نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 45 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 131

بازار جهانی کتاب‌های الکترونیکی در چه شرایطی قرار دارد

صنعت نشر در عصر دیجیتال

در سال‌های اخیر صنعتی جهانی از کتاب‌های الکترونیکی ظهور یافته که نیروی عظیمی در بازار کتاب‌های انگلیسی زبان به ویژه در ایالات متحده دارد. بر اساس آخرین گزارش جهانی کتاب‌های الکترونیکی، در سال ۲۰۱۶ رشد جهانی بازار الکترونیکی کتاب پس از یک دهه پیشرفت بدون توقف، به دلیل حضور بازیکنانی مثل آمازون، از نظر فروش کتاب‌های فیزیکی و الکترونیکی به بالاترین حد خود رسیده است. در این نوشته به برخی از مهم‌ترین بخش‌های این گزارش می‌پردازیم.

انتشار کتاب‌های الکترونیکی پیامد طبیعی تغییر رفتار میلیاردها کاربر است که از طریق گوشی یا تبلت به اینترنت و کتاب دسترسی یافته‌اند. بر اساس گزارش مذکور، نفوذ جهانی رسانه‌های اجتماعی در میان مردم ۳۱ درصد بوده است. هرچند به نظر می‌رسد تولید کتاب (با مراحل نوشتن، ویراستاری و نشر) حرفه‌ای سنتی و در برابر تغییر مقاوم است، در عوض تغییرات آن را خود مردم تعیین کرده‌اند. انتشار کتاب دومین صنعت مهم در میان صنایع تولید محتواست (اولین صنعت تلویزیون به‌ حساب می‌آید) و در هر سال ۱۵۰ میلیارد دلار درآمد دارد. در دگرگونی دیجیتال، بخش‌های مختلف صنعت محتوا بسیار متفاوت از یکدیگر تکامل یافتند.
بازارهای کتاب در سرتاسر جهان تحت‌ تاثیر عوامل مختلفی از جمله اندازه جمعیت تا سطح رشد اقتصادی هستند. اصلی‌ترین بازار مصرفی کتاب‌های الکترونیکی امروز ایالات متحده بوده و کشورهای چین، آلمان، ژاپن، بریتانیا و همچنین تعدادی از کشورهای اروپایی در مقام‌های بعدی قرار دارند. برزیل، مکزیک و آرژانتین در میان کشورهای آمریکای لاتین به ترتیب در مقام‌های ۱۰، ۱۸ و ۲۰ قرار دارند.
لیکن از منظر تولید عناوین این ترتیب تفاوت دارد؛ بریتانیا با بیش از سه هزار عنوان در سال در صدر جدول قرار گرفته و دانمارک، اسلوونی و اسپانیا به ترتیب در مقام‌های بعدی جا دارند.
کوتاه‌ سخن اینکه، می‌توان گفت صنعت کتاب الکترونیکی معطوف به چند بازار در شش کشور مختلف است که ۶۰ درصد درآمد جهانی را به خود اختصاص داده‌اند.
کتاب‌های الکترونیکی در حال تبدیل شدن به مقوله‌ای مجزا از کتاب‌های چاپی هستند. این صنعت از سال ۲۰۰۷ با تولید کیندل آمازون و در سه فرمت Mobi, ePub و PDF به محبوبیت زیادی دست یافت. علاقه به کتابخوانی به ویژه در آسیا، اروپا و شمال آمریکا از دستگاه‌های مخصوص به گوشی‌های موبایل آغاز شد. روند بازار از افت فروش نسخه‌های چاپی و افزایش نسبی نسخه‌های دیتیجال حکایت می‌کرد، به ‌گونه‌ای که نمی‌شد ضررهای بازار چاپی را با دنیای دیجیتالی جبران کرد.
گذار به جهان کتاب‌های دیجیتال در ابتدا با چنین سرعتی قابل پیش‌بینی نبود و بدون شک دست‌کم ۲۰ سال دیگر تا تثبیت شرایط دیجیتالی زمان لازم است.
کتاب‌های الکترونیکی به یک اندازه کلیه شاخه‌ها را به خود جذب نکرده‌اند. میزان نفوذ در بازار بریتانیا و ایالات متحده معطوف به ژانرهای رمان، فانتزی و جنسی است و کتاب‌های غیرداستانی جایگاه چندانی در این بازارها ندارند.
بازار اروپایی از طریق تثبیت گروه‌های بزرگ نشر در حال تغییر است. عمده این تغییرات در عرصه آموزشی رخ داده‌اند. برای نمونه، آمازون توافق‌نامه‌ای با وزارت آموزش و پرورش فرانسه امضا کرده تا آموزگاران را به استفاده از ابزارها و پلتفرم‌های آمازون برای تولید منابع آموزشی ترغیب کند. در نبرد بین بیگ فایو (Big 5) و آمازون، بیگ فایو سهم زیادی از بازار را از دست داد و درآمدش را در بخش «مستقل» (نویسندگان مستقل) بالا برد. طرح‌های دیگری نیز از خدمات سیستم‌عامل گرفته تا خدمات مشاوره به نهادها و افراد برای تولید نسخه‌های شخصی کتاب راه‌اندازی شده‌اند.
چاپ مستقل کتاب‌ها موضوعی همچنان در حال رشد است و طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ تقریباً ۴۶۰ هزار عنوان جدید چاپ شدند که ۷۵ درصد آنها تنها روی سه پلتفرم بودند: اسمش‌وردز (Smashwords)، کریت اسپیش (CreateSpace) از آمازون و لولو (Lulu). به همین ترتیب، با افت بازار اروپا به ویژه تولید کتاب‌های الکترونیکی در فرانسه و اسپانیا، روند به سمت شاخه داستانی و نویسندگان مستقل پیشروی کرد. همین سناریو در کشورهای BRIC که بازار ثابتی داشتند رخ داد. برای نمونه، در مورد کشور برزیل، بازار طی ۱۰ سال گذشته ثابت بوده و در حدود ۵۰ هزار عنوان در پرتغال وجود دارند که توسط ناشرهای محلی تولید شده‌اند. همچنین بین ۱۵ تا ۲۰ هزار کتاب شخصی در فروشگاه‌های کتاب الکترونیکی منتشر شده‌اند. هرچند این روند ممکن است به دلیل وجود فروشگاه آنلاین آمازون از سال ۲۰۱۵ تغییر کند. در حال حاضر بزرگ‌ترین فروشندگان کتاب‌های الکترونیکی در برزیل، آمازون، اپل، سارایوا، گوگل و کوبو هستند. نشر مستقل پتانسیل زیادی در برزیل دارد و به دلیل فقدان خدمات سفارشی با محدودیت‌هایی همراه است. متخصصان معتقدند نشر مستقل در صورتی به اوج خود می‌رسد که زیرساخت‌های لازم در کشورهایی مثل پرتغال فراهم باشد

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz