نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 41 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 138

تحلیل 41 میلیون توییت و گسترش هشتگ جان سیاه‌پوستان مهم است

دست‌ها بالا، شلیک نکنید

حدود یک سال و نیم است که جنبش اعتراض مدنی‌ای در مورد خشونت پلیس به عنوان نیروی اصلی سیاسی راه افتاده که با نام «جان سیاه‌پوستان مهم است» (#BlackLivesMatter)، مشهور شده است. این جنبش در توییتر سازماندهی شد و شتاب گرفت. تحقیق تازه‌ای توسط چارلتون مک‌ایلواین، دین فریلون و مردیث کلارک انجام شده که آغاز این جنبش و نیروهای پیشرو آن را ترسیم کرده است.

جنبش اعتراض مدنی با با نام «جان سیاه‌پوستان مهم است» که در توییتر سازماندهی شد و شتاب گرفت.

محققان توییت‌ها را از ژوئن ۲۰۱۴ قبل از قتل اریک گارنر در نیویورک تا مه ۲۰۱۵، اندکی پس از تظاهرات مربوط به قتل فردی گری در بالتیمور، بررسی کرده‌اند. از حدود ۴۱ میلیون توییت، ۱۰۰ هزار لینک وب و ده‌ها مصاحبه، توانستند رهبران این گفت‌وگوها و ارتباط آنها با همدیگر را مشخص سازند. شش گروه همراه پیدا کردند که اغلب در طول سال مذکور، درباره خشونت پلیس حرف می‌زدند:

  • جان سیاه‌پوستان مهم است: فعالان و سازماندهی‌کننده‌های جنبش که درخواست تغییر منظم داشتند.
  • گزارش ناشناس و دوحزبی: مجموعه هکرهای چپ
  • مسئولان سرگرمی سیاهپوست: افراد مشهوری که آشکارا از این جنبش حمایت می‌کردند.
  • سازمان‌های خبری مهم که اخبار را پوشش می‌دادند.
  • «توییتر جوان سیاه»: افراد سیاه‌پوست جوانی که در مورد اخبار گفت‌وگو می‌کردند.
  • محافظه‌کارانی که به شدت مخالف جنبش بودند.

محققان به عمق نقش‌های هر کدام از این گروه‌ها پی بردند و نحوه تکوین آنها در طول زمان را مشخص کردند. در اینجا بخشی از یافته‌های اصلی آنها ارائه می‌شود.
چه زمانی هشتگ زندگی سیاه‌پوستان مهم است، مشهور شد
محققان تاکید می‌کنند که سازمان سیاسی مبهم زندگی سیاه‌پوستان مهم است، با هشتگ توییتری زندگی سیاه‌پوستان مهم است، تفاوت دارد. البته بسیاری از فعالان و سازماندهی‌کننده‌ها از این هشتگ استفاده می‌کنند (باید خاطرنشان کرد که زندگی سیاه‌پوستان مهم است، مشهورترین سازمان بود ولی نامش اغلب با سایر گروه‌هایی که اهداف مشترک دارند، نظیر BYP100 و مدافعان رویا، اشتباه گرفته می‌شود). هشتگ زندگی سیاهپوستان مهم است جولای ۲۰۱۳، زمان استعفای جرج زیمرمن در پی شلیک مرگبار به تریوون مارتین آغاز شد. ولی این هشتگ برای مدت زیادی، آرام به حضور خود ادامه داد: یک ماه قبل از تیراندازی مایکل براون در اوایل آگوست ۲۰۱۴، به طور متوسط تنها ۴۸ بار طی روز در توییتر منتشر می‌شد. فریلون یکی از محققان مذکور می‌گوید که این عبارت «به صورت کلی به کار می‌رفت» و اغلب پیام‌های مثبتی بود که الزاماً سیاسی نیز نبودند. ولی در ماه آگوست این هشتگ ۵۲ هزار بار به کار رفت و این تنها آغاز کار بود. فریلون در ادامه افزود:«در واقع می‌توانید همگانی شدن این هشتگ را مشاهده کنید – ۲۵ نوامبر، روزی که تصمیم بر عدم مجازات دارن ویلسون منتشر شد.» در ۲۰ ساعت اولیه آن روز، هشتگ جان سیاه‌پوستان مهم است حدود ۱۰ هزار بار به کار رفت. در چهار ساعت پس از انتشار حکم طی همان روز، ۹۲ هزار و ۷۸۴ بار دیگر از این هشتگ استفاده شد. فریلون اضافه کرد:«اگر به یاد داشته باشید، تعدادی هشتگ دیگر وجود داشتند که برای برتری تلاش می‌کردند: دست‌ها بالا، شلیک نکنید، نمی‌توانم نفس بکشم، عدالت برای همه.» همچنین هشتگ‌هایی به اسامی اشخاصی که توسط پلیس کشته شده بودند، وجود داشت. «مساله جالب دیگر این بود که اخبار با عبارات واضح نژادپرستانه به کار می‌روند.» موضوع جذاب دیگر اینکه شهرت پرونده مایکل براون در مقایسه با سایر اخبار خشونت پلیس، به نظر نامتعادل می‌آید. حادثه قتل اریک گارنر روی ویدئو ضبط شد و در شهر نیویورک، بزرگ‌ترین بازار رسانه‌ای آمریکا اتفاق افتاد ولی مرگ مایکل براون در شهر کوچکی در غرب رخ داد. در حالی که طی دوره مطالعاتی اول، هشتگ اریک گارنر در حدد ۳/۴ میلیون توییت ذکر شد، هشتگ فرگوسن در ۶/۲۱ میلیون توییت بازتاب پیدا کرد و هشتگ مایکل براون در ۴/۹ میلیون توییت حضور داشت.

محافظه‌کاران در گفت‌وگوی خشونت پلیس حضور جدی داشتند

فریلون همچنین اشاره کرد که گروه‌های محافظه‌کار در توییتر نیز طی گفت‌وگو با خشونت پلیس بسیار فعال بوده‌اند. البته دیدگاه آنها – و هشتگ آنها – با آنهایی که توسط سایر فعالان و افراد سیاه‌پوست جوان به کار می‌رفت، متفاوت بود. مثلاً هشتگ «غارت نکنید» مورد استفاده بود.
ولی وقتی محققان این شبکه‌ها را در توییتر ردیابی کردند، با کمال تعجب مشاهده کردند که مقدار تعاملی که بین محافظه‌کاران و فعالان ضدخشونت پلیس وجود داشت، زیاد است. فریلون می‌گوید:«جان سیاه‌پوستان مهم است دارای ارتباط زیادی با محافظه‌کاران است که به نظر جذاب می‌آید.»
البته فریلون اشاره می‌کند که بیشتر این تقابل‌ها، جنجالی بود ولی نمونه‌هایی وجود داشت که در آن هر دو طرف ماجرا خود را در نوعی همکاری یافتند. به عنوان مثال بسیاری افراد، گارنر را که هنگام تقلا با پلیس در پی فروش سیگار قاچاق بدون مالیات، خفه و کشته شده بود، شهید مالیات نامیدند.
کل جمعیت فارغ از ایدوئولوژی‌های خود، افسر مسئول قتل والتر اسکات را محکوم کردند. والتر اسکات زمانی که می‌خواست از ایست بازرسی پلیس فرار کند، توسط شلیک گلوله به قتل رسید. «تا حدودی آگاه بودم که برخی محافظه‌کاران، ۱۸۰ درجه در مورد والتر اسکات و اریک گارنر، تغییر شکل دادند ولی از نفوذ این سخنان در شگفتی هستم.» فریلون می‌گوید:«این عبارت که اریک گارنر حقش بود یا والتر اسکات حقش بود را نمی‌شنوید. بیشتر بحث‌هایی در مورد مشکلات بزرگ سقط جنین و جرائم سیاه‌پوستان در قبال سیاهپوستان مطرح است.»

این جنبش توسط زنان هدایت می‌شود ولی نه حامیان بزرگ

سازمان سیاه‌پوستان مهم هستند، توسط سه زن سیاهپوست بنیان‌گذاری شد و توییتر فضایی بود که در آن نقدها و صدای زنان سیاهپوست وزن داشت. ولی وقتی محققان به «مراکز بلندپایۀ» این سازمان یا تاثیرگذارترین رابط‌ها در شبکه که درگیر بحث در مورد خشونت پلیس بودند، نگاه می‌کردند، مساله متفاوتی را مشاهده کردند. فریلون می‌گوید:«اگر به ۱۰ نفر اول نگاه کنید، نصف‌شان فعالان هستند و نصف دیگر افراد رسانه‌ای، و تنها یکی از آنها زن است.» این زن، جونتا الزی با نام کاربری @Nettaaaaaaaa بود. او نویسنده نیویورک تایمز بود و خبر مهمی با تمرکز بر نژاد و پلیس را ویرایش می‌کرد.
بسیاری از افرادی که مشهور شدند نیز قبلاً ناشناخته بودند. دی‌ری مک‌کسن یکی از افراد بلندمرتبه لیست، نمونه بارز است. فریلون می‌گوید وی قبل از اعتراضات، دنبال‌کننده‌های کمتری نسبت به او داشت. از همین موضع حرکت خود را آغاز کرد و یک سال و نیم بعد به کولبرت رسید.
پی بردن به اینکه چرا برخی افراد تاثیرگذار شدند ولی برخی دیگر نه، دشوار است. «در مورد افرادی در توییتر حرف می‌زنید که تصمیماتی در مورد ری‌توییت کردن افراد می‌گیرند. به نوعی تحت تاثیر رایانش ابری قرار می‌گیرید‌.»
او اضافه کرد با این حال وقتی مساله زنان و جنبش مطرح می‌شود، می‌توانیم دیدگاه‌های آفلاینی را مشاهده کنیم که از گفت‌وگوهای توییتر الهام گرفته‌اند؛ مانند اخبار جدید که منابع مردان را بیشتر از منابع زنان نقل می‌کنند. فریلون می‌گوید:«روشن است که وقتی با جنبش بزرگی مواجه هستید، حتی جنبشی که به اقدامات متفاوت مشهور است و بهتر از گذشته عمل می‌کند، ممکن است گرفتار این تعصبات قدیمی ساختاری شوید.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz