نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 جهان جهان‌نما صفحه 118

اوبر مدیرعامل جدید خود را بعد از روزها جست‌وجو انتخاب کرد

در جست‌وجوی رویای از‌دست‌رفته

اوبر (Uber) دارا خسروشاهی را به عنوان مدیر اجرایی خود انتخاب کرد، کسی که شرکت مسافرتی آنلاین اکسپدیا (Expedia) را مدیریت می‌کند. این انتخاب فراتر از فرایند جست‌وجویی معمولی بوده است، زیرا شرکت در تلاش است از دوره آشفتگی خود عبور کند.

خسروشاهی یکی از سه کاندیدایی بود که در جلسات نهایی اوبر برای انتخاب مدیر اجرایی شرکت داشت. جزئیات ماجرا محرمانه است، اما یکی از این افراد جفری آر ایملت (Jeffrey R. Immelt) مدیر پیشین جنرال الکتریک بوده که بر اساس شنیده‌ها به نظر می‌آید پشتیبانی کافی نداشته است. یکی دیگر از گزینه‌های هیات مدیره شرکت اوبر، مگ ویتمن (Meg Whitman)، مدیر Hewlett Packard Enterprise، بوده است. اما در بعدازظهر آخرین یکشنبه ماه آگوست همه‌ چیز سریعاً تغییر کرد؛ مدیران و خانم ویتمن نتوانستند به توافقی برسند که ویتمن مسئولیت مدیر اجرایی را عهده‌دار شود. در نهایت خسروشاهی به عنوان مدیر اجرایی انتخاب شد.

انتخاب خسروشاهی امری حیاتی برای بازگرداندن ثبات به شرکت اوبر است که بزرگ‌ترین شرکت آژانس در دنیا محسوب می‌شود و از زمانی که یکی از موسسان آن، تراویس کالانیک (Travis Kalanick)، از مدیریت به علت فشارها در روز ۲۰ ژانویه سال جاری استعفا داد، بدون مدیر باقی مانده است. اوبر تحت مدیریت کالانیک چشم‌انداز حمل و نقل را از طریق ارائه اپلیکیشن به مردم تغییر داد و این شرکت خصوصی را به ارزشی حدود ۷۰ میلیارد دلار رساند.

اما آینده اوبر در سال جاری تیره و تار شد: زمانی که شرکت با رسوایی بعد از رسوایی از جمله اتهامات مزاحمت‌های جنسی در محل کار مواجه شد تحقیقات قضایی برخی از موارد را بررسی کرد. سبک مدیریت کالانیک در زمانی که کسب و کار اوبر در حال رشد بود مورد بررسی دقیق قرار گرفت و سرمایه‌گذاران علیه او اعتراض کردند.

اینکه خسروشاهی چقدر می‌تواند بر اوبر تاثیر بگذارد مشخص نیست. این شرکت هنوز تحت تاثیر کالانیک است که همچنان عضو هیات مدیره اوبر است. خود هیات مدیره به دلیل اختلاف دوپاره شده است، به ‌ویژه اختلاف‌های بین کالانیک و شرکت بنچ‌مارک که شرکت سرمایه‌گذار کارآفرین است و بیشترین سهام اوبر را در اختیار دارد و همچنین عضو هیات مدیره اوبر محسوب می‌شود. کالانیک و بنچ‌مارک کاندیداهای خود را برای مدیر جدید داشتند. از سویی دیگر بنچ‌مارک کالانیک را مورد دعوی حقوقی قرار داده، دعوی‌ای مبنی بر اینکه کالانیک سعی داشته او را از هیات مدیره بیرون کند.

خسروشاهی که از سال ۲۰۰۵ مدیر اجرایی اکسپدیا بوده است در صنعت‌های دیجیتالی‌‌ای مثل اوبر تجربه دارد و بر زندگی مردم، منطق و رفتار آنها تاثیر داشته است. اکسپدیا برندهای مسافرتی از جمله Hotels.com و Orbitz دارد. اکسپدیا شرکت تجاری معروفی است که با بازار سرمایه‌ای حدود ۲۳ میلیارد دلار در مقایسه با ارزش ۷۰ میلیارد دلاری اوبر کوچک‌تر از اوبر است.
خسروشاهی همچنین از سال ۲۰۱۵ به هیات ‌مدیره شرکت نیویورک تایمز (New York Times Company) ملحق شد و قبلاً در IAC/InterActive Corp. کار می‌کرد.

خسروشاهی در اکسپدیا به عنوان مدیر اجرایی عمل کرده است. خانواده او ادر اواخر دهه ۱۹۷۰ به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کردند. خسروشاهی ‌نظری شخصی در مورد ممنوعیت قانون ترامپ برای مسافرت از هفت کشور مسلمان به آمریکا دارد. اکسپدیا در کنار آمازون یکی از دو شرکت‌های فناوری است که به صورت قانونی به قانون ممنوعیت ترامپ اعتراض کرده‌ا‌ند. خسروشاهی تجربه اولیه خود را به عنوان مهاجری در آمریکا در ایمیلی به کارکنان خود توصیف کرده است. او در این نامه نوشته است: «مسلماً ما احساس پناهندگان را نداشتیم، اما در نهایت حدس می‌زنم پدرم و مادرم همه چیز را رها کردند و پشت سر گذاشتند تا به اینجا بیایند، که امنیت شغلی داشته باشیم.» او پس از ریاست جمهوری ترامپ دغدغه‌های دیگری را نیز مطرح کرده است. در ماه فوریه به تحلیلگر وال‌استریت گفت: «امیدوارم همه ما زنده بمانیم و پایان سال بعد را ببینیم.»

جست‌وجوی مدیر اجرایی در اوبر وضعیت آشفته‌ای داشته است. اعضای هیات مدیره در ابتدای فرایند در مورد نامزدهای این پست به دو دسته تقسیم شدند. بر اساس شنیده‌ها کالانیک ایملت را ترجیح می‌داد، در حالی که بنچ‌مارک با نمایندگی مت کوهلر (Matt Cohler) بر صندلی هیات‌ مدیره اوبر خانم ویت‌من را به عنوان مدیرعامل ترجیح می‌داد. در این مرحله سخنگوی کالانیک فوراً به پرسش‌ها پاسخ نداد. بنچ‌مارک نیز از نظر دادن اجتناب کرد.

ویت‌من ماه جولای در توییتر خود نوشت: «تصمیم دارم همچنان مدیرعامل شرکت H.P.E. بمانم.» او همچنین صاحبه‌ای با وال‌استریت ژورنال در هفته سوم ماه آگوست انجام داد که طی آن مصاحبه تاکید کرد: «کارهای زیادی باید در H.P.E. (شرکت Hewlett Packard Enterprise) انجام شود.»

اما بر اساس شنیده‌ها از منبع موثق ویتمن در واقع طی چند روز اخیر با اعضای هیات مدیره اوبر در رابطه با نقش مدیر اجرایی در تماس بوده است. آقای ایملت که اخیراً شغلش را به عنوان مدیر اجرایی جنرال الکتریکس (G.E.) رها کرده است به عنوان یکی دیگر از کاندیداها در چند هفته اخیر ظاهر شد؛ کاندیدا بودن خسروشاهی پنهان باقی ماند. در هفته اخیر هیات مدیره اوبر در مورد نامزدها به بن‌بست خورده بودند. روز جمعه هیات مدیره با آقایان ایملت و خسروشاهی صحبت کردند. خانم ویتمن نیز در روزهای جمعه و شنبه صحبت‌هایی با هیات ‌مدیره اوبر کرد. آقای ایملت صبح روز یکشنبه پستی را در توییتر به اشتراک گذاشت مبنی بر اینکه قصد ندارد نقش مدیر اجرایی اوبر را قبول کند. اما در آن زمان مشخص بود ایملت تجربه نرم‌افزاری ندارد و برخی از اعضای هیات‌مدیره این تجربه را برای نقش مدیر اجرایی لازم و ضروری می‌دانند. فرد دیگری که منبع موثقی است می‌گوید آقای ایملت هیات‌مدیره را ناکارآمد می‌داند. جنرال الکتریکس نیز از ارائه نظر در مورد مساله ویتمن خودداری کرد. در این زمان هیات مدیره به صحبت‌های خود با ویتمن ادامه داد. او قبلاً مدیریت eBay را بر عهده داشت و تجربه زیادی در زمینه مدیریت دارد. او به عنوان یک مدیر زن این شانس را به اوبر ارائه می‌داد که تصویر بهتری از محیط کار ارائه داده شود.

بنا بر شنیده‌ها ویتمن از هیات‌ مدیره درباره برخی از مسائل سوال کرده است، از جمله نقش کالانیک در آینده اوبر. یکی از مسائل دیگر، دعوی قانوی کنونی در مورد هیات مدیره بین کالانیک و بنچ‌مارک بوده است. در نهایت ویتمن و هیات مدیره نتوانستند در مورد برخی از موضوع‌ها توافق کنند. به این ترتیب خسروشاهی مدیرعامل اوبر شد

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz