نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 45 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 141

کتابخوان‌ها هم شبکه‌های اجتماعی خودشان را دارند

شبکه خوره‌های کتاب

اکثر دوستداران کتاب دو چیز را به اشتراک می‌گذارند: ۱. شیفتگی و عشق به یک کتاب و ۲. به اشتراک گذاشتن کتاب با دوستان. از انجمن‌های کتاب گرفته تا گروه‌های کتابخوانی، اجتماع همیشه نقشی مهم در زندگی خواننده مشتاق بازی کرده است. هیچ تعجبی ندارد که این شور و اشتیاق در این سال‌ها شکلی دیجیتالی پیدا کرده باشد. شبکه‌های اجتماعی در حوزه کتاب آنهایی هستند که بر خواندن و به اشتراک گذاشتن کتاب‌ها یا دیگران از طریق لیست‌ها و تحلیل‌ها تمرکز می‌کنند. نه‌ تنها این شبکه‌های اجتماعی کتاب‌محور راهی فوق‌العاده برای به اشتراک گذاشتن کتاب‌های خوب هستند، بلکه روشی عالی برای پیدا کردن کتاب‌های خوب و جدید به شمار می‌روند.

گودریدز

هدف گودریدز (Goodreads) کمک کردن به کاربران برای یافتن کتاب‌های فوق‌العاده است. گودریدز این کار را با پیشنهاد دادن بر اساس عنوان کتاب‌هایی که قبلاً خوانده‌اید یا بر اساس آنچه دوستان شما می‌خوانند انجام می‌دهد. از سویی دیگر، گودریدز باعث می‌شود سراغ کتاب‌های بد یا کتاب‌هایی نروید که برای شما مناسب نیست. گودریدز به عنوان شبکه اجتماعی افرادی که کتاب‌ها را دوست دارند، این امکان را فراهم می‌آورد که لیستی از کتاب بسازید، به کتاب‌ها امتیاز دهید، آنها را بررسی کنید و بفهمید دوستان‌تان چه می‌خوانند.

شلفاری

شلفاری (Shelfari) بخشی از آمازون و شبکه‌ای اجتماعی برای جامعه جهانی دوستداران کتاب است که کاربران را به بحث کردن و به اشتراک گذاشتن کتاب‌های مورد علاقه خود با دوستان و غریبه‌ها تشویق می‌کند. شلفاری با فراهم آوردن امکان ساخت کتابخانه مجازی برای کاربران، رابط فوق‌العاده‌ای برای کتاب‌ها و علاقه‌مندان است. کاربران همانند گودریدز می‌توانند به کتاب‌ها امتیاز بدهند و درباره کتاب‌هایی که خوانده‌اند نظر دهند.

لایبرری تینگ

هر خواننده مشتاقی با استفاده از لایبرری تینگ (LibraryThing) به نتیجه خواهد رسید که این شبکه اجتماعی یکی از بهترین راه‌های سازماندهی لیست کتاب‌هاست. استفاده از پلتفرم خیلی ساده است و بیش از دو میلیون عضو دارد. می‌توانید فهرست کتاب‌ها را مستقیماً از آمازون وارد کنید و حتی می‌توانید از این کاتالوگ برای فهرست‌بندی فیلم‌ها و موسیقی نیز استفاده کنید.

بوک ‌کراسینگ

بوک کراسینگ (BookCrossing) شبکه اجتماعی کتاب‌محوری است که اعضای آن کتاب‌هایشان را با گذاشتن روی نیمکت پارک‌ها، در باشگاه یا مدرسه، به مردم و جامعه می‌دهند. در‌ واقع بخشی از بوک‌ کراسینگ شبکه اجتماعی است و بخش دیگر تجربه‌ای اجتماعی است که باعث می‌شود در اهدای یکی از کتاب‌های مورد علاقه‌تان به دیگران طی فعالیتی اجتماعی شرکت کنید. این روش راهی جالب و سرگرم‌کننده است: می‌توانید کتاب‌تان را پیگیری کنید و ببینید به کجاها سفر می‌کند، حتی ممکن است خارج از کشور هم برود!

ریدر ۲

ریدر ۲ (Reader2) شبکه اجتماعی‌ای است که به شما امکان می‌دهد به کتاب‌هایتان با کلمات کلیدی برچسب بزنید و آنها را به هر روشی که دل‌تان می‌خواهد دسته‌بندی کنید. در این شبکه می‌توانید با دوستان‌تان در تعامل باشید، لیست کتاب‌هایتان را در صفحه خود به نمایش بگذارید و با دیگران در مورد کتاب‌ها حرف بزنید. یکی از بهترین ویژگی‌های ریدر ۲ قابلیت پیشنهاد کتاب بر اساس عناوین است. این قابلیت با استفاده از کلمات کلیدی‌ای کار می‌کند که برای توصیف کتاب استفاده شده و به این ترتیب بر اساس این کلمه کلیدی، لیست تهیه می‌کند و به شما پیشنهاد می‌دهد.

رویش

رویش (Revish) یکی از شبکه‌های اجتماعی است که در درجه اول برای خواندن و نوشتن و تحلیل کتاب‌ها طراحی شده است. در این شبکه اجتماعی نه تنها می‌توانید تحلیل‌هایتان را در مورد کتاب‌های مورد علاقه خود بنویسید، بلکه می‌توانید مجموعه‌ای همانند مجله از کتاب‌هایی که خوانده‌اید درست کنید. با استفاده از ای‌پی‌آی رویش و ابزارهای مربوط می‌توانید لیست خود را در وبلاگ یا پروفایل‌های دیگر شبکه‌های مجازی خود به اشتراک بگذارید. این پلتفرم همچنین شامل گروه‌هایی است که می‌توانید برای حرف زدن در مورد کتاب‌های مورد علاقه، سبک‌ها و هر چیزی که در ارتباط با خواندن است به آنها بپیوندید.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz