نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 112

نگاهی به تاریخی که سیسکو پشت سر گذاشته است

سیستمی به‌نام سیسکو

سیسکو (Cisco) یکی از شرکت‌های پیشتاز جهان در زمینه فناوری است و از زمان آغاز فعالیت خود از سال ۱۹۸۴ مرزهای نوآوری‌های تکنولوژیکی را جابه‌جا کرده و به جلو رانده است. چگونگی تبدیل این شرکت به پیشتاز جهانی در تایم‌لاین حاضر به تصویر کشیده شده و مراحل مختلف تاریخ شرکت سیسکو نشان داده شده است.

۱۹۸۰ تاریخ سیسکو

سیسکو یکی از شرکت‌های پیشتاز جهان در حوزه فناوری است و از سال ۱۹۸۴ که کار خود را آغاز کرده مرزهای نوآوری در فناوری را جابه‌جا کرده است.

۱۹۸۴ تاسیس سیسکو

سیسکو در سال ۱۹۸۴ توسط سندی لرنر و لن بوساک تاسیس شد. این زوج کارمندان عملیات رایانه‌ای استنفورد بودند. بوساک و لرنر در اولین محصول سیسکو و سیستم اجرایی آن از نرم‌افزار روتر مولتی پروتکلی استفاده کردند که ویلیام ییگر، محقق استنفورد، نوشته بود.

۱۹۸۶ اولین محصول سیسکو منتشر و عمومی شد

اولین محصول سیسکو، روتر AGS، در سال ۱۹۸۶ منتشر شد. AGS به دلیل سرور Gateway پیشرفته که PUP و TCP/IP را پشتیبانی می‌کرد جایگاه مهمی در بین دیگر پروتکل‌ها داشت.

۱۹۹۰ سیسکو عمومی می‌شود

سیسکو در سال ۱۹۹۰ عمومی شد و در لیست بازار بورس نزدک (NASDAQ) آمریکا قرار گرفت. ارزش شرکت در آن زمان ۲۲۴ میلیون دلار بود.

۱۹۹۳ سیسکو Crescendo communications را خریداری کرد

سیسکو اولین و مهم‌ترین مالکیت خود را در سال ۱۹۹۳ با خرید Crescendo communications رقم زد که استارت‌آپ
سوییچینگ اترنت بود. این خریداری همراه با حضور چهار مدیر اجرایی مهم در شرکت صورت گرفت: مارلو مازولا، پرم ژاین، لوکا کافیرو و جیشری اولال.

۱۹۹۴ سیسکو مخترعان اترنت را می‌خرد

سیسکو در سال ۱۹۹۴ کالپانا (Kalpana) را خریداری کرد. اعتبار شرکت کالپانا به خاطر اختراع سوییچینگ اترنت و روش EtherChannel در باندینگ همزمان چند لینک به خط پهن‌باند مجازی است. مدیر مهم دیگری به تیم ملحق شد. چارلی گینکارلو استراتژی مالکیت شرکت را طی ۱۴ سالی که در سیسکو بود توسعه داد.

۱۹۹۵ جان چمبرز مدیرعامل می‌شود

جان چمبرز در سال ۱۹۹۵ به عنوان مدیرعامل جایگزین جان موگریج شد. جان موگریج نیز به ریاست هیات مدیره منتصب شد.

۱۹۹۹ سیسکو روی صدا سرمایه‌گذاری می‌کند

سیسکو در سال ۱۹۹۹ نقشه ساخت AVVID
(معماری صدا، ویدئو و داده یکپارچه) را توسعه داد. جان چمبرز ادعا می‌کند که قرار دادن صدا در شبکه‌های داده IP packet -switched باعث می‌شود صدا خدماتی رایگان در شبکه‌های داده باشد.
استراتژی AVVID جلودار محصولات تلفن‌های IP و PBXها بود.

۱۹۹۹ سیسکو کاتالیست ۶۵۰۰ را
راه‌اندازی می‌کند

سیسکو محصولی را معرفی می‌کند که احتمالاً بهترین محصول شرکت بعد از اولین روتر است: سوییچ اترنت کاتالیست ۶۵۰۰ (Catalyst 6500)که به تجارت سوییچینگ ۱۵ میلیارد دلاری
سیسکو تبدیل شد. امروزه کاتالیست ۶۵۰۰ بیست و پنج هزار مشتری
و ۷۰۰ هزار شاسی از آن در سراسر جهان نصب شده‌اند.

۲۰۰۴ سیسکو روتر خدمات یکپارچه را معرفی می‌کند

سیسکو در سال ۲۰۰۴ روتر خدمات یکپارچه را معرفی کرد که به نام ISR شناخته شده است. ISR کم‌کم به یکی از موفق‌ترین محصولات سیسکو تبدیل شد که بیش از هفت و نیم میلیون واحد در پنج سال به فروش رسانده است. سیسکو بعد از اولین نسل ISR در سال ۲۰۰۹ ISR G2 را ارائه داد.

۲۰۰۴ سیسکو سیستم CRS-1 را ارائه داد

در سال ۲۰۰۴ ارائه‌دهنده خدمات مرکزی یکی از اتفاق‌های مهم بود. سیسکو سیستم CRS-1 را ارائه داد که به زعم شرکت می‌تواند ۲/۱ ترابایت پهن‌باند سیستم جداگانه را در هر ثانیه پشتیبانی کند. سیسکو CRS-3 را در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازی کرد.

۲۰۰۸ سیسکو نکسوس ۷۰۰۰ را راه‌اندازی کرد

نکسوس هسته شبکه‌ دیتاسنتر نسل بعدی سیسکو را شکل می‌دهد که برای پشتیبانی از محاسبات، شبکه و ذخیره‌سازی یکپارچه طراحی شده است.

۲۰۰۹ سیستم محاسبات یکپارچه (UCS) ارائه شد

سیسکو با معرفی سیستم محاسبات یکپارچه (UCS) وارد بازار جدیدی در سال ۲۰۰۹ شد. UCS سرورها، سوییچینگ، مجازی‌سازی و دسترسی را در سیستمی یکپارچه فراهم می‌آورد و عناصر مختلف دیتاسنتر را یکپارچه می‌کند. این امر نشان از ورود سیسکو به بازار سرور و پایان همکاری‌های سیسکو با HP و IBM دارد.

۲۰۱۳ سیسکو برای ده هزارمین حق انحصاری اختراع خود جایزه گرفت

ده هزارمین اختراع سیسکو با شماره ۸۴۷۸۸۵۹ ثبت شد. این مساله راهی آسان و دقیق برای بیان حضور و توانایی بخشیدن به کاربران نهایی برای تصمیم‌گیری در مورد بهترین روش ارتباط خود با دیگران نشان می‌دهد. پانکای پاتل، مدیر اجرایی و مدیر ارشد بخش توسعه سیسکو، در این زمینه می‌گوید: «این مساله دلیلی دیگر برای اثبات این نکته است که چشم‌انداز آینده سیسکو مربوط به اینترنت همه‌ چیز است.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz