نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 119

در جنگ ابر، گوگل و سیسکو علیه آمازون متحد می‌شوند

مشتریان هیجان‌زده، غول‌های شکست‌ناپذیر

هنگامی که چاک رابینز در سال ۲۰۱۵ مدیرعامل سیسکو شد کارایی فناوری این شرکت در خطر بود. در همان سال، وقتی گوگل داین گرین را سرپرست بخش ابر کرد، واحد او تلاش می‌کرد فاصله خود را با سرویس وب آمازون کم کند. دو سال از این ماجرا می‌گذرد و اکنون رابنیز و گرین برای توسعه و فروش فناوری و سرویس ابر به شیوه جدید و اتخاذ AWS متحد شده‌اند. روز چهارشنبه سیسکو و گوگل اعلام کردند پروژه مشترکی را توسعه می‌دهند که در آن تخصص گوگل در ایجاد مراکز عظیم داده و نرم‌افزار منبع باز با نیروی فروش جهانی، پشتیبانی از مشتری و امنیت سیسکو ترکیب خواهد شد.

ابر فناوری نوین است که به صاحبان کسب‌وکار اجازه می‌دهد کامپیوتر خود را خالی و نیازهای ذخیره داده و دسترسی به آن را از هر نقطه زمین برآورده کنند. زیرساخت ابر اکنون به بازار عظیم و پررونق تبدیل شده است که شاهد رشد چشمگیر آن هستیم. آمازون بر این بازار مسلط شده است. کسب‌ و کار AWS آمازون در سال ۲۰۰۶ آغاز به کار کرد و اکنون بیش از چهار میلیارد دلار در ربع سال سودآوری دارد. طبق برآورد گروه تحقیقات سینرجی، AWS 34 درصد بازار ابر را کنترل می‌کند. گوگل پس از AWS مایکروسافت و IBM در رتبه چهارم قرار گرفته و تنها کنترل چهار درصد بازار را دارد. ولی ابر در حال بلوغ است و فرصت‌های جدیدی برای رقبا ایجاد می‌کند. به ویژه اینکه شرکت‌های بزرگ با هزاران کارمند و سرورهای قدیمی همه داده‌های خود را به AWS منتقل نمی‌کنند. در عوض اغلب پروژه‌های جدید را روی ابر اجرا نمی‌کنند و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند نرم‌افزارهای خود را در آنجا بسازند و آزمایش کنند، در حالی که داده‌های اصلی آنها در مراکز خصوصی داده قرار دارد. این امر به ویژه در مورد کسب‌وکارهای پیچیده و منظم نظیر بیمارستان‌ها و بانک‌ها صادق است – دقیقاً آن ‌دسته از کسب‌وکارهایی که تازه‌نفس‌هایی نظیر گوگل می‌خواهند به آن دست یابند.

پیش‌بینی برای ۲۰۱۸

گرین به شبکه CNBC گفته است: «کل پدیده نوظهور ابر به سرعت در حال گسترش است و واقعاً به الزام راهبردی مردم تبدیل شده، اما به این زودی فراگیر نخواهد شد. خیلی طول می‌کشد تا داده‌های ذخیره‌شده در مراکز سنتی به ابر منتقل شوند و همه داده‌ها نیز الزاماً به ابر منتقل نخواهند شد.»

گوگل و سیسکو طی این همکاری محصول ترکیبی را توسعه می‌دهند که برخی از ابزار گوگل را روی سرویس ابر خواهد آورد. این ابزار به سادگی در سایر سرویس‌های ابر پیدا نمی‌شود. سیسکو نیز امنیت و پشتیبانی و همچنین شبکه‌یابی کامپیوتری را تامین خواهد کرد.

پیروزی در بازار ابر برای سیسکو حیاتی است. امروزه فروش سخت‌افزارهایی نظیر مسیریاب و سوییچ که بخش اعظمی از درآمد سیسکو را تشکیل می‌دهند دیگر سودآوری ندارند. محصولات نرم‌افزاری این شرکت برای ارتباطات و همکاری نیز در بازارهای بسیار پیشرفته و پررقیب گم شده است. البته سیسکو با بزرگ‌ترین شرکت‌ها و دولت‌های دنیا ارتباط دارد. به علت اینکه مشتریان سنتی سیسکو به ابزار مدرن به‌ منظور توسعه نرم‌افزار و اجرای امور یادگیری ماشین نیاز دارند، توانایی سیسکو در ارائه خدمات گوگل می‌تواند راهی برای حفظ آنها باشد.

رابینز به CNBC توضیح داده است: «به درخواست مشتریان خود گوش دادیم. آنها به دنبال سرعت، گستردگی و چابکی ابر هستند و در عین حال انعطاف‌پذیری نرم‌افزارهایی را که در مراکز خصوصی داده و همچنین ابرهای عمومی اجرا می‌شوند نیز می‌خواهند.» محصول مشترک سیسکو و گوگل در نیمه نخست ۲۰۱۸ برای اولین مشتریان عرضه و در نیمه دوم ۲۰۱۸ وارد بازار خواهد شد.

گرین به Kubernetes و Istio به عنوان دو محصول منبع‌باز اشاره می‌کند که جذابیت خاصی برای مشتریان سیسکو دارد. Kubernetes توسط گوگل توسعه یافته است و به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار اجازه می‌دهد برنامه‌های دلخواه خود را در محفظه دیجیتالی بسازند و به ‌کار ببرند. Istio نیز توسط گوگل، IBM و Lyft، شرکت استارت‌آپ، ساخته شده است و برای مدیریت خدمات کوچک به کار می‌رود؛ نظیر نرم‌افزارهای کوچکی که کنار هم قرار می‌گیرند تا عملیات‌ مختلفی انجام دهند. هر دو فناوری مذکور به برنامه‌نویس‌ها اجازه خواهد داد نرم‌افزارهای خود را با سرعت و انعطاف‌پذیری بیشتر بنویسند و محصولی قابل اعتمادتر و قدرتمندتر در اختیار داشته باشند.

گوگل و سیسکو نحوه تقسیم درآمد حاصل از این همکاری را بیان نکرده‌اند. رابینز گفته است هیچ بندی در این قرارداد وجود ندارد که در صورت پیش آمدن فرصت سیسکو را از همکاری با سایر شرکت‌ها منع کند. در حالی که AWS سالانه ۴۰ درصد رشد می‌کند، گوگل تلاش می‌کند به بازار نشان دهد که نسبت به رقبای خود برتری دارد. گرین می‌گوید: «وقتی این مسائل را برای مشتریان خود بازگو می‌کنیم هیجان‌زده می‌شوند. به آنها می‌گوییم که مسیر آینده ما کجاست و چگونه قرار است این کار را انجام دهیم.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz