نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 جهان جهان‌نما صفحه 110

نگرانی سناتورهای آمریکا درباره دخالت کرملین در انتخابات 2016 آمریکا

هشدار به غول‌های فناوری

تری گودی، نماینده جمهوریخواه کارولینا می‌گوید: هر چه تلاش می‌کنم نمی‌فهمم چطور می‌توان با اطلاعاتی که عمداً اشتباه هستند به کشور خدمت کرد.

سناتورهای هر دو حزب آمریکا در روز اول نوامبر سال جاری و در ادامه جلسات بررسی دخالت کرملین در انتخابات ۲۰۱۶ و نقش روسیه در ارائه اطلاعات نادرست در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی هشدار دادند (سناتورهای هر دو حزب بر نقش اطلاعات گمراه‌کننده روسیه تاکید دارند).

در این جلسه اعضای کمیته اطلاعاتی سنا، ضمن تحقیق از مدیران توییتر، گوگل و فیس‌بوک، درباره تاثیر بات‌ها و اخبار جعلی در کمپین‌های انتخاباتی هشدار دادند. تاثیری که ریچارد بور، رئیس کمیته کالیفرنیای شمالی، آن را «عملیات اطلاعاتی روسیه با نیت ایجاد شکاف در جامعه ما از طریق موضوعاتی مانند نژاد، مهاجرت و قوانین حمل سلاح» توصیف کرد. با این حال تفاوت جناح‌ها در عبارت‌بندی نگرانی‌های ابرازشده مشخص بود. در حالی که بور تلاش می‌کرد نقش تبلیغات روسی فیس‌بوک در تعیین نتیجه انتخابات ۲۰۱۶ را کم‌اهمیت جلوه دهد، مارک وارنر معاون کمیته با صراحت از رویکرد دولت ترامپ به این موضوع انتقاد کرد: «روسیه برای دموکراسی ما تهدید محسوب می‌شود و رئیس جمهوری داریم که مایل نیست این مساله را به رسمیت بشناسد.» نماینده دموکرات ایالت ویرجینیا ادامه داد: «ترامپ باید از محکوم کردن روزنامه‌نگاران آمریکا دست بردارد و واقعیت تهدید پروپاگاندای روسیه را به رسمیت بشناسد.»

وارنر همچنین از گستردگی وسیع اطلاعات گمراه‌کننده در رسانه‌های اجتماعی ابراز نگرانی کرد. او در مقدمه بیانیه خود گفت: «۸۰ هزار پست فیس‌بوکی که از طرف روسیه حمایت شده بود و ۱۲۰ هزار پست مشابه در اینستاگرام به دنبال داشت به دست ۱۲۶ میلیون آمریکایی در طول کمپین انتخاباتی ۲۰۱۶ رسید. همزمان ۱۵ درصد حساب‌های توییتر جعلی یا خودکار تشخیص داده شدند. به تصریح یکی از مدیران اجرایی فیس‌بوک این پست‌ها در اکتبر ۲۰۱۶ حتی قبل از شروع انتخابات پست‌های روسی در اینستاگرام به دست ۱۶ میلیون آمریکایی دیگر رسیده بود.»

در ابتدای جلسه، هنگامی که شرکت‌های فناوری نگرانی‌های خود را مطرح کردند، وارنر به آنها اجازه صحبت نداد و به شواهدی که ارائه دادند حمله کرد و گفت: «اعضای کمیته از شیوه مدیریت شرکت‌های شما خسته شده‌اند.» در ادامه هر سه مدیر گفتند هنوز از چگونگی دخالت روسیه تعریف دقیقی ندارند و تحقیقات داخلی آنها در این زمینه ادامه دارد.

خشم سایر اعضای کمیته کمتر از وارنر نبود. دایان فنستین، نماینده دموکرات کالیفرنیا، صراحتاً به مدیران شرکت‌های فناوری گفت: «فکر نمی‌کنم شما موضوع را درک کنید.» سپس شرح داد چگونه با دخالت روسیه جنگ سایبری شروع شده است.

در این جلسه بور دو آگهی فیس‌بوک را که مربوط به روسیه بود نشان داد: دو گروه به نام «قلب تگزاس» و «مسلمانان متحد آمریکا» حساب‌های کاربری متفرقه را تحت فشار قرار دادند. وی به ویژه خاطرنشان کرد که هر دو حساب کاربری به منظور ایجاد جرقه‌های درگیری مناسبت‌های گروهی (ایونت) همزمانی را در محل یکسانی در هیوستون تگزاس برنامه‌ریزی کرده‌اند.

دادرسی موضوع دیگری را نیز در بر گرفت. کالین استرچ، مدیر فیس‌بوک، تصدیق کرد شبکه‌اش پروفایل گو ونگوی مخالف چینی را بعد از گزارشی که از دولت چین دریافت کرد مسدود کرده است. ونگوی که در آمریکا زندگی می‌کند از حساب کاربری‌اش برای افشای فساد در چین، جایی که فیس‌بوک ممنوع است، استفاده می‌کرد.
بعدتر در همان روز کمیته اطلاعاتی مجلس جلسه تحقیقی دیگری با همین موضوع تشکیل داد. تحقیقاتی همراه با انتشار تعداد آگهی‌های فیس‌بوک که توسط روسیه در زمان انتخابات ۲۰۱۶ استفاده شد. در این جلسه اذعان شد فیس‌بوک «متعهد به جلوگیری از دخالت خارجی در انتخابات» است و این دخالت خارجی «تهدیدی حیاتی برای دموکراسی کشور» محسوب می‌شود.

تری گودی، نماینده جمهوریخواه کارولینا، مدیران شرکت‌های فناوری را برای اخبار جعلی سرزنش کرد: «هر چه تلاش می‌کنم نمی‌فهمم چطور می‌توان با اطلاعاتی که عمداً اشتباه هستند به کشور خدمت کرد.» او ادامه داد: «می‌دانم که شما نمی‌خواهید در مقام داوری باشید، من هم نمی‌خواهم باشید. اما امروز پنجشنبه نیست، پس اگر من بگویم امروز پنجشنبه است، نمی‌فهمم هموطنان من از اینکه با فریبکاری به آنها چیزی بگویم که آشکارا غلط است چه سودی خواهند برد. قسم می‌خورم که هر چه تلاش می‌کنم نمی‌فهمم.»

جلسه دادرسی کمیته اطلاعاتی سنا یک روز بعد از جلسه مشابه کمیته قضایی سنا با موضوع استفاده روسیه از رسانه‌های اجتماعی برای تاثیر و دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ برگزار شد

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz