نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 120

آیا سیسکو سیستمز همان شرکتی است که صنعت اینترنت اشیا را فراگیر خواهد کرد؟

شکاف‌ها پر می‌شوند

اینترنت اشیا در طول چند سال اخیر به فناوری در حال توسعه تبدیل شده است، بنابراین پیشاهنگی در این زمینه ساده نیست. رهبری بازار امری مطلوب است ولی نتایج آن عالی است: رهبر بازار می‌تواند درآمد خود را به صورت چشمگیری افزایش دهد. بسیاری از شرکت‌های عظیم فناوری نظیر اینتل، IBM، مایکروسافت، گوگل و سیسکو با هم رقابت می‌کنند تا با هدایت بازار دست بالا را در اینترنت اشیا داشته باشند. چگونه شرکتی می‌تواند به این موقعیت برسد؟

یکی از نشانه‌های رهبری بزرگ تفکر در خارج از چارچوب است و وقتی به این مرحله رسید به دستاوردهای سیسکو باید احترام گذاشت. علت چنین ادعایی در زیر تشریح می‌شود.

پر کردن خلأ‌های راهبرد اینترنت اشیا در سیسکو

سیسکو را تهیه‌کننده محصولات زیرساخت می‌دانند ولی مسائلی فراتر از سخت‌افزار نیاز است تا اینترنت اشیا به کسب درآمد بینجامد. سیسکو سال موفقی را در ۲۰۱۵ پشت سر گذاشت، چرا که ۱۱ شرکت خرید یا راه‌اندازی کرد. با اینکه همه این شرکت‌ها مبتنی بر اینترنت اشیا نبودند اما بیشتر آنها خلأ‌های موجود در راهبرد اینترنت اشیا در سیسکو را پر کرده‌اند. باید دقت کرد که سیسکو بر مسائل تحلیلی، پایگاه‌داده (پاراستریم) و امنیت (لنکوپ، پورتکولیس و اوپن DSN) تمرکز داشته است. هیچ ‌کدام از این موارد به سخت‌افزار مربوط نمی‌شوند. چنین خریدهایی سیسکو را قادر خواهد ساخت سامانه‌های مجهز به اینترنت اشیا را به مشتریان عرضه کند. به این ترتیب فروش سخت‌افزار افزایش خواهد یافت و درآمد حاصل از نرم‌افزار جدید با فروش سامانه‌های مجهز به اینترنت اشیا ادغام خواهد شد.

سیسکو سال ۲۰۱۶ را با دو قرارداد جدید آغاز کرده است. ابتدا با SK تلکام همکاری در زمینه اینترنت اشیا را آغاز کرد؛ سیسکو و SK تلکام قرارداد همکاری‌ای امضا کرده‌اند که طبق آن قرار است محاسبات فاگ (fog computing) سیسکو راه‌اندازی شود. این فناوری باعث خواهد شد اینترنت اشیای سیسکو به حوزه مهم دیگری نیز وارد شود و با فناوری‌ای کار کند که نشان داده است با کنسرسیوم اینترنت باز و oneM2M سازگار است. استاندارد oneM2M طوری طراحی شده که از ارتباطات بین دستگاه‌های از راه‌ دور پشتیبانی کند. در عین حال هدف از کنسرسیوم اینترنت باز برقراری ارتباط بین دستگاه‌هایی است که در مجاورت همدیگر هستند.

شاید مساله مهم‌تر این باشد که سیسکو اخیراً خبر خرید فناوری‌های Jasper را اعلام کرده است. جاسپر پیشرو فضای ارتباط اینترنت اشیا SaaS است. این شرکت همچنین دارای پایگاه عظیم برای ارائه خدمات به مشتریان است، به کل جهان دسترسی دارد و می‌تواند زیرساخت نرم‌افزار اینترنت اشیا را فراهم سازد که سخت‌افزارهای زیرساختی سیسکو را تقویت می‌کند. خرید جاسپر به سیسکو این اجازه را می‌دهد تا فناوری اینترنت اشیا را درونی سازد و با طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها عملیات انجام دهد. همچنین اکنون به صورت آماده به مجموعه‌ای از تهیه‌کننده‌های خدمات، توسعه‌دهنده‌های نرم‌افزار و شرکای جاسپر دسترسی دارد. سیسکو اکنون می‌تواند از طریق ترکیب این عناصر جدید با وای‌فای، امنیت و قدرت تحلیلی خود، محصولات کامل و قدرتمندی در سطح جهان ارائه دهد.

همکاری با اریکسون

همکاری سیسکو با اریکسون روشی نوین برای هر دو شرکت است تا در بازار پیشرفت کنند، اما دچار دردسرها و ضررهای ادغام نشوند. طبق قرارداد اریکسون محصولات شبکه سیسکو را دوباره می‌فروشد و همچنین خدمات مدیریتی و سامانه کامل ادغام، ابر مشترک، ارائه خدمات معماری ۵G به مشتریان و صدور مجوز IP بین این دو شرکت میسر می‌شود. اگر به آنچه در مفاد قرارداد است نگاهی بیندازید، قطعاً خواهید پرسید: «چرا ادغام نمی‌شوند؟» در سال ۲۰۱۵ سیسکو و اریکسون اعلام کردند که به دنبال سرعت و نوآوری هستند و ترکیب دو شرکت باعث می‌شود پیشبرد امور کند شود. در آینده خواهیم دید چنین قراردادی چگونه پیش خواهد رفت، اما قطعاً این ابتکار عمل موجب گسترش حوزه فعالیت سیسکو از نظر منطقه‌ای و فنی می‌شود. ردپای بزرگ‌تر اریکسون و دسترسی به بازار فروش سیسکو را قادر به فروش بیشتر محصولاتش می‌کند.

مرکز ایده‌پردازی سیسکو در زمینه اینترنت اشیا

پاتریک مورهد، بنیان‌گذار، مدیرعامل و تحلیلگر ارشد Moor Insights & Strategy، به همراه مرکز ایده‌پردازی در لندن، نوآوری‌های (و روش‌های نوین درآمد) سیسکو را پیش رانده است. این تنها یکی از مراکز ایده‌پردازی سیسکو است. سایر مراکز ایده‌پردازی در استرالیا، بارسلون، برلین، لندن، ریو دو ژانیرو، سان‌دیه‌گو، توکیو و تورنتو واقع شده‌اند. هنگام بحث با گروه ایده‌پردازی دریافتم که لندن تنها مرکز نیست؛ همین نوآوری و همکاری تجاری تقریباً در تمام مراکز ایده‌پردازی انجام می‌گیرد. به قول مور «دو دو تا چهار تا بکنید» تا دریابید اگر سیسکو بتواند از هر کدام از این مراکز به عنوان سرچشمه نوآوری استفاده کند، تا چه میزان می‌تواند درآمد خود را افزایش دهد.

تالار گفت‌وگوی جهانی اینترنت اشیا و C-Scape

سامانه سیسکو در سال ۲۰۱۵ گروهی متشکل از نوآوران و بازیگران اینترنت اشیا را به تالار گفت‌وگوی جهانی و C-Scape خود در دوبی دعوت کرد. دوبی در نظر دارد تا سال ۲۰۱۷ به هوشمندترین شهر جهان تبدیل شود و سیسکو نقشی اساسی در ساخت زیرساخت اینترنت اشیای دوبی دارد. تجربه‌ای که سیسکو از ایجاد زیرساخت اینترنت اشیا در دوبی به دست خواهد آورد در ایجاد سامانه‌های مجهز به اینترنت اشیا در سایر نقاط دنیا نیز مفید خواهد بود. بدیهی است این امر درآمد سیسکو را افزایش خواهد داد. علاوه بر این، سیسکو با تشکیل گردهمایی بین گروه‌های متنوع از رهبران فناوری و تاثیرگذاران این عرصه علاوه بر نحوه بحث در مورد موضوع اینترنت اشیا، روش پیاده‌سازی این فناوری نوین را نشان داد که در نهایت باعث افزایش ارزش افزوده این شرکت و سرازیر شدن درآمد تا لایه‌های پایین آن خواهد شد.

کنسرسیوم اوپن‌فاگ (OpenFog)

این کنسرسیوم را باید در دسته «ببینیم و تعریف کنیم» قرار داد. آیا به کنسرسیوم جدیدی برای اینترنت اشیا نیاز داریم؟ عامل کلیدی که از الگوی اینترنت اشیا غایب است نحوه تعامل سرورها و دستگاه‌ها در شبکه‌هایی است که با دستگاه‌ها تعامل می‌کنند (محاسبات، ارتباطات و ذخیره). کنسرسیوم اوپن‌فاگ (OpenFog) ادعا می‌کند که هدفش «تسریع توسعه فناوری‌های مه (Fog) از طریق توسعه معماری باز، فناوری‌های محوری نظیر توان محاسبات توزیع‌یافته، شبکه‌یابی و ذخیره» است. نحوه پیشبرد این رویداد، خروجی واقعی کنسرسیوم و قبول آن توسط جامعه اینترنت اشیا همگی سوالاتی هستند که در آینده پاسخ خواهند یافت؛ همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، «ببینیم و تعریف کنیم».

جمع‌بندی

از نظر اینترنت اشیا سیسکو در سال ۲۰۱۵ خوش درخشید و جاسپر قدرتمند را خریداری کرد. سال ۲۰۱۶ را نیز به خوبی آغاز کرده است. طبق شواهد سیسکو می‌داند که زیرساخت و سخت‌افزار به تنهایی عالی هستند ولی برای ارائه خدمات اینترنت اشیا و کسب درآمد بیشتر باید تجهیزات نرم‌افزار نیز بر پایه سخت‌افزاری اضافه شود. جاسپر دانش لازم را برای ادغام نرم‌افزارهای اینترنت اشیا در تمام حوزه‌های عملیاتی این فناوری نوین فراهم می‌سازد. سوالی که در ابتدای ۲۰۱۶ مطرح شده بود این بود که آیا سیسکو از قدرت نرم‌افزاری و توان ترکیب سیستمی کافی برای رسیدن به اهداف خود برخوردار است؟ خرید جاسپر صرفاً آغازی برای پاسخ به این سوال بود. گمان می‌رود سیسکو در سال ۲۰۱۶ نیز در مسیر کنونی خود در زمینه اینترنت اشیا پیش برود و فروش خود را از طریق اریکسون افزایش دهد. به این ترتیب درآمد حاصل از اینترنت اشیا در سال ۲۰۱۶ و سال‌های بعدی رو به افزایش خواهد بود

پی‌نوشت: این مطلب در سال ۲۰۱۶ نوشته شده است.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz