نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 125

بهبود و توسعه حوزه آموزش چگونه رخ می‌دهد؟

همه‌ چیز ممکن است

طی دهه‌ها پیشرفت‌های سریع در فناوری در صنعت‌های مختلف و رشته‌های متعدد مساله‌ای باورنکردنی بوده است. با توجه به این نکته که اکثر روزهایمان را با دستگاه‌های تلفن همراه‌مان زندگی می‌کنیم و بسیاری کارها از جمله بهداشت و درمان، آموزش و تعاملات اجتماعی‌مان از طریق اینترنت انجام می‌شوند، طبیعی است که این فناوری‌ها تکامل یابند و بتوانند تقاضاها و نیازهای روزافزون برای راه‌های بهتر، سریع‌تر و جدیدتر ارتباط با دیگران و به‌اشتراک‌گذاری ایده‌ها را برطرف کنند. هنگامی که نوبت به حوزه تدریس و یادگیری می‌رسد و مساله وصل کردن کلاس‌ها به جهان و کمک به گسترش دانش دانش‌آموزان مطرح می‌شود، فناوری اهمیت زیادی پیدا می‌کند. با استفاده از ارتباطات یکپارچه، ویدئوکنفرانس زنده و نرم‌افزارهایی مثل Blue Jeans که آنلاین هستند تقریباً همه ‌چیز در کلاس‌های امروز ممکن است. در اینجا مزایای بنیادین و امکانات ابزارهای ارتباطاتی آنلاین در موسسه‌های آموزشی را مرور می‌کنیم.

دسترسی بهتر دانش‌آموز و معلم

معلمان و دانش‌آموزان می‌توانند با گزینه‌های تعامل دیجیتالی، بهتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. معلم‌ها می‌توانند ساعت‌های طولانی‌تری کار کنند و دانش‌آموزان می‌توانند به‌ راحتی گروه‌های مطالعه تشکیل دهند یا بدون بیرون رفتن از خانه یا اتاق خوابگاه به صورت گروهی روی پروژه‌های گروهی کار کنند. اگر کسی نیاز به کمک اضافی یا درک مفاهیمی خاص دارد، معلم‌ها می‌توانند از طریق ویدئوکنفرانس در دسترس باشند. علاوه بر این، ارتباطات یکپارچه در کنار ویدئوکنفرانس بدین معنی است که می‌توان به ‌راحتی فایل‌ها را به اشتراک گذاشت و آنها را ویرایش کرد، این امر سبب کاهش اشتباهات و سردرگمی‌ای می‌شود که در ایمیل‌ها رخ می‌دهد و از سوی دیگر میزان بازنگری‌ فایل‌ها را کاهش می‌دهد.

کمک به دانش‌آموزان کم‌توان

اگر کسی بیمار شود یا دارای معلولیت باشد، حضور در مدرسه برایش بسیار دشوار است. راه‌اندازی ویدئوکنفرانس در فعالیت‌های فوق‌برنامه، سمینارها، کنفرانس‌ها و… به این افراد امکان می‌دهد که در این برنامه‌ها حضور داشته باشند و مانند حاضران از مزایای این برنامه‌ها بهره‌مند شوند. بیماری یا نداشتن دسترسی به دلیل استفاده از ویلچر دیگر مانع نیست، زیرا ارتباطات یکپارچه شده‌اند.

دسترسی برای دانش‌آموزان مناطق روستایی

سفر کردن برای گذراندن واحدهای درسی یا کمک گرفتن از معلم‌ها برای کسانی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند یا کسانی که به امکانات مختلف دسترسی ندارند دشوار است. همانند بسیاری از افرادی که از خانه کار می‌کنند، افرادی که به دلیل فاصله جغرافیایی از موسسه‌های بزرگ یا محدودیت‌های مالی قادر به استفاده از این امکانات نیستند می‌توانند از مزیت‌های حضور از خانه بهره‌مند شوند. دانشگاه‌های آنلاین یکی از روندهای فناوری‌اند که در حال حاضر در حال توسعه هستند.

تحصیل در خارج از کشور

تحصیل فیزیکی در خارج از کشور تجربه‌ای است که هر کس باید در صورت امکان آن را تجربه کند، اما اکثر افراد از نظر مالی نمی‌توانند از عهده آن برآیند. چت‌های ویدئویی زنده این امکان را فراهم می‌آورد که به گروهی جهانی وصل شوید، با یکدیگر در مورد یک موضوع خاص یاد بگیرید یا درباره فرهنگ‌های یکدیگر بیاموزید. یکی از گروه‌های آموزشی در جهان ممکن است تور مجازی فرهنگی ارائه دهد یا گروه را از اتفاق‌های رخداده در آن فرهنگ خاص مطلع کند. علاوه بر این، ممکن است این گروه‌ها تجربه گسترده‌تری با دانش‌آموزان داشته باشند. این امر امکان سهولت یادگیری را در مورد زبان‌های خارجی فراهم می‌سازد. در عصر اطلاعات فناوری‌های ابر و ارتباطات یکپارچه امکان همکاری همزمان با یکدیگر روی یک پروژه را مهیا می‌کنند. همان‌طور که اشاره شد، نه ‌تنها ارتباطات یکپارچه و فناوری ابر این امکان را فراهم می‌آورند که به طور همزمان روی یک پروژه کار کنید، بلکه این مساله هم اهمیتی ندارد که شما یا همکاران‌تان در چه موقعیت جغرافیایی هستید. اینکه در کجای جهان باشید اهمیتی ندارد، شما می‌توانید به آسانی در هر لحظه‌ای که می‌خواهید از طریق چت‌ها به جهان متصل شوید.

سفرهای مجازی

یکی از شگفت‌انگیزترین جنبه‌های پلتفرم‌های چندرسانه‌ای آنلاین در دانشگاه‌ها این است که افراد می‌توانند با استفاده از ویدئوی زنده سفری مجازی به موسسه‌های فرهنگی مشهور جهان داشته باشند یا حتی از موزه ‌یا آزمایشگاه یک کشور بازدید کنند. این مساله یکی از جنبه‌های هیجان‌انگیز ویدئوکنفرانس‌ها برای اهداف آموزشی است: قابلیت انجام چیزی که ممکن نیست در آن واحد با روش دیگری اتفاق بیفتد. معلم‌ها همچنین می‌توانند سخنرانی‌های نویسندگان، محققان و… را در این ویدئوها ارائه دهند. امکانات بی‌نهایت‌اند و تمام رشته‌ها را شامل می‌شوند. مهارت‌جویان و افراد می‌توانند با یادگیری از سفر مجازی مطالعه خود را تکمیل کنند و دیدی کلی نسبت به جهان به دست آورند.

وقتی نوبت به فناوری‌های مجازی می‌‌رسد چشم‌انداز آموزش بسیار چشمگیر است. چه کسی می‌داند با گذر زمان و پیشرفت‌های بیشتر چه کشف‌هایی در حوزه فناوری رقم خواهد خورد

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz