نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 45 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 153

آینده کتاب‌های دیجیتالی در عصر دیجیتال

فناوری وارد کتابخانه‌ها می‌شود

در گذشته مردم از خواندن کتاب‌های چاپ‌شده لذت می‌بردند و دوست داشتند کتاب‌های خود را در کتابخانه‌ها و قفسه‌ها نگه دارند. حمل و لمس کتاب‌ها لذت‌بخش بود. خرید کتاب‌های راهنما هزینه زیادی داشت، اما اهالی کتاب به همان اندازه که عکاس‌ها از ابزار عکاسی لذت ببرند، از تصاحب کتاب‌ها مشعوف می‌شدند. اکنون مساله اصلی این است که آیا صفحه نمایش کامپیوتر شخصی می‌تواند جایگزین مناسبی برای کتاب در قلوب، دست‌ها و اذهان مردم باشد. جواب این سوال ساده نیست. مردم امروزه حذف کتاب‌های چاپ‌شده را خیال‌پردازی، غیرمنطقی و نادرست می‌دانند.
کتاب الکترونیکی (ای‌بوک) به معنی نسخه الکترونیکی و هوشمند کتاب چاپ‌شده است. این نسخه الکترونیکی را می‌توان با کامپیوتر یا دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل مطالعه کرد. صنعت کتاب‌ الکترونیکی دائماً در حال پیشرفت و تکامل است، طوری که این عصر الکترونیکی از محدودیت‌های داده و تعامل فراتر رفته است. در نتیجه تمایز بین محتوای کتاب در صفحات وب و کتاب الکترونیکی در حال محو شدن است. گمان می‌رود در عصر حاضر کتاب‌های چاپ‌شده جای خود را به کتاب‌های الکترونیکی بدهند. خوب یا بد، اخیراً به چند لحاظ از عصر کتاب‌های چاپی عبور کرده‌ایم. حتی با در نظر گرفتن بنیادی‌ترین موضوع کتاب‌ها یعنی مسائل اقتصادی و مادی نیز باید گفت که اکنون ثبت و انتشار اطلاعات و سرگرمی از طریق چاپ آنها انجام نمی‌گیرد. فروش محصولات کتاب‌های چاپی به همراه سایر نشریات نسبت به اواسط قرن اخیر سقوط کرده و اکنون در رده چهارم و پشت فروش تلویزیون، سینما و بازی‌های ویدئویی آنلاین قرار دارد.
درآمد کتاب چاپی به ۱۰ درصد در سال ۲۰۱۳ رسید، اما فروش کتاب‌های الکترونیکی رو به افزایش است. طبق آمارها و برنامه نظارتی نیلسون، خرید کتاب‌های الکترونیکی در انگلستان در سال ۲۰۱۳، ۲۰ درصد رشد داشته است که افزایش ارزش آن را نشان می‌دهد.
بازار فناوری نیز به نوآوری در فناوری وابسته است زیرا نحوه ذخیره و انتشار اطلاعات به فناوری متکی است. دانشگاه‌های بزرگ سراسر دنیا با مشکلات مالی مواجه هستند. در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، نشریات دانشگاهی به علت رشد چشمگیر دانشگاه در ایالات متحده، بریتانیا و سایر کشورها، در حال پیشرفت بودند. همین مساله باعث شد سرمایه‌گذاری مالی بیشتری در گسترش کتابخانه و بهبود خدمات روش‌های موجود صورت بگیرد. رشد مالی در این شرایط حاصل شد و نیاز به انتشار کتب و مجلات افزایش یافت. اما در دهه ۱۹۸۰، به علت پیدایش خدمات فناوری اطلاعات و همچنین خرید مقالات به صورت الکترونیکی، بودجه خرید کتاب‌ها کاهش یافت.
از سویی دیگر، کتاب الکترونیکی به محیط زیست آسیب نمی‌رساند. کتاب‌های چاپی با قطع درختان و از بین رفتن محیط زیست به دست می‌آمدند.
معمولاً گفته می‌شود وجود کتاب‌های الکترونیکی باعث خواهد شد مردان و زنان به کتابخانه‌ها رجوع نکنند و کتاب نخوانند. به نظر می‌رسد چنین مساله‌ای در حال وقوع است. ولی از نظر نگارنده این وضعیت پایدار نخواهد ماند، زیرا برخی کتاب‌ها در قالب کتاب الکترونیکی در دسترس نیستند، همچنین کتاب‌های الکترونیکی دارای صفحه‌نمایش کوچک هستند و خواننده را اذیت می‌کند. مساله سوم، هزینه بالای خرید ابزار اولیه مطالعه کتاب‌های الکترونیکی است. بنابراین کتابخانه‌ها باید از فناوری‌های نو در جهت جذب مردم بهره بگیرند، از جمله به‌روزرسانی منابع فناوری اطلاعات. مردم امروزه باید تشویق شوند تا همه نشریات را در کتابخانه‌ها مطالعه کنند.
در هر حال ما در جهان دیجیتالی به سر می‌بریم. به نظر نمی‌رسد عصر دیجیتال سر آید و همین امر بسیار خوب است.
منبع: ای‌سی‌آی

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz