نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 45 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 152

انتشار کتاب به مساله‌ای شخصی تبدیل می‌شود

فرمول کیندل

برای دهه‌ها انتشار کتاب به صورت شخصی تبدیل به پناهگاه افرادی شده بود که ناشرها از چاپ کتاب‌شان سر باز می‌زدند. یا از طرف دیگر آنهایی که پول داشتند مبلغی را به چاپخانه‌ها می‌دادند تا بعد از حروفچینی و تبدیل به چند نسخه کتاب، تعدادی از این اثر را به دوستان‌شان بدهند. اما امروز به لطف وجود کتاب‌های الکترونیکی و آمازون، نشر شخصی به یک پدیده جهانی تبدیل شده که حاصل آن آثاری مثل «پنجاه طیف خاکستری» و تبدیل «مریخی» به فیلمی پرفروش بوده است. امروز نشر شخصی کتاب‌های الکترونیکی به صنعتی یک میلیارد دلاری تبدیل شده است.

امروزه زیست‌بوم روبه‌رشدی از نویسندگان مستقل حمایت می‌کند و شرکت‌هایی هستند که بخش‌ها یا کلیه مراحل، از ویرایش گرفته تا بازاریابی، طراحی، توزیع و شناساندن اثر را بر عهده می‌گیرند. همچنین، انواع و اقسام عملیات دیجیتالی برای اجرای فرایند نشر شخصی ترتیب داده شده‌اند و ناشرهای الکترونیکی «هیبرید» و «حامی نشر شخصی» پا به عرصه وجود گذاشته‌اند.
شاید بتوان عنوان «تاثیر کیندل» را برای این پدیده برگزید. شرکت آمازون در سال ۲۰۰۷ آغازگر راه نشر الکترونیکی بود و اولین کتابخوان را در همان سال وارد بازار کرد. در همان زمان سرویس نشر مستقیم کیندل (Kindle Direct Publishing) را پایه‌ریزی کرد که در آن هر کس می‌توانست کتاب الکترونیکی خودش را آپلود و منتشر کند و به فروش برساند. در این سال شرکت جف بزوس چهار میلیون عنوان الکترونیکی به فروش رساند که ۴۰ درصد از آنها کتاب‌هایی با نشر شخصی بودند. این فروش ۲۵ درصد از درآمد ۳/۲ میلیارد دلاری آمازون در زمینه کتاب‌های الکترونیکی را در بر می‌گرفت. آمازون در حال حاضر ۸۰ درصد سهام این بازار را در اختیار دارد و رقبای این شرکت پیغام را گرفته‌اند. آی‌بوک شرکت اپل و گوگل‌پلی نیز به جرگه حامیان نشر شخصی پیوسته‌اند، در حالی که کوبوی کانادایی – که در ۱۸۰ کشور کتاب می‌فروشد – به ‌تازگی خدمات نویسندگان به‌ راه انداخته و ویراستاران حرفه‌ای و طراحان جلد کتاب را استخدام می‌کند. بارنز و نوبل هم از طرف دیگر از تابستان امسال سرویس چاپ کتاب را برای ناشرهای شخصی راه‌اندازی کرده است.

پنجاه طیف خاکستری

نویسندگان مستقل از فضای خلاق‌تر و حق‌ امتیاز به مراتب بهتری برخوردارند؛ یعنی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از فروش کتاب را در مقایسه با ۱۵ تا ۲۵ درصد کتاب‌های سنتی دریافت می‌کنند. بسیاری از این کتاب‌های مستقل در صدر لیست‌های فروش قرار گرفته‌اند، تبدیل به فیلم‌های هالیوودی شده‌اند و پول زیادی به جیب نویسندگان سرازیر کرده‌اند. مایکل تامبلین (Michael Tamblyn) مدیرعامل کوبو می‌گوید نویسندگان مستقل ۲۰ درصد از فروش پلتفرم کتاب‌های الکترونیکی را هدایت می‌کنند:«آنها بیشتر از نویسندگان سنتی می‌فروشند.»
به همین دلیل نیز ارائه‌کنندگان خدمات مربوط به این صنعت افزایش یافته‌اند. برای نمونه، ریدزی (Reedsy.com) پلتفرم جدیدی است که به نویسندگان امکان جست‌وجوی پروفایل بیش از ۵۰۰ سردبیر مستقل و طراح جلد را به همراه مدیریت طرح‌ها، مناقصه‌ها، پرداخت‌ها و رتبه‌بندی‌ها داده است. ریدزی ۱۰ درصد از هر قرارداد را دریافت می‌کند. به گفته مدیرعامل این سایت تا به امروز مشتریان این پلتفرم ۱۳۰۰ کتاب جدید تولید کرده‌اند.
بسته‌های خدماتی شامل ویراستار، طراح و راهبردهای رسانه‌ای دیجیتال بین ۱۰ تا ۳۰ هزار دلار در شرکت فرایدی پروداکشن (Girl Friday Productions) هزینه دارند. لیسلی میلر (Leslie Miller) مدیرعامل این مجموعه می‌گوید از سال ۲۰۱۳ تاکنون خدمات نویسندگان مستقل دوبرابر شده‌اند. او می‌افزاید:«تولید یک کتاب مراحل زیادی دارد و هدف ما این است که در کلیه این مراحل همراه نویسنده باشیم.»
خدمات هدفمند بسیار دیگری هم مثل خدمات بازاریابی وجود دارند. رسانه‌ اجتماعی وات‌پد (Wattpad) امکان برقراری ارتباط بین نویسندگان و خوانندگان را فراهم کرده و شبکه اجتماعی طرفداران کتاب‌ها را افزایش می‌دهد. سایت‌های دیگر مثل اسمش‌وردز (Smashwords)، ریفل بوکس (Riffle Books) و بوک‌باب (Bookbub) دسترسی به خوره‌های کتاب را فراهم کرده‌اند و مرکز توزیع گسترده‌ای برای کتاب‌های الکترونیکی محسوب می‌شوند. بوک‌فیونل (BookFunnel) وب‌سایتی بود که در سال ۲۰۱۵ توسط دِیمون کورتنی (Damon Courtney) رمان‌نویس راه‌اندازی شد؛ کاربران این سایت در حال حاضر ماهانه نیم ‌میلیون کتاب الکترونیکی دانلود می‌کنند؛ این کتاب‌ها حاصل فعالیت بیش از سه هزار نویسنده مستقل هستند که بین ۲۰ تا ۱۰۰ دلار در سال به سایت پرداخت می‌کنند.
در حال حاضر تقریباً برای هر سبک نویسندگی گزینه‌ای وجود دارد. فرض کنید بخواهید کتابی را الکترونیکی منتشر کنید و حقوق آن را در اختیار بگیرید، اما در عین حال می‌خواهید ببینید آیا کارتان قابلیت عرضه به صورت چاپی را هم دارد یا خیر. اینگرام (Ingram)، بزرگ‌ترین توزیع‌کننده کتاب، برای نویسندگانی که می‌خواهند از ابزار اسپارک (نشر شخصی) استفاده کنند دسترسی به ۳۹ هزار فروشگاه را آزاد می‌کند. سرویس دیگری مثل اِوِرافتر رومانس (EverAfter Romance) همین کار را در حوزه کتاب‌های عاشقانه می‌کند. این سرویس توانست در طول یک سال کاتالوگی از هزاران کتاب عاشقانه و بیش از یک میلیون دلار درآمد داشته باشد. این سایت قصد دارد خدماتش را به حوزه‌های دیگر مثل داستان‌های علمی تخیلی نیز گسترش دهد.
افزون بر ارائه‌دهندگانی که برای خدمات‌شان پول می‌گیرند، مواردی هم هستند که به جای دریافت پول با کاهش سود همکاری می‌کنند. این ناشرهای ترکیبی یا هیبرید شهرتی دوسویه دارند. برخی به نویسندگان سود می‌رسانند اما دیگران می‌توانند با دریافت کمیسیون‌های زیاد و تنها برای آپلود کار یک نویسنده درنده‌خو باشند.
برای نمونه، ناشران هیبرید مثل شی رایتس پرس (She Writes Press) از روش‌های قدیمی و جدید هر دو استفاده می‌کنند. این شرکت می‌گوید فقط دست‌نوشته‌های گزینشی را چاپ می‌کند و از این طریق خدمات سنتی، مثل ویراستاری، توزیع و بازاریابی، ارائه می‌شوند. برای این سرویس هر نویسنده باید ۵۲۰۰ دلار به علاوه ۲۰ تا ۴۰ درصد از میزان فروش را به ناشر بدهد.

لیست برخی از کتاب‌های مشهوری که شخص نویسنده منتشر کرده است (برخی از این کتاب‌ها بعداً به روش سنتی چاپ شدند)

پنجاه طیف خاکستری

فروش: ۱۲۵ میلیون نسخه
درآمد حاصل از فیلم: ۱/۱۶۶ میلیون دلار

مریخی

فروش: ۲۳ میلیون نسخه
درآمد حاصل از فیلم: ۴/۲۲۸ میلیون دلار

هنوز آلیس

فروش: ۶/۲ میلیون نسخه
درآمد حاصل از فیلم: ۷/۱۸ میلیون دلار

عزیمت

فروش: یک میلیون نسخه
درآمد حاصل از فیلم: در حال ساخت

در بین این شرکت‌ها مواردی هم هستند که با نگاهی به دنیای وب به شکل سنتی به کارشان ادامه می‌دهند. شرکت‌هایی مثل آن‌باند (Unbound) در انگلستان و اینک‌شیرز (Inkshares) در کالیفرنیا به خوانندگان اجازه می‌دهند درباره چاپ کتاب تصمیم‌گیری کنند. نویسندگانی که ایده‌ها و نمونه صفحه‌هایشان را به اینک‌شیرز با ۱۰۰ هزار عضو می‌فرستند، آثارشان در صورتی که مثلاً پیش‌سفارش آن به ۷۵۰ نسخه برسد قابل چاپ می‌شوند. اینک‌شیرز امور مربوط به ویرایش، طراحی، بازاریابی، تبلیغات و حتی ساخت فیلم را مدیریت می‌کند. نویسنده ۳۵ درصد حق امتیاز می‌گیرد و با خواننده ارتباط مستقیم دارد. در یک سال گذشته اینک‌شیرز دو میلیون دلار از سرمایه‌گذاران جذب مالی داشته، ۳۰ کتاب منتشر کرده و شش قرارداد فیلم با درآمد پنج میلیون دلاری منعقد کرده است

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz