نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 123

فناوری بانکداری ویدئویی چیست

ماشین‌های چندکاره امروزی

کیمبرلی جونز، دستیار معاون رئیس Payment Solutions از Regions Bank، می‌گوید: «بانکداری ویدئویی را نوعی ماشین چندکاره در نظر بگیرید. می‌توانید طرف ماشین بروید، کارت خود را وارد کنید و از ATM پول برداشت کنید – یا می‌توانید سراغ همان ماشین بروید، دکمه‌ای را فشار دهید و با بانکدار به صورت ویدئویی صحبت کنید.» در صورتی که نیازهای بانکی‌ای غیر از واریز و برداشت داشته باشید، VTM بهترین گزینه است.

شعبه ویدئویی سرویسی است که به صورت انحصاری برای تمام مشتریان بانک ارائه می‌شود. با استفاده از این سرویس می‌توانید به مدیر شعبه خود، مدیر روابط عمومی یا مدیر شعبه ویدئویی وصل شوید. شعبه ویدئویی ساده، راحت و کاملاً امن است و به شما این امکان را می‌دهد که طیفی از اطلاعات و معاملات مورد نیاز خود را با آن انجام دهید.

بانکداری ویدئویی عبارتی است که برای اجرای معاملات بانکداری یا مشاوره حرفه‌ای بانکی از طریق ارتباط ویدئویی از راه دور مورد استفاده قرار می‌گیرد. بانکداری ویدئویی را می‌توان با استفاده از ماشین‌های تراکنش‌های بانکی نظیر ATMها اجرا کرد. اغلب این نوع بانکداری را جایگزین بانکداری face to face می‌دانند. سرویس‌های بانکداری بسیاری از طریق بانکداری ویدئویی وجود دارد. البته این فناوری هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، اما برخی معتقدند این فناوری آینده بانکداری را رقم خواهد زد. به همین دلیل شرکت‌های فین‌تک و بانک‌ها به این فناوری علاقه پیدا کرده‌اند تا خدمات بانکداری را فراتر از محدودیت‌های تعریف‌شده کنونی ارائه دهند.

بانکداری ویدئویی را، که بانکداری از راه دور نیز خوانده می‌شود، می‌توان ارائه خدمات بانکداری به مشتریان از طریق ارتباط ویدئویی نیز تعریف کرد. کارمندان می‌توانند از طریق لینک ویدئویی یا صوتی به مشتریان بانک خدمات عرضه کنند. مشتری نیز در شعبه مورد نظر از ماشین تعیین‌شده برای پردازش واسط‌های معتبر نظیر چک، پول نقد و سکه استفاده می‌کند. با توجه به اینکه بانک‌ها کانال‌های متعددی برای ارائه خدمات از راه دور به مشتریان دارند، آنچه بانکداری ویدئویی را برای مشتری جذاب می‌کند ارتباط با کارمندان بانک از طریق ارتباط ویدئویی است تا بتواند خدمات مورد نظر را دریافت کند. بانکداری ویدئویی را می‌توان در شعبه سنتی بانکداری پیاده کرد. این نوع بانکداری ویدئویی جایگزین کارمندان سنتی بانک می‌شود، در نتیجه کارمندان می‌توانند در محل اصلی بانک خدمات خود را به نقاط دوردست ارائه دهند.

بانکداری ویدئویی می‌تواند خدمات بانکداری حرفه‌ای را در طول ساعات غیرمعمول برای بانک به مشتریان عرضه کند، مانند ساعات شب یا حتی به صورت شبانه‌روزی. همین امر به مشتریان اجازه می‌دهد حتی پس از اتمام ساعت کاری شعب سنتی بانکی با کارمندان بانک ارتباط برقرار کنند و خدمات دریافت کنند. این ویژگی منحصربه‌فرد در امور پیچیده بانکداری نظیر افتتاح حساب یا خرید محصول یا خدمات پیچیده بانکی می‌تواند مفید واقع شود. مشتریان می‌توانند از طریق ماشین‌های ویدئویی، کیوسک‌های ویدئویی، گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها یا کامپیوترهای شخصی، خدمات بانکداری اینترنتی را دریافت کنند. ماشین‌های ویدئویی و شعب فناوری اشکال معمول بانکداری ویدئویی در محیط بانک به شمار می‌روند. نام چنین خدماتی بانکداری ویدئویی است، اما در واقع ارتباط صوتی نیز برقرار می‌شود تا نماینده بانک و مشتری بتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

با توجه به نوع روش بانکداری ویدئویی مورد استفاده، چند نوع خدمت وجود دارد که قابل ارائه است. نمونه دیگر ماشین‌های ویدئویی مدرن این خدمات زیر را نیز ارائه می‌دهند: تایید هویت مشتری، واریز پول، واریز چک، برداشت پول، چاپ چک، انتقال حساب، پرداخت قبوض، پرسش‌هایی در مورد حساب بانکی، فرایند ثبت حساب‌های جدید، فرایند ارائه وام‌های جدید، مشورت با متخصصان بانکداری و پرسش‌هایی در مورد خدمات بانکی. بانکداری ویدئویی می‌تواند خدمات بانکداری را در نقاط غیرسنتی بانکی نظیر مغازه‌ها، ساختمان‌های دفتری، کارخانه‌ها و فضاهای آموزشی ارائه دهد.

همچنین بانکداری ویدئویی، معاملات بانکی را تسهیل می‌کند. آنچه بانکداری ویدئویی به ارمغان می‌آورد، افزایش شفافیت و اعتماد بین دو طرف است: مشتریان و بانک. مشتریان هنگام ملاقات کارمند بانک و دریافت کمک هنگام نیاز احساس راحتی می‌کنند. بانک نیز تلاش مشتری برای پیشگیری از سرقت هویت و کاهش خطرات کلاهبرداری را مطلوب می‌داند. علاوه بر این، بانکداری ویدئویی به بانک‌های مختلف اجازه می‌دهد خارج از محدوده پوشش شبکه‌ای شعبات خود نیز خدمات ارائه کنند. به علت اینکه بانکداری از حالت تراکنش به ارتباط تبدیل شده است، بانکداری ویدئویی را می‌توان ابزاری مفید برای تسهیل روابط بین بانک و مشتری دانست. نسل جدید مشتریان که اهمیت زیادی برای توصیه‌های مالی قائل‌اند، ارائه چنین خدماتی از طریق بانکداری ویدئویی را خواهد پسندید.

حتماً متوجه شده‌اید که تحولات بزرگی در مقررات حوزه مالی صورت گرفته است. امروزه شناخت مشتری از همیشه مهم‌تر است، چرا که به پیشگیری از کلاهبرداری آنلاین کمک می‌کند. فرایندهای افتتاح حساب باید با دقت نظارت و مشاهده شود و تایید هویت تنها با متن یا صدا دیگر برای دستیابی به استانداردهای جدید امنیتی کافی نیست. در چنین شرایطی بانکداری ویدئویی مفید واقع می‌شود. اکنون بانکداری ویدئویی به سطح بعدی تسهیل خدمات رسیده است. البته محدودیت‌هایی نیز بر سر راه بانکداری ویدئویی وجود دارد، چرا که این فناوری متکی به سرعت اتصال است. در صورتی که زیرساخت مورد نیاز در دسترس نباشد، چنین فناوری‌ای می‌تواند بیشتر زننده باشد تا مفید. علاوه بر این باید به یاد داشت که هدف اصلی ساده‌سازی تجربه کاربر است نه برعکس. ارائه چنین خدماتی به طور حتمی تضمین نمی‌کند که مشتری نیز بتواند خود را با آن تطبیق دهد و همین امر یکی از عوارض جانبی بسیاری از پیشگامان این نوع خدمات به شمار می‌رود. بانکداری ویدئویی تعاملات بانکی را بسیار ساده می‌کند. هیچ‌گونه محدودیت زمانی یا مکانی وجود ندارد و می‌توان خدمات را در شعبه بانکی یا منزل مشتری ارائه داد. دوربین، ارتباط اینترنتی و صدا هر جا موجود باشد بانکداری ویدئویی نیز در دسترس است

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz