نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 132

نگاهی به برترین وندورهای ویدئوکنفرانس و محصولات آنها

قافله‌ای به پیشتازی سیسکو

بازار ویدئوکنفرانس‌ها مملو از سازندگان و ارائه‌دهندگان این خدمات است. به ‌عنوان یک نتیجه، فروشندگان معرفی‌شده در اینجا تنها نمونه‌ای از بزرگ‌ترین بازیکنان معتبر هستند. مسلم اینکه دیگر ارائه‌دهندگان قدرتمند قادر به جذب بازار نیز هستند.

توانایی‌ها و مدل‌های تجاری در میان بزرگ‌ترین‌ بازیکنان با یکدیگر متفاوت است. سیستم‌های ویدئوکنفرانس معرفی‌شده ظرفیت‌های قابل توجهی دارند، تجربه فعالیت جهانی دارند و می‌توانند سرویس‌ها را برای اغلب کاربردها تنظیم کنند. لیکن برخی ویدئوکنفرانس‌ها برای برخی از سازمان‌ها قوی‌تر از دیگران هستند. از این رو هر سازمان یا شرکت باید مشخص کند کدام یک می‌تواند بسته به محیط سازمانی مورد استفاده قرار گیرد.

در محل یا در فضای ابری

موضوع استقرار سیستم‌ها در محل یا فضای ابری یکی از بزرگ‌ترین تصمیم‌هایی است که سازمان‌ها باید در فرایند خرید ویدئوکنفرانس به‌ آن توجه کنند. به ‌طور سنتی بازار این فناوری عمدتاً معطوف به استقرار سیستم‌ها در محل سازمان بوده، اما این روند به ‌سرعت در حال تغییر است. در واقع تنها دو مورد از فروشندگان ویدئوکنفرانس در این معرفی ظرفیت واقعی استقرار سیستم در محل را دارند: سیسکو و پلی‌کام.

تصمیم‌گیری برای استقرار سیستم در محل سازمان به دلیل اینکه کسب‌وکارهای گذشته چنین کرده‌اند تصمیمی بد است. اما دلایل اصلی برای سازگاری با این سیستم‌ها شامل امنیت بالا، ارتباطات درون‌سازمانی مطلوب از طریق آی‌پی‌های داخلی و مقررات دولتی است. نصب در محل نظارت بیشتر اما انعطافی کمتر دارد.

سیسکو و پلی‌کام محدوده وسیعی از پیشنهادات را ارائه کرده‌اند و قیمت‌گذاری به ‌طور گسترده‌ای مشابه است. برای بسیاری از مشتریان قبلی سیسکو، محصولات ویدئوکنفرانس انتخابی معقول است. از طرف دیگر برای شرکت‌هایی که به طیف وسیعی از خدمات نیاز دارند گستره محصولات پلی‌کام و کیفیت بالای آن توصیه می‌شود.

کسب‌وکارهای کوچکی که برای استفاده از خدمات ابری مناسب‌اند

کسب‌وکارهای کوچک و متوسط با تعداد ۱۰۰ یا کمتر کارمند احتمالاً نیاز دارند روابط نزدیکی با تامین‌کنندگان و مشتریان خود داشته باشند. به‌ طور معمول این کسب‌وکارها دفاتر کوچک متعددی در سرتاسر جهان دارند. افزون بر این دپارتمان‌های آی‌تی آنها کوچک هستند و تجربه زیادی در زمینه ویدئوکنفرانس‌ها ندارند.

این کسب‌وکارها برای استفاده از سرویس‌های ابری نامزدهای خوبی هستند. به دلیل موانع ناچیز و سادگی استفاده روی موبایل، شرکت Zoom از بازیکنان قدرتمند به‌ حساب می‌آید، ضمن اینکه ظرفیت‌های کنفرانس‌های تحت ‌وب می‌تواند مزیتی واقعی برای شرکت‌های کوچک‌تر باشد. سرویس‌های WebEx و GoToMeeting نیز مشابه‌اند و موانع ناچیزی در ورود به این عرصه دارند. اتاق‌های هادِل (Huddle) رشد قابل توجهی را در شرکت‌های متوسط پیش‌بینی می‌کنند. این اتاق‌ها فضاهای جلسه‌ای کوچکی هستند که دو تا پنج نفر برای همکاری با یکدیگر ملاقات می‌کنند. فناوری در این اتاق‌ها ابتدایی است و یک صفحه‌نمایش و دوربین لاجیتک برای اتصال گروهی به لپ‌تاپ وجود دارد. این فضا بزرگ‌ترین عرصه رشد برای ویدئوکنفرانس‌هاست که توسط سرویس‌دهندگان ابری امکان می‌پذیرد.

شرکت Zoom با توانمندسازی کسب‌وکارها برای شروع و افزایش مقیاس این فناوری عملکرد خوبی دارد. با این حال Zoom دستگاه مخصوص اتاق کنفرانس نمی‌سازد. در عوض اتاق‌های Zoom وجود دارند که از طریق دنیای ابری کار می‌کنند.

در مقابل شرکت‌های Lifesize و StarLeaf خدمات ویدئویی خود را بر اساس اتاق‌های سخت‌افزاری مخصوصی ارائه می‌کنند. وقتی سازندگان فضای ابری را به همراه سخت‌افزار ارائه می‌کنند سطح بالایی از یکپارچگی می‌تواند جذاب باشد، اما انعطاف کار در فضای ابری کاهش می‌یابد. کسب‌وکارها باید نسبت به این موضوع آگاه باشند که ممکن است در یک سرویس مشخص بمانند، اما این سرویس‌های ابری همچنین با سرویس‌های دیگر نیز مثل اسکایپ سازگاری دارند.

برای شرکت‌هایی که به دنبال یکپارچه‌سازی محصولات مایکروسافت هستند نسخه تجاری اسکایپ گزینه مناسبی است. کیفیت صدا و تصویر به اندازه دیگر پیشنهادها خوب نیست، اما یکپارچه‌سازی بالا با دیگر محصولات مایکروسافت موضوع مهمی برای این شرکت‌هاست.

شرکت‌های بزرگ در پی پر کردن شکاف‌های ابری و استقرار در محل هستند

بزرگ‌ترین کسب‌وکارها به‌ طور سنتی ارتباطات داخلی زیادی دارند. در نتیجه این گروه از کسب‌وکارها سرویس‌های در محل را ترجیح می‌دهند. ویدئوکنفرانس‌های رسمی و حتی اتاق‌های حضور راه ‌دور اغلب توسط این سازمان‌ها درخواست می‌شوند. سیسکو و پلی‌کام را اغلب قدرتمندترین تامین‌کنندگان در این فضا می‌دانند. این دو شرکت تجربه و دسترسی جهانی دارند و گستره قدرتمندی از محصولات مبتنی بر اتاق را ارائه می‌کنند. این خدمات بهترین تجربه کاربری را دارند اما منعطف نیستند.

بسیاری از شرکت‌ها خود را در محیطی می‌یابند که یک سرویس ترکیبی هم به‌ طور فیزیکی و ابری برایشان اهمیت پیدا می‌کند. بسیاری از شرکت‌هایی که از استقرار در محل استفاده می‌کنند بابت باز گذاشتن محیط خود برای مشتریان و دیگر شرکا با چالش‌هایی مواجه می‌شوند. در نتیجه شبکه بلو جینز (Blue Jeans) این چالش را با ارائه خدمات ابری برای سیسکو و پلی‌کام برطرف کرده است. خدمات بلو جینز برای محیط‌های ترکیبی که استقرار در محل برای ارتباطات داخلی است و سرویس‌های ابری برای ارتباطات خارجی، ایده‌آل می‌نمایند. بسیاری از کسب‌وکارهای بزرگ از WebEx و GoToMeeting استفاده می‌کنند، اما این سرویس‌ها ویدئوکنفرانس واقعی محسوب نمی‌شوند، چرا که در درجه اول برای کنفرانس‌های داده‌ای طراحی شده‌ بودند. این ابزارها اغلب همزمان با سرویس‌های اتاق‌های پیشرفته که فاقد ظرفیت‌های کنفرانس داده‌ای هستند استفاده می‌شوند.

نسخه تجاری اسکایپ بزرگ‌ترین عامل تغییر در میان شرکت‌های بزرگ است. مایکروسافت خدمات پیام‌رسانی فوری و اشتراک اسناد را فراهم می‌کند، اما سرویس اتاق‌های پیشرفته را ارائه نمی‌دهد و کیفیت ویدئویی نسبت به این اتاق‌ها غیرقابل مقایسه است. احتمال می‌رود که مایکروسافت محصولات و سرویس‌های تازه‌ای در این بازار عرضه کند.

ذهنی باز و منعطف داشته باشید

انتخاب بهترین محصول ویدئوکنفرانس برای سازمان بستگی زیادی به نتیجه‌هایی دارد که می‌گیرید. Zoom, WebEx و GoToMeeting شاید گزینه‌های خوبی برای یک واحد کسب‌وکار در سازمانی بزرگ‌تر باشند. پلی‌کام از دیگر سو برای شرکت‌های متوسط هم مطلوب است، به ویژه برای شرکت‌هایی که می‌خواهند با طیف وسیعی از مشتریان ارتباط داشته باشند. کلیه موارد معرفی‌شده در اینجا یک مساله تجاری مخصوص را حل می‌کنند. کوتاه سخن اینکه این موضوع بستگی به معیارهای کاربران دارد و با وجود بازار به سرعت در حال تغییر، یک رویکرد باز و منعطف نیاز است

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz