نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 128

نگاه چاک رابینز به سیسکو و کسب و کار چگونه است

من به خوش گذراندن ایمان دارم

مدیرعامل سیسکو در گفت‌وگویی ویژه چشم‌اندازهایش را درباره‌ همکاری علمی، تحول دیجیتالی، اینترنت اشیا و موضوعات دیگر به اشتراک می‌گذارد.

همکاری علمی بنیاد تحول دیجیتالی است که کسب و کارهای بزرگ و کوچک لازم است به آن دست یابند. این را چاک رابینز، مدیرعامل سیسکو، سال ۲۰۱۶ در نطق اصلی‌ خود در «سیسکو لایو» اعلام کرد. رابینز در مصاحبه‌ای ویژه با نوجیتر (nojitter) توضیح می‌دهد که همکاری علمی برای سیسکو چه معنایی دارد و چشم‌اندازهایش را درباره‌ مسیر پیش روی شرکت میان نیروهای برهم‌زننده‌ای که امروزه شروع به تغییر شکل دادن روابط شرکت کرده به اشتراک می‌گذارد.

با پشت سر گذاشتن سیسکو لایو ۲۰۱۶ تفکرات مدیر سیسکو تاثیر ماندگاری برای به پیش بردن بر جای گذاشه است. اینها تکه‌های آماده‌ انتشار از گفت‌وگوی ما به زبان خود رابینز است.

اهمیت توانمندی همکاری علمی

اگر به بسیاری از متقاضیان کار توجه کنید، چه در شهرهای پیشرفته و چه به متخصصان شهرهای دورافتاده، ساختار همکاری علمی جز هسته‌ اصلی است. به ساده‌ترین شکلش ساده‌لوحانه ا‌ست که درباره‌ مرتبط کردن بسیاری از چیزها فکر کنید، اگر از ابتدا و به طور کامل ارتباطات و توانمندی کارکنان خود را ایجاد نکرده باشید. بنابراین همکاری علمی به نظر من بسیار بنیادین است.

اهمیت همکاری ویدئویی

وقتی به ارتباط میان کارکنان فکر می‌کنید هیچ وقت نمی‌پرسید که سیستم تلفنی خریداری کنید، فوراً یک سیستم تلفنی می‌خرید. ما درباره‌ ویدئو تقریباً به این نقطه رسیدیم… یک پیش‌فرض وجود دارد که شما ارتباط ویدئویی خواهید داشت. امروز در مورد همه ‌جا صدق نمی‌کند، اما به ‌طور وسیعی عمومیت یافته ‌است.

شما امروز به‌ طور فزاینده تحت تاثیر این باور هستید که لازم است تعاملات آینده با مشتری‌ها به‌ شکل ویدئویی اجرا شود. شما باید با مشتریان به همان شکلی ارتباط برقرار کنید که آنها مایل‌اند با شما برقرار کنند… در واقع مساله قابلیت‌های همکاری گسترده از طریق تماس ویدئویی نهادینه شده است.

ارزشی که می‌توان از دستگاه‌های متصل استخراج کرد

اکثریت موارد استفاده‌ برای تسهیل توانایی مردم به کار برده می‌شوند تا بتوانند کارهایشان را با ابزارهای متصل به اینترنت بهتر انجام دهند. این ابزارها می‌توانند اطلاعات بهتری ارائه دهند. این اطلاعات ممکن است وارد روند تحلیل شوند یا ممکن است وارد روند یادگیری ماشین یا هوش مصنوعی شوند، اما در نهایت همچنان به یک انسان نیاز دارید تا کار را موثرتر انجام دهد.

چاک رابینز می‌گوید: بزرگ‌ترین تغییری که شاهد آن خواهید بود قابلیت تفکیک کنترل این ابزارهاست. بنابراین اطلاعات بیشتری در مورد آنچه در حال وقوع در شبکه است کسب خواهید کرد.

 

تاثیر اینترنت اشیا و ابر بر شبکه‌ سیسکو

ما درباره‌ میلیاردها شیء صحبت می‌کنیم که به نوعی قرار است به هم مرتبط باشند (حتی اگر هنوز ندانیم آن ارتباط دقیقاً چگونه به نظر می‌رسد). اگر ۱۲ تا ۱۵ سال به عقب و به زمانی‌ که وایرلس متداول شد بازگردیم، این باور رایج بود که وای‌فای نیاز به سوییچ شبکه را برطرف می‌کند. در آن زمان بحث‌هایی درباره‌ اینکه وای‌فای نیاز به اتصال هاردوایِرد را رفع خواهد کرد وجود داشت. اما تقریباً از سال گذشته ما درباره‌ وایرلس با کارایی بالا به عنوان راه‌انداز سوییچ پورت‌ها صحبت کرده‌ایم. بنابراین ما اغلب تاثیرات این جریان‌های تکنولوژی را درک نمی‌کنیم؛ برای مثال اگر به LEDهای متصل نگاهی بیندازید، اتصال آنها از طریق اترنت نسبت به راه‌اندازی سیم‌کشی پرهزینه در یک ساختمان راحت‌تر و کاربردی‌تر است. بنابراین موارد استفاده جدیدی در زمینه سوییچینگ وجود دارد. این اینترنت عظیم جهانی هنوز بسیار وابسته به زیرساختی است که کارایی بالا داشته باشد و این زیرساخت است که به اینترنت امکان فعالیت روزانه را می‌دهد. ما در سال ۲۰۱۶ راجع به نسل بعدی فناوری‌های سوییچینگ دیتاسنتر صحبت کردیم. شاید باوری رادیکال در مورد آنچه در حال وقوع است و سرعت تغییرهایی که در اشیا ایجاد خواهد شد وجود دارد.

بزرگ‌ترین تغییری که شاهد آن خواهید بود قابلیت تفکیک کنترل این ابزارهاست. بنابراین اطلاعات بیشتری در مورد آنچه در حال وقوع در شبکه است کسب خواهید کرد و این اطلاعات شما را نسبت به تهدیدهای امنیتی یا جریان برنامه‌ها در زیرساخت‌ها آگاه خواهد کرد.

فعال‌سازی شبکه‌ پویا

اولین نکته در برنامه‌‌نویسی شبکه و سیستم‌عامل‌های مدرن این است که برای شما امکان نوشتن برنامه برای شبکه را فراهم می‌آورد. دومین نکته درک قابلیت تحلیل شبکه و روند آن با سرعت بسیار بالاست. ما به جمع‌آوری میلیون‌ها داده‌ ثبت‌شده در هر ثانیه با پلتفرم تتراسیون (Tetration) فکر می‌کنیم؛ مثلاً برای اینکه بتوانیم اطلاعات را به اپلیکیشن‌ها بازگردانیم تا اطلاعات بهتری داشته باشند یا در مورد اینکه برای توسعه خط‌مشی‌هایی به چه مسائلی نیاز است، مساله فقط خط‌مشی‌ای ساده، کارآمد و فوری است و طی زمان ایجاد خواهد شد. موارد استفاده امروز به چگونگی تعریف سیاست ما و نحوه اعمال آن وابسته است. من می‌دانم که سیاست ما به گونه‌ای تدوین شده است که می‌خواستم در مجموعه‌ای وسیع از زیرساخت‌های شرکت تدوین شود.

چه چیزی سرعت تحول دیجیتالی را کاهش می‌دهد

امنیت سناریویی است که باید به آن اشاره کرد و دلیلی بر این سرمایه‌گذاری ما در این حوزه است. ما روی نوآوری در امنیت سرمایه‌گذاری بالایی کرده‌ایم. این حوزه بسیار اهمیت دارد.

اولین امواج تحول دیجیتالی

آنچه طی سخنرانی خود (در سال ۲۰۱۶) سعی داشتم بر آن تاکید کنم این است که ما شاهد تولید متصل به اینترنت هستیم و شهرهای هوشمند را می‌بینیم (و این ابتکارها و نوآوری‌ها در ۱۰ سال اخیر جریان داشته است، اما به صراحت باید گفت ما در نقطه‌ای هستیم که می‌توانیم این نوآوری‌ها را در مقیاس بزرگ‌تر مثل استادیوم‌های هوشمند و همه اشیای موجود ایجاد کنیم). بنابراین ساختمان‌های هوشمند با سیستم‌های نوری متصل کار می‌کنند، قابلیت اتصال زیرساخت ساختمان و سیستم‌های امنیتی به گونه‌ای است که مثلاً همه چیز در دفتر کار من که قرار است طی روز در آن باشم به صورت خودکار انجام شود. اینها رخدادهای طبیعی‌ای هستند که قرار است اتفاق بیفتد.

ما همچنین با شرکت‌هایی گفت‌وگو داشته‌ایم که در زمینه آسانسورهای متصل به اینترنت فعالیت می‌کنند و موارد استفاده جالبی در این زمینه وجود دارد. در این آسانسورها می‌توان فهمید چه کسی داخل آسانسور است و اطلاعات پایه‌ای را در مورد آسانسور و افراد داخل آن به دست آورد. همچنین می‌توان تبلیغاتی را در آسانسور ارائه داد. همه اینها جالب است، اما واقعیت این است که این آسانسورها می‌توانند انرژی و خدمات را مدیریت کنند.

درباره شیوه‌ رهبری و مدیریت او

بهترین راه برای درک شیوه‌ رهبری من شاید این باشد که مرا در صحنه تماشا کنید- آن شخصیت خودِ من است. ما باید با چنان سرعتی پیش برویم که تا جایی که امکان دارد با تمام اعضای داخلی و خارجی شفاف و روراست و باز باشیم، این گستره‌‌ به ‌طور حیاتی مهم است.

طی سال‌ها با مردم این شوخی را کرده‌ام که وقتی من بچه بودم پدرم صبح‌ها بیدار می‌شد، کت و شلوارش را می‌پوشید و تبدیل به «پدر شاغل» می‌شد و بعد به خانه باز می‌گشت و تبدیل به «پدر خانه‌دار» می‌شد. این مساله دیگر وجود ندارد. محیط کار و فعالیت زیاد بخشی از کلیت تجربه‌ زندگی امروز کسانی است که برای مردم کار می‌کنند. بنابراین تلاش برای شفاف‌تر بودن، تلاش برای واقعی‌تر بودن، تلاش برای اینکه خودتان باشید و درک کنید چه چیزی برای مردم اهمیت دارد ویژگی‌های رهبری خوب است.

مبانی فرهنگی شگرفی وجود دارد که جان چمبرز حول محور اینکه چقدر ما به مردم اهمیت می‌دهیم به راه انداخت و ما مطلقاً هرگز از آنها عبور نخواهیم کرد. من سه چهار نفر را دارم که در حال حاضر با چالش‌هایی خارج از سازمان ما دست به گریبان‌اند و من امشب با آنها تماس خواهم گرفت تا جویای حال‌شان شوم و ببینم چه می‌کنند… این چیزی است که جان اینجا آغاز کرد، اما چیزی است که من هم به عنوان یک انسان به آن باور دارم- همیشه خواهم داشت.

از سویی دیگر مسائلی هستند که غیرقابل مذاکره‌اند و هرگز تغییر نخواهند کرد. من فکر می‌کنم تجارتی که پیشرفت می‌کند نیاز دارد که ما شفاف‌تر و سریع‌تر باشیم. به علاوه من به خوش گذراندن اعتقاد دارم. فکر می‌کنم باید با کسانی کار کنید که از آنها خوش‌تان می‌آید و باید با کسانی کار کنید که با آنها خوش می‌گذرانید. من گمان می‌کنم می‌توانید بسیار بهره‌وری بیشتری داشته باشید اگر در چنین محیطی کار کنید

درباره چاک رابینز

چاک رابینز از حدود یک سال پیش، وقتی جان چمبرز پیش از او کناره‌گیری کرد، مدیرعامل سیسکو شد. او از سال ۱۹۹۷ با این شرکت همراه بود و به عنوان مدیر ارشد Worldwide Field Operation مشغول کار بود و قبل از آن مدیر ارشد The Americas، بزرگ‌ترین حوزه‌ تجارت سیسکو، بود. سیسکو با راهبری او تمرکزی بر توانمندی تحول دیجیتالی میان شرکت‌ها، شهرها و کشورها اتخاذ کرده است.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz