نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 41 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 126

مشکلات و مسائل توییتر

دفاع از قلمرو خود

پیش از اینکه جک دورسی به تاسیس توییتر کمک کند، این شبکه اجتماعی را به دلیل ویژگی‌های سریع به‌روزرسانی‌اش می‌شناختند. آقای دورسی به ‌تازگی در تلاش بوده تا مشکلات و رنج‌های اخیر این شرکت را کم کند. او به عنوان مدیر اجرایی شرکت در سال ۲۰۱۵ به توییتر بازگشت و بر جای دیک کاستولو – فردی که در دوره افت رشد و خروج برخی مدیران ارشد بر کرسی نشسته بود – نشست. به‌رغم حمایت‌ها و تلاش‌های آقای دورسی، مشکلات توییتر کماکان پابرجا ماندند. مهم‌ترین مشکل توییتر توقف رشد کاربران این شبکه بود. میزان کاربران ماهانه این شبکه که در حدود ۳۱۳ میلیون است به سختی با رشد همراه می‌شود. آمریکایی‌هایی که با گوشی‌های هوشمندشان از این سرویس استفاده می‌کنند به سختی بیش از ۸/۲ دقیقه صرف آن می‌کنند؛ این مدت‌زمان به اندازه یک‌سوم زمانی است که تا دو سال پیش صرف توییتر می‌شد و البته در مقایسه با شبکه‌هایی مثل فیس‌بوک و اسنپ‌چت به ‌شدت کمتر است. انتظار می‌رود در سه‌ماهه آینده درآمد توییتر نیز کاهش یابد. هرچند در طول سال احتمال افزایش فروش بالاست، افت درآمد در یک سه‌ماهه برای یک شرکت اینترنتی با سابقه‌ای ۱۰‌ساله نگران‌کننده است.
استدلال هیات‌مدیره این بود که با بازگشت آقای دورسی و بهره‌گیری از استعدادهای خلاقانه او می‌توان یک ‌بار دیگر رونق را به توییتر بازگرداند. او به محض ورودش از سرویس جدیدی به نام «مومنتس» پرده‌برداری کرد؛ در این سرویس روندهای پرطرفدار به کاربران نشان داده می‌شود و محدودیت‌های ۱۴۰ کاراکتری برداشته شده‌اند. آقای دورسی همچنین سرویس ویدئویی توییتر را گسترش داد و توییتر حق پخش ۱۰ مسابقه لیگ فوتبال را برنده شد. قدرتمندترین ویژگی توییتر، نام تجاری و جایگاهی است که در زندگی کاربران دارد. پیتر استبلر (Peter Stabler) تحلیلگر ولز فارگو می‌گوید:«هر آدم باسواد و زنده‌ای روی زمین نام توییتر را شنیده است.» درست قبل از اینکه دونالد ترامپ آن را به یکی از ابزارهای کمپین تبلیغاتی‌اش تبدیل کند، توییتر مهم‌ترین پلتفرم برای پست‌گذاری و خواندن اخبار بود. ویدئویی از سرگیجه هیلاری کلینتون که بعدها مشخص شد به دلیل ذات‌الریه بوده است، برای اولین بار در توییتر ارسال شد (حتی قبل از اینکه رسانه‌های حرفه‌ای خبری از آن منتشر کنند). با تمام اینها، قیمت سهام توییتر از زمان بازگشت آقای دورسی به نصف (در حدود ۱۸ دلار) کاهش یافت و دلایل بدبینانه روز‌به‌روز افزایش یافتند. اولین مساله شخص آقای دورسی است. نظر به چالش‌های جدی شرکت، اگر قرار است موفقیتی دوباره را شاهد باشیم به یک مدیر تمام‌وقت نیاز است. لیکن آقای دورسی زمانش را بین دو شرکت توییتر و اسکوئر (یک شرکت پرداخت مالی که مدیریت عاملی آن را نیز بر عهده دارد) تقسیم می‌کند. کارکنان شرکت معتقدند حضور رئیسی نیمه‌وقت روحیه خیلی‌ها را در مقر اصلی در سان‌فرانسیسکو تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. به گفته یکی از مدیران ارشد سابق که کلیه سهامش را فروخته است، از آنجا که دورسی اغلب در اسکوئر مشغول است، برخی مدیران دیر سر کار حاضر می‌شوند، زود برمی‌گردند و هدف‌شان از آمدن ثبت زمان «حضور و غیاب» است. در ثانی ایده راسخ آقای دورسی مبنی بر اینکه نیازی به تغییراتی اساسی در سیستم وجود ندارد، یک اشتباه محض است. توییتر دارای پایگاه وفاداری از کاربران – بین ۲۰ تا ۴۰ میلیون نفر – است که شرایط کنونی سرویس را می‌پرستند و تنها به تغییرات جزئی قانع‌اند. اما اکثریت قریب‌به‌اتفاق کاربران آن را رنج‌آور تلقی می‌کنند. دورسی الگوریتم‌هایی چند از جمله مومنتس را تغییر داده اما برای جذب مخاطبان جدید و حفظ کاربران قبلی به برخی دستکاری‌های اساسی نیاز است. برخی پیشنهاد می‌کنند محدودیت‌های ۱۴۰ کاراکتری برای بیان آزادانه‌تر نظرات برداشته شوند. همچنین در توییتر باید ترتیبی برای حذف کاربران مزاحم و حساب‌های جعلی اندیشیده شود. بر اساس آمار منتشره از یک وب‌سایت به نام توییتر اودیت، ۳۵ درصد دنبال‌کنندگان شخص آقای دورسی از بین ۵/۳ میلیون نفر، حساب‌های جعلی هستند.

نکته سوم و نگران‌کننده‌تر اینکه هر چند توییتر به دلیل اخلال در عملکرد و مشکلات مالی دچار بحران شد، رقبا وارد فضایی شدند که زمانی توییتر مالک انحصاری آن بود. توییتر خیلی زود به پتانسیل‌های ویدئو پی برد؛ شرکت واین (vine) را که برنامه‌ای برای ویدئوهای شش ثانیه‌ای بود، در سال ۲۰۱۲ و شرکت پریسکوپ (Periscope) ابزار ویدئوهای آنلاین را در سال گذشته خریداری کرد. اما در مقابل فیس‌بوک و اسنپ‌چت نیز هر دو در دنیای ویدئو دست دارند. فیس‌بوک به‌ تازگی ویژگی دنبال‌ کردن افراد را به شبکه خود افزوده است؛ ویژگی‌ای که زمانی امضای منحصر‌به‌فرد توییتر محسوب می‌شد. این شرکت همچنین روی فیدهای خبری که زمانی کاربران برای خواندنش فقط به توییتر می‌رفتند، سرمایه‌گذاری‌هایی کرده است. بر اساس گزارشی از چارت‌بیت (Chartbeat) ارجاع ترافیک به وب‌سایت‌های خارجی از طریق توییتر، در طول ۱۵ ماه گذشته به اندازه یک‌پنجم کاهش داشته است.
افراد مشهور و سیاست‌مداران هنوز هم توییت می‌کنند اما تصاویرشان را در اینستاگرام مننشر می‌کنند و ویدئوهایشان را به اسنپ‌چت می‌فرستند. ابزارهای پیام‌رسانی از جمله واتس‌اپ و مسنجر فیس‌بوک به شدت محبوب هستند. افرادی که زمانی در توییتر فعال بودند، امروزه بیشتر سراغ این برنامه‌ها می‌روند. کوتاه سخن اینکه، در حالی که توییتر زمانی توانست میل اشتراک خبر و جزئیات زندگی را در میان مردم افزایش دهد، به شکلی دردآور نتوانست از قلمرویی که خود آن را ایجاد کرده بود، دفاع کند.
توییتر نجات پیدا می‌کند اما شانس را برای ماندن به عنوان یک غول اینترنتی و تحت یک مدیریت بهتر از دست داده است. تبلیغ‌کنندگان امروزی سراغ جاهایی می‌روند که مردم حضور بیشتری در آن دارند. هرچند بسیاری از برندها تبلیغات توییتری می‌خرند، احتمال افزایش سرمایه‌گذاری در این سایت کمتر شده است مگر اینکه تعداد کاربران افزایش یابد. بر اساس تحلیل یکی از بانک‌ها، درآمد توییتر در سال ۲۰۱۷ احتمالاً به اندازه شش درصد افزایش یافته و به ۶/۲ میلیارد دلار می‌رسد. این شرکت به دلیل پرداخت‌های گسترده‌ای که به شکل جبران‌های مبتنی بر سهام به کارکنان می‌پردازد، بر اساس استانداردهای متداول حسابداری سودآور محسوب نمی‌شود.
برخی منتظرند خبر خرید توییتر و تغییرات اساسی در آینده آن را بشنوند. احتمال فروش توییتر وجود دارد اما شاهد یک معامله سریع نخواهیم بود؛ چرا که قیمت سهام توییتر و ارزش بازار آن هنوز بیش از ۱۲ میلیارد دلار است و در رده بالا قرار دارد. برخی تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند سهام این شرکت با افت شدیدی مواجه می‌شود و به ۱۳ دلار، یعنی نقطه‌ای وسوسه‌برانگیز می‌رسد. برخی در سیلیکون‌ولی حدس می‌زنند شرکتی مثل دیزنی وارد ماجرا می‌شود، ضمن اینکه آقای دورسی عضو هیات ‌مدیره دیزنی نیز هست. فاکس قرن ۲۱، یکی دیگر از خریداران بالقوه است. با همه اینها، برخی معتقدند گوگل خریدار طبیعی چنین محصولاتی است، چرا که می‌تواند این سرویس را با دیگر خدماتش مثل یوتیوب و جست‌وجو، ترکیب کند و بیش از توییتر تبلیغ بفروشد. در حال حاضر گوگل برای فروش برخی موجودی‌های آگهی‌ها توافق کرده و توییت‌ها را در نتایج جست‌وجو نشان می‌دهد. گوگل به سادگی می‌تواند پیشنهاد بالایی برای خرید توییتر بدهد. کاربران چه به طور منظم از توییتر استفاده کنند چه غیرمنظم، اغلب آنها رشد این شبکه را خواهان‌اند، خواه این رشد زیر چتر شرکت دیگری باشد خواه خود توییتر آن را موجب شود. توییتر توانسته آگاهی مردم را از بی‌عدالتی‌ها افزایش دهد. بنابراین بسیاری از مردم منتظر هستند تا آقای دورسی توییتر را به شکل واقعی‌اش دربیاورد، حتی اگر همین مردم بیشتر وقت خود را در فیس‌بوک یا اسنپ‌چت می‌گذرانند

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz