمریکا، به عنوان خریدار احتمالی است. علتش چیست؟ احتمالاً چون شباهت‌هایی بین این دو شرکت وجود دارد؛ اما مساله مهم‌تر این است که توییتر می‌داند سیلس‌فورس در رقابت برای خرید لینکدین، به مایکروسافت باخف، در نتیجه مارک بنیوف، مدیر ارشد این شرکت، به دنبال صرف هزینه است. اگر سیلس‌فورس، توییتر را بخرد به نظر خواهد رسید که این دو شرکت با هم ادغام می‌شوند نه اینکه یکی، دیگری را می‌خرد، زیرا حجم آنها یکسان است. سیلس‌فورس نیز از داده‌های توییتر برای عرضه خدماتش به مشتریان استفاده خواهد کرد. با این حال نیز چنین رقمی بی‌معنی است. سیلس‌فورس شرکتی با محوریت کار اداری است که هیچ تجربه مشتری‌ای نداشته است.

اکنون توییتر چه خواهد کرد؟

متاسفانه بین صخره و دیوار گیر کرده است. می‌خواهد فروخته شود ولی رقمی که به نظر می‌رسد توییتر ارزشش را دارد برای هیچ کس معقول نیست. توییتر سه مشکل بزرگ دارد. اصلی‌ترین نامزد خرید آن یعنی گوگل، هم‌اکنون نیز به بخش‌های باارزش توییتر، یعنی داده‌های آن، دسترسی دارد. دوم اینکه سوء‌استفاده از آن هنوز حل نشده است و این امر می‌تواند برای خریداران، مشکل‌آفرین باشد. سرانجام توییتر هیچ درآمدی ندارد و تعداد کاربرانش رشد چندانی ندارند که بتوان بازگشت سرمایه خرید آن (۱۳ میلیارد دلار) را تضمین کرد.
تا به امروز هیچ مسیر روشن و احتمالی‌ای برای دورسی و هیاتش وجود نداشته است؛ صرفاً در قفسه مغازه خاک می‌خورد. همان‌طور که تامپسون می‌گوید واقعیت تلخ این است که وقتی در مورد یک شرکت ۱۰ ساله به مساله «احتمال و توانایی» فکر می‌کنیم، بیشتر باید سوال «چه می‌توانست باشد» را مطرح کنیم تا «چه می‌تواند بشود»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz